Mademoiselle Chanel

Tłumaczenie: Maria Zawadzka-Strączek
Wydawnictwo: Między Słowami
Mademoiselle Chanel
Ag2S

Widzę odwieczny konflikt między skromną dziewczyną, którą kiedyś byłam, a legendą, którą celowo wykreowałam, żeby nikt nie mógł zajrzeć w moje serce. W tej opowieści postaram się w miarę możliwości trzymać prawdy, choć mity i plotki spowijają mnie w nie mniejszym stopniu niż moje słynne krepdeszyny i tweedy. Postaram się pamiętać o tym, że mimo wszystkich swoich triumfów, mimo wszystkich...

Kim naprawdę była Coco Chanel? Wielką wizjonerką, niemieckim szpiegiem, namiętną dziewczyną poszukującą uczucia? Teraz nareszcie może opowiedzieć własną historię. Z powieści Mademoiselle Chanel wyłania się obraz kobiety pełnej pasji, wdzięku i uroku, której sława i fortuna nie uchroniły przed złamanym sercem.

Nowa powieść C.W. Gortnera. Zanim został poczytnym pisarzem, autorem wielu powieści przetłumaczonych na ponad dwadzieścia języków, C.W. Gortner pracował w przemyśle modowym. Coco Chanel fascynowała go od zawsze. Teraz powraca do niej w swojej najnowszej książce, poszukując odpowiedzi na nurtujące go pytanie: jakie sekrety skrywała Coco Chanel?

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Nie będę się rozpisywać na temat książki, bo napisano sporo opinii. Zgadzam się w całości z zaprezentowanymi komentarzami. Książka jest doskonale napisana, świetnie opisane losy bohaterki, opowiedziane przez nią samą.
Cieszę się , że autor znów wrócił do dobrej formy, i po niezbyt udanym cyklu o Tudorach, ponownie stworzył wspaniałą powieść biograficzną, którą przeczytałam jednym tchem.
Serdecznie polecam !

Katherina87 | 2016-01-03

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Widzę odwieczny konflikt między skromną dziewczyną, którą kiedyś byłam, a legendą, którą celowo wykreowałam, żeby nikt nie mógł zajrzeć w moje serce. W tej opowieści postaram się w miarę możliwości trzymać prawdy, choć mity i plotki spowijają mnie w nie mniejszym stopniu niż moje słynne krepdeszyny i tweedy.

Postaram się pamiętać o tym, że mimo wszystkich swoich triumfów, mimo wszystkich błędów, które popełniłam- wciąż jestem tylko kobietą"...

Kim naprawdę była Coco Chanel? Wielką wizjonerką, niemieckim szpiegiem, namiętną dziewczyną poszukującą uczucia? Teraz nareszcie może opowiedzieć własną historię. Z powieści wyłania się obraz kobiety pełnej pasji, wdzięku i uroku, której sława i fortuna nie uchroniły przed złamanym sercem.

Powieść ta, być może bardziej niż wszystkie inne autora została napisana z wyrazem miłości. Po raz pierwszy zachwycił się Chanel już jako nastolatek, kiedy rozwijające stopniowo zainteresowanie modą skłoniło go do zajęcia się nią zawodowo. Miał...

zolzowata_franca | 2015-10-16
Przeczytana: 16 października 2015

Nie trzeba interesować się modą, by z przyjemnością przeczytać tę powieść. To historia kobiety, której życie nie szczędziło trosk. Straciła matkę, ojciec opuścił ją oraz jej rodzeństwo. Trafiła do zakonu, gdzie poprzez ciężką pracę i opór została najpierw zauważona przez siostrę zakonną, która pokierowała jej edukacją. Siostra Therese wydobyła z niej skrywany talent, pomogła uwierzyć w siebie, dzięki czemu Coco osiągnęła tak wiele. Ogromną rolę w jej życiu odegrali mężczyźni oraz ich pieniądze, choć Coco zawsze stawiała na niezależność, bez pomocy mężczyzn pewnie by jej się nie udało, chociaż kto wie ... Najczęściej kojarzymy Gabriel Chanel z małą czarną oraz perfumami Chanel No 5, jej historia jednak jest zbyt ciekawa, by na tym poprzestać. To ikona mody, a zarazem kobieta, która przełamywała bariery początków XX wieku, określając nowy styl kobiecy, a łatwe to nie było.

"Mademoiselle Chanel" to powieść napisana doskonale, być może również dzięki temu, że autora C.W Gortnera,...

DomowaKsięgarnia | 2015-10-05

Christopher W. Gortner swoją najnowszą książkę poświecił Coco Chanel.W wyniku jego fascynacji powstało dzieło, które łączy w sobie elementy powieści z elementami sfabularyzowanej biografii. Trzeba oddać autorowi, że do postaci Coco Chanel podszedł z niezwykłym wyczuciem i szacunkiem. Starał się przedstawić życie Coco Chanel w jak najbardziej obiektywnym świetle.

więcej na: http://domowaksiegarnia.blogspot.com

elenkaa | 2015-10-05
Przeczytana: 05 października 2015

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2015/10/142-mademoiselle-chanel-christopher-w.html

Świat mody niekoniecznie mnie interesuje. Nie znam się na projektantach, ani nie zdaję sobie sprawy, z tego, jakie aktualnie stroje są na topie. Jednak nawet ja musiałam słyszeć o słynnej Coco Chanel. Każda kobieta powinna wiedzieć, że to właśnie Coco stworzyła najbardziej elegancką i na każdą okazję sukienkę - "małą czarną". Uwielbiam lata, w których Chanel tworzyła (lata 20., lata 30.), więc naprawdę byłam bardzo zaciekawiona jej życiem.

Książka dzieli się na kilka części, które opowiadają o poszczególnych latach życia Gabrielle "Coco" Chanel. Początkowo poznajemy ją jako małą dziewczynkę, która zostaje porzucona przez uwielbianego ojca i osierocona przez matkę. Wraz z dwiema siostrami zostaje wysłana do klasztoru, tym samym tracąc całkowicie kontakt z dwoma braćmi. Już w klasztorze siostry zakonne zauważają jej niezwykły talent do szycia, a dla...

Iwona | 2017-03-19
Przeczytana: 19 marca 2017

Nawet ktoś średnio orientujący się w modzie, ba, nawet ktoś, kto o modzie nie ma pojęcia, wie, że ktoś taki jak Coco Chanel istniał. Chyba każdy zdaje sobie sprawę, że Chanel jako stylistka i projektantka, nadała nowy wyraz tej dziwnej dziedzinie sztuki zwanej modą i chociaż nie zawsze zdajemy sobie sprawę co takiego uczyniła mademoiselle Chanel, na czym polegało jej nowatorskie spojrzenie na modę, to wiadomo, że Chanel była wielką i niepowtarzalną kreatorką mody.

Postać nietuzinkowa, fascynująca, tajemnicza,traktowana z pewną rezerwą, bo przylgnęła do niej łatka osoby o sympatiach pronazistowskich, do czego na pewno przyczynił się jej spór z Wertheimerami, czy niektóre jej związki. Gortner przedstawiając ten okres życia Coco, nie oskarża jej, a na pewno daje wiele dowodów na to, że pobudki jej działania nie były złe, chociaż niestety dość często egoistyczne. Autor w ogóle, moim zdaniem, dokonał wielkiej rzeczy, bo osobę dość niesympatyczną ocieplił, stworzył postać...

Magdalena T | 2015-10-07
Przeczytana: 06 października 2015

Nie interesuje mnie moda. Nigdy nie śledziłam jakoś szczególnie panujących obecnie trendów. Nigdy też nie wnikałam w życiorysy słynnych projektantów, choć gdzieś tam przelotnie natknęłam się właśnie na Coco Chanel. Jednak tym razem zrobiłam wyjątek i dzięki temu poszerzyłam swoją wiedzę, a przy tym spędziłam bardzo miło czas. Jestem bardzo zaskoczona faktem, że biografia – których zazwyczaj nie czytam – tak mnie zaintrygowała i wciągnęła. Pomysł, aby to właśnie Coco Chanel opowiedziała czytelnikowi swoją historię był po prostu genialny. Wprowadza to swojego rodzaju intymność między czytelnikiem, a narratorką. Czytając mamy lepszy i przyjemniejszy odbiór tej historii.A jaka to historia? Na pewno wzruszająca, pełna emocji, różnych odcieni życia codziennego charakterystycznego dla tamtego okresu. Towarzyszymy słynnej projektantce od dzieciństwa, które okazało się trudne szare i samotne. Walka od najmłodszych lat, pachnąca samotnością, lękiem i odpowiedzialnością za siostry. Widzimy...

Renax | 2015-11-03
Przeczytana: 02 listopada 2015

Na książkę tę zwróciłam uwagę na blogach. Dotychczas autora kojarzyłam jako piszącego o Tudorach, a że z racji tej iż tej tematyce poświęcony jest kanał historyczny, to jakoś czułam przesyt. Tudorami. Bo według mnie, nie była to aż tak ważna dynastia, a na pewno nasi Jagiellonowie byli ważniejsi.
Ale wracając do książki Gortnera. Jest to bardzo dobrze napisana powieść o życiu Coco Chanel. Pisana jest w pierwszej osobie, ale nie ma w niej drażniących mnie wad takich powieści biograficznych: czyli ckliwego sentymentalizmu i omijania ważnych spraw dla czytelnika.
Autor pokazał tę postać w pozytywnym świetle, a jednocześnie przedstawił wszystkie kontrowersyjne momenty z życia tej niezwykłej kobiety. Książka mogłaby być powieleniem wzorca Dickensowskiego, ale nim nie jest. To powieść o sile ducha kobiety, która żyła po swojemu i swoje marzenia wcielała w życie. Wiele z jej wyborów nie pochwalam, ale nie da się zaprzeczyć, że pisarz zdołał ukazać jej determinację i trzymanie się...

Koralina | 2016-01-10
Przeczytana: 09 stycznia 2016

Opowieść o życiu Gabrielle „Coco” Chanel porywa czytelnika w swój bystry nurt narracji już od pierwszych stron, a literackiego smaczku dodaje jej fakt, iż snuje ją… sama Mademoiselle, odkrywając przed nami swe przeżycia, marzenia i tajemnice.

Jest 5 lutego 1954 roku…
Coco Chanel wróciła do Paryża, by po dziesięciu latach emigracji zaprezentować swoją nową kolekcję. W oczekiwaniu na finał pokazu przenosi się myślami w przeszłość:

„Czekając na to, co przyniesie przyszłość, pomyślę o swojej przeszłości. Postaram się w miarę możliwości trzymać prawdy, choć mity i plotki spowijają mnie w nie mniejszym stopniu niż słynne krepdeszyny i tweedy.
Postaram się pamiętać o tym, że mimo wszystkich swoich triumfów, mimo wszystkich błędów, które popełniłam – wciąż jestem tylko kobietą.”

A była to przeszłość barwna (choć nie zawsze kolorowa), od dzieciństwa naznaczona osamotnieniem oraz wielką determinacją w dążeniu do wyznaczonego sobie celu. Już w wieku dwunastu lat, kiedy po śmierci matki...

Dorota | 2016-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2016

Absolutnie fantastyczna!!!
Mimo, że znałam już biografię Coco Chanel z książki Axela Madsena "Coco Chanel - kobieta niezwykła" to tę C.W. Gortnera "połknęłam" z niesamowicie ogromną przyjemnością.
Lekkie pióro, wartka akcja to główne atuty tej książki, nie umniejszając wagi biografii tej absolutnie wyjątkowej postaci jaką była Gabrielle "Coco" Chanel, z którą los nie obchodził się zbyt łagodnie od najmłodszych lat.
To historia kobiety silnej, zdeterminowanej, pracowitej, zdolnej ale nie pozbawionej wad.
Ogromny plus za okładkę i wydanie w twardej oprawie - jestem szczęśliwą posiadaczką :)
P O L E C A M !!!!!