Queen of Fire

Okładka książki Queen of Fire Anthony Ryan
Okładka książki Queen of Fire
Anthony Ryan Wydawnictwo: Ace Books Cykl: Trylogia Kruczy Cień (tom 3) fantasy, science fiction
Trylogia Kruczy Cień (tom 3)
Queen of Fire
Ace Books
2015-07-07
2015-07-07

Głównym motywem tej książki jest wojna, która rozpoczęła się już w poprzednim tomie. Trwa ona przez całą historię i osobiście uważam, że ponad 1100 stron ciągłej walki to trochę zbyt dużo. Czuję się tym przejedzona, ponieważ dosłownie każdy bohater bez przerwy z kimś walczy lub przygotowuje się i zbiera siły do następnej potyczki. Inaczej by było, gdyby ten motyw był przeplatany z innymi wątkami, niestety jednak tak nie jest i przez całą książkę jesteśmy zasypywani opisami walk i wojen (które zazwyczaj mają podobny przebieg: armia bohatera prawie przegrywa, nagle pojawia się wybawienie, wojsko lekko uszczuplone wychodzi zwycięsko). Ponadto niektóre postacie mają nad sobą "ochronę" i waidomo, że nie umrą; dodatkowo stają się one swego rodzaju bogami i pokonują wszytskich bez najmniejszego zadraśnięcia. Poprzednie części oceniłam na 8 gwiazdek, tej częsci dałabym 7, ale niestety muszę obniżyć ocenę do 6, ponieważ ilość błędów w tej książce jest NIEWYOBRAŻALNA. Dosłownie na każdej stornie jest przynajmniej jeden błąd. Można tam znaleźć ich wszystkie możliwe rodzaje: przecinek na końcu zdania zamiast kropki, przecinek razem z kropką, brak kropki w ogóle, dwa razy napisany ten sam wyraz, brak polskich znaków (ą, ę, ć, ł, itd.),dwa bliskoznaczne wyrazy napisane po ukośniku, błędy w pisowni wyrazów, losowe litery na końcu słów (np. "patrzećc" - bardzo częsty błąd),brak spacji między wyrazami, brak przyimków lub niepoprawne ("u domu" zamiast "w domu"),losowe znaki lub liczby w tekście, niektóre zdania zbudowane źle gramatycznie i brzmią nie po polsku, przez co czasami musiałam je przeczytać trzy razy, żeby zrozumieć ich sens. W jednym rozdziale na początku każdego przerywnika pojawiało się zdanie "Wysoki mężczyzna przez resztę dnia trzymał", co nie miało totalne sensu, ponieważ później zaczynało się zupełnie inne zdanie, np. "Wysoki mężczyzna przez resztę dnia trzymał Okręt leżał na piaszczystym brzegu jak gigantyczne ranne zwierzę [...]". Jestem świadoma, że pojedyncze błędy mogą się zdarzyć, jednak tutaj ich ilość była zdecydowanie zbyt duża i mocno wpływała na komfort czytania. Odniosłam wrażenie, że osoba, która tę książkę tłumaczyła nie przeczytała tego drugi raz, nie mówiąc już o jakiejkolwiek korekcie tego tekstu przez kogoś innego (słowa zapisane po ukośniku jeszcze bardziej mnie w tym utwierdziły; odniosłam wrażenie, jakby był to jeszcze brudnopis). Wiem, że za błędy tego typu autor nie odpowiada, jednak nie jestem w stanie dać tej książce wyższej oceny z ich powodu.

Chociaż najsłabsza część to trylogia i tak warta jednak przeczytania. Zakończenie słabiutkie. Druga połowa książki nudnawa i prawdę powiedziawszy spieszyłam się żeby ją skończyć. Ogromna ilość literówek i błędów. Ciekawa bardzo jestem co to za "wysoki mężczyzna" i co "przez resztę dnia trzymał" na str. 547, 553, 557, 559, 561 i 563??? :D Każdy podrozdział na wymienionych stronach zaczynał się od takiego właśnie wstępu. Korektor chyba pomylił zawody. Trzy tomy z niespotykanymi przeze mnie dotąd tak licznymi błędami.

Słabiutko. Historia dłuży się i męczy czytelnika, bohaterowie nijacy, bez charyzmy, no i chyba zabrakło dobrego pomysłu na zakończenie. Do tego skandaliczne błędy w druku właściwie w całej książce, wydawca powinien czytelnikom zwrócić pieniądze za zakup tej książki.

Niestety jest to najsłabsza z części, niektóre wątki zostały zakończone w sposób urągający przyzwoitości. Mnogośc zbiegów okoliczności sprawia, że finał historii wydaje się niedopracowany i pisany bez planu. Szkoda zmarnowanego potencjału.

Super

Super

Nie spodziewałem się niczego specjalnego po tym tomie, po tym, co autor zrobił z tomem drugim i dokładnie to dostałem, czyli nic specjalnego.
Część pierwsza, gdzie prawie całość była prowadzona z perspektywy jednego bohatera była najlepsza i znacznie lepsza od dwóch następnych tomów. Tom trzeci niestety zachowuje wszystkie błędy z części drugiej i je powiela oraz dodaje nowe.
Samo zakończenie jest po prostu słabe, nie wyjaśnia zbyt wiele i nie domyka w zasadzie żadnych wątków.
Z tego co widzę autor wydał kontynuację pod inną nazwą serii, więc być może tam zostaną wszystkie znaki zapytania wyjaśnione, jednak mimo wszystko ta trylogia powinna otrzymać ocenę z racji tego, że przedstawia w jakiś sposób historie zamkniętą i pod tym względem wypada niestety bardzo przeciętnie.

Najgorsza część moim skromnym zdaniem. Ale i tak podobała mi się cała trylogia.

Najgorsza część moim skromnym zdaniem. Ale i tak podobała mi się cała trylogia.

Cyt.:
„Kłamstwo dla jednego jest prawdą dla innego.”
Anthony Ryan, „Królowa Ognia”

Niestety, w Polsce trylogia wydawana była przez Wydawnictwo Papierowy Księżyc i miała sporego pecha, że trafiła na to akurat wydawnictwo. Ryan pisał trylogię w latach 2013 – 2014 roku i dwa pierwsze tomy ukazały się w Polsce w latach 2014 – 2015, natomiast na trzeci tom polski czytelnik musiał czekać aż do roku 2020. W tym czasie inne polskie wydawnictwo zdążyło wydać kolejną trylogię autora – „Draconis Memoria”, zresztą całkiem niezłą a czytelnicy nie doczekali się „Królowej Ognia”. Wydawnictwo sprawiło spory zawód swoim czytelnikom.

A jaka jest „Królowa Ognia”? Krótko mówiąc – znakomita. Prowincje Zjednoczonego Królestwa odparły atak Imperium Volarii, lecz wyszły z wojny bardzo zniszczone, za to po raz pierwszy chyba naprawdę zjednoczone. Władczyni królestwa, królowa Lyrna, siostra zamordowanego króla Malciusa, gromadzi sojuszników z całego kontynentu, pragnąc zemsty. Planuje wojnę i podbój Imperium.

Ryan utrzymał wieloosobową narrację drugiego tomu, natomiast wprowadził inny, dość zaskakujący element. Otóż główny bohater dwu poprzednich tomów – Vaelin Al Sorna został w zasadzie równorzędnym bohaterem dotychczasowych postaci drugoplanowych. Akcja trzeciego tomu rozgrywa się na tak wielu płaszczyznach, że inne rozwiązanie mogłoby się nie sprawdzić i lektura nie byłaby tak wielowymiarowa. Świetna historia, znakomicie opowiedziana o zaskakującej i pełnej zwrotów akcji. Wszystkie wątki poruszane w poprzednich tomach znajdują tutaj rozwiązanie.

Imperia, Królestwa, kontynenty, narody, polityka, religie, intrygi, wojna, walka Dobra ze Złem, świetni bohaterowie – czegóż można więcej oczekiwać od dobrej fantasy?

A agent Anthonego Ryan’a chyba wyciągnął wnioski, jeśli chodzi o Wydawnictwo Papierowy Księżyc, bo kolejna powieść autora w Polsce, mająca ukazać się w czerwcu, będzie wydana przez zupełnie inne wydawnictwo.

Anthony Ryan to wschodząca gwiazda epickiej, pełnej rozmachu fantasy. Warto zapamiętać to nazwisko.

Polecam.

Cyt.:
„Kłamstwo dla jednego jest prawdą dla innego.”
Anthony Ryan, „Królowa Ognia”

„Królowa Ognia” to ostatnia część debiutanckiej trylogii Anthonego Ryan’a, szkockiego pisarza fantasy i sf. Trylogia została entuzjastycznie przyjęta przez czytelników i krytyków, upatrując w autorze godnego następcę Georga R.R. Martina czy Stevena Eriksona, choć może nieco na wyrost....

Porażka. Niespójna fabuła. Uczestnicy tej części urastają do rangi superbohaterów, opisy bitew wołają o pomstę do nieba. Męczyłam się tylko po to, by poznać zakończenie, które mnie totalnie rozczarowało. Korekta również pozostawia wiele do życzenia.

Zapraszam do mojego posta na instagramie, gdzie pisałam zbiorczo o całej serii:

Zapraszam do mojego posta na instagramie, gdzie pisałam zbiorczo o całej serii:

Słabsza od poprzedniczek, ale nadal bardzo dobra. Dwie pierwsze części czytałem przed kilku laty, więc miałem kłopot z niektórymi postaciami i wątkami. Na minus również polskie wydanie, które zawiera dużo literówek. Niemniej - do samego autora nie mogę mieć zarzutów, to druga po Draconis Memoria trylogia, którą przeczytałem od Ryana i pewnie sięgnę po następne jeżeli powstaną

• Anthony Ryan