Cesarzowa nocy. Historia Katarzyny Wielkiej

Wydawnictwo: Między Słowami
Empress of the Night
caryca, Katarzyna Wielka
Ag2S

Niezapomniana opowieść, ukazująca nieznane, prywatne oblicze jednej z najpotężniejszych władczyń w dziejach Kiedy młodziutka księżniczka Katarzyna przybyła na cesarski dwór, by poślubić przyszłego cara Piotra III, jej życie przestało należeć tylko do niej. Jej nieszczęśliwe małżeństwo było niewyczerpanym tematem dworskich plotek, a gdy szła pałacowymi korytarzami setki par oczu usiłowały...

Kiedy młodziutka księżniczka Katarzyna przybyła na cesarski dwór, by poślubić przyszłego cara Piotra III, jej życie przestało należeć tylko do niej. Jej nieszczęśliwe małżeństwo było niewyczerpanym tematem dworskich plotek, a gdy szła pałacowymi korytarzami setki par oczu usiłowały przeniknąć jej suknię i odgadnąć, czy wreszcie udało jej się zajść w ciążę, by dać Rosji upragnionego następcę tronu.

Jako caryca szybko nauczyła się ukrywać wszystkie radości i smutki, bo każda słabość mogła zostać wykorzystana przez przeciwników w politycznej grze. Mimo to Katarzyna pozostała kobietą z krwi i kości, pełną zwyczajnych trosk, marzeń i namiętności.
Jak udawało jej się dokonać trudnych wyborów pomiędzy głosem serca a racją stanu? Czy władza i korona były dla niej ważniejsze niż rodzina i miłość?

Ewa Stachniak, autorka bestsellerowej powieści „Katarzyna Wielka. Gra o władzę”, opisuje rozterki carycy w mistrzowskiej, porywającej prozie. „Cesarzowa nocy” to niezapomniana opowieść, ukazująca nieznane, prywatne oblicze jednej z najpotężniejszych władczyń w dziejach. Intymna spowiedź cesarzowej, która miała wszystko, czego zapragnęła… a może wszystko, prócz najważniejszego?

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Alicja | 2016-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2016

"Od dziecka wiedziałam, jak wykorzystać to, co mam" (str27)
Katarzyna na łożu śmierci wspomina całe swoje życie. Nie jest już potężną imperatorową, lecz schorowaną staruszką, która jeszcze usiłuje sterować swoim życiem i mieć wpływ na innych.Poznajemy ją z innej strony, jej odczucia, myśli, nabywanie doświadczenia jak funkcjonować w wielkim świecie na dworze pełnym intryg, gdzie życie jest grą, w której wszyscy uczestnicy oszukują.Nie ma tam przyjaźni, wyrozumiałości, współczucia jest tylko bezustanna walka o władzę.
"Wiedza to władza....Władza polega na tym, aby słyszeć to, co powierzono milczeniu" (str69)
Przewijający się kalejdoskop kochanków, nienasycone żądze, które wypalają się pod koniec życia, cierpliwość, której się uczyła przez całe życie, relacje z synem oparte na obustronnej nienawiści, jej największa miłość,problemy zdrowotne. Pod koniec życia otacza się młodymi ludźmi, by wspominać, iż ona kiedyś też była młodą dziewczyną. Młodość to kolory i barwy, starość to jedynie...

Beata | 2016-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2016

Powieść o kobiecie kontrowersyjnej – carycy Katarzynie II, opowiedziana przez nią samą. Doskonały zabieg autorki – dzięki temu możemy ujrzeć ludzkie oblicze tej potężnej i niezłomnej władczyni, kobiety, która swą siłą wewnętrzną, mądrością i przebiegłością pokonała wszystkich wrogów. My Polacy nie lubimy Carycy Katarzyny (mamy sporo powodów ku temu), ale jako kobieta muszę oddać sprawiedliwość tej wielkiej kobiecie, która całe swoje życie rozegrała jak partię szachów, a cały świat był pionkami na jej planszy. Była mądrą, potężną władczynią, ale była też kobietą, z jej pragnieniami, potrzebami i marzeniami. Czy udało się Jej pogodzić te swoje dwie strony? Przeczytajcie książkę a dowiecie się…

Pela | 2015-06-07
Przeczytana: 31 maja 2015

Z przykrością stwierdzam, że przyłączam się do grona osób wystawiających mniej pochlebne opinie których nie będę powielać. "Katarzyna Wielka" mnie urzekła i zachwyciła. "Cesarzowa nocy" to powieść o umieraniu carycy Katarzyny II, sparaliżowanej po udarze i jej wspomnienia, te które już poznaliśmy w "Katarzynie Wielkiej" i trochę późniejsze. Katarzyna jawi się jako bezwzględna caryca, która przez całe życie prowadziła różnego rodzaju gry głównie o władzę i wpływy, zarówno z możnymi ówczesnego świata, licznym gronem faworytów jak i najbliższą rodziną. Czy Katarzyna kochała kogoś oprócz siebie samej? Nie wiem, może Grigorija Potiomkina? Czy chcecie przeczytać? Nie wiem, zdecydujcie sami.

Magdallena | 2014-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2014

Zdecydowanie bardziej zaintrygowała mnie pierwsza część pt "Katarzyna Wielka. Gra o władzę". Papierowa jest "Cesarzowa nocy", zbyt idealna, wyrachowana i zimna, dla niej istnieje tylko władza. Nie okazuje emocji, traktując wszystkich jak pionki w jej strategicznie obmyślanej grze.

Ja jednak, słucham głosu starości, ludzkiej ułomności, gdzie nie liczy się to, co cesarskie. Choroba, bezsilność, niedołężność nie uznaje królewskich insygniów. Poruszają ostatnie godziny życia kobiety silnej, niepokonanej, która w jednej chwili stała się marionetką losu.

więcej o powieści:

Anna | 2018-03-03
Przeczytana: 03 marca 2018

Drugi tom powieści Ewy Stachniak ukazuje nam Katarzynę Wielką jako starą, schorowaną kobietę... Władza i majątek nie dają nieśmiertelności, a starcze dolegliwości prędzej czy później dopadły i ją... Mam wrażenie, że autorka chce zjednać czytelnikowi postać carycy i pokazać, że nawet za czarnymi charakterami kryją się ludzie z krwi i kości, którymi targają emocje, namiętności i muszą zmierzyć się z chorobą i starością. Polecam!

Katherina87 | 2017-05-08

Kiedy młodziutka księżniczka Katarzyna przybyła na rosyjski dwór, by poślubić przyszłego cara Piotra III, jej życie przestało należeć tylko do niej. Wszyscy plotkowali o jej nieszczęśliwym małżeństwie, a gdy szła pałacowym korytarzem, setki par oczu próbowały przeniknąć wzorkiem jej suknię, by odgadnąć, czy Katarzynie wreszcie udało się zajść w ciążę.

Jako caryca szybko nauczyła się ukrywać wszystkie radości i smutki, bo każda jej słabość mogła zostać wykorzystana przeciwko niej.

Jak udawało jej się dokonać trudnych wyborów między głosem serca a racją stanu? Czy władza i korona były dla niej ważniejsze niż rodzina i miłość?

Autorka opisuje rozterki carycy, ukazując nieznane dotąd prywatne oblicze wielkiej władczyni. Cesarzowa nocy to intymna spowiedź kobiety, która miała wszystko, czego zapragnęła...a może wszystko, prócz najważniejszego? Brakowało jej prawdziwej miłości, gdyż na miłość męża nie miała co liczyć. Co rekompensowała sobie licznymi kochankami.

lacerta | 2015-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2015

"Katarzyna Wielka. Gra o władzę" była dla mnie niesamowicie zajmującą lekturą - uczącą i pozwalającą miło spędzić czas. Byłam nią zachwycona i dzięki niej zaczęłam zupełnie inaczej patrzeć na książki historyczne. Dlatego właśnie tym chętniej sięgnęłam po "Cesarzową nocy". Jednak po lekturze ciężko jest mi opisać jak bardzo czuję się zawiedziona.
Książka jest niczym nudny podręcznik, nie jest ani interesująca, ani wciągająca. Absolutnie nie dorównuje swojej poprzedniczce i miałam wrażenie, że jest pisana na siłę. Już pierwsze strony wprowadziły we mnie zamęt i znudziły. Niestety te uczucia powieliły się na całą powieść.
Miałam nadzieję na ciekawą lekturę, lecz spotkało mnie wielkie rozczarowanie. Posłowie bardziej mnie zainteresowało niż książka.

Wielka Caryca księżniczka Katarzyna Wielka III bardzo młodziutka, piękna dziewczyna przybywając na królewski dwór musiała poślubić cara Piotra III, pomimo tego jej życie ówczesne przestało należeć do niej.
Nie obyło się też bez dworskich plotek o niej, plotkowali o Katarzynie.
Najważniejsza dla niej była władza i korona, a nie rodzina i miłość.
Historia dobra, lubię takie powieści historyczne czytać, a ta powieść zaciekawiła mnie,wzruszyłam się, gdy ją czytałam.
Pełna emocji, wzruszeń zagwarantowała.
Wciągająca, życiowa to powieść, z przyjemnością przeczytałam.

Liza | 2015-09-23
Przeczytana: 23 września 2015

Cesarzowa nocy” to seria wspomnień pogrążonej w bólu Katarzyny Wielkiej. Niestety już pierwsze strony wprowadziły mnie w zamęt, w większości znudziły. Chaotyczne przebłyski wspomnień, rwana narracja, nie pozwalają na zapoznanie się z losami tej władczyni, dostarczają bardzo fragmentarycznych informacji historycznych.

Wprawdzie emocji Katarzyny możemy się łatwo domyślić: Rosja z początku była dla niej obcym światem, zaczęła pytać i zawiązywać przyjaźnie, bo na carskim dworze nikt nie przetrwa sam. Mierzwiło ją zachowanie jej matki, lecz w moim odczuciu, w dorosłym życiu upodobniła się do niej- związywała się z licznymi kochankami, których „kochała”, a którzy ją wykorzystywali. Rozdzielona z synem Pawłem, nigdy nie zbliżyła się do niego. Miała stronników, powierników, ale czy przyjaciół? Tron był dla niej samotnym miejscem…

„Niektórych lekcji nie udało się Katarzynie pojąć. Dlaczego? Bo pielęgnowała złudzenia. Pochlebiała sobie. Nie przyjmowała do wiadomości tego, co miała przed...

Anka | 2014-10-23
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 23 października 2014

Doceniam książki tomowe, gdzie w kolejnych częściach autor delikatnie przypomina wcześniejsze zdarzenia. W tym wypadku retrospekcja trwa jednak przez pół książki i tak naprawdę niewiele wnosi do wydarzeń, które znamy z wcześniejszej perspektywy.
Drugi tom jest znacznie bardziej przewidywalny, mało atrakcyjny w warstwie fabularno-emocjonalnej. Na wydarzenia nie czekałam z napięciem i nie zapadały mi w pamięć. Czytałam na zasadzie "im więcej przeczytam, tym mniej zostanie do końca."
Jak to często bywa kontynuacja dużo słabsza od pierwowzoru.