Straszliwie sam. Mój dziennik

Tłumaczenie: Antoni Bartosz
Wydawnictwo: Rebis
Tout seul
joly_fh

Przed nami pasjonat futbolu, który wreszcie wykłada karty. Chce, żebyśmy poznali jego prawdę. Klęska na piłkarskich mistrzostwach świata w 2010 roku, strajkujący reprezentanci Francji, bunt w autokarze... Nie o tym marzył Raymond Domenech. Od czasu tamtej afery były trener drużyny francuskiej milczał, chociaż w swoim prywatnym dzienniku przez wiele lat skrupulatnie zapisywał fakty, myśli,...

Klęska na piłkarskich mistrzostwach świata w 2010 roku, strajkujący reprezentanci Francji, bunt w autokarze... Nie o tym marzył Raymond Domenech. Od czasu tamtej afery były trener drużyny francuskiej milczał, chociaż w swoim prywatnym dzienniku przez wiele lat skrupulatnie zapisywał fakty, myśli, uwagi i szczegóły. I oto teraz przerywa milczenie.

Pisze o swojej nominacji na trenera kadry, o pierwszych decyzjach, o swoich metodach i taktyce. O relacjach z takimi sławami, jak Zinedine Zidane, Franck Ribéry, Nicolas Anelka i Thierry Henry, oraz z młodszymi piłkarzami, należącymi do "straconego pokolenia". Pisze o swoich trudnych kontaktach z mediami i z kierownictwem Francuskiego Związku Piłki Nożnej. Ma cięty język. Nie kryje własnych błędów. Niczego nie pomija, od wspaniałych dokonań w 2006 roku, poprzez pierwsze trudności, do ostatecznej katastrofy.

źródło opisu: Rebis, 2013

źródło okładki: www.rebis.com.pl

michalkubalski | 2019-09-06

Bardzo ciekawa, pełna insiderskich informacji prosto z szatni. Czasem nieco chaotyczny opis, ale to malutki minusik w bardzo ciekawej pozycji

Piotr Ćwik | 2019-04-21
Na półkach: Przeczytane, Sportowe, Biografie
Przeczytana: 18 kwietnia 2019

Nie dziwi mnie to, że ta książka była we Francji bestesseler. Domenech ze swojej perspektywy pisze o tym co przeżywał jako selekcjoner Trójkolorowych. Nie ukrywa niczego - przynajmniej takie mam wrażenie. Niemal od samego początku lektury wkurzało mnie niezdecydowanie Raymonda. Po tej książce widać, że po fakcie sam widzi, że w tym był jego największy problem - tego też nie ukrywa i jasno o tym pisze.
Czy na gorącym stołku trenera reprezentacji Francji był straszliwie sam? Nie wiem. Wiem natomiast mniej więcej, że spokojnej głowy na pewno nie miał.

skalisty | 2018-01-13
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 13 stycznia 2018

Pierwsza książka w toku 2018 za mną. Trochę smutna opowieść o losach trenera reprezentacji Francji. O samej sytuacji mówiło się w tamtym okresie, ale dzięki tej "czytance" można dowiedzieć się kilku ciekawych szczegółów.

Danielsson | 2017-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2017

Książka sama w sobie jest bardzo ciekawa (oczywiście dla fana piłki nożnej, nawet tego niedzielnego). Podejmuje kilka gorących w swoim czasie tematów, przede wszystkim mowa tu o kontrowersjach związanych z reprezentacją Francji na Mistrzostwach Świata w 2010 roku, które 2 lata po wciąż wzbudzały skrajne emocje. Od tego książka ta właśnie się zaczyna, robiąc nam smak na resztę. Dostajemy bowiem "insiderski" wgląd w to, co działo się 7 lat temu w RPA. Potem jednak książka trochę hamuje i znów nabiera rozpędu pod sam koniec, gdy Domenech wraca do tego samego tematu. Po drodze były francuski selekcjoner porusza m.in. temat finału MŚ w 2006 roku (i słynnej główki Zidane'a) oraz nieudanego Euro w wykonaniu Francji w 2008 roku.

Poza wydarzeniami, które są znane wielu fanom piłki nożnej, możemy poznać bliżej zdanie Domenecha na temat francuskiej piłki, szczególnie ówczesnych piłkarzy pochodzących z kraju nad Sekwaną. Co do niektórych negatywne komentarze nie dziwią (Ribery, Benzema czy...

Maciek | 2017-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2017

Bardzo dobra książka.
Raymond Domenech opisuje czas, który spędził na stanowisku selekcjonera reprezentacji Francji w piłce nożnej - lata 2004 do 2010, jego rozterki, problemy z zapanowaniem nad wybujałymi ego gwiazdek francuskiej piłki oraz niełatwej (i nie do końca udanej) zmianie pokoleniowej w kadrze "niebieskich".
Nie brakuje tutaj gorzkich słów skierowanych pod adresem, zarówno samych piłkarzy, skupionych na sobie i na astronomicznych pieniądzach jakie zarabiają jak i działaczy uzależnionych od opinii mediów czy politycznych wiatrów. Domenech naprawdę wydaje się być szczery w swych opiniach na temat dzisiejszego futbolu, etosu pracy i gry dla dobra drużyny, który według niego(i trudno się nie zgodzić) zanika wraz z napływem olbrzymich pieniędzy do piłki.
Tłem dla (nieco neurotycznych, coś jak syndrom oblężonej twierdzy, ale naprawdę strawnych) wywodów autora są kolejne wielkie imprezy piłkarskie, przygotowania do nich, przebieg i podsumowania, sylwetki piłkarzy, z którymi...

Dawid Woźniak | 2017-01-03
Na półkach: Przeczytane, Ebooki

Świetna spowiedź trenera, bardzo dobrze obrazująca dlaczego kadra Francji poniosła klęskę na turnieju. Multum wydarzeń które nie wyciekły na światło dzienne i nie trafiły by do opinii publicznej gdyby nie ten tytuł.
Autorytety upadają - zawodnicy Francuscy są obdarci z mitycznej otoczki piłkarza jako człowieka w pełni profesjonalnego, poważnego, i skupionego jedynie na ciężkiej pracy.

Krzysztof | 2016-09-28
Przeczytana: 05 września 2016

Tylko dla zatwardziałych kibiców piłki nożnej, reprezentacja Francji od kuchni

| 2016-05-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Futbol
Przeczytana: 01 marca 2016

„Kto chce ugasić płomień, ginie od płomieni.”

Książka, która wzbudziła ogromne kontrowersje w całej Francji. Niesamowicie szczerze napisana historia. Kulisy wielkiego skandalu zrelacjonowane niemal dzień po dniu.

Myślę, że warto od czasu do czasu sięgnąć po tego typu pozycję, by zobaczyć jak pewne sprawy wyglądają od drugiej strony. W tej książce, Raymond Domenech nie tylko krytykuje innych, zarzuca złe podejście młodym piłkarzom do swoich obowiązków, ale również poddaje krytyce swoja osobę, wytyka własne błędy, zauważone dopiero z dłuższej perspektywy czasu.

Bez wątpienia jest to wielki pasjonat futbolu, inteligentny i wrażliwy człowiek. W pewnym momencie zabrakło mu trochę dystansu do siebie, do świata, o czym sam zresztą wspomina. Zjadł go stres i perfekcjonizm. Swoją mentalnością i podejściem do pewnych spraw przypomina trochę piłkarskiego romantyka, innego francuskiego szkoleniowca – Arsene Wengera. Czy jest to słaby, dobry a może przeciętny trener, trudno w dalszym...

Szymon Białek | 2016-05-08
Przeczytana: 08 maja 2016

Solidna analiza, mimo że subiektywna(wiadomo) - to napisana konsekwentnie i z dystansem. Warta przeczytania przez każdego, kto choć trochę interesuje się tematem.

kroolu | 2016-01-07
Przeczytana: wrzesień 2013

Miłośnicy książek o tematyce piłkarskiej już od dawna nie mogą mieć powodów do narzekań. Ale autobiografia Raymonda Domenecha z pewnością wysuwa się przed szereg z wielu względów. Jakich? Niech każdy - nie tylko wielbiciel francuskiego futbolu - przekona się sam.