Kot Rabina. Tom 6: Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną

Joann Sfar Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe Cykl: Kot Rabina (tom 6) komiksy
54 str. 54 min.
komiksy
Kot Rabina (tom 6)
Le chat du Rabbin: Tu n'auras pas d'autre dieu que moi
Wydawnictwo Komiksowe
2015-08-27
2015-08-27
54 min.
Wojciech Birek
obyczajowa

Okładka książki Donżon: Wydanie zbiorcze 3 Joann Sfar, Lewis Trondheim
Ocena 7,9
Donżon: Wydani... Joann Sfar, Lewis T...
Okładka książki Pieśń o Renarcie. Tom I. Mistrz forteli Brigitte Findakly, Joann Sfar
Ocena 7,3
Pieśń o Renarc... Brigitte Findakly, ...

Okładka książki Kroniki dyplomatyczne Christophe Blain, Abel Lanzac
Ocena 8,0
Kroniki dyplom... Christophe Blain, A...
Okładka książki Sokrates półpies Christophe Blain, Joann Sfar
Ocena 7,2
Sokrates półpies Christophe Blain, J...

W rodzinie córki rabina pojawia się nowy członek, a mianowicie dziecko. Córka rabina, Zlabia jest w ciąży. Kot jest zazdrosny. Czuje się porzucony i zdradzony, stara się zabiegać o względy swojej pani, lecz odkąd przestała rozumieć jego mowę jest mu trudno skupić na sobie jej uwagę. Jak poradzi sobie z tym problemem? Jeśli znacie jego wcześniejsze przygody, to zapewne domyślacie się jaka jest odpowiedź. Kreska dość specyficzna, ale nie przeszkadza w lekturze. A treść jak zawsze niecodzienna. Polecam.

12002

Samolubny i manieryczny do bólu kocur w tomie 6. komiksu całkowicie traci dowcip i ironię, z której był dotąd znany, co czyni go postacią dość odpychającą. Tutaj tylko użala się nad sobą ("A jeśli to nie ja jestem centrum wszechświata?") i próbuje odreagować, mszcząc się na ludziach i zwierzętach za to, że dziecko wyprzedziło go na liście priorytetów u młodej żony zięcia rabina. Mam wrażenie, że jest uosobieniem niewierzących Żydów (porte parole autora?), którzy kierują się w życiu rozsądkiem, zyskiem i miłością własną. Stąd jego krytyczne uwagi w dyskusjach ze swym panem, pobożnym rabinem - o Bogu, o modlitwie itp. Wbrew swym "kocim" przekonaniom, gdy jest mu źle, sam zresztą próbuje nawet modlitwy (gdy trwoga to do Boga), by złagodzić efekt odrzucenia, ale nie potrafi wyzbyć się egoizmu, dlatego monotonia i powtarzalność modlitw go odrzuca, a charakterystyczne żydowskie medytacyjne kiwanie się przy modłach, również nie są w stanie go ukoić. We wcześniejszych częściach pojadł wszystkie rozumy i bywał świeży i zabawny, tu jest zgorzkniały, monotematyczny i - niestety - nudny. Jedyny dowcip, na jaki się autor wysilił, to moment, gdy kot włóczy się w deszczu (z cyklu: na złość mamie odmrożę sobie uszy), by wreszcie stwierdzić, że trzeba z tym skończyć, bo przecież "Chodzenie po wodzie to numer chrześcijan" (s.39).

Zdecydowanie jeden z najlepszych tomów serii (jeśli nie najlepszy), pokazujący strach związany ze zmianami, niepewność, ale też zrozumienie. No i kota, kot jest tu najważniejszy.

Po Sfarze, jak również samym Kocie Rabina, oczekiwałem znacznie więcej. Opowieść, która obok wyświechtanych prawd życiowych pokroju:

a) Słowa i prawda mogą ranić;
b) W domu zawsze najlepiej;

nie ma nic więcej do zaoferowania. Może to i lepiej, że opowieść nie znalazła się w nowym wydaniu zbiorczym. "Bo i po co czynić rysę na szkle?"

a) Słowa i prawda mogą ranić;
b) W domu zawsze najlepiej;

Kot jest rozbrajający! Było mi go tak bardzo szkoda, kiedy odkrył, że nie jest centrum wszechświata.

1908

Kolejny tom serii. Tytułowy bohater musi poradzić sobie z perspektywą, że córka jego pana będzie miała dziecko i jego rola w jej życiu zostanie ograniczona. Jak zawsze kapitalny humor, podszyty masą mądrości na temat życia. To w jaki sposób kot musi radzić sobie z samotnością jest bardzo przejmujące i można naprawdę współczuć temu co by nie mówić egoistycznemu bohaterowi. Bardzo podobało mi się pojawienie nowej postaci i jej monolog na temat mieszkańców hotelu, a także odpowiedź kota na te informacje. Wielka szkoda, że ta postać już się nie pojawi (dla mnie było to aż za mocne zagranie ze strony scenarzysty). Rysunki podobnie jak w poprzednich tomach świetnie oddają klimat. Bardzo dobry komiks.

Zaskakująco dobry jak na kontunuację klasycznej serii. Mam wrażenie, że bardziej nawiązuje do pierwszej i najlepszej części Kota, niż jakikolwiek inny tom. Znowu główny nacisk padł na to, co było największą siłą opowieści, a więc filozoficzno-religijny spór między pobożnym Żydem i kotem-indywidualistą.

Dwa lata temu opublikowałem listę dziesięciu najlepszych komiksów, jakie mi było dane przeczytać w 2013 roku. Na pierwszym miejscu wylądowało zbiorcze wydanie Kota Rabina Joanna Sfara.

(...) Tym razem francuski artysta używa bezimiennego kota, aby opowiedzieć o tym, jak wielką zmianą w życiu człowieka są narodziny dziecka. Piękna Zlabia i jej pochodzący z Paryża przystojny mąż spodziewają się pierwszego potomka. Oczekiwanie, a następnie jego pojawienie się wywracają cały koci świat do góry nogami. Nic już nie jest takie samo. Gadający sierściuch, ale także mąż, nie potrafi sobie znaleźć miejsca obok wybranki swego serca. Próbuje różnych sztuczek, aby było jak dawniej. Posuwa się nawet do szantażu, odchodzi, cierpi w samotności i szukać ukojenia w świecie zewnętrznym.

Nie będziesz miał… to mały, prywatny traktat filozoficzny, w którym Sfar zaznajamia czytelnika z „kocimi” poglądami na to, jak radzić sobie z przejmującą pustką samotności oraz ze zmianą. W poprzednim zdaniu użyłem cudzysłowu, ponieważ figura kocich wątpliwości to tylko retoryczny ozdobnik, pod metaforą został ukryty, oczywiście, człowiek. Próbuje on walczyć ze swoją naturą, zmagać się z Bogiem, zawierzać prawdzie. Koniec końców okazuje się, że rodzina i marzenia są najważniejsze.

(...) Jeśli ktoś jeszcze nie czytał żadnego komiksu o gadającym kocie, a na dokładkę nie ma pewności, czy mu się spodoba, to proponuję kupno recenzowanej pozycji. Nie będziesz miał… można śmiało czytać bez znajomości poprzednich tomów. Jednak jestem święcie przekonany, że po lekturze, inegral Kota Rabina zostanie zakupiony.

- - -
cały tekst można przeczytać tu:

Joann Sfar Kot Rabina. Tom 6: Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną Zobacz więcej