Skazany Na Trening. Kalistenika Eksplozywna

Okładka książki Skazany Na Trening. Kalistenika Eksplozywna Paul Wade
Okładka książki Skazany Na Trening. Kalistenika Eksplozywna
Paul Wade Wydawnictwo: Aha! Cykl: Skazany Na Trening (tom 3) sport
sport
Skazany Na Trening (tom 3)
Explosive Calisthenics. Superhuman Power, Maximum Speed and Agility, Plus Combat-Ready Reflexes-Using Bodyweight-Only Methods
Aha!
2015-06-18
2015-06-18
Dariusz Rossowski
kalistenika trening forma

Eksplozywność najłatwiej przyswoić za młodych lat. Jest tu wiele smaczków i ciekawych ćwiczeń. Fascynujące drogi do celu.

Fajne dla początkujących, na zasadzie że lepszy 1g praktyki niż 10kg teorii.

jak będziesz bardziej zaawansowany to się będziesz z tego śmiał, ale nie zrobi Ci to krzywdy

Fajne dla początkujących, na zasadzie że lepszy 1g praktyki niż 10kg teorii.

Polecam

Polecam

18 czerwca premierę miał Skazany na Trening 3 autorstwa legendarnego już Paula Wade’a. Dwie poprzednie części uzyskały wielką popularność i uznawane są za kultowe dla sportu związanego z rozwojem sprawności fizycznej opartej na ćwiczeniach z masą własnego ciała. Jeśli nie znacie Skazanego na trening a chcecie osiągnąć mistrzostwo na przykład w pompkach czy podciągnięciach i zbudować większe i mocniejsze mięśnie to zajrzyjcie do pierwszej książki. Jeśli chcecie zwiększy siłę możecie to zrobić ze Skazanym na Trening 2. W trzeciej odsłonie Paul Wade wprowadza nas w świat kalisteniki eksplozywnej, która jest kolejną formą niezwykłej sprawności fizycznej. W pierwszym Skazanym uczyliśmy się na przykład robić zaawansowane formy pompek w Skazanym 3 dowiemy się, jak z takiej pompki wybić się w powietrze niczym superman. Zaawansowane formy skoków, eksplozywnych pompek, muscle-up czy zahaczających o akrobatykę salt bez używania specjalistycznego sprzętu i konieczności znajomości poprzednich części Skazanego.

Eksplozywność to moc , szybkość oraz zwinność. Jej znaczenie jest ogromne w takich sportach jak koszykówka, tenis czy sztuki walki. Oczywiście kalistenika eksplozywna jako forma treningu funkcjonalnego ma o wiele większego zastosowanie w tym tak zasadnicze jak wysoka sprawność organizmu, której można pozazdrości mistrzom. Chociaż po lekturze książki Paula Wade’a mogę stwierdzić, że to, co się wydawało niemożliwe jest w zasięgu ręki i ogromnej mierze zależy tylko od tego, co każdy z nas z tą książką zrobi i jak ją wykorzysta. A możliwości jest wiele i nie potrzeba specjalistycznego sprzętu tylko twarde podłoże i drążek do podciągania.

Skazany na trening 3 podzielony jest na trzy części oraz bonus. W pierwszej części Paul Wade wprowadza nas w tematykę kalisteniki eksplozywnej wyjaśniając jej istotę oraz różnice w odniesieniu do sportów siłowych opartych na podnoszeniu ciężarów oraz innych form aktywności, które choć przydatne nie wyrabiają kompletu składającego się na eksplozywność (moc, szybkość funkcjonalna, zwinność). Tylko ćwiczenia z masą własnego ciała z ‚normalsa’ jak to mówi Paul mogą nas doprowadzić do napędzanego błyskawicą cyborga.Tych ćwiczeń jest 6. Paul uważa, że w ‚hardcorowym treningu eksplozywności ideałem” jest właśnie taka ilość. W ich skład wchodzą: Skok, eksplozywna pompka, sprężynka, salto do przodu, salto do tyłu oraz siłowe wejście na drążek (muscle-up).

W drugiej części książki Paul zajmuje się szczegółowo tymi ćwiczeniami. Już przy pierwszej lekturze rzuca się w oczy precyzja w wyjaśnianiu każdego elementu i niezwykła przejrzystość oraz zrozumiałość. Każde z ćwiczeń autor podzielił na 10 kroków, w których ostatni to krok mistrzowski czyli skok, eksplozywna pompka itd. Żeby więc dojść do mistrzowskiego kroku trzeba przejść etap łatwiejszych ćwiczeń, które wzmocnią, przyspieszą i nauczą nasz organizm wykonywania określonych ćwiczeń. Każdy z kroków omówiony jest tak, że Paul wyjaśnia w punktach wykonanie danego ćwiczenia, potem dokonuje analizy ćwiczenia. Następnie przedstawia regres czyli łatwiejszą formę jeśli nie możemy sobie z danym ćwiczeniem poradzić. Na koniec przedstawia progres w którym możemy dane ćwiczenie utrudnić.

Każde z ćwiczeń prezentowane jest na zdjęciach przez takich mistrzów, jak bracia Kavadlo czy ‚wystrzałowa’ jak mówi o niej Paul, a ja się z tym zgadzam Grace Menendez. Paul stwierdza, że na początek ćwiczenia ze skokami oraz pompki eksplozywne stanowią fundament i na nich należy oprzeć początkowy trening kalisteniki jeśli chcemy w późniejszym czasie wykonywać takie niesamowitości, jak salto czy siłowe wejście na drążek. Zresztą przez całą książkę Paul Wade przypomina o znaczeniu wyrabiania podstaw i nie spieszeniu się w przechodzeniu z jednego kroku do drugiego.

W trzeciej części otrzymujemy całe teoretyczne zaplecze w tym podejście do treningów, ilość serii i powtórzeń czy progresywność. Wyjaśnia dlaczego ważne jest nie przesadzanie w ilości powtórzeń w treningu eksplozywności oraz wyjaśnia sposób mierzenia postępów, a więc i tego kiedy przejść do następnego kroku.

W bonusowym rozdziale przedstawia zaawansowany trening szybkości – takich kilka trików urozmaicających. Dodatkowo znajdziemy opisy różnorodnych dodatkowych ćwiczeń, które mogą stanowić doskonałą rozgrzewkę lub wzmacniacz pewnych aktonów mięśni przydatnych potem w zaawansowanych formach ćwiczeń. Na koniec książki otrzymujemy kompletną tabele progresji i listę osób, które prezentowały na zdjęciach ćwiczenia.

Skazany na trening 3 to chyba jedna z niewielu książek podejmujących temat kalisteniki eksplozywnej w tak bogatej formie zarazem doskonały poradnik ćwiczenia umięjetności zahaczających o akrobatykę. Paul Wade przyznaje, że przy pisaniu książki współpracował Al Kavadlo autorem międzyinnymi książki Przekraczanie granic. Książka na pewno na tym zyskała, bo w swej formie, jest doskonałym poradnikiem, który można zabrać ze sobą do parku i ćwiczyć osiągając w każdym ćwiczeniu mistrzostwo. Dobrze napisana, przejrzyście skonstruowana z masą zdjęć, wyjaśnień i opisów stanowi doskonałe źródło na temat kalisteniki eksplozywnej. Sposób w jaki pisze Paul motywuje do ćwiczeń, a styl w jaki przedstawia swoje podejście sprawia, że wydaje się to prostsze i możliwe do wykonania. Książka jest doskonałym źródłem informacji dla osób początkujących i zaawansowanych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Ja znalazłem. Marzycie o wykonaniu salta, a może chcecie klasnąć trzy razy podczas eksplozywnej pompki, lub fruwać, jak superman, a może nabrać biegłości w wejściu siłowym na drążek (muscle-up) teraz jest to na wyciągnięcie ręki dzięki Skazanemu na trening 3. Polecam gorąco i życzę sukcesów w treningu!

• Sport
  • Domowe