Kot Rabina. Tom 6: Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną

Tłumaczenie: Wojciech Birek
Cykl: Kot Rabina (tom 6)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe
Le chat du Rabbin: Tu n'auras pas d'autre dieu que moi
obyczajowa
komiksy
Róża_Bzowa

Koty lubią być w centrum uwagi, szczególnie gdy są tak egoistyczne jak legendarny Kot Rabina. Ten gadający sierściuch wraca do nas po dziewięciu latach przerwy i od razu pokazuje, kto tu rządzi. Zapraszamy do lektury filozoficznej przypowieści będącej kontynuacją bestsellerowej serii autorstwa Joanna Sfara. Dowiecie się jakie wydarzenia doprowadziły Kota do desperackiej próby wygnania samego...

Zapraszamy do lektury filozoficznej przypowieści będącej kontynuacją bestsellerowej serii autorstwa Joanna Sfara. Dowiecie się jakie wydarzenia doprowadziły Kota do desperackiej próby wygnania samego siebie z domu pięknej Zlabii, dlaczego myszy są dobre, ludzie źli a koty po prostu wredne oraz dlaczego tak warto kochać Kota Rabina.

(...) w przestrzeni kultury popularnej (...) zadomowił się jeszcze jeden kot. Znak szczególny: na zaczepne „hello kitty" z żartobliwym, zadziornym pomrukiem odpowiada: „szalom”. I dalej, a jakże, chadza własnymi ścieżkami. Zygzakami losu, skrajem praw, w diasporze i poza nią.
Damian Kaja, „Zeszyty Komiksowe"

źródło opisu: Wydawnictwo Komiksowe, 2015

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

tsantsara | 2019-05-28
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 27 maja 2019

Samolubny i manieryczny do bólu kocur w tomie 6. komiksu całkowicie traci dowcip i ironię, z której był dotąd znany, co czyni go postacią dość odpychającą. Tutaj tylko użala się nad sobą ("A jeśli to nie ja jestem centrum wszechświata?") i próbuje odreagować, mszcząc się na ludziach i zwierzętach za to, że dziecko wyprzedziło go na liście priorytetów u młodej żony zięcia rabina. Mam wrażenie, że jest uosobieniem niewierzących Żydów (porte parole autora?), którzy kierują się w życiu rozsądkiem, zyskiem i miłością własną. Stąd jego krytyczne uwagi w dyskusjach ze swym panem, pobożnym rabinem - o Bogu, o modlitwie itp. Wbrew swym "kocim" przekonaniom, gdy jest mu źle, sam zresztą próbuje nawet modlitwy (gdy trwoga to do Boga), by złagodzić efekt odrzucenia, ale nie potrafi wyzbyć się egoizmu, dlatego monotonia i powtarzalność modlitw go odrzuca, a charakterystyczne żydowskie medytacyjne kiwanie się przy modłach, również nie są w stanie go ukoić. We wcześniejszych częściach pojadł...

Paweł Panfil | 2016-08-22
Przeczytana: 21 sierpnia 2016

Zdecydowanie jeden z najlepszych tomów serii (jeśli nie najlepszy), pokazujący strach związany ze zmianami, niepewność, ale też zrozumienie. No i kota, kot jest tu najważniejszy.

TocataRea | 2015-12-26

Po Sfarze, jak również samym Kocie Rabina, oczekiwałem znacznie więcej. Opowieść, która obok wyświechtanych prawd życiowych pokroju:

a) Słowa i prawda mogą ranić;
b) W domu zawsze najlepiej;

nie ma nic więcej do zaoferowania. Może to i lepiej, że opowieść nie znalazła się w nowym wydaniu zbiorczym. "Bo i po co czynić rysę na szkle?"

Agata | 2015-12-25
Na półkach: Przeczytane, Komiks, 2015
Przeczytana: 24 grudnia 2015

Kot jest rozbrajający! Było mi go tak bardzo szkoda, kiedy odkrył, że nie jest centrum wszechświata.

Hari_Seldon | 2015-10-01
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 10 września 2015

Kolejny tom serii. Tytułowy bohater musi poradzić sobie z perspektywą, że córka jego pana będzie miała dziecko i jego rola w jej życiu zostanie ograniczona. Jak zawsze kapitalny humor, podszyty masą mądrości na temat życia. To w jaki sposób kot musi radzić sobie z samotnością jest bardzo przejmujące i można naprawdę współczuć temu co by nie mówić egoistycznemu bohaterowi. Bardzo podobało mi się pojawienie nowej postaci i jej monolog na temat mieszkańców hotelu, a także odpowiedź kota na te informacje. Wielka szkoda, że ta postać już się nie pojawi (dla mnie było to aż za mocne zagranie ze strony scenarzysty). Rysunki podobnie jak w poprzednich tomach świetnie oddają klimat. Bardzo dobry komiks.

Przemek Skoczyński | 2015-09-16
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 16 września 2015

Zaskakująco dobry jak na kontunuację klasycznej serii. Mam wrażenie, że bardziej nawiązuje do pierwszej i najlepszej części Kota, niż jakikolwiek inny tom. Znowu główny nacisk padł na to, co było największą siłą opowieści, a więc filozoficzno-religijny spór między pobożnym Żydem i kotem-indywidualistą.

giera | 2015-09-05

Dwa lata temu opublikowałem listę dziesięciu najlepszych komiksów, jakie mi było dane przeczytać w 2013 roku. Na pierwszym miejscu wylądowało zbiorcze wydanie Kota Rabina Joanna Sfara.

(...) Tym razem francuski artysta używa bezimiennego kota, aby opowiedzieć o tym, jak wielką zmianą w życiu człowieka są narodziny dziecka. Piękna Zlabia i jej pochodzący z Paryża przystojny mąż spodziewają się pierwszego potomka. Oczekiwanie, a następnie jego pojawienie się wywracają cały koci świat do góry nogami. Nic już nie jest takie samo. Gadający sierściuch, ale także mąż, nie potrafi sobie znaleźć miejsca obok wybranki swego serca. Próbuje różnych sztuczek, aby było jak dawniej. Posuwa się nawet do szantażu, odchodzi, cierpi w samotności i szukać ukojenia w świecie zewnętrznym.

Nie będziesz miał… to mały, prywatny traktat filozoficzny, w którym Sfar zaznajamia czytelnika z „kocimi” poglądami na to, jak radzić sobie z przejmującą pustką samotności oraz ze zmianą. W poprzednim zdaniu użyłem...