Mademoiselle Chanel

Okładka książki Mademoiselle Chanel Christopher W. Gortner
Okładka książki Mademoiselle Chanel
Christopher W. Gortner Wydawnictwo: HarperCollins, William Morrow & Company biografia, autobiografia, pamiętnik
Mademoiselle Chanel
HarperCollins, William Morrow & Company
2015-03-17
2015-03-17
Coco Chanel moda historia znane kobiety

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Ciekawa historia życia projektantki znanej każdemu, nawet kilkadziesiąt lat po jej śmierci.

Chanel to dla mnie postać, o której mogę czytać, czytać, czytać i czytać. I czytać.
I mi się nie znudzi.

I mi się nie znudzi.

Wrażenia po przeczytaniu kolejnej powieści Gortneta? Nieziemskie. Autor niebezpiecznie "wgryza" się w zmysły czytelnika i nawet posłowie w jego wykonaniu jest imponujące. Przelanie na papier historii barwnego życia i niezwykłego talentu Coco Chanel jest dużym wyzwaniem dla każdego pisarza. Nawet próba uporządkowania biografii tej kobiety: szalonej, do bólu ambitnej i pracowitej, wyzwolonej i upartej, egocentrycznej i niezwykle "płodnej" w pomysły jest bardzo trudna. A powiązania Coco z nazistami...cóż nie sądzę, że nam Ją oceniać. Życiorys Coco jest bardzo zagmatwany ale talent Gortnera poradził sobie i z tym wyzwaniem śpiewająco. Zachęcam do przeczytania i szczerze polecam.

Piękna opowieść, naprawdę warto przeczytać nietylko ze względu na klimat tamtych lat, ale przeżywanie każdej emocji, uczucia, miłości razem z główną bohaterką.

Uwielbiam ksiązki Gortner, a ta naprawde jest piękna, opisy, akcje naprawdę wszystko tutaj jest spójne, pięknie się czyta, polecam

Ciekawie napisana, pełna biografia.
Czytało się ją z zainteresowaniem.

Ciekawie napisana, pełna biografia.
Czytało się ją z zainteresowaniem.

Książki, które poznałem, o których pisałem, które również w ten lub inny sposób promowałem. Projekt w aplikacji Instagram odnajduje swoje odbicie również w tym miejscu. W kolejności niezobowiązującej, wśród tekstów pisanych i napisanych na przestrzeni dwóch dekad, a czasem znacznie dalej.

Historia Chanel zachwyca i pokazuje, że kiedy chcemy osiągnąć sukces, musimy być przygotowani na pasmo porażek po drodze.

Książka trzyma w napięciu, zdradza ciekawe szczegóły z życia projektantki, a momentami także wzrusza do łez.

Dobrze się czyta. Odejmuję jedną gwiazdkę za kilka błędów. Mam wrażenie, że autor nie wiedział jak wyglądają niektóre osoby mimo iż zdjęcia są dostępne choćby w internecie, budując wyobrażenie o nich na podstawie filmu "Coco avant Chanel". Oczywiście to powieść nie biografia, ale... Mam też wrażenie, że sympatia do bohaterki- inspiracji: Gabrielle uczyniła ją w powieści bardziej subtelną, myślę, że miała nieco inny charakter niż to nakreślono. Żałuję, że nie stworzono więcej sytuacji jakie mogły zachodzić w pracy Chanel, co mogła czuć, myśleć skupiając się jedynie na pracy, przeważa zdecydowanie jej prywatna strona życia, uczuciowa.

Uwielbiam książki, których akcja rozgrywa się w Paryżu. Sporo ich przeczytałam i pomimo, iż nigdy tam nie byłam, wyczuwam klimat tego miasta (który niestety bezpowrotnie zaginął - patrząc na to co się dzieje aktualnie we Francji),jestem w stanie wyobrazić sobie jak pachnie Miasto Świateł, i to właśnie dzięki takim książkom.
Intrygująca, pochłaniająca, a przede wszystkim bardzo dobrze napisana historia o ikonie mody, którą niewątpliwie była Coco Chanel.
Autor opisuje życie głównej bohaterki od jej wczesnego dzieciństwa do późnej starości. Narratorem opowieści jest sama Chanel, co pozwoliło autorowi spróbować przedstawiać jej punkty widzenia na różne tematy i sytuacje.
Bardzo dokładnie zrelacjonowane zostało jej życie podczas niemieckiej okupacji i poniekąd wyjaśnione przyczyny jej niechlubnej współpracy z nazistami. Kto wie, jak zachowałby się każdy z nas w obliczu takich tragedii?

Intrygująca, pochłaniająca, a przede wszystkim...

• Francja
  • 2017