Ja, Ibra. Moja historia

Tłumaczenie: Bar­bara Bardadyn
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Jag är Zlatan
Pavel

„Możesz wyciągnąć człowieka z getta, ale nigdy getto z człowieka”. Tak głosi napis znajdujący się w przejściu podziemnym, który Zlatan Ibrahimović, jako dziecko, pokonywał z sercem w gardle, by wrócić do domu. To prawda. Bo pochodzi z Rosengård, sypialnej dzielnicy położonej na peryferiach Malmö. Tam Zlatan zaczął budować swoją legendę od pary butów kupionych w supermarkecie za 59 koron.

Wszędzie gdzie trafiał, pałał żądzą zemsty wobec tych, którzy wydawali mu się źli. Rodzice jego kolegów zbierali podpisy, by wyrzucić go z drużyny, trenerzy zawsze byli bardziej chętni do krytyki niż do pochwał.

Pragnienie, by być lepszym od pozostałych prowadzi go z Malmö do Ajaksu, gdzie przejmuje spadek po wielkim Van Bastenie; później do Juventusu, gdzie Capello piłkarsko lepi go na nowo; następnie do Interu, skąd zabiera kolejne tytuły mistrzowskie. W Barcelonie zostaje tylko rok, wystarczająco dużo czasu, by wykrzyczeć w twarz Guardioli: „Nie masz jaj!”, przed powrotem do Włoch, z nowymi magicznymi zagraniami.

Historia Zlatana toczy się dalej w Milanie i, jak sam mówi, „to jest bajka, podróż z getta do marzeń”.

W „Ja, Ibra” Zlatan Ibrahimović po raz pierwszy opowiada o swoich przeżyciach na boisku i poza nim, o radościach i szaleństwach w życiu nie zawsze w pełni kontrolowanym.

źródło opisu: http://wydawnictwosqn.pl/zapowiedzi/ja-ibra/

źródło okładki: http://wydawnictwosqn.pl/zapowiedzi/ja-ibra/

SmokinCat | 2019-08-03
Na półkach: Sport, Przeczytane
Przeczytana: 03 sierpnia 2019

Dlaczego po biografie Zlatana czytelnicy sięgają częściej niż po książkę Messiego czy Ronaldo?
Myślę, że po prostu przy nim stają się do bólu nudni i przewidywalni. To jak różnica miedzy dobrym kinem akcji, a jakimś przegadanym filmie obyczajowym..
Zlatan to kolorowy ptak, silna osobowość, która prowokuje i wzbudza swoim zachowaniem zainteresowanie na całym świecie.

NataliaAnna | 2019-07-26
Na półkach: Biografie, Przeczytane

Nie jestem fanką piłki nożnej, jednak osoba Zlatana i to jak z biednego chłopca stał się jednym z najlepszych piłkarzy na świecie, zainteresowało mnie na tyle, że zdecydowałam się sięgnąć po tę książkę. Nie żałuje, w bardzo prosty i przystępny sposób opisana jest jego historia, zrozumie ją nawet ktoś, kto nigdy nie miał styczności z piłką nożną. Książka wciąga, historia, którą Zlatan przedstawia sięga w dość intymną i prywatną sferę rodziny. Pokazuje historię chłopca, który z góry był skazany na porażkę i który walczył z tym, jak widzą go ludzie przez pryzmat jego pochodzenia.

ziolo1988 | 2019-07-09

Od zawsze byłem fanem piłki nożnej, a Zlatan od taki magik co piłeczka mu nie przeszkadza i ma kopyto w bucie.... Po przeczytaniu tej książki jego postać mnie zafascynowała, ot indywidualność w każdym wymiarze nie tylko na boisku, ale i poza nim! Bardzo ciekawy charakter, niekoniecznie miły/przyjemny do obcowania z nim powinno się go nawet obawiać. Polecam nie tylko fanom futbolu!

Tomaszek | 2019-05-24

Lektura obowiązkowa!
Świetna, najlepsza!

Bartosz | 2019-05-20
Przeczytana: 10 lipca 2018

Liczyłem na inspirującą historię ikony szwedzkiej piłki. Poznałem obraz niedojrzałej gwiazdy promującej materializm najgorszego wydania. Książka raczej dla młodzieży z zastrzeżeniem, że bohater nie jest godny naśladowania.

Aleksander | 2019-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2017

Zlatan jest tak barwną osobą, że nawet z tygodnia jego życia można by napisać książkę. Najlepsza biografia sportowa jaką widziałem. Podobała się mojej mamie średnio zainteresowanej piłką nożną więc śmiało mogę polecić każdemu.

Artur | 2019-03-19

Książkę kupiłem na wyjazd do Chorwacji. Niestety przeczytałem ją w trzy dni. Ibra to dobrze znany piłkarz. Nie tylko ze swoich umiejętności piłkarskich, ale też ze swojego charakteru. Książka lekka i przyjemna. Nawet gdy ktoś nie interesuje się piłka nożna lub nie zna samego zawodnika( w co wątpię !) warto poznać kulisy transferów piłkarzy czy to co dzieje się poza boiskiem i meczem który możemy śledzić przez 90 min.

Jelon | 2019-01-10
Przeczytana: 20 grudnia 2018

Jedna z lepszych biografii piłkarskich, jakie miałem okazję przeczytać. Przede wszystkim dlatego, że "Ibra" to bardzo ciekawa, bezkompromisowa postać. Jego dzieciństwo i otoczenie dość mocno go ukształtowały, stąd jego buntowniczy charakter i osobowość. W książce widać też "dobą rękę" współpracującego dziennikarza, więc czyta się to świetnie, niejednokrotnie z uśmiechem na ustach. Warto były poznać historię tego wybitnego piłkarza i kulisy piłkarskiego świata, bo odkrywa on przed nami wiele tajemnic.

Mitieńka | 2018-12-01

Książka szczególnie dla fanów Interu Mediolan ;-)

ciesla093 | 2018-11-25
Przeczytana: 10 listopada 2018

Ciekawa książka, ukazująca wiele intrygujących historii ze świata piłki, szczególnie sposoby ,,grubasa" by zadowolić swoich klientów. Gorąco polecam dla maniaków piłkarskich

Kolejne Millenium w drodze

Nie ma się co oszukiwać: trylogia Millenium szwedzkiego pisarza Stiega Larssona od samego początku miała wszystko, czego potrzeba do bycia kultową. Tę kultowość podkręcały plotki o istniejącym rzekomo rękopisie dalszych przygód Lisbeth i Mikaela, które w końcu okazały się prawdziwe. Nie ciszej jest teraz, kiedy wciąż rodzą się nowe kontrowersje wokół jej kontynuacji. Tak: paru tomów.

Przepis na sukces pisarza-lisa Davida Lagercrantza

To historia podwójnego sukcesu. David Lagercrantz dorobił się sławy już kilka lat temu po wydaniu autobiografii piłkarza Zlatana Ibrahimovića (której był ghostwriterem). Lecz prawdziwa fala zainteresowania zalała go, gdy miał napisać kontynuację ”Millennium”, cyklu Stiega Larssona. Kim jest autor tych dwóch bestsellerów?