Red Rising

Red Rising
angielski
padzimierz

Inne wydania

"I live for the dream that my children will be born free," she says. "That they will be what they like. That they will own the land their father gave them." "I live for you," I say sadly. Eo kisses my cheek. "Then you must live for more." Darrow is a Red, a member of the lowest caste in the color-coded society of the future. Like his fellow Reds, he works all day, believing that he and his...

"I live for you," I say sadly.

Eo kisses my cheek. "Then you must live for more."

Darrow is a Red, a member of the lowest caste in the color-coded society of the future. Like his fellow Reds, he works all day, believing that he and his people are making the surface of Mars livable for future generations.

Yet he spends his life willingly, knowing that his blood and sweat will one day result in a better world for his children.

But Darrow and his kind have been betrayed. Soon he discovers that humanity already reached the surface generations ago. Vast cities and sprawling parks spread across the planet. Darrow—and Reds like him—are nothing more than slaves to a decadent ruling class.

Inspired by a longing for justice, and driven by the memory of lost love, Darrow sacrifices everything to infiltrate the legendary Institute, a proving ground for the dominant Gold caste, where the next generation of humanity's overlords struggle for power. He will be forced to compete for his life and the very future of civilization against the best and most brutal of Society's ruling class. There, he will stop at nothing to bring down his enemies... even if it means he has to become one of them to do so.

źródło opisu: http://www.goodreads.com/book/show/15839976-red-rising

źródło okładki: http://www.goodreads.com/book/show/15839976-red-rising

Opinie czytelników (1956)
mclena | 2016-09-04
Przeczytana: 04 września 2016

"Stal to potęga. Pieniądze to potęga. Ale ze wszystkich rzeczy na świecie najpotężniejsze są słowa."

"Red Rising - Złota krew" od pierwszych chwil był dla mnie problemem. Pierce Brown nie potrafił mnie wystarczajaco wciagnac w fabułę aby całkowicie i bezpowrotnie zatracić się w lekturze, gdyż początek nie zapowiada niczego czego do tej pory nie można znaleźć w jakże obszernym dziale fantasy. Kolonizacja Marsa, prymitywny podział społeczeństwa, ucisnieni chcący wyrwać się z wpływów "nadludzi"... od razu jakoś lekceważaco podeszlam do tematu. Bardzo niesprawiedliwie! Brown może nie zapowiada rewelacji ale ostatecznie rozkłada czytelnika na łopatki mnóstwem niespodziewanych zwrotów akcji i nietuzinkowymi bohaterami, ktorych trudno rozgryźć. Darrow jest tak złożoną osobowością że naprawdę trudno jest przewidzieć co mu strzeli do głowy. Nie raz nie potrafiłam ogarnąć o co mu tak naprawde chodzi, dokąd to wszystko zmierza, gdzie leży jego lojalność... czy nie zatracil się w nowej...

veinylover | 2016-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2016

Autor wykreował pokręcone uniwersum dla swej opowieści.
Gdyby kierować się recenzjami, na które natrafiłem, książka ta nie wydawała się specjalnie atrakcyjna. Można by oczekiwać, że jest dość naiwna i mało odkrywcza.
A jednak zdecydowałem się w nią wejść.
Muszę powiedzieć, że początek kreował w swej mroczności klimat statycznej beznadziei, a jednak z każdą następną akcją opowieść wciąga coraz bardziej.
Jeśli potraktujemy rzecz, jako rozrywkę, okazuje się, że akcja jest coraz ciekawsza, biegnie wartko i wytwarza w czytającym mnóstwo emocji. Jeśli przez chwilę nie będziemy traktować uniwersum akcji książki zbyt poważnie i skupimy się na akcji i stronie emocjonalnej, to zobaczymy w krzywym zwierciadle odbicie naszej rzeczywistości w walce o władzę buldogów pod dywanem.
No i to co lubię, obecność silnych kobiecych postaci. A użycie przez dziewczynę zębów podczas polowania — do przegryzienia gardła zwierzęcia wielkości jelenia — no, no.. to lepsze, niż mityczne wampirzyce.
Nie zamierzam...

Beata | 2016-03-14
Przeczytana: 14 marca 2016

Rewelacyjna powieść. Kolonizacja kosmosu. Nowy świat, a jednak stary... to wszystko już było, kastowy układ społeczeństwa, wyzysk elit, okrucieństwo, dyskryminacja rasowa, bezwzględna walka o władzę. I bohater walczący o wyzwolenie uciskanych. Pesymistyczna wizja przyszłości świata.

Miałam ogromny problem, jaką wystawić ocenę tej książce. Mam poczucie, że powinnam ocenić niżej, ale jakaś moja część była w pewnym stopniu zachwycona i zafascynowana historią. I za ten magnetyzm daję gwiazdkę w górę.

Darrow, Czerwony pracownik kopalni na Marsie, ma poczucie, że jest pionierem, przygotowuje planetę pod kolonizację. Ma wspaniałą żonę, rodzinę i pomimo niespecjalnych warunków życia i morderstwie, jakiego klasy wyższe dokonały na jego ojcu w przeszłości, wydaje się być zadowolony ze swojego życia. Wszystko do czasu, aż Złoci, Elita mieszkańców Marsa, zaburza jego światopogląd i odbiera mu szczęście. Czy Czerwony niewolnik z kopalni jest w stanie wedrzeć się w szeregi Elity i wymierzyć sprawiedliwość?

Po przeczytaniu początku, miałam spore oczekiwania od tej historii. Myślałam, że na sto procent zaliczę ją do swoich ulubionych. Zapowiadało się świetnie, akcja gnała na łeb na szyję, było bez ograniczeń, brutalnie, wulgarnie, wszystko rozegrało się aż za szybko, aby...

Virginia | 2016-08-08
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2016
Przeczytana: 08 sierpnia 2016

"- Śmierć nie jest tak pusta, jak o niej mówisz. Pustką jest życie bez wolności, Darrow."

"Red Rising. Złota krew", to książka, która już od dawna leżała na mojej półce. Jakoś niespecjalnie ciągnęło mnie do tej pozycji. Po głębszym zastanowieniu stwierdziłam, że czas najwyższy poznać historię pewnego Czerwonego górnika. I tak oto zaczęła się moja przygoda ze światem, w którym kolor decyduje o twojej przyszłości.

Życie Czerwonych na Marsie nie należy do łatwych. Zwłaszcza życie Helldiverów. Wydobywają oni w kopalniach Marsa cenne helium-3. Żyją krótko i umierają młodo. Darrow, jest jednym z nielicznych Helldiverów. Przez okrutne prawo Złotych traci żonę, po czym sam zostaje skazany na śmierć. Śmierć okazuje się być dla niego początkiem. Od tej chwili jego życie zmienia się diametralnie.

Ciężko mi jednoznacznie wypowiedzieć się o tej książce. Chwilami było naprawdę ciekawie, a chwilami irytująco i nudno. Autor stworzył mieszankę wszystkiego. Mamy tu bardzo duże nawiązania do...

Gabriela P | 2015-01-26
Przeczytana: 20 stycznia 2015

Zastanawialiście się jak będzie wyglądał świat za 700 lat? Co się stanie z ziemią i ludźmi? Władzę przejmą dyktatorzy? A może w ogóle przestaniemy istnieć? Pozabijamy się nawzajem, albo zwyczajnie pożre nas słońce?

Pierce Brown - autor „Red Rising: Złota krew” - w swojej książce przedstawia nam słodko gorzką wizje przyszłości. Ludzkość skolonizowała układ słoneczny, płacąc za to jednak sporą cenę. Równość zniknęła. Społeczeństwo zostało podzielone na kasty, kolory, doprowadzając rolę ludzi do sług i panów. Nie wszystkim ten układ się podoba. Nie każdy jest zadowolony z faktu, iż wyższe kolory wykorzystują niższe… W dziejach ludzkości dyktatura nigdy nie trwała nazbyt długo, zawsze przychodził jej kres. Przeważnie był krwawy, okupiony wieloma ofiarami, a sposoby przechytrzenia niechcianego systemu nie zmieniły się za bardzo od czasów pierwszych ludzi.

Głównym bohaterem jest młody chłopak - Darrow - jest jednym z czerwonych, najniższym kolorem wśród wszystkich ludzi. Mieszka na...

Przyszłość. Minęło 700 lat od kiedy większość ludzkości przeniosło się na Lunę-Księżyc, by w następnych stuleciach podbić pozostałe planety i niektóre księżyce Układu Słonecznego. Jednak poszczególne kolonie miały dosyć zależności od ziemskich konsorcjów, więc zbuntowały, by utworzyć kastowe społeczeństwo oparte na kolorach. Najważniejsi są Złoci - to oni rządzą. Są też zieloni - naukowcy, niebiescy - piloci statków kosmicznych, miedziani - urzędnicy, różowi - odpowiedzialni za dostarczanie przyjemności i wielu innych. Jednak podstawą wszystkiego są Czerwoni, których większość żyje w podziemiach Marsa, wydobywając niezbędną do terraformowania rudę Helium-3.

Jednym z nich jest szesnastoletni Darrow, mąż Eo, Helldiver, zajmujący się obsługą wiertła wgryzającego się w głąb planety. On i jego bliscy żyją w biedzie, nie mając nigdy zobaczyć nieba. Wierzą, że dzięki ich pracy ludzie będą mogli kiedyś wreszcie opuścić przeludnioną Ziemię i zamieszkać na Marsie. Jednak pewnego dnia jego...

Roland | 2014-08-11
Przeczytana: 09 sierpnia 2014

Świetna książka, zapowiadająca całkiem niezłą trylogię. Pierce Brown stworzył niesamowity świat, pełen nieprawdopodobnych skrajności. Tematyka jest niby znana, a jednak zupełnie nowa. Autor w mistrzowski sposób prowadzi akcję, trzymając czytelnika w ciągłym napięciu. Nawet jeśli ktoś podczas lektury będzie wiedział co się za chwilę wydarzy, to po pewnym czasie okaże się, że jest w błędzie. Dobra książka, która powinna znaleźć odpowiednie miejsce w firmamencie powieści fantasy.

Daleka przyszłość, ludzkość podbiła i zasiedliła prawie cały Układ Słoneczny. Całe społeczeństwo zostało podzielone na specyficzne kasty, które wykonują określone zadania. Wszystkimi rządzą Złoci, o nadludzkich umiejętnościach, kasta władców, którzy podbili planety. Nasz bohater Darrow należy do Czerwonych, najniższej warstwy społecznej, która w rzeczywistości wykonuje niewolnicza pracę. Darrow jest górnikiem (Helldriverem) zamieszkującym podziemia Marsa, wydobywającym helium-3 w celu terraformacji...

Zakładka | 2015-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2015

Lubicie kosmos? „Red rising” jest zdecydowanie dla was! Muszę przyznać, że sama nie jestem osoba, która jakoś ogromnie interesuje się takimi zagadnieniami, a mimo to książka podobała mi się. Muszę niestety już na początku wspomnieć o jednej dość znaczącej wadzie „Złotej krwi”. Jej treść wymaga bowiem, sporego skupienia się na tym, co się dzieje. Dodatkowo imiona bohaterów są w miarę skomplikowane, co piętnowało trudności związane z tą książką. Niektóre fakty były też lekko zagmatwane i momentami niejasne, zatem całość wymagała niemałej koncentracji, by w pełni zrozumieć świat, w jakim przyszło się nam odnaleźć.

Co do samej fabuły to lekko przypominała mi ona z lekka „Igrzyska śmierci”. Książka przestawia bowiem społeczeństwo podzielone na kilka grup, tutaj oznaczonych kolorami, które charakteryzuje określona konkretna działalność jak praca fizyczna czy medycyna. Jest to jednak jedyne podobieństwo. Reszta świata stworzonego przez Pana Browna bardzo mnie wciągnęła. Wykreował on...

Justitia | 2017-01-31
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2017
Przeczytana: 31 stycznia 2017

„Igrzyska śmierci” na Marsie? Początek to właśnie sugeruje. Można wymienić kilkanaście wspólnych elementów tych historii (co sobie daruję, by uniknąć spojlerów). Dodatkowo samo rozpoczęcie „Red Rising” jest do bólu schematyczne, nudne i oklepane. Wszystko dzieje się tak szybko, że zdaje się nie mieć wpływu na głównego bohatera, który potulnie, bez zastrzeżeń czy głębszych przemyśleń godzi się na wszystko, co zostanie mu zaproponowane. Na szczęście mniej więcej w połowie książka się rozkręca, robi się ciekawiej i historia zaczyna biec własnym torem, odbiegającym od wspomnianych już „Igrzysk śmierci”.

Muszę przyznać, że powieść mnie wciągnęła, ale i tak czuję się zawiedziona. Autor przedstawia wymyślony przez siebie świat ekspresowo i chaotycznie. Postacie tutaj występujące nie są zbyt ciekawie nakreślone, intrygujące lub unikatowe (wyjątkiem jest Sevro). Główny bohater, Darrow, także jest dosyć płaski, papierowy i zbyt idealny (wszystko przychodzi mu zbyt łatwo i zbyt szybko). Ba!...

zobacz kolejne z 1946