Strzał w przerwie czyli przygody na boisku i poza nim

Okładka książki Strzał w przerwie czyli przygody na boisku i poza nim George Best, Martin Knight
Okładka książki Strzał w przerwie czyli przygody na boisku i poza nim
George BestMartin Knight Wydawnictwo: Zysk i S-ka sport
sport
Scoring at half time. Adventures on and off the pitch
Zysk i S-ka
2007-01-01
2007-01-01
Maciej Kaczyński, Tomasz Rosiński
piłka nożna

Okładka książki George Best. Najlepszy. Autobiografia George Best, Roy Collins
George Best. N... George Best, Roy Co...

Alternatywny tytuł tej książki mógłby brzmieć „George Best opowiada”. Jest to bowiem zbiór anegdot wziętych wprost z boiska oraz mających miejsce poza nim. Ale co ciekawe, ta książka nie skupia się wyłącznie na sylwetce Georgie Boy'a, ale zawiera garść wspomnień dotyczących znanych postaci ze świata futbolu brytyjskiego i szeroko pojętego show businessu. Wiele tu odniesień do programów telewizyjnych, filmów i wydarzeń z lat 60-tych i 70-tych XX wieku. Dla osób zorientowanych w temacie na pewno bardzo ciekawa i miła niespodzianka.
Nie jestem pewien, czy obecnie nazwisko Best mówi cokolwiek młodszym czytelnikom. Przed prawie 15 laty sylwetkę „Chłopaka z Belfastu” przypomniała grupa Myslovitz w utworze „Książę życia umiera.” Niezwykle utalentowany zawodnik, który zamiłowaniem do alkoholu i rozrywek roztrwonił swój niesamowity potencjał. Mało jest piłkarzy, którzy w wieku 22 lat stają się najlepsi w Europie, a może i na świecie. Best opowiada o swoich romansach i problemach niezwykle szczerze i otwarcie, mając świadomość, że w jego życiu poszło coś nie tak. Ale tego nie żałuje, żył pełnią życia, wręcz śmiejąc się z ulotności sławy. Wiele w tej książce autoironii, sporo żartów z samego siebie (rozmowa z taksówkarzem na lotnisku – cały George :-)),sporo zaskakująco celnych opinii, co sprawia że tę pozycję czyta się wyjątkowo dobrze.
Dodatkowo książka została opatrzona statystykami Besta z występów w drużynie Irlandii Północnej oraz w drużynach klubowych (z Manchester United na czele). Co do wad: zdecydowanie zbyt dużo literówek oraz momentami niezbyt składne tłumaczenie, przez co część żartów staje się mniej zrozumiała. Jednak na tle licznych książek sportowych ta wyróżnia zdecydowanie wyróżnia się na plus.

Jak praktycznie każda książka o piłce nożnej na pewno spodoba się ona fanom tego sportu. Można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat futbolu w Wielkiej Brytanii w latach 60. i 70., poznać mnóstwo nazwisk piłkarzy obecnie mało znanych, lecz w tamtych czasach grających na wysokim poziomie oraz jest coś także dla osób niezainteresowanych piłką: przygody poza boiskiem George'a. Mimo to ta biografia pozostawia wiele do życzenia. Sam język, w którym została napisana, nie jest na najwyższym poziomie, lecz to oczywiście może być kwestia tłumaczenia, które też niestety często wypada po prostu słabo (sam tytuł nie oddaje do końca zamierzenia autora). Także wydanie pozostawia wątpliwości na temat profesjonalizmu wydawnictwa: znalazłem wiele literówek, co oczywiście można i powinno się bez problemu uniknąć.
Trochę o samej treści: z jednej strony dobrze, że nie była to książka typu wspomnienia błędów przeszłości (jakich nam się pojawiło ostatnio wiele, np. biografia Sypniewskiego) i widać było, że Best autentycznie cieszył się z drogi, jaką wybrał w życiu. Z drugiej strony jednak trochę brzmiało to jak przechwałki starego dziadka, ile on to nie wypił alkoholu i nie przeleciał panienek (swoją drogą czemu ta książka w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej jest dostępna tylko w oddziale dla młodzieży?). Poza tym pojawia się wiele postaci show-businessu lat 60., 70. i 80. Wielkiej Brytanii, które ciężko znać. Ciężko również zrozumieć wiele "zabawnych" historii, które opowiada nam Best (choć może to też kwestia tłumaczenia).
Mimo wielu wad wciąż jest to dla fanów piłki nożnej pozycja typu must-read.

Tytuł książki mógłby być niezwykle mylący dla czytelnika - nie jest on właściwie związany z wydarzeniami sportowymi - kto usiądzie do czytania ten będzie wiedział co stanowił ów strzał i dlaczego oddano go w przerwie. Powyższa pozycja stanowi zbiór anegdot i wydarzeń głównie z trzech dziedzin życia, a w każdej z nich bohater tych opowieści był mistrzem. Bo kto nie zna Georga Besta ten nie wie, iż "wieczny chłopiec", aż do swojej śmierci prowadził iście burzliwe życie. Kręciło się ono wokół piłki, kobiet i alkoholu przy czym kolejność tych powyższych może być kompletnie przypadkowa. Opisane wydarzenia powodować mogą salwy śmiechu, gdyż taką ilością przygód jaką miał "bestie" można by śmiało obdarować kilka innych osób i każda z nich nie mogła by narzekać, iż ma nieciekawe życie. Autobiografia jednego z najzdolniejszych piłkarzy z lat 60-tych i 70-tych XX wieku powoduje, że ciężko się od niej uwolnić, tak jak bohater nie mógł do końca życia uwolnić się od nałogu, który w końcu doprowadził go do grobu. Samo nazwisko Best - najlepszy, może jednak skłaniać do myślenia, że we wszystkim był najlepszy: na boisku - geniusz, w barze - niedościgniony, w łóżku... Cóż aż tak dokładnie nie opisuje tu tego aspektu, ale w końcu to George Best i wszystko jasne! "Strzał w przerwie" jest pozycją świetną jeśli chodzi o autobiografie, trudno nie czuć sympatii do "chłopca z Belfastu" jak o nim mawiano i nawet alkoholizm bohatera nie sprawia, iż można by na niego patrzyć z niesmakiem. Każda anegdota jest tu opisana niezwykle zabawnie i tak naprawdę docierając do końca książki czuć pewien niedosyt, że to już koniec. Podsumowując: lekka, z humorem, zakrapiana alkoholem biografia - zupełnie jak całe życie Georga.

Georgie Best - drugiej takiej osobowości w świecie piłkarskim raczej już nie będzie.
Polecam nie tylko fanom futbolu. Świetna autobiografia.

Polecam nie tylko fanom futbolu. Świetna autobiografia.

Nie Pele, nie Maradona, ale BEST !!
Niezwykle barwny człowiek, fenomenalny piłkarz, kontrowersyjna, ale wspaniała osobowość.

A książka, no cóż, moim skromnym zdaniem powinna spodobać się nie tylko wielkim fanom futbolu ;)

Nie Pele, nie Maradona, ale BEST !!

Pierwsza biografia, z którą miałem okazję się zmierzyć. Książka fenomenalna, wiele ciekawych anegdot z życia tego wspaniałego piłkarza, polecam!

Obowiązkowa pozycja dla fanów MU.

Obowiązkowa pozycja dla fanów MU.

Po przeczytaniu wspomnień Besta nasuwa się tylko jeden wniosek: większość dzisiejszych celebrytów mogłoby za nim co najwyżej torby nosić. A całość przygód przytoczona jest w taki sposób, że aż żal wstawać z fotela zanim nie skończy się całości.

Pełna anegdot, barwnych wspomnień i żartów rodem z życia najlepszego piłkarza swoich czasów. Książka pierwszej medialnej gwiazdy angielskiego futbolu oraz angielskich dyskotek i klubów.

Wiele ciekawych anegdot, wspomnień i smaczków. Książka świetna i mogę polecić nie tylko fanom United!

• Sport
  • Piłka nożna
  • Biografia
  • Sportowe

Dodaj cytat z książki Strzał w przerwie czyli przygody na boisku i poza nim