Gramy dalej

Tłumaczenie: Marcin Nowomiejski
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Giochiamo ancora
15Kowal

„Kiedy dorosnę, chcę zostać piłkarzem. Kiedy dorosnę, chcę grać w piłkę nożną. To wspaniały zawód. To moje marzenie” – tak mógł napisać w szkolnym wypracowaniu. Zamiast tego nauczyciele przeczytali, że chciałby być elektrykiem, tak jak tata, albo kucharzem lub kierowcą ciężarówki. Na szczęście Alessandro Del Piero miał dość odwagi, żeby wziąć sprawy w swoje ręce, zrealizować dziecięce...

Na szczęście Alessandro Del Piero miał dość odwagi, żeby wziąć sprawy w swoje ręce, zrealizować dziecięce marzenie i żyć nim do dzisiaj. W Gramy dalej snuje historię najmniejszego i najbardziej nieśmiałego chłopaka w prowincji San Vendemiano, który stał się jednym z najlepszych piłkarzy na świecie. Po dwudziestu latach niestrudzonego grania w Juventusie Turyn Del Piero wciąż pozostaje taki sam: na boisku prezentujący prawdziwą wirtuozerię, pełen entuzjazmu i poświęcenia dla kolegów z drużyny, napędzany pragnieniem pokonywania kolejnych wyzwań, a przede wszystkim marzący o ciągłej grze w piłkę.

Gramy dalej to szczera i odważna książka. Mistrz opowiada o tym, co dla niego najważniejsze: talent, pasja, przyjaźń, wytrwałość, uczciwość, piękno, duch drużyny, poświęcenie, styl i wyzwanie – te pojęcia ukształtowały go i sprawiły, że Alessandro Del Piero znalazł się na ustach milionów kibiców.

źródło opisu: Sine Qua Non, 2013

źródło okładki: http://wydawnictwosqn.pl

elenkaa | 2015-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2015

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2015/01/73-gramy-dalej-alessandro-del-piero.html

Rzadko się zdarza, żeby książkę o życiu piłkarza napisał... on sam. Jednak Alessandro del Piero podjął się tego zadania i napisał autobiografię pt. "Gramy dalej".

Alessandro del Piero jest światowej sławy piłkarzem oraz wieloletnim kapitanem Juventusu. W swojej biografii wiele miejsca poświęca ojcu, który był dla niego bohaterem oraz opisuje swoje dzieciństwo, w którym szlifował swoje piłkarskie umiejętności grając codziennie do samego wieczora na podwórku w piłkę. Nawet, gdy już żaden rówieśnik nie zostawał na podwórku, mały Alex i tak ćwiczył strzały sam ze "swoją najwierniejszą towarzyszką", jak zwykł mówić o swojej piłce. Marzył o tym, by być rozpoznawany na ulicy, mieć wielu kibiców i żyć piłką już na zawsze. Początkowo nie miał odwagi przyznać się do swojego marzenia, bo nie mógł się pogodzić z tym, że dorośli pomyślą, ze to nie jest zawód, tylko...

Michał | 2014-11-23
Na półkach: Przeczytane, Biograficznie
Przeczytana: 2013 rok

Dla mnie spore rozczarowanie. Mówię to jako wielki fan tytułowego bohatera jak i miłośnik dobrych biografii.
No właśnie... Czegóż oczekiwać od sportowej biografii, od książki w której piłkarz opowiada o swoim życiu. Oczywiście nie kwiecistego języka, ani zagadkowej fabuły, ale szczerej poważnej spowiedzi lub zwyczajnie pełnej piłkarskich anegdot zabawy już na pewno tak.
Tutaj dostajemy życie rozłożone na etapy, tytułowane przez podstawowe zasady, jakimi Del Piero się w nim kierował. Całość w dłużej mierze obdarta jest z pikantnych szczegółów i pozaboiskowych anegdot, odseparowana od skandali. Mamy za to sporo płytkiego pseudofilozoficznego sosu, którym podlane są historie porażek i triumfów Wielkiego piłkarza.
Sam temat książki jest mi ogromnie bliski, jednak chociaż podczas lektury wracają piękne wspomnienia, nie mogą one przesłonić słabego stylu.
Można to było po prostu zrobić w dużo ciekawszy sposób.

figlarna24 | 2013-07-07
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 06 lipca 2013

Kiedyś piłka nożna, jako dyscyplina sportu nie znajdowała się w moim ścisłym kręgu zainteresowań. Zawsze bardziej "kręcił" mnie taniec figurowy na lodzie, wyścigi samochodowe czy zawody atletyczne.
Moją niechęć do piłki nożnej i wszystkiego, co z nim związane, przełamał mój młodszy brat. Ten jako obsesyjny fan i odnoszący sukcesy na drabince sportowej, młody piłkarz , od zawsze zarzucał mi ignorancję w tym temacie. A, że ja należę do osób chłonącą wiedzę z każdej strony, a do tego ambitną, która nie lubi wdawać się w dyskusję, jeśli nie ma wiedzy na dany temat, to musiałam się podszkolić.
I co się okazało? Że złapałam bakcyla. Moja wiedza jest jeszcze na etapie żłobka, ale wciąż się uczę, oglądam , czytam, itp.

W parze ze zdobywaniem informacji idzie moje zamiłowanie do czytania biografii/autobiografii/ pamiętników itp. publikacji. Wczoraj przeczytałam wspomnienia włoskiego piłkarza, wielokrotnego reprezentanta Włoch oraz Mistrza Świata z 2006 roku - Alessandra Del Piero.

...

Damian | 2013-09-29
Przeczytana: wrzesień 2013

Być może mijam się nieco z przeznaczeniem "Gramy dalej" (sam Del Piero zaznacza na początku książki, że nie jest to autobiografia, gdyż na tą przyjdzie pora po zakończeniu kariery), ale brakuje mi w tej książce detali. Brakuje nawiązań do konkretnych dat, postaci, wydarzeń. Kilka wzmianek o kolegach z zespołu, ogólne wspomnienie tej farsy w postaci Calciopoli czy parę zdań na temat tej czy innej bramki to, według mnie, za mało. Liczyłem, że jako kibic Juve dostanę możliwość zobaczenia pewnych wydarzeń "od środka", natomiast "Gramy dalej" ma charakter raczej pseudorozprawy filozoficznej, zbioru przemyśleń opartych na bogatym doświadczeniu życiowym Alexa, które łączy on w jakiś spójny sposób postrzegania i rozumienia rzeczywistości.

baggio1 | 2014-09-09
Przeczytana: 02 września 2014

Nie jest to autobiografia, jak sam Alex twierdzi jest jeszcze za młody na takie projekty. Jest to zatem zbiór wspomnień, rozważań przemyśleń mojego piłkarskiego idola. I jak że z tej książki bije spokój opanowanie, taka życiowa mądrość. Nie ma tu plotek, komentarzy przechwałek. Jest za to opisana droga małego chłopca który stał się legendą. Del Piero objawia się tu jako człowiek, jak że to inna książka od typowo piłkarskich biografii. Myślę jednak że spodoba się wyłącznie fanom takim jak ja.

Dominik | 2013-09-08
Przeczytana: 07 września 2013

Wyższa ocena niż powinna być ze względu na osobowość znakomitego piłkarza jakim jest Del Piero. Po książce spodziewałem się odrobinę więcej i uważam, że jest nieco przepłacona...

Ewa K | 2013-08-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Sprzedam, 2013
Przeczytana: 19 sierpnia 2013

Ostatnimi czasy w świecie piłkarskim panuje moda na biografie. Każdy ceniony zawodnik ma na swoim koncie przynajmniej jedną książkę opowiadającą o jego dzieciństwie i drodze do sławy. Spisywane przez dziennikarzy sportowych opowieści o losach znanych i lubianych cieszą się dużą popularnością w gronie kibiców, którzy chętnie odkrywają nieznane dotąd szczegóły na temat swojego idola. Alessandro Del Piero nie poszedł jednak w ślady kolegów i postanowił sam napisać książkę, traktującą zarówno o nim samym, jak i o jego życiowej pasji - piłce nożnej. W ten sposób na polski rynek trafiła książką pt.: "Alessandro Del Piero. Gramy dalej", która w niczym nie przypomina tradycyjnej autobiografii.

Opowieść Ale rozpoczyna się od wspomnienia pewnego wypracowania, które przed laty zadała chłopcu jedna z jego nauczycielek. Temat pracy domowej brzmiał: "Kim będę, gdy dorosnę?" i sprawił Alessandro nie mało kłopotu. Nasz bohater wstydził się bowiem napisać, że będzie piłkarzem. Myślał wtedy: co to...

Mateusz | 2013-10-05

Alessandro Del Piero - czy trzeba przybliżać sylwetkę tego piłkarza? Czy istnieje na tym świecie choćby jeden prawdziwy fan futbolu, który o ów zawodniku nie słyszał? Z całą pewnością w większości przypadków odpowiedzi na te pytania będą przeczące. Mowa tu przecież o postaci wybitnej, ponadczasowej i niespotykanej. O piłkarzu, który mimo wielkiej sławy, ogromnych pieniędzy i międzynarodowej rzeszy fanów pozostał człowiekiem. Człowiekiem, który od lat jest dla milionów wzorem do naśladowania.

"Gramy dalej" jest autobiografią traktującą o najcenniejszych w życiu wartościach. Stanowi kompendium wiedzy, uzupełniające wszelkie domysły, plotki i informacje o Pinturicchio. Pozycja obowiązkowa dla każdego entuzjasty piłki nożnej, Juventusu i Alessandro Del Piero. Dzięki swojemu uniwersalizmowi nie jest to utwór przeznaczony tylko dla zagorzałych wielbicieli sportu.

Niesamowicie motywująca książka, skłaniająca do refleksji i chęci osiągnięcia choćby najtrudniejszych w życiu celów....

sparrow94 | 2014-09-21
Przeczytana: 21 września 2014

Dla kibica Juve i Alexa kazde slowo z tej ksiazki jest piekne. Genialny Del Piero opowiada o zyciu, o tym jak stal sie wielkim pilkarzem. Podaje recepte na sukces, ladnie pisze o uczciwosci, wyzwaniach, wzlotach i upadkach. Ksiazka nie jest przeswietna, jest po prostu zwyczajna. Czytanie jej jest jak ogladanie wlasnego albumu ze zdjeciami-nie wzbudza tylu pozytywnych emocji u innych, bo nie sa czescia tego albumu.
Ksiazke jak najbardziej mozna polecic mlodszym dzieciakom, ktorzy chca byc gwiazda sportu ale jednoczesnie pozostac czlowiekiem. Dla mnie osobiscie najlepszy prezent na urodziny :)

Mower | 2013-08-15

W prostych słowach o tym, co w życiu piłkarza, idola, mistrza, męża, ojca i człowieka najważniejsze. Tyle że Del Piero to zbyt wielka osobowość, zbyt duży talent, a jego życiorys jawi się zbyt ciekawie, by to wszystko zamykać w tak marnych kilku stronach. Choć Alex często na kartach tej książki trafia w samo sedno, pisze mądrze i wspomina wiele ważnych dla niego chwil, to mimo wszystko, jestem rozczarowany. Zbyt uproszczona to lektura - zarówno w formie, jak i w treści - by dawała satysfakcję.

Na razie Del Piero powiedział najważniejsze. Ale wciąż "gramy dalej" i czekamy na więcej...