Okładka książki Mourinho. Anatomia zwycięzcy

Mourinho. Anatomia zwycięzcy

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biografie i powieści biograficzne". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
tłumaczenie
Anna Zdziemborska
Mourinho. Further Anatomy of a Winner
wydawnictwo
Dom Wydawniczy Rebis
978-83-7510-856-9
sport, piłka nożna, trener, mourinho
typ
papier
Marcin
6.22 (179 ocen i 20 opinii)

Opis książki

Biografia największego obecnie aktora w teatrze futbolu Nie jestem najlepszy na świecie, ale nie ma lepszego ode mnie. José Mourinho Po łzawym pożegnaniu z Interem Mediolan wiosną 2010 roku José Mourinho został trenerem Realu Madryt. Pracę rozpoczął w stylu, jakiego można się było spodziewać po kimś, kto sam siebie określa mianem "Special One". W ciągu pierwszych miesięcy sezonu pozbył się Jorg...

Biografia największego obecnie aktora w teatrze futbolu

Nie jestem najlepszy na świecie, ale nie ma lepszego ode mnie.

José Mourinho

Po łzawym pożegnaniu z Interem Mediolan wiosną 2010 roku José Mourinho został trenerem Realu Madryt. Pracę rozpoczął w stylu, jakiego można się było spodziewać po kimś, kto sam siebie określa mianem "Special One". W ciągu pierwszych miesięcy sezonu pozbył się Jorge Valdano, dotychczas wszechwładnego na Santiago Bernabéu, został nazwany canalla ("szumowina"), egocentrykiem, który wyrwał się spod kontroli, i oskarżony o brak godności. A to jedynie opinie innych menedżerów z La Liga...

Jednak nie ulega wątpliwości, że dar wygrywania go nie opuścił: Mourinho osiągnął nieprawdopodobną serię 150 meczów bez porażki w rozgrywkach ligowych na własnym boisku (obejmujących także jego staż w Porto), a spektakularna potrójna korona we Włoszech była wstępem do detronizacji Barcelony w Hiszpanii. Pogłoski o jego powrocie do Premiership nie słabną, podobnie jak lojalność, którą cieszy się wśród graczy.

Patrick Barclay, nagradzany komentator piłkarski m.in. "The Times", uzupełnia biografię Mourinho o okres pobytu Special One we Włoszech i Hiszpanii, prezentując nowe opinie Marka Halseya i Patricka Vieiry oraz znane już, choć zaskakujące analizy i komentarze sir Bobby'ego Robsona, Andy'ego Roxbourgha, Louisa van Gaala i Davida Moyesa. Autor zakrada się też za kulisy Chelsea i opisuje, jak to się stało, że praca marzeń na Stamford Bridge zmieniła się w prawdziwy koszmar.

Zajmujący, wiarygodny portret pióra jednego z najbardziej wnikliwych i szanowanych dziennikarzy w branży.

"Sunday Telegraph"

Patrick Barclay pisał o piłce nożnej dla najważniejszych angielskich gazet: "The Guardian", "The Independent", "The Observer" i "The Sunday Telegraph". Od 2009 do 2012 roku był głównym komentatorem piłkarskim "The Times". Zjeździł całą kulę ziemską, relacjonując osiem Mistrzostw Świata i kilkanaście Mistrzostw Europy oraz Pucharów Narodów Afryki. Jest autorem biografii sir Alexa Fergusona Football - Bloody Hell! i wiernym kibicem Dundee United. Mieszka w Londynie.

źródło opisu: Dom Wydawniczy Rebis, 2012

Polecamy

Opinie czytelników
Kasiek | 2012-05-04
Przeczytana: 03 maja 2012

Czy można sobie wybrać lepszy sposób świętowania Mistrzostwa Hiszpanii, które zapewnił sobie Real dwie kolejki przed końcem, niż czytanie biografi architekta tego wydarzenia?
Pewnie można… mogłabym pójść pokłonić się Cibeles, ale tam podobno zamieszki były, bo kibicie przesadzili ze świętowaniem… a ja mogłam się zaszyć na Słoncu rodem z Hiszpanii i oddać się zgłębianiu życia i kariery tego specyficznego człowieka, któremu nawet kochając go nie można odmówic arogancji, okazyjnie megalomanii i bardzo specyficznego sposobu bycia. Kim jest José Mourinho nie muszę mówić. Jaki jest też wiele osób widzi, widziało. Ale jaki jest naprawdę, skąd przybył na największe piłkarskie areny? Jesteście ciekawi? Sięgnijcie po książkę!

Autor skupia się na karierze Jose, nie znajdziemy w tej książce wielu informacji o życiu osobistym trenera. Bo i nie jest ono bogate, ta sama od dwóch dekad żona, dwójka dzieci, normalna rodzina. Jose sprawia wrażenie cieplego, czułego męża i kochającego ojca. Pochodzi z k...

ThePoett | 2013-09-19
Przeczytana: kwiecień 2012

Mourinho jest jak wentyl przez który wdmuchiwane jest powietrze do świata piłkarskich mediów. Tak długo jest popularny jak długo będą żyć kontrowersje wokół niego i jego sukcesy. Postać występująca na wielu płaszczyznach, trenera, mediatora, mentora, tworzącego show, taktyka i poprzez pryzmat swojej osoby przedostająca świat piłki do świata pozasportowego.

Czy warto zatem czytać?

Jak sama nazwa wskazuje jest to anatomia. Czyli rozebranie na czynniki pierwsze. Czytamy więc o przeszłości, ale tylko tej, która ukształtowała Mourinho jako trenera. Czytamy o pracy w kolejnych klubach piłkarskich, sukcesach, porażkach, etc. Jednak najważniejszą zawartością książki są przemyślenia, wiedza, pojedyncze zdania, które mogą coś wnieść do życia nie tylko osób związanych z futbolem, ale też przede wszystkim spoza tego środowiska. Bo Mourinho przemawia swoją pracą właśnie nie tylko do świata piłkarskiego. Książka ta nas uczy, że gdy robimy coś z pasją to wszystko jest pracą i jednocześnie nie jest...

hellkamilson | 2013-09-21
Przeczytana: maj 2013

Jako fanka Realu uznałam, że wypada wiedzieć co nieco o ówczesnym trenerze tego klubu. I nie chodziło tylko o czas spędzony w Realu, ale jego początki i stopniowe maszerowanie na szczyt. Uważam, że Mourinho jest świetnym trenerem, dlatego ważne były dla mnie nie tylko informacje prosto w wikipedii, suche fakty, ale ciekawostki. To, że książka jest wzbogacona o zdjęcia nawiązujące do poszczególnych fragmentów jest dla mnie ogromnym plusem.
Słyszałam opinie, że książka sama w sobie nie wnosi zbyt dużo informacji, których nie znalazłoby się w internecie, bądź nie znało. Opinie te jednak pochodziły od osób, które świat piłkarski śledziły od bardzo dawna, dlatego taką wiedzą mogą się pochwalić. Ja jako laik z tej książki dowiedziałam się bardzo dużo, dlatego gorąco ją polecam!

Mateusz | 2012-12-28
Przeczytana: 19 czerwca 2012

Początkowo spodziewałem się czegoś innego, ponieważ książką jest napisana na podstawie wszelkiego rodzaju źródeł, zdecydowanie brakuję historyjek opowiadanych przez Mou. Drużyny jakie do tej pory trenował Mourinho nie należą do moich ulubionych, a więc moja wiedza o pracy tego trenera była opartach wyłącznie na podstawowych informacjach jakie przenikają do szerszego grona odbiorców. Czytając książkę dowiedziałem się sporo nowego o "the special one". Książka jest napisana przez brytyjskiego dziennikarza, tak więc skupił się głównie na pobycie Mourinho na Wyspach Brytyjskich i moim zdaniem to błąd, gdyż Mourinho wszędzie gdzie się pojawia wywołuję sporo emocji.

KataShi | 2013-03-10
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2013
Przeczytana: 05 marca 2013

Uwielbiam czytać biografie znanych ludzi, dlatego też sięgnęłam po tą książkę z przyjemnością. Interesująca historia przystojnego trenera, który swoim kontrowersyjnym podejściem i zachowaniem sprowadza na siebie wiele negatywnych opinii. Kiedy pozna się lepiej Jose Mourinho, można go opisać jako wrażliwego męża, wiernego przyjaciela i człowieka, na którym można polegać w kryzysowych chwilach.

Polecam tym, którzy są miłośnikami biografii oraz sportowego gatunku.

Mateusz | 2013-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2013

Gdy bierzesz do rąk biografię takiego człowieka jak Mourinho, twoje oczekiwania muszą być duże. Książka jest dobra, ale tych oczekiwań nie spełnia. Pozostaje pewien niedosyt. Nie porywa, ale mimo wszystko warto sięgnąć w wolnej chwili.

Ruciol | 2012-04-26
Przeczytana: 09 maja 2012

Jestem fanem Interu Mediolan i bardzo się zawiodłem, ponieważ o pracy Jose w tej drużynie są zaledwie 2 krótkie rozdziały z wtrąceniami autora o innych zespołach. Autor jest angielskim dziennikarzem i całą uwagę skupił na pracy Jose w Anglii. Kibice Chelsea może będą zadowolenia. Bardzo się zawiodłem. Jest to biografia, lecz są tu tylko zawarte sportowe fakty i cytaty Jose. Żałuje przeczytania tej książki, ponieważ niczego nowego o samym Jose się nie dowiedziałem. Nie polecam.

bandrey | 2012-04-30
Przeczytana: 25 kwietnia 2012

..... dla ludzi którzy interesują się piką dla ludzi którzy żyją piłką ta książka bedzie słąba nic ciekawego sie tam nie wyczyta nic was nie zaskoczy niestety ja sie zawiodłem wszystko spisane z konferencji na których Mourinho przebywał oczywiste oczywistości każde słowo można znależć w gazetach czy necie książka ozdobiona jest kilkoma słowami znanych fachowców na świecie i chyba tylko dla tych słów znawcy piłki mogą tą książkę kupić

mixer19 | 2013-07-17

Bardzo zgrabnie napisana biografia, dużo ciekawostek związanych zwłaszcza z angielską piłką. Kilka informacji na temat warsztatu JM. Nie wiem, czego oczekiwali od tej książki inni, ale ja mam wrażenie, że dzięki niej "znam" Mou trochę lepiej. I o to mi chodziło :)

Bafli | 2013-04-25

Wiele dowiedziałem się o Mourinho z tej książki, jednak sam styl jej pisania nie zadowolił mnie zbytnio. Obowiązkowa lektura dla wszystktkich fanów europejskiego futbolu.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto