Mademoiselle Chanel
angielski
Oliwia Pratt

DRAMA, PASSION, TRAGEDY, AND BEAUTY: C.W.’s new novel stunningly imagines the life of Coco Chanel—the iconic fashion designer whose staggering creativity built an empire and made her one of the 20th century’s most influential, and controversial, figures. Born into rural poverty, Gabrielle Chanel and her sisters are sent to a convent orphanage after their mother’s death. Here, the nuns nurture...

Born into rural poverty, Gabrielle Chanel and her sisters are sent to a convent orphanage after their mother’s death. Here, the nuns nurture Gabrielle’s exceptional sewing skills, a talent that will propel her into a life far removed from the drudgery of her childhood.

Transforming herself into Coco—a seamstress and sometime torch singer—the petite brunette burns with ambition, an incandescence that draws a wealthy gentleman who will become the love of her life. She immerses herself in his world of money and luxury, discovering a freedom that sparks her creativity. But it is only when her lover takes her to Paris that Coco discovers her destiny.

Rejecting the frilly, corseted silhouette of the past, her sleek minimalist styles reflect the youthful ease and confidence of the 1920s modern woman. As Coco’s reputation spreads, her couturier business explodes, taking her into rarefied society circles and bohemian salons. Her little black dress, her signature perfume No. 5; her dramatic friendships, affairs, and rivalries with luminaries of her era increase her wealth and fame. But as the years pass, success cannot save her from heartbreak. And when Paris falls to the Nazis during World War II, Coco finds herself at a dangerous crossroads, forced to make choices that will forever change her.

An enthralling portrayal of an extraordinary woman who created the life she desired, Mademoiselle Chanel is Coco’s intimate story.

źródło opisu: http://www.cwgortner.com/MademoiselleChanel.html

źródło okładki: http://www.cwgortner.com/MademoiselleChanel.html

Nie będę się rozpisywać na temat książki, bo napisano sporo opinii. Zgadzam się w całości z zaprezentowanymi komentarzami. Książka jest doskonale napisana, świetnie opisane losy bohaterki, opowiedziane przez nią samą.
Cieszę się , że autor znów wrócił do dobrej formy, i po niezbyt udanym cyklu o Tudorach, ponownie stworzył wspaniałą powieść biograficzną, którą przeczytałam jednym tchem.
Serdecznie polecam !

Katherina87 | 2016-01-03

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Widzę odwieczny konflikt między skromną dziewczyną, którą kiedyś byłam, a legendą, którą celowo wykreowałam, żeby nikt nie mógł zajrzeć w moje serce. W tej opowieści postaram się w miarę możliwości trzymać prawdy, choć mity i plotki spowijają mnie w nie mniejszym stopniu niż moje słynne krepdeszyny i tweedy.

Postaram się pamiętać o tym, że mimo wszystkich swoich triumfów, mimo wszystkich błędów, które popełniłam- wciąż jestem tylko kobietą"...

Kim naprawdę była Coco Chanel? Wielką wizjonerką, niemieckim szpiegiem, namiętną dziewczyną poszukującą uczucia? Teraz nareszcie może opowiedzieć własną historię. Z powieści wyłania się obraz kobiety pełnej pasji, wdzięku i uroku, której sława i fortuna nie uchroniły przed złamanym sercem.

Powieść ta, być może bardziej niż wszystkie inne autora została napisana z wyrazem miłości. Po raz pierwszy zachwycił się Chanel już jako nastolatek, kiedy rozwijające stopniowo zainteresowanie modą skłoniło go do zajęcia się nią zawodowo. Miał...

zolzowata_franca | 2015-10-16
Przeczytana: 16 października 2015

Nie trzeba interesować się modą, by z przyjemnością przeczytać tę powieść. To historia kobiety, której życie nie szczędziło trosk. Straciła matkę, ojciec opuścił ją oraz jej rodzeństwo. Trafiła do zakonu, gdzie poprzez ciężką pracę i opór została najpierw zauważona przez siostrę zakonną, która pokierowała jej edukacją. Siostra Therese wydobyła z niej skrywany talent, pomogła uwierzyć w siebie, dzięki czemu Coco osiągnęła tak wiele. Ogromną rolę w jej życiu odegrali mężczyźni oraz ich pieniądze, choć Coco zawsze stawiała na niezależność, bez pomocy mężczyzn pewnie by jej się nie udało, chociaż kto wie ... Najczęściej kojarzymy Gabriel Chanel z małą czarną oraz perfumami Chanel No 5, jej historia jednak jest zbyt ciekawa, by na tym poprzestać. To ikona mody, a zarazem kobieta, która przełamywała bariery początków XX wieku, określając nowy styl kobiecy, a łatwe to nie było.

"Mademoiselle Chanel" to powieść napisana doskonale, być może również dzięki temu, że autora C.W Gortnera,...

DomowaKsięgarnia | 2015-10-05

Christopher W. Gortner swoją najnowszą książkę poświecił Coco Chanel.W wyniku jego fascynacji powstało dzieło, które łączy w sobie elementy powieści z elementami sfabularyzowanej biografii. Trzeba oddać autorowi, że do postaci Coco Chanel podszedł z niezwykłym wyczuciem i szacunkiem. Starał się przedstawić życie Coco Chanel w jak najbardziej obiektywnym świetle.

więcej na: http://domowaksiegarnia.blogspot.com

elenkaa | 2015-10-05
Przeczytana: 05 października 2015

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2015/10/142-mademoiselle-chanel-christopher-w.html

Świat mody niekoniecznie mnie interesuje. Nie znam się na projektantach, ani nie zdaję sobie sprawy, z tego, jakie aktualnie stroje są na topie. Jednak nawet ja musiałam słyszeć o słynnej Coco Chanel. Każda kobieta powinna wiedzieć, że to właśnie Coco stworzyła najbardziej elegancką i na każdą okazję sukienkę - "małą czarną". Uwielbiam lata, w których Chanel tworzyła (lata 20., lata 30.), więc naprawdę byłam bardzo zaciekawiona jej życiem.

Książka dzieli się na kilka części, które opowiadają o poszczególnych latach życia Gabrielle "Coco" Chanel. Początkowo poznajemy ją jako małą dziewczynkę, która zostaje porzucona przez uwielbianego ojca i osierocona przez matkę. Wraz z dwiema siostrami zostaje wysłana do klasztoru, tym samym tracąc całkowicie kontakt z dwoma braćmi. Już w klasztorze siostry zakonne zauważają jej niezwykły talent do szycia, a dla...

Iwona | 2017-03-19
Przeczytana: 19 marca 2017

Nawet ktoś średnio orientujący się w modzie, ba, nawet ktoś, kto o modzie nie ma pojęcia, wie, że ktoś taki jak Coco Chanel istniał. Chyba każdy zdaje sobie sprawę, że Chanel jako stylistka i projektantka, nadała nowy wyraz tej dziwnej dziedzinie sztuki zwanej modą i chociaż nie zawsze zdajemy sobie sprawę co takiego uczyniła mademoiselle Chanel, na czym polegało jej nowatorskie spojrzenie na modę, to wiadomo, że Chanel była wielką i niepowtarzalną kreatorką mody.

Postać nietuzinkowa, fascynująca, tajemnicza,traktowana z pewną rezerwą, bo przylgnęła do niej łatka osoby o sympatiach pronazistowskich, do czego na pewno przyczynił się jej spór z Wertheimerami, czy niektóre jej związki. Gortner przedstawiając ten okres życia Coco, nie oskarża jej, a na pewno daje wiele dowodów na to, że pobudki jej działania nie były złe, chociaż niestety dość często egoistyczne. Autor w ogóle, moim zdaniem, dokonał wielkiej rzeczy, bo osobę dość niesympatyczną ocieplił, stworzył postać...

Magdalena T | 2015-10-07
Przeczytana: 06 października 2015

Nie interesuje mnie moda. Nigdy nie śledziłam jakoś szczególnie panujących obecnie trendów. Nigdy też nie wnikałam w życiorysy słynnych projektantów, choć gdzieś tam przelotnie natknęłam się właśnie na Coco Chanel. Jednak tym razem zrobiłam wyjątek i dzięki temu poszerzyłam swoją wiedzę, a przy tym spędziłam bardzo miło czas. Jestem bardzo zaskoczona faktem, że biografia – których zazwyczaj nie czytam – tak mnie zaintrygowała i wciągnęła. Pomysł, aby to właśnie Coco Chanel opowiedziała czytelnikowi swoją historię był po prostu genialny. Wprowadza to swojego rodzaju intymność między czytelnikiem, a narratorką. Czytając mamy lepszy i przyjemniejszy odbiór tej historii.A jaka to historia? Na pewno wzruszająca, pełna emocji, różnych odcieni życia codziennego charakterystycznego dla tamtego okresu. Towarzyszymy słynnej projektantce od dzieciństwa, które okazało się trudne szare i samotne. Walka od najmłodszych lat, pachnąca samotnością, lękiem i odpowiedzialnością za siostry. Widzimy...

Renax | 2015-11-03
Przeczytana: 02 listopada 2015

Na książkę tę zwróciłam uwagę na blogach. Dotychczas autora kojarzyłam jako piszącego o Tudorach, a że z racji tej iż tej tematyce poświęcony jest kanał historyczny, to jakoś czułam przesyt. Tudorami. Bo według mnie, nie była to aż tak ważna dynastia, a na pewno nasi Jagiellonowie byli ważniejsi.
Ale wracając do książki Gortnera. Jest to bardzo dobrze napisana powieść o życiu Coco Chanel. Pisana jest w pierwszej osobie, ale nie ma w niej drażniących mnie wad takich powieści biograficznych: czyli ckliwego sentymentalizmu i omijania ważnych spraw dla czytelnika.
Autor pokazał tę postać w pozytywnym świetle, a jednocześnie przedstawił wszystkie kontrowersyjne momenty z życia tej niezwykłej kobiety. Książka mogłaby być powieleniem wzorca Dickensowskiego, ale nim nie jest. To powieść o sile ducha kobiety, która żyła po swojemu i swoje marzenia wcielała w życie. Wiele z jej wyborów nie pochwalam, ale nie da się zaprzeczyć, że pisarz zdołał ukazać jej determinację i trzymanie się...

Koralina | 2016-01-10
Przeczytana: 09 stycznia 2016

Opowieść o życiu Gabrielle „Coco” Chanel porywa czytelnika w swój bystry nurt narracji już od pierwszych stron, a literackiego smaczku dodaje jej fakt, iż snuje ją… sama Mademoiselle, odkrywając przed nami swe przeżycia, marzenia i tajemnice.

Jest 5 lutego 1954 roku…
Coco Chanel wróciła do Paryża, by po dziesięciu latach emigracji zaprezentować swoją nową kolekcję. W oczekiwaniu na finał pokazu przenosi się myślami w przeszłość:

„Czekając na to, co przyniesie przyszłość, pomyślę o swojej przeszłości. Postaram się w miarę możliwości trzymać prawdy, choć mity i plotki spowijają mnie w nie mniejszym stopniu niż słynne krepdeszyny i tweedy.
Postaram się pamiętać o tym, że mimo wszystkich swoich triumfów, mimo wszystkich błędów, które popełniłam – wciąż jestem tylko kobietą.”

A była to przeszłość barwna (choć nie zawsze kolorowa), od dzieciństwa naznaczona osamotnieniem oraz wielką determinacją w dążeniu do wyznaczonego sobie celu. Już w wieku dwunastu lat, kiedy po śmierci matki...

Dorota | 2016-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2016

Absolutnie fantastyczna!!!
Mimo, że znałam już biografię Coco Chanel z książki Axela Madsena "Coco Chanel - kobieta niezwykła" to tę C.W. Gortnera "połknęłam" z niesamowicie ogromną przyjemnością.
Lekkie pióro, wartka akcja to główne atuty tej książki, nie umniejszając wagi biografii tej absolutnie wyjątkowej postaci jaką była Gabrielle "Coco" Chanel, z którą los nie obchodził się zbyt łagodnie od najmłodszych lat.
To historia kobiety silnej, zdeterminowanej, pracowitej, zdolnej ale nie pozbawionej wad.
Ogromny plus za okładkę i wydanie w twardej oprawie - jestem szczęśliwą posiadaczką :)
P O L E C A M !!!!!