Straszliwie sam. Mój dziennik

Tłumaczenie: Antoni Bartosz
Wydawnictwo: Rebis
Tout seul
joly_fh

Przed nami pasjonat futbolu, który wreszcie wykłada karty. Chce, żebyśmy poznali jego prawdę. Klęska na piłkarskich mistrzostwach świata w 2010 roku, strajkujący reprezentanci Francji, bunt w autokarze... Nie o tym marzył Raymond Domenech. Od czasu tamtej afery były trener drużyny francuskiej milczał, chociaż w swoim prywatnym dzienniku przez wiele lat skrupulatnie zapisywał fakty, myśli,...

Klęska na piłkarskich mistrzostwach świata w 2010 roku, strajkujący reprezentanci Francji, bunt w autokarze... Nie o tym marzył Raymond Domenech. Od czasu tamtej afery były trener drużyny francuskiej milczał, chociaż w swoim prywatnym dzienniku przez wiele lat skrupulatnie zapisywał fakty, myśli, uwagi i szczegóły. I oto teraz przerywa milczenie.

Pisze o swojej nominacji na trenera kadry, o pierwszych decyzjach, o swoich metodach i taktyce. O relacjach z takimi sławami, jak Zinedine Zidane, Franck Ribéry, Nicolas Anelka i Thierry Henry, oraz z młodszymi piłkarzami, należącymi do "straconego pokolenia". Pisze o swoich trudnych kontaktach z mediami i z kierownictwem Francuskiego Związku Piłki Nożnej. Ma cięty język. Nie kryje własnych błędów. Niczego nie pomija, od wspaniałych dokonań w 2006 roku, poprzez pierwsze trudności, do ostatecznej katastrofy.

źródło opisu: Rebis, 2013

źródło okładki: www.rebis.com.pl

Maciek | 2017-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2017

Bardzo dobra książka.
Raymond Domenech opisuje czas, który spędził na stanowisku selekcjonera reprezentacji Francji w piłce nożnej - lata 2004 do 2010, jego rozterki, problemy z zapanowaniem nad wybujałymi ego gwiazdek francuskiej piłki oraz niełatwej (i nie do końca udanej) zmianie pokoleniowej w kadrze "niebieskich".
Nie brakuje tutaj gorzkich słów skierowanych pod adresem, zarówno samych piłkarzy, skupionych na sobie i na astronomicznych pieniądzach jakie zarabiają jak i działaczy uzależnionych od opinii mediów czy politycznych wiatrów. Domenech naprawdę wydaje się być szczery w swych opiniach na temat dzisiejszego futbolu, etosu pracy i gry dla dobra drużyny, który według niego(i trudno się nie zgodzić) zanika wraz z napływem olbrzymich pieniędzy do piłki.
Tłem dla (nieco neurotycznych, coś jak syndrom oblężonej twierdzy, ale naprawdę strawnych) wywodów autora są kolejne wielkie imprezy piłkarskie, przygotowania do nich, przebieg i podsumowania, sylwetki piłkarzy, z którymi...

Damian | 2013-10-01
Przeczytana: 24 września 2013

"Straszliwie sam" to książka niesamowicie szczera, która przybliża czytelnikom pracę selekcjonera reprezentacji "Trójkolorowych". Raymond Domenech przedstawia ze swojej perspektywy kulisy wielkiego skandalu we francuskiej piłce, o którym w 2010 roku mówił cały świat. Po przeczytaniu tej książki zmieniłem zdanie o Domenechu, ponieważ książka uświadamia w jak trudnym pracował środowisku. Piłkarze, którzy myślą, że są pępkiem świata nie ułatwiali pracy. Domenech osiągnął sukces z reprezentacją Francji, jednak musiał zmierzyć się z nowym pokoleniem francuskich piłkarzy, którzy przypominali rozkapryszone gwiazdki. Tytuł książki świetnie oddaje w dwóch słowach zwartość całej książki.

Łukasz | 2015-03-29

"Straszliwie sam" to moim zdaniem pozycja obowiązkowa dla każdego fana piłki nożnej i nie tylko, ponieważ pokazuje drugą stronę medalu o reprezentacji Francji. Jak wiadomo w mediach piłkarzy broniono a cała wina spadła na trenera Raymonda Domenecha. Książka do bólu szczera ukazująca jak łatwo można dać się zmanipulować przez media.

Radosław Gabinek | 2013-10-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-booki
Przeczytana: 03 października 2013

Cieszę się, że przeczytałem autobiografię Raymonda Domenecha, gdyż na temat tego trenera powstało swego czasu wiele mitów. Czytając te wspomnienia coraz bardziej dochodzę do wniosku, że większość z nich to bzdury wymyślone przez media. Trudno mi uwierzyć, że człowiek o takiej wrażliwości i klasie, która wypływa z jego wypowiedzi faktycznie był takim wariatem jak go przedstawiano przy okazji feralnych mistrzostw 2010 roku. Myślę, że to książkę można polecić nie tylko fanom piłki nożnej, gdyż jest to po prostu historia człowieka, jak mówi tytuł człowieka osamotnionego i osaczonego. Wszystko to czyta się dobrze, gdyż znajdujemy tu sporą dawkę osobistych refleksji i przeżyć autora. "Straszliwie Sam" obok "Ja Ibra" jest zdecydowanie pozytywnie wyróżniającą się książką o tematyce sportowej! Polecam!

Enen W | 2014-04-29
Przeczytana: sierpień 2013

Po książkę Domenecha długo nie miałem ochoty sięgać. Wydawała mi się bezpłciowa, w sumie nigdy nie pałałem sympatią do francuskiej kadry a sam Domenech w mojej opinii był przykładem człowieka, który nie miał wiele nowego do powiedzenia.

Nie wiem więc dlaczego książkę otworzyłem akurat podczas świąt bożonarodzeniowych. Czyżby rodzinny charakter przekornie spowodował, że nagle tytuł „Straszliwie sam” wydał mi się interesujący? A może bardziej ponieważ chciałem tę lekturę mieć już za sobą i wziąć się za coś ciekawszego. Bądź co bądź otworzyłem i zacząłem czytać... Z dnia na dzień czytałem coraz dłużej i dłużej...

Problemy kadry Francji końca pierwszej dekady nowego millenium nie wiele mnie obchodziły, mieliśmy przecież nasze własne, polskie. A książka pozwoliła mi w sposób niezwykle sugestywny uzupełnić tę wiedzę. W przekroju całej opowieści nad Domenechem wisi widmo złotego Aimé Jacquet, człowieka który w 1998 r dokonał prawdziwej napoleońskiej rewolucji zdobywając Puchar Świata...

| 2016-05-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Futbol
Przeczytana: 01 marca 2016

„Kto chce ugasić płomień, ginie od płomieni.”

Książka, która wzbudziła ogromne kontrowersje w całej Francji. Niesamowicie szczerze napisana historia. Kulisy wielkiego skandalu zrelacjonowane niemal dzień po dniu.

Myślę, że warto od czasu do czasu sięgnąć po tego typu pozycję, by zobaczyć jak pewne sprawy wyglądają od drugiej strony. W tej książce, Raymond Domenech nie tylko krytykuje innych, zarzuca złe podejście młodym piłkarzom do swoich obowiązków, ale również poddaje krytyce swoja osobę, wytyka własne błędy, zauważone dopiero z dłuższej perspektywy czasu.

Bez wątpienia jest to wielki pasjonat futbolu, inteligentny i wrażliwy człowiek. W pewnym momencie zabrakło mu trochę dystansu do siebie, do świata, o czym sam zresztą wspomina. Zjadł go stres i perfekcjonizm. Swoją mentalnością i podejściem do pewnych spraw przypomina trochę piłkarskiego romantyka, innego francuskiego szkoleniowca – Arsene Wengera. Czy jest to słaby, dobry a może przeciętny trener, trudno w dalszym...

Danielsson | 2017-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2017

Książka sama w sobie jest bardzo ciekawa (oczywiście dla fana piłki nożnej, nawet tego niedzielnego). Podejmuje kilka gorących w swoim czasie tematów, przede wszystkim mowa tu o kontrowersjach związanych z reprezentacją Francji na Mistrzostwach Świata w 2010 roku, które 2 lata po wciąż wzbudzały skrajne emocje. Od tego książka ta właśnie się zaczyna, robiąc nam smak na resztę. Dostajemy bowiem "insiderski" wgląd w to, co działo się 7 lat temu w RPA. Potem jednak książka trochę hamuje i znów nabiera rozpędu pod sam koniec, gdy Domenech wraca do tego samego tematu. Po drodze były francuski selekcjoner porusza m.in. temat finału MŚ w 2006 roku (i słynnej główki Zidane'a) oraz nieudanego Euro w wykonaniu Francji w 2008 roku.

Poza wydarzeniami, które są znane wielu fanom piłki nożnej, możemy poznać bliżej zdanie Domenecha na temat francuskiej piłki, szczególnie ówczesnych piłkarzy pochodzących z kraju nad Sekwaną. Co do niektórych negatywne komentarze nie dziwią (Ribery, Benzema czy...

Wojtek | 2015-08-26
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 26 sierpnia 2015

Książka napisana na chłodno, wygląda na to, że trener Domenech przeprowadził głęboką analizę swoich poczynań. Nie sposób uciec od wrażenia, że jego autobiografia ma wymiar publicznej spowiedzi, często tłumaczy się czytelnikom ze swoich decyzji personalnych. W miarę upływu czasu i przeczytanych stron, uwidacznia się jego brak stanowczości, co doprowadziło według mnie do katastrofy na mundialu w RPA. Czas pokaże, czy wróci na ławkę trenerską silniejszy, czy też definitywnie zakończy przygodę z futbolem. Do samej książki nie można się zbytnio przyczepić, chociaż w moim, e-bookowym wydaniu zdarzały się literówki. Za całość - 8/10

KatherineAFC | 2013-11-23

Czekałam na tę książkę, ale trochę się zawiodłam. Były trener reprezentacji Francji wylicza swoje błędy i świadomy ich o nich na opowiada. Mówi o tym jak się czuł podczas strajku piłkarzy, o próbach ich motywowania oraz rozdarciu w wielu sytuacjach. W żadnym wypadku też nie robi z siebie ofiary, co świadczy o klasie Domenecha, który był przedstawiany w mediach jako antybohater. Liczyłam jednak na większą ilość ciekawostek o piłkarzach, tego niestety w znacznej mierze zabrakło. Ciężko więc jednoznacznie stwierdzić kto był jednoznacznym winnym konfliktu i pogorszenia sytuacji francuskiego futbolu.

hellkamilson | 2013-10-22
Przeczytana: 22 października 2013

Autobiografie mają to do siebie, że są subiektywne, ale Domenech często przyznaje się do błędy albo podejmuję refleksję nad tym, jakby zachował się teraz.
Z książki możemy dowiedzieć się o tym, że niektóre piłkarskie gwiazdy są kapryśne, rozpuszczone przez pieniądze i co najważniejsze, niedojrzałe. Ukazują to kulisy zgrupowań, meczy, czasu spędzonego w szatni, ale przede wszystkim, skandal w RPA z 2010 roku.
Książkę polecam wszystkim, nie tylko zwolennikom piłkarskiego świata, ale każdemu, gdyż jest ona przepełniona wieloma refleksjami, nie tylko dotyczącymi footballu.