Strzał w przerwie czyli przygody na boisku i poza nim

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Scoring at half time. Adventures on and off the pitch
piłka nożna
sport

"Jeśli miałbym opisać jednym słowem to, czym była dla mnie piłka nożna, powiedziałbym: przyjemnością. Wielką przyjemnością. Oczywiście, była jeszcze sława, balangi, pieniądze, satysfakcja... Mógłbym wymieniać te rzeczy godzinami, ale wszystkie one połączone były w przyjemnością. Zapytajcie któregokolwiek byłego piłkarza, a po chwili namysłu powie wam, że najbardziej brakuje mu właśnie przyjemności i zabawy. Futbol był kiedyś pełen wyrazistych postaci - piłkarzy, menedżerów, prezesów i kibiców, i wszyscy oni uczestniczyli w tym wspaniałym kłębowisku emocji, incydentów, eskapad i zabawy. Wydaje mi się, że żaden inny sport ani sposób życia nie wytworzyły podobnej kultury; jej przejawem były na przykład wieczorne spotkania, podczas których wielu z nas zarabiało na życie, opowiadając różne historie złaknionej tego publiczności w całym kraju."

George Best był pierwszą medialną gwiazdą futbolu, a dla wielu osób - największym brytyjskim piłkarzem wszech czasów. W Strzale w przerwie zebrał ulubione wspomnienia, historie i anegdoty, a także doświadczenia, zdobywane na boisku i poza nim przez ponad czterdzieści lat. George Best jest szczery i dowcipny, drzwi żadnej szatni nie pozostały tutaj zamknięte, żaden kawał z pubu dla piłkarzy - nieopowiedziany, a żaden sekret - niewyjawiony. Książkę cechuje humorystyczne spojrzenie na złotą epokę futbolu, przedstawione przez człowieka, który tkwił w samym jej centrum. Znajdziemy tu między innymi smakowite opowieści i nieznane dotąd historyjki o samym George'u, a także Bobbym Charltonie, Kevinie Keeganie, Terrym Venablesie, sir Aleksie Fergusonie i wielu innych słynnych postaciach. Strzał w przerwie spodoba się każdemu, kto kiedykolwiek chciał spędzić miło czas w towarzystwie legendy futbolu.

"Panienki, alkohol, bijatyki... Rozrywki są najważniejsze!".

Wspomnienia i anegdoty George'a Besta, jednego z najlepszych i najbardziej znanych napastników angielskiej ligi przełomu lat 60 i 70.

źródło opisu: Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2007

źródło okładki: http://www.sklep.zysk.com.pl/

Adrian | 2014-09-04

Georgie Best - drugiej takiej osobowości w świecie piłkarskim raczej już nie będzie.
Polecam nie tylko fanom futbolu. Świetna autobiografia.

Danielsson | 2016-03-18
Przeczytana: 18 marca 2016

Jak praktycznie każda książka o piłce nożnej na pewno spodoba się ona fanom tego sportu. Można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat futbolu w Wielkiej Brytanii w latach 60. i 70., poznać mnóstwo nazwisk piłkarzy obecnie mało znanych, lecz w tamtych czasach grających na wysokim poziomie oraz jest coś także dla osób niezainteresowanych piłką: przygody poza boiskiem George'a. Mimo to ta biografia pozostawia wiele do życzenia. Sam język, w którym została napisana, nie jest na najwyższym poziomie, lecz to oczywiście może być kwestia tłumaczenia, które też niestety często wypada po prostu słabo (sam tytuł nie oddaje do końca zamierzenia autora). Także wydanie pozostawia wątpliwości na temat profesjonalizmu wydawnictwa: znalazłem wiele literówek, co oczywiście można i powinno się bez problemu uniknąć.
Trochę o samej treści: z jednej strony dobrze, że nie była to książka typu wspomnienia błędów przeszłości (jakich nam się pojawiło ostatnio wiele, np. biografia Sypniewskiego) i...

kroolu | 2016-01-06
Przeczytana: październik 2007

Po przeczytaniu wspomnień Besta nasuwa się tylko jeden wniosek: większość dzisiejszych celebrytów mogłoby za nim co najwyżej torby nosić. A całość przygód przytoczona jest w taki sposób, że aż żal wstawać z fotela zanim nie skończy się całości.

Molly | 2011-07-20

Pierwsza biografia, z którą miałem okazję się zmierzyć. Książka fenomenalna, wiele ciekawych anegdot z życia tego wspaniałego piłkarza, polecam!

Dawid | 2013-03-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 12 października 2012

Obowiązkowa pozycja dla fanów MU.

Dorcia1906 | 2011-09-07

Nie Pele, nie Maradona, ale BEST !!

Niezwykle barwny człowiek, fenomenalny piłkarz, kontrowersyjna, ale wspaniała osobowość.

A książka, no cóż, moim skromnym zdaniem powinna spodobać się nie tylko wielkim fanom futbolu ;)

meskaksiazka | 2015-05-10
Przeczytana: 16 maja 2015

Tytuł książki mógłby być niezwykle mylący dla czytelnika - nie jest on właściwie związany z wydarzeniami sportowymi - kto usiądzie do czytania ten będzie wiedział co stanowił ów strzał i dlaczego oddano go w przerwie. Powyższa pozycja stanowi zbiór anegdot i wydarzeń głównie z trzech dziedzin życia, a w każdej z nich bohater tych opowieści był mistrzem. Bo kto nie zna Georga Besta ten nie wie, iż "wieczny chłopiec", aż do swojej śmierci prowadził iście burzliwe życie. Kręciło się ono wokół piłki, kobiet i alkoholu przy czym kolejność tych powyższych może być kompletnie przypadkowa. Opisane wydarzenia powodować mogą salwy śmiechu, gdyż taką ilością przygód jaką miał "bestie" można by śmiało obdarować kilka innych osób i każda z nich nie mogła by narzekać, iż ma nieciekawe życie. Autobiografia jednego z najzdolniejszych piłkarzy z lat 60-tych i 70-tych XX wieku powoduje, że ciężko się od niej uwolnić, tak jak bohater nie mógł do końca życia uwolnić się od nałogu, który w końcu...

gajospedros69 | 2016-11-04
desmond | 2016-10-28