Ręka Boga. Życie Diego Maradony

Hand of God. The Life of Diego Maradona
83-7298-723-8
fakty, opinie, piłka, Maradona, sport, Argentyna
kosmateczka

"Opowieść o ubogim chłopcu, którego sny się spełniają, ale tylko po to, aby zamienić się w najokropniejsze koszmary."
"Regina 12", Buenos Aires

Muminka | 2018-04-07
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 05 kwietnia 2018

Czasem z przekory sięgam po ksiażki z dziedzin, które są mi kompletnie obce. To znaczy że rozumiem zasady gry w nogę, ale skomplikowane historie poszczególnych klubów to nie moja dziedzina.
Biografia słynnego, bodaj ikonicznego piłkarza jest napisana z werwą i dociekliwością. Autor prześwietla dom rodzinny i skromne początki króla strzelców. Ponieważ wychowywał się w licznej rodzinie, w nędzy i slumsach, w życiu dojrzałym cechowała go zachłannośc. Niestety nastolatek szybko zakosztował slawy i uderzyła mu ona do głowy. Choć sumiennie wspierał finansowo rodzinę, zakochał się w życiu idola, łatwych pieniądzach, luksusie, sięgnął też po narkotyki.
Towarzyszymy mu w rozlicznych romansach, mniej lub bardziej udanych transferach, kręcimy główą na wygórowane sumy, jakie mu płacono. Dostrzegamy też jego ludzką pełną słabostek stronę. W kręgu uwagi autora znalazły się tez machlojki i przekręty na szczycie Fifa, w różnych klubach piłkarskich, mafijne interesy we włoskich klubach i fakt bycia...

0tommy | 2014-12-05
Przeczytana: 03 grudnia 2014

Bardzo ciekawie opowiedziana historia jednego z najwybitniejszych (najwybitniejszego?) piłkarzy w dziejach. Autor w mniejszym stopniu skupił się na relacjach z rozegranych przez niego meczy, ale te najważniejsze w karierze Maradony są tu potraktowane z odpowiednimi szczegółami. Na przykładzie Maradony doskonale przedstawione zostały kulisy działania futbolowego biznesu i myślę że to jest wartość tej książki. Z jednej strony zawodnik, który swoją grą pragnął dawać radość milionom rodaków i nie tylko, a z drugiej - trenerzy, lekarze, managerowie, doradcy,(pseudo)przyjaciele, członkowie rodziny - wszyscy żerujący na tym aby ogrzać się w blasku sławy i pieniędzy piłkarza. To wszystko przerosło Maradonę i doprowadziło do jego upadku. Jest to książka, która nie gloryfikuje Diego, ale pokazuje jego historię taką jaka była. Pewnie dlatego nie spotkała się z aprobatą samego piłkarza i autor od początku miał problemy z jej opublikowaniem i autoryzacją wypowiedzi uzyskanych na jej potrzeby....

Tomek_DeVito | 2013-07-21
Przeczytana: 15 lipca 2013

Świetny portret jednego z najlepszych piłkarzy w historii.

W książce generalnie pominięte są, albo potraktowane dość pobieżnie liczne mecze, gole. Nie ma też szczegółów z szatni drużyn w których grał argentyńczyk.

JB nie leje wody, nie cukruje, skupia się przede wszystkim na przestawieniu Diego jako człowieka... Dziwki (Berlusconi i jego bunga-bunga to małe piwo w porównaniu z tym co robił DM w Neapolu), koka, alkohol, skandal za skandalem, awantury o kasę, powiązania z kamorą i z politykami to jest przede wszystkim tematem tej książki.

JB krok po kroku przedstawia elementy, które doprowadziły Diego na sam szczyt, a następnie doprowadziły do jego upadku. Ta książka to istny rollercoaster, z bagna na szczyt, ze szczytu na samo dno, próba obudowania się, chwilowy triumf i kolejny kop w dupę.

Bardzo dobry portret Maradony i wszystkiego co nieodłącznie się z nim wiązało, czyli Argentyna z okresu największego kryzysu gospodarczego, gigantycznych pieniędzy z reklam (Diego jako...

Piotr Ćwik | 2016-06-12
Na półkach: Przeczytane, Sportowe, Biografie
Przeczytana: 02 czerwca 2016

O Maradonie każdy może sobie myśleć co tam chce, ale nie można zaprzeczyć, że Diego jest niezwykle ciekawą osobowością. Stąd książka o nim nie może być nudna. I tak właśnie jest w przypadku "Ręki Boga". Daję sześć gwiazdek tylko dlatego, że były momenty, gdy mimo wszystko nie chciało mi się przewracać następnych stron.

wollny | 2016-01-31
Przeczytana: 30 stycznia 2016

Zawsze zastanawiałem się nad fenomenem Diego Maradony. Niestety nie miałem okazji widzieć go na boisku. Tak trafiłem na książkę Burnsa. Książkę bardzo krytyczną, w której autor skupił się na pozaboiskowych wyczynach gwiazdora. Mocny i rzetelny reportaż. Co prawda oczekiwałem czegoś innego, ale na pewno mogę polecić fanom talentu Diego tę książkę.

vegetable78 | 2013-01-14
Przeczytana: październik 2012

Świetna pod względem literackim, Burns to nie tylko dobry dziennikarz, ale też pierwszorzędny pisarz. Inspirująca. Wydaje się obiektywna, zdecydowanie daleka od hagiografii. Pokazuje idealnie niezwykłe połączenie genialnego piłkarza i słabego człowieka. Niezły research, ciekawe i nienaciągane interpretacje faktów. Jedna z najlepszych książek sportowych jakie czytałem i już zdecydowany top spośród tych przełożonych na język polski.

Python | 2010-08-21
Przeczytana: 2010 rok

Jimmy Burns za tę książkę naraził się na spore nieprzyjemności, co zresztą opisuje. To wystarczająca rekomendacja...

Wojciech | 2013-02-04
Przeczytana: 2011 rok

Ciekawe fakty z życia jednego z najlepszych piłkarzy w historii.

Sombrero89 | 2018-01-14
Przeczytana: 01 lipca 2016