Arab przyszłości. Dzieciństwo na Bliskim Wschodzie (1978–1984)

Tłumaczenie: Olga Mysłowska
Cykl: Arab przyszłości (tom 1)
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
L'arabe du futur. Une jeunesse au Moyen-Orient (1978–1984)
komiksy
Wkp

„Arab przyszłości” to autobiograficzny komiks Riada Sattoufa, w którym opowiada on o swoim dzieciństwie spędzonym w cieniu trzech dyktatorów - Mu'ammara al-Kadafiego, Hafiza al-Asada i własnego ojca. W pierwszym tomie udaje się Sattoufowi w fascynujący sposób uchwycić dziecięce spojrzenie na świat i gorączkę politycznego idealizmu. Autor wspomina wczesne lata spędzone zarówno na francuskiej...

W pierwszym tomie udaje się Sattoufowi w fascynujący sposób uchwycić dziecięce spojrzenie na świat i gorączkę politycznego idealizmu. Autor wspomina wczesne lata spędzone zarówno na francuskiej wsi, w Libii Kadafiego i Syrii Asadów, niezależnie jednak od kraju zawsze pod dachem domu rządzonego przez ojca - Syryjczyka, zwolennika panarabizmu, który ciągnie rodzinę w pogoni za wspaniałym snem o wspólnym arabskim narodzie.
Riad, dziecko delikatne i bacznie obserwujące świat, podąża za swoimi wyjątkowo niedobranymi rodzicami. Matka to rozkochana w książkach francuska studentka, cicha i skromna w przeciwieństwie do rozgorączkowanego, krzykliwego ojca. Z Francji rodzina najpierw przenosi się do Libijskiej Republiki Arabskiej, a potem do syryjskiego Homs, by dołączyć do plemienia, z którego pochodzi ojciec Riada. Gdziekolwiek się jednak znajdują nieustannie wierzą, że raj jest tuż za rogiem. Nawet jeśli ciągle brakuje jedzenia, miejscowe dzieci zabijają psy dla zabawy, a zamykanie mieszkań jest zakazane. I tak pewnego dnia Sattoufowie zastają w swoim mieszkaniu zupełnie inną rodzinę, która właśnie się do nich wprowadziła, a jasnowłosy Riad, wieczny outsider, zostaje wyzwany od. Żydów. Na szczęście ojciec ma już nowy, jeszcze lepszy plan na przyszłość.
„Arab przyszłości” to prawdziwa historia pewnej ekscentrycznej rodziny, pokazująca zaskakujący, pełen niuansów i absurdów obraz Bliskiego Wschodu. Kipiący życiem i nie stroniący od czarnego humoru komiks to popis niesamowitego talentu Riada Sattoufa i dzieło, które już dziś porównuje się do „Mausa” Arta Spiegelmana i „Persepolis” Marjane Satrapi.

Cet ouvrage a bénéficié du soutien des Programmes d'aide a la publication de l'Institut français.
Książkę wydano dzięki dofinansowaniu Institut français w ramach programów wsparcia wydawniczego.

źródło opisu: http://kultura.com.pl/index.php?s=komiksy

źródło okładki: http://kultura.com.pl/index.php?s=komiksy

Wkp | 2016-02-29
Przeczytana: 05 marca 2016

JAKŻE BLISKI NAM WSCHÓD

Komiks jako medium rozliczeniowe udowodnił już nie raz, jaka ma moc. Siła wyrazu „Mausa” czy „Persepolis” (nie przypadkiem przytaczanych tak na okładce „Araba…”) do dziś oddziałuje nie tylko na każdego, kto miał z owymi tytułami kontakt, ale przede wszystkim na (pop)kulturę. Czasem trzeba szoku w postaci zderzenia brutalnej prawdy z cartoonowym nieraz wyrazem, by trafić do serca. Akcentu, jak ostatnia scena „Walca z Baszirem”. I takim właśnie zderzeniem i akcentem jest pierwszy tom „Araba przyszłości”.

Riad Sattouf w swoim autobiograficznym komiksie zabiera nas na Bliski Wschód przełomu lat 70 i 80 by opowiedzieć o sobie i swojej rodzinie. Jego matka i ojciec poznali się we Francji i to tylko dlatego, że ojciec chciał usilnie poderwać ją i jej koleżankę, a one za nic w świecie nie chciały się na to złapać. Desperacja młodego mężczyzny sprawiła, że z żalu jego przyszła żona zgodziła się na spotkanie. ”Jedna kawa, nic więcej”. Na jednej kawie się oczywiście...

Sator09 | 2017-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2017

Niezwykle ciekawa lektura na jeden wieczór. Autobiograficzny komiks przybliża realia życia w państwach arabskich - Libii i Syrii rządzonych przez dyktatorów. Surowy i odpychający obraz życia codziennego, stosunków rodzinnych i sąsiedzkich, religii oraz obyczajów arabskiej społeczności. Fascynujące i przerażające zarazem.

nocny_marek | 2016-03-06
Przeczytana: 06 marca 2016

Komiks przybliża nam trochę rzeczywistość polityczną, życie codzienne, obyczaje i tradycje Libii i Syrii początku lat osiemdziesiątych XX wieku. To wszystko jest 'przefiltrowane' przez bystrą główkę (jak na mój gust zbyt bystrą jak na takiego dzieciaczka) małego Riada. Dziecko jako narrator-komentator, no właśnie... Z jednej strony to fajnie bo komentarze mogą udawać naiwność, nie muszą być gładkie i poprawne politycznie bo dziecko może więcej (kupa śmierdzi i już ;). Z drugiej strony to już było, trąci to trochę chwytliwym schematem. Osoby, które nie czytały "Persepolis", naszej "Marzi" czy choćby 'kronikarskich' komiksów Guy Delisle na pewno będą miały dużą przyjemność z czytania "Araba...", bo nie będzie im towarzyszyło uczycie, że już gdzieś to widziały.
Uważam, że komiks jest wart przeczytania ze względu na walory poznawcze i humor.
Trochę kręcę nosem, ale sięgnę po drugą część.

Agnieszka_Zofia | 2016-05-20
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 18 maja 2016

Wspaniały komiks, który niesamowicie mnie irytował! Współczułam głównemu bohaterowi. Jego ojciec był denerwujący w swoich poglądach i działaniach, matka uległa, bez głosu w żadnej sprawie. Pod koniec lektury zrobiło mi się tak bardzo żal tego małego dzieciaka, rzucanego przez rodziców między Francją, Europą, a muzułmańską rzeczywistością, tak bardzo odmienną... Bardzo autentyczne, szczere i dobrze narysowane. Nie mogę się doczekać, kiedy pojawi się polska wersja drugiego tomu!

steffburton | 2017-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2017

jakis czas temu czytałam ze to ksiazka proarabska, majaca ocieplic wizerunek araba. błahahaha. tyle powiem

Ireksamb | 2016-03-30
Przeczytana: 30 marca 2016

Świetne i wciągające dzieło. Faktycznie (zgodnie z sugestiami z okładki) przypomina Mausa czy też Persepolis. Sugestywne i myślę, że obiektywne przedstawienie historii i problemów Bliskiego Wschodu i jego mieszkańców. Gorąco polecam i czekam na nastepną część.

jkesil | 2017-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2017

Ciekawy i mocno dołujący obraz regionów które nie schodzą z pierwszych stron gazet i portali. Wszystkie, nawet te najgorsze przypuszczenia co do życia w krajach muzułmańskich w tym komiksie sie potwierdzają. Do tego stopnia ze ma sie wrazenie ze książka powstała właśnie po to by odstraszyć do końca każdego kto w jakikolwiek sposób chce zbyt pobłażliwie wypowiadać się o kulturze Bliskiego Wschodu. Bieda, przesady, zacofanie, agresja, wychowanie w nienawiścii nieufności do innych, obcych, hipokryzja, terror, w koncu ludzka głupota. Wszystko to zobaczone oczami autora z okresu dzieciństwa. Właściwie nie ma tu nic specjalnie pozytywnego o świecie bądź co bądź bardzo skomplikowanym i dla wielu wciąż zbyt pogmatwanym. Tendencyjne czy prawdziwe?

"Arab przyszłości" to monumentalna, aktualnie czterotomowa, biografia graficzna Francuza arabskiego pochodzenia, Riada Sattoufa. Do lektury zachęciła mnie perspektywa odwiedzenia dwóch nieistniejących już w opisanym w komiksie kształcie krajów: Libii i Syrii oraz mój długofalowy plan zgłębienia choć trochę dzieł kultury krajów z kręgu kultury muzułmańskiej. Jak moje wrażenia? Mocno takie se.

Ciąg dalszy na:

Joanna | 2016-09-15
Przeczytana: 15 września 2016

Dosadny i niesamowicie na czasie! O życiowej tułaczce i niesłabnącej tęsknocie za tym, co zna się z dzieciństwa i pół życia wierzy, że to właśnie jest najlepsze na Świecie. Błyskotliwie napisany i z dużą dozą czarnego humoru, czyta się jednym tchem!

kardanik | 2016-04-24
Przeczytana: 03 kwietnia 2016

"Pomimo chłodu powietrze pachniało gównem" i nadal pachnie. To nie wina rządu, ale obywateli, którzy mają prawo głosu. W końcu wszystko da się zalegalizować. Potrzeba tylko mandatu społecznego. Pod każdą szerokością jest tak samo.