Sufrażystki

Wydawnictwo: Marginesy
The Hourglass Factory
Patricia

Wartki. Londyn, 1912 rok. Napięcie w organizacji sufrażystek sięga zenitu, jednak dla Frankie George, spłukanej chłopczycy z Fleet Street, najpoważniejszym problemem jest przetrwanie w brutalnej branży prasowej. Redakcja zleca jej przeprowadzenie wywiadu z cyrkową akrobatką Ebony Diamond, która niebawem znika w tajemniczych okolicznościach. podczas występu, zaś Frankie zostaje wciągnięta w świat oszustw, modnych felietonistek, fetyszystów, sufrażystek i cyrkowych dziwadeł.Jak zniknęła Ebony, kogo się obawiała i co dzieje się za drzwiami tajemniczej Fabryki Klepsydr? Zaginiona Ebony Diamond prowadzi Frankie śladem mordercy, który wciela w życie niewyobrażalny plan…

źródło opisu: http://esensja.stopklatka.pl

źródło okładki: http://esensja.stopklatka.pl

Klaudia | 2019-08-09
Przeczytana: 07 sierpnia 2019

Mam różne odczucia co do tej książki. Początek jest dla mnie nudny.. Dopiero około setnej strony rozpoczyna się akcja, lecz w połowie książki znów zaczyna się robić monotonnie. Rozdziały są rozdzielone pomiędzy opisem sufrażetek, policjantów i dziennikarkę. Czasami jest przerwana akcja i ponownie opisywana po kilku rozdziałach. Raz jest bardzo dobrze, by znów stało się nudnie. Były momenty, gdzie nie mogłam oderwać się od czytania. Kilka razy byłam zaskoczona biegiem zdarzeń, lecz były momenty, gdzie wszystko dało się przewidzieć. Nie uważam by książka była zła, lecz także nie jest świetna. Poruszony jest bardzo ważny temat jakim jest walka o prawa kobiet.

czytam_podrozuje | 2019-05-05
Przeczytana: 05 maja 2019

Po przeczytaniu książki muszę obejrzeć film, bo.... książka miejscami się ciągła i nie bardzo rozumiałam zastosowanie tak długich monologów, opisów. Mimo tego treść - ważna i istotna: prawa kobiet, prawa dzieci, prawa człowieka! Wszyscy jesteśmy równi i powinniśmy być tak samo traktowani. Historia tych kobiet to początek walk o prawa kobiet, ale dalej jest sporo do zrobienia.

Blueberry_cake13 | 2019-01-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kryminał
Przeczytana: 06 stycznia 2019

Frankie George to aspirująca dziennikarka, która żyje w czasach, gdzie mężczyźni grają główne skrzypce. Marzy o temacie do artykułu z prawdziwego zdarzenia i pewnego dnia spełnia się ono. Ma przeprowadzić wywiad z Ebony Diamonds, akrobatką oraz znaną sufrażetką. Kobieta nie jest jednak chętna na rozmowę. Dodatkowo Ebony na oczach setki widzów znika w tajemniczych okolicznościach. Frankie postanawia iść tropem akrobatki, dzięki czemu odkrywa podział świata sufrażystek oraz natrafia na ślad mordercy.

Przeglądając książki w księgarni Tak Czytam natrafiłam na tytuł “Sufrażystki”, a wraz z nim doczepioną reklamę filmu na jej podstawię, w której zagrały, chociażby Helena Bonham Carter oraz Meryl Streep. Wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Dodatkowo opis powieści również zachęcał: połączenie kryminału oraz przedstawienie świata sufrażystek, czyli początku feminizmu. Książka posiada wszystkie elementy, które mogły mnie zachęcić do przeczytania, a potem przeżywania zakończenia przez...

mawik0 | 2018-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2018

Ciekawa, wartka akcja, interesujące postacie i niewykorzystany temat. Spodziewałam się trochę więcej szczegółów historycznych, a dostałam taki trochę kryminał z sufrażetkami w tle. Ale i tak jestem zadowolona, bo czytało się przyjemnie.

Aga | 2018-11-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kryminał
Przeczytana: 12 listopada 2018

Wciągający kryminał w, którym tło historyczne bywa bardziej wciągające niż losy bohaterów i zagadka kryminalna. Historia kręci się wokół kobiet walczących o swoje prawa oraz pewnej dziennikarki, która przypadkiem zostaje zamieszana w całą awanturę. Policja w tym przypadku to zbędny dodatek, bo zamiast pomagać rozwiązać sprawę, przeszkadza i okazuje się zepsutym organem, który pogrąża się w zepsuciu coraz bardziej. Krnąbrna dziennikarka chce się wykazać i wybić, a historia, którą napotyka może zmienić nie tylko jej życie, ale również bieg historii. Walka jak się toczy to nie tylko bitwa o głos kobiet, ale też o godność i równość. Zmiany bywają trudne, a pewni bohaterzy pokazują w książce, że są czasem wręcz nie do zaakceptowania. Polecam, całkiem niezły kryminał, ale mnie bardziej podobało się tło historyczne.

Daria Dulas | 2018-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2018

Nie przypadła mi do gustu, ani naciągana historia, ani odrobinę przerysowane postacie. Nie podobał mi się też chaos - postacie nie wiadomo skąd, bohaterowie pojawiają się, znikają, a następnie znów się pojawiają, ale niestety, nie pamiętałam już, kto jest kim i jaką rolę odgrywa.
Interesująca natomiast jest postać Frankie, kobiety niby wyzwolonej, ale jednocześnie lekko ograniczonej przez swój zamknięty umysł, a raczej strach przed wolnością, o którą tak walczyły sufrażystki.

Dominika | 2018-10-31
Przeczytana: 09 października 2018

"Problemu nigdy nie stanowią dewianci, Kiciu. Nie zapominaj o tym. Prawdziwie niebezpieczni są ludzie o zamkniętych umysłach."

Tematy dotyczące równouprawnienia, walki o prawa kobiet czy w ogóle walki o prawa człowieka zawsze budzą spore kontrowersje i spory. Ja się takich tematów nie bałam nigdy, ale muszę przyznać, że z biegiem lat i z nabytymi doświadczeniami dotyczącymi ludzi, zaczęłam trochę hamować się w różnymi wypowiedziami na kwestie, które większą cześć ludzi drażnią. Nie znaczy to, że zmieniłam swoje poglądy, ale dojrzałam na tyle, by nie rzucać ich innym w twarz.

Londyn, dokładnie 1912 rok. Zmierzch epoki wiktoriańskiej, przedsionek pierwszej wojny światowej i świadek innej wojny. Kobiety wyszły na ulicę, by walczyć o prawa wyborcze dla siebie; nie zawsze była to walka pokojowa, ale w świecie tak zaściankowym , jak dawna Europa, nie było mowy o delikatnym kompromisie czy zrezygnowaniu z najważniejszej bitwy w dziejach kobiecości.

Lucy Ribchester postanowiła nie...

Eila | 2018-10-03
Przeczytana: 02 października 2018

Zachęcona opisem na okładce książki i nawiązaniem do słynnego filmu ,,Sufrażystka'' z Meryl Streep wypożyczyłam z biblioteki ,,Sufrażystki'' Lucy Ribchester. Publikacja ta okazała się całkiem udanym kryminałem umiejętnie łączącym historię z fikcją, sympatyczne postaci, sceneria Londynu, przemyślana intryga i Wielka Brytania na początku XX wieku. Temat kobiet walczących o swoje prawa, nie tylko wyborcze powinien być poruszany i pamiętany przez następne pokolenia. Zwłaszcza, że w niektórych krajach wciąż nie mogą się one cieszyć takimi samymi prawami jak mężczyźni.Protesty głodowe, aresztowania, śmiertelny wypadek.... Czy tylko radykalne kroki pozwalają nam być wysłuchanym? Jak wiele trzeba zaryzykować, żeby zwrócić na siebie uwagę władz? ,,Sufrażystki'' przeczytałam szybko i muszę przyznać, że rzadko zdarzały się nudniejsze fragmenty, aczkolwiek liczyłam na to, że trochę więcej dowiem się o historycznych sufrażystkach i ich metodach walki o należne im prawa.

Pani-Sowa | 2018-09-04
Przeczytana: 04 września 2018

Ta książka jest tak zła, że aż wciągająca. Wiecie, rodzaju takich, co to postanawiasz czytać do końca, żeby przekonać się, czy autor może to jeszcze bardziej zepsuć (bo nadzieja, że wyjdzie z tego coś dobrego, nie umiera tu ostatnia - dzieje się to wcześniej niż finał, choć faktycznie dogorywa długo). Słowa z okładki "ZNAKOMITY kryminał historyczny" to duża przesada - zwłaszcza jeśli chodzi o podkreślony przeze mnie epitet. Ta książka nie jest znakomita, nie jest nawet dobra. Jest chaotyczna, źle napisana, a bohaterowie to postaci pełne sprzeczności, miejscami nielogiczne. Nie zabrakło tu również podstawowych błędów, porządnego researchu, chociaż autorka naczytała się wielu książek, pracując nad tekstem; co nie przeszkadza jej stwierdzić na początku "Noty historycznej": "(...) jest to fikcja literacka, dlatego często zmieniam, fałszuję albo świadomie przeinaczam fakty historyczne, żeby dopasować je do swojej opowieści." No naprawdę jest się czym chwalić! (Choć może dobrze, że...

Dorota Antypiuk | 2018-03-17

Ciężko sprecyzować do którego gatunku przydzielić"Sufrażystki"Lucy Ribchester.Autorka próbuje połączyć kryminał i powieść obyczajową w wyniku czego powstał chaos,w którym czytelnik gubi się jak Frankie w poszukiwaniu Ebony.