Wyzwanie czytelnicze LC

Saga, Volume 1
9788361319443
komiksy
AMisz

Wielokrotnie nagradzany scenarzysta BRIAN K. VAUGHAN (Y: Ostatni z mężczyzn; Lwy z Bagdadu; Wolverine: Logan) oraz artystka FIONA STAPLES (Mystery Society, North 40) stworzyli razem niezwykłą opowieść o młodej parze starającej się znaleźć swoje miejsce we wszechświecie. Gdy dwóch żołnierzy ze zwaśnionych ze sobą ras, toczących niekończącą się wojnę obejmującą swoim zasięgiem całą galaktykę, zakocha się w sobie, zrobi wszystko, by ochronić córeczkę przed czyhającym na nią światem pełnym niebezpieczeństw. Seksowna i przewrotna mieszanina science fiction oraz fantasy.

Seria otrzymała pozytywne recenzje i zdobyła liczne nagrody, m.in. trzy Nagrody Eisnera w 2013 roku (tyle samo w 2014), w tym za najlepszą serię komiksową, nagrodę Hugo za najlepszą opowieść rysunkową oraz sześć nagród Harveya.

źródło opisu: Mucha Comics, 2014

źródło okładki: www,muchacomics.com/

isobel | 2017-10-01
Przeczytana: sierpień 2017

Gdy Gwiezdne Wojny spotykają się z Grą o Tron i... z szekspirowskim "Romeo i Julią"

"Break rules as often as you can because who the hell doesn't want to have adventure?"

Gdy dwóch żołnierzy z przeciwnych stron barykady w nigdy niekończącej się, między galaktycznej wojnie zakochuje się w sobie, ryzykują wszystko aby ochronić swoją córeczkę przed czyhającym zewsząd niebezpieczeństwem.

Nie pamiętam czy kiedykolwiek wcześniej trafiłam na serię komiksu na której punkcie dostałam aż tak wielkiego świra. Odkryłam tą serię przez przypadek: nie jestem fanką filmów o superheroes na które obecnie jest ogromny boom (i taka sytuacja będzie trwała jeszcze kilka lat), ale z nudów postanowiłam przeczytać artykuł na temat genialnych komiksów które nie doczekały się swoich ekranizacji (alleluja). Saga Briana K. Vaughana była wymieniona jako pierwsza. Tak zaintrygował mnie opis, że czym prędzej wygooglowałam ją i przeczytałam pierwszy tom online w języku oryginalnym i...przepadłam....

Hamlet | 2015-05-25
Na półkach: Przeczytane, Komiksy

Zastanawialiście się kiedyś co powstałoby z połączenia Gry o Tron z
Gwiezdnymi Wojnami ? Do tego dodajcie seks,przemoc i czarną komedię.
Brian K. Vaughan i Fiona Staples postanowili odpowiedzieć na to pytanie
I tak oto powstała Saga. Przygotujcie się na szaloną przygodę bez
trzymanki pod wpływem LSD i wielu innych substancji psychoaktywnych.
Głównymi bohaterami są zakochani w sobie Marco i Alana.
Niestety stoją po przeciwnych stronach galaktycznego konfliktu.
Ich miłości nikt nie akceptuje co zmusza ich do ucieczki i ciągłego
ukrywania się przed władzami. Hmm stop, chyba już gdzieś to
słyszeliście, prawda ? Ahh tak "Romeo i Julia" Szekspira.
Zapytacie pewnie co może być odkrywczego w tak oklepanym motywie jakim
jest zakazana miłość. Otóż nie jest to kolejne tandetne romansidło z
happy endem. Ale epicka przygoda, której nie zapomnicie do końca życia.
Brian K. Vaughan po raz kolejny udowadnia jak utalentowanym jest
scenarzystą. Wykreowany przez niego świat...

ŁUKASZ | 2018-02-13

Po pierwszych kilku stronach dałbym tej powieści 3 gwiazdki. Denerwujący bohaterowie, akcja na łeb na szyję, a i do warstwy wizualnej ciężko się przyzwyczaić. Jednak z czasem, i z kolejnym zwrotem akcji, komiks podobał mi się coraz bardziej. Reasumując: szału nie ma, ale po drugi tom sięgnę bo w samej historii i kreatywności autorów tkwi potencjał.

Chris3z8 | 2017-08-06

Nie. NIe. NIE! Trzy razy na nie - jedna z najgorszych serii, jaką czytałem na przestrzeni ostatniej dekady. Totalny miszmasz, bez ładu, bez składu. Niestrawna sałatka pomysłów, setka koncepcji tylko po to, żeby gnać do przodu, na złamanie karku. Nie podoba mi się nowa wersja ,,Romea i Julii'' (XXI wiek gwałci klasykę). Graficznie nic wyjątkowego, co by mnie urzekło - paskudny drugi plan. Fabuła nie istnieje, bo to taki kicz, że saga Gwiezdnych Wojen wydaje się epopeją godną Puszkina czy Bułhakowa. Sztuka dla sztuki, bez wymagań, bez niczego, co by mnie zatrzymało. Totalna klapa. Nie wiem, czym się zachwycać. Gender atakuje. Nagrody się sypią, a ja rzucam to diabelstwo w kąt, bo mnie obraża intelektualnie.

gabrielab393 | 2018-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2018

Sięgnęłam po ten komiks ze względu na cieszący moje oko styl grafik oraz na tematykę fantasy.
Wprawdzie po przeczytaniu pierwszego tomu jeszcze wiele wątków jest dla mnie mglistych, ale jak wskazuje sam tytuł - "Saga" - jest to opowieść, która rozwija się powoli i w wielu tomach.
Sam fakt, że ten komiks skłonił mnie do szperania w internecie na jego temat to znak, że jest dobry. Jestem ciekawa co będzie dalej i biegnę natychmiast do biblioteki po następną część.
Podsumowując: kawałek dobrej roboty zarówno pod względem rysunkowym jak i scenariuszowym.

Alderamin | 2018-04-28

Jeżeli coś jest w stanie powstrzymać mnie przed zaśnięciem w nocy z piątku na sobotę po morderczym tygodniu, to musi być absolutnym arcydziełem. Saga to genialne zmiksowanie popularnych w kulturze wątków i schematów, osadzonych na kanwie mrocznej space opery i napędzonych wartką akcją i świetnie zarysowanymi, ciekawymi bohaterami. Jest i erotycznie, i obrzydliwie, i pięknie, i groteskowo, i śmiesznie, i przerażająco. No i przede wszystkim jest bardzo indywidualny styl. Komiks przypomina te lepsze filmy Marvela - Strażników Galaktyki czy Thora: Ragnarok. To ten sam typ zabawy popkulturą i nadania zjechanym do granic możliwości wątkom niespotykanego dotąd błysku i smaku. Autorzy bawią się tym, co tworzą, zaskakując czytelnika na jego własnym podwórku, ale jednocześnie nie przytłaczają go i pozwalają płynąć z fabułą. Pierwszy tom przeczytałam w formie skanów i chociaż bardzo, ale to bardzo chcę poznać ciąg dalszy, to już obiecałam sobie, że TAKI komiks zasługuje wyłącznie na czytanie...

Nie zawiodłem się, a oczekiwania miałem duże. Czuć przepych świata, który jest pełen różnorodnych ras, planet i nazw własnych, a toczy się w nim ogromna wojna. Już pojawiają się intrygi i polowania, natomiast wśród postaci znajduje się wielu interesujących, niejednoznacznych bohaterów o odmiennych celach - wolni strzelcy, nowo upieczeni rodzice, królewski potomek... Tytuł "Saga" okazuje się więc jak najbardziej adekwatny, ponieważ śledzimy wydarzenia z perspektywy kilku osób, natomiast uniwersum naprawdę tętni życiem i zachwyca.

Scenariusz wciąga, może nie od razu, bo trzeba trochę przyzwyczaić się do momentami wulgarnego języka, który jednak także okazuje się atutem - uwypukla emocje postaci. Ponadto historia, chociaż w pewnym stopniu dramatyczna (motyw: ucieczka przed wojną), dostarcza ekscytacji, a w dialogach występuje spora dawka humoru. Świetny początek serii.

książek: 1997

Główną zaletą "Sagi" są postacie, niezwykle pomysłowe, oraz akcja i uniwersum, coś w stylu "Gwiezdnych wojen". Gorzej z wykończeniem i tłem, ale co tam, i tak jest super. Zaopatrzyłam się już w kolejne tomy.

Griffin | 2015-07-12
Przeczytana: 12 lutego 2015

Komiks, który przekonał mnie do komiksów:
Jakoś nigdy nie przywiązywałam większej wagi do tego typu mediów. Komiksy czy powieści graficzne (dla mnie to było jedno i to samo) uważałam za coś w stylu kreskówek dla dzieci. Ma obrazki, czyli nadaje się do publiczności poniżej dwunastego roku życia, prawda? Ano właśnie nie. Wszędzie się słyszało o tej Sadze i tym jakie to świetne sci-fi i że z treściami dla dorosłych... A ponieważ nie mogę się oprzeć presji zewnętrznej, poszłam do księgarni i kupiłam. I już sama okładka i wspaniałe, pełne żywych kolorów ilustracje upewniły mnie w przekonaniu, że zakup był trafiony.
Przekonałam się, że komiksy czy też powieści graficzne nie muszą być uproszczonymi, banalnymi historiami składającymi się z samych dialogów i reakcji bohaterów. Saga posiada wszystkie elementy normalnej książki z dodatkiem rysunków, które wspaniale oddają atmosferę fabuły.

Wielowątkowa fabuła zawsze cieszy wzrok:
Decydując się na sięgnięcie po Sagę wiedzieć musimy kilka...

Kubencjusz_Ziegler | 2016-02-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiks

Jedyna wada tego komiksu to to, że za szybko się kończy.