The First Fifteen Lives of Harry August
joly_fh

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii sci-fi. Niektórych historii nie da się opowiedzieć w jednym życiu. Zaskakująca reinterpretacja opowieści o podróży w czasie. Odważna, magiczna, mistrzowska. Harry August umiera. Znowu. W chwili śmierci Harry August zawsze powraca do punktu wyjścia. Niezależnie od tego, co robi i jakie decyzje podejmuje, za każdym...

Harry August umiera. Znowu. W chwili śmierci Harry August zawsze powraca do punktu wyjścia. Niezależnie od tego, co robi i jakie decyzje podejmuje, za każdym razem staje się chłopcem pamiętającym wszystkie fakty z życia, które przeżył dwanaście razy. Nic się nie zmienia, nigdy. Aż do teraz.

Kiedy nadchodzi kres jedenastego życia Harry’ego, przy jego łóżku pojawia się dziewczynka, która mówi: „O mało mi nie umarłeś, doktorze… Muszę wysłać wiadomość w przeszłość”.

Oto opowieść o wcześniejszych – i późniejszych – wydarzeniach z życia Harry’ego. Podejmuje on próbę ocalenia przeszłości, której nie może zmienić. Stara się uratować przyszłość, by nie dopuścić do katastrofy.

Claire North to pseudonim autorki mającej w swoim dorobku kilka znakomicie przyjętych powieści, z których pierwszą opublikowała jako czternastolatka.

źródło opisu: Świat Książki, 2015

źródło okładki: www.wydawnictwoswiatksiazki.pl

Oficjalna recenzja
Bosy_Antek książek: 678

Tylko i aż podróż w czasie

Książkę „Pierwszych piętnaście żywotów Harry'ego Augusta” autorstwa Claire North spotkało w tym roku nieliche wyróżnienie – powieść nominowano do Arthur C. Clarke Award i chociaż ostatecznie nagrody tej nie zdobyła, zaistniała w pewien sposób w świadomości wielbicieli literatury fantastycznej. Czemu zresztą ciężko się dziwić, gdyż powieść ta odświeża w zaskakujący sposób kilka istniejących od dawien dawna schematów typowych dla szeroko rozumianej fantastyki.

Nad tytułowym bohaterem wisi klątwa i nie chodzi o dość przykre okoliczności, w jakich został spłodzony, a następnie się urodził – Harry August przeżywszy kilkadziesiąt lat, umiera a następnie odradza się jako ta sama osoba, pamiętając wszystko, co przytrafiło mu się w poprzednim wcieleniu. Cykl ten wydaje się nie mieć końca. A co najdziwniejsze, ludzi podobnych do Harry’ego jest całkiem sporo i tworzą oni tajemnicze istniejące od tysiącleci Bractwo Kronosa.

Kilka pierwszy rozdziałów powieści jest przytłaczającym i smutnym (a jednocześnie dość realistycznym) studium psychiki kogoś, kto egzystuje uwięziony w czasie i przestrzeni, nie opanował jeszcze reguł, którymi powinien się kierować, by znaleźć sens takiego istnienia. Harry stopniowo uczy się wykorzystywać możliwości dane mu przez los. Każdorazowo stara się inaczej popchnąć życie, by nie osiąść na mieliznach złych wyborów, mając jednak świadomość, że cokolwiek by nie uczynił, będzie musiał na nowo odegrać rolę w teatrze życia.

Będąc de facto nieśmiertelnym może...

Będąc de facto nieśmiertelnym może sobie pozwolić na spokojne rozkoszowanie się upływającym czasem, chociaż częściej przychodzi mu mierzyć się z autentycznymi zagrożeniami, gdy na jego trop wpadają ludzie chcący wykorzystać zgromadzoną przez niego wiedzę na temat przyszłości. Autorka nie oszczędza swojego bohatera, przynajmniej kilkanaście razy czytamy o jego śmierci, która staje się raz dowodem gorzkiej klęski, innym razem paradoksalnie może być spektakularnym tryumfem nad dręczycielami.

Rzecz jasna na drodze Harry’ego Augusta musi znaleźć się czarny charakter, którego działalność może doprowadzić do nieobliczanych skutków. Tradycja literatury popularnej nakazuje również, byśmy poczytali o pościgach, strzelaninach, mrocznej zemście, żmudnym śledztwie toczącym się delikatnym świetle niebanalnych rozważań na temat natury świata, wolnej woli, odpowiedzialności za własne czyny… Wszystkimi tymi elementami Claire North żongluje niemal od pierwszego rozdziału i co zdumiewające, żaden z nich nie spada.

Pozorny chaos narracji jest jedynym możliwym sposobem na opowiedzenie tej niezwykłej historii, która zręcznie wymyka się wszelkim próbom zaszufladkowania. Mozaika wydarzeń, bohaterów i detali oszałamia czytelnika, dając mu choćby próbkę tego, co nagromadziło się w pamięci Harry’ego.

Autorka i jej powieść potwierdzają, że w sprawdzonych formułach gatunkowych wciąż drzemie niesamowity potencjał. Trzeba jedynie zaryzykować, by ułożyć interesujące nas elementy w nową (?) całość, a wtedy być może wydarzy się coś niezwykłego – rzadkiej urody książka. Właśnie taka jak ta.

Tomasz Fijałkowski

ChicaDeAyer | 2016-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2016

Niekonwencjonalna w każdym calu – zarówno pod względem fabularnym, konstrukcyjnym i warsztatowym. Zrekonstruowanie motywu podróży w czasie i zerwanie ze standardową chronologią zdarzeń powodują, że książka nabiera dodatkowej złożoności, przez co staje się jeszcze bardziej wymagająca i interesująca.

Jestem absolutnie zachwycona nie tylko pomysłem autorki, ale wielką wprawą i konsekwencją, jakimi popisała się przy jego realizacji. Całość jest niesamowicie spójna i dopracowana – tym bardziej jest to uwypuklone ze względu na sposób prowadzenia narracji. Jednak przede wszystkim należy pochylić się nad drugim, metafizycznym tłem tej powieści – jest ona jednocześnie mistrzowskim studium ludzkiej natury – jej ułomności, wad, pragnień i pokus, które nieustannie towarzyszą człowiekowi. Nie zabrakło pochylenia się nad wielkością ludzkiego rozumu, rozważań nad znaczeniem idei oraz środków ku jej realizacji, a także poświęcono miejsce odwiecznemu konfliktowi między dwoma antagonizmami –...

Kiwi_Agnik | 2015-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2015

"Cel nauki! Pistolet to tylko pistolet, lecz to człowiek naciska spust..."

Błyskotliwa, odważna i filozoficzna reinterpretacja podróży w czasie, napisana z tak intrygującym rozmachem, iż powieści nie można sklasyfikować do odpowiedniego gatunku.

Nie jest to jednak literatura dla wszystkich.
Mnie osobiście nie powaliła na kolana, była za długa i wyczerpująca, niemniej jednak warto było poznać się z ową pozycją, bo lubię powieści przełamujące wszelkie konwenanse.

Chciałbym cofnąć czas...,
Albo gdybym można było choć raz wrócić do tamtego paskudnego dnia, postąpił bym zupełnie inaczej...
Albo chciałbym znów mieć dwadzieścia lat, albo na nowo stać się dzieckiem...
Chciałbym przeżyć swoje życie jeszcze raz...

Pomyślmy przez chwilę, jak wiele takich myśli krąży w naszej głowie. Często rozpamiętując przeszłość, chcielibyśmy wsiąść w jakiś wehikuł czasu i pojechać gdzieś hen w daleką przeszłość do dni, które pokiereszowały nam trochę życie, kiedy to zbłądziliśmy robiąc coś głupiego, szalonego, nieprzemyślanego, do okresu naszej młodości, za którą z biegiem czasu coraz bardziej tęsknimy...
Zdarza się, że w tych nierealnych marzeniach, których cała fabuła toczy się w naszej głowie, nadając kształt naszym myślom, chcielibyśmy się udać do przeszłości, która w naszej pamięci odznaczyła się wspaniale, w której byliśmy wrzuceni w wielki wir szczęścia, które pozwoliło poczuć się kimś prawdziwie spełnionym, majaczącym z radości, z euforycznego stanu...

geena | 2015-05-07
Przeczytana: 07 maja 2015

"Mówią, że żyją wśród nas ludzie, którzy nie umierają. Podobno rodzą się, żyją, umierają, po czym znowu przeżywają to samo życie, co powtarza się tysiąc razy. Ci ludzie, nieskończenie starzy i nieskończenie mądrzy, czasami się spotykają, nikt nie wie gdzie, a potem..."

Według Claire North, obok ludzi żyjących linearnie, czyli od urodzenia do śmierci, jest na świecie jeszcze druga grupa ludzi, którzy żyją wielokrotnie. Harry August to jedna z takich osób. Jest kalaczakrem lub inaczej ouroboranem, to znaczy, że potrafi przeżywać swoje życie w nieskończonej pętli, zachowując przy okazji wiedzę swoich poprzednich wcieleń.

Motyw podróży w czasie w przypadku Harry'ego Augusta niesie powiew świeżości w porównaniu z innymi książkami o tej tematyce, ponieważ Harry - w każdym swoim życiu robi coś zupełnie innego. Nawet jeśli świat wokół niego wydaje się ten sam - on przeżywa go inaczej. Za każdym razem wybiera inny przedmiot studiów, zawodu i miejsca zamieszkania. Jego osobowość również...

lacerta | 2015-08-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015, Wygrane
Przeczytana: 07 sierpnia 2015

Ostatnimi czasy napotykam na swojej drodze książki, które nie sądziłam, że mi się spodobają. Tak właśnie jest w przypadku "Pierwszych piętnaście żywotów Harry'ego Augusta". Pod wspaniałą okładką książka skrywa zajmujące i fascynujące wnętrze.
Książka nie jest historią z porywającymi zwrotami akcji. Powiedziałabym raczej, że toczy się dość powoli, czasami przyspieszając. Autorka stworzyła świetną powieść, która od zupełnie nowej strony pokazuje podróże w czasie, nieśmiertelność oraz towarzyszące im pokusy. Właśnie ta nowość, ten powiew świeżości sprawia, że książkę wręcz się pochłania.

O "Pierwszych piętnaście żywotów Harry'ego Augusta" bardzo szybko zrobiło się bardzo głośno. I tym razem uważam, że ten szum jest całkowicie zasłużony.

Nina | 2016-12-17
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 17 grudnia 2016

Kurczę, jak ocenić tę książkę? Jest rewelacyjna ale jest również dość ciężka w odbiorze. Przeskoki czasowe nie ułatwiają początkowo lektury, nawet w dalszej części, kiedy już przyzwyczaimy się do stylu narracji, czasem przeszkadzają i wybijają z rytmu. Ale poza tym - bomba! Jeśli ktoś zastanawiał się kiedykolwiek, jak to by było przeżywać swoje życie na nowo, nie raz ale razy kilkanaście - powinien koniecznie przeczytać tę książkę. Mnie ona nieźle namieszała w głowie i urwała pewną część ciała :)

mikakeMonika | 2018-01-29
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 28 stycznia 2018

Wspaniała książka. Pomysł na fabułę jedyny w swoim rodzaju i również wspaniały. Mój zachwyt nią trwa i wpisuję książkę do moich ulubionych. Młoda autorka ma znakomite pióro, dla mnie idealne. Przy tym wydanie książki przepiękne. Jestem zapowietrzona :-)

BagatElka | 2016-07-04
Na półkach: ZZZ....oddane, Przeczytane
Przeczytana: 04 lipca 2016

"Pierwszych piętnaście żywotów Harry'ego Augusta" to najdłużej,przeze mnie czytana książka.Nie jest zła,nie jest beznadziejna ale jest potwornie nudna.
Miałam problem z oceną bo nie jest to historia przeciętna ale obawiam się,że ocena dobra nie końca jest zasłużona.
Nie polubiłam głównego bohatera.Nie czułam ani smutku ani przygnębienia ani tym bardziej oszołomienia.Apatia i znudzenie członków Bractwa Kronosa przeniosła się na mnie.
Pierwsza połowa książki to droga przez mękę.Odkładałam,czytałam inne książki i wracałam z nadzieją,że tym razem coś zaiskrzy.Nic z tego.
Rozumiem,że po setkach przeżytych lat można być znudzonym,że powtarzanie kolejny raz tego samego życia,może doprowadzić do depresji.Dla mnie jednak to byłaby okazja do przeczytania tysięcy nowych książek.Każde kolejne życie to okazja do nauczenia się czegoś nowego,do niesamowitych podróży i czytania.
Marzenie każdego nałogowego czytelnika;-)

WielkiBuk | 2015-06-15
Przeczytana: czerwiec 2015

Zaskakująco rewelacyjnie skonstruowany thriller sience fiction o pragnieniu nieśmiertelności i odkrycia idei Boga. O powrotach w czasie i życiu wciąż od nowa.

Thomas886 | 2015-09-06
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 05 września 2015

Harry August jest ouroboraninem, czyli osobą, która przeżywa swoje życie wielokrotnie.
Z każdym następnym narodzeniem pamięta swój poprzedni żywot i wykorzystuje to, by dowiedzieć się dlaczego Go spotkał taki los.
Pewnego dnia spotyka Franklina Phearsona, który chce poznać przyszłość. Lecz to nie jest największy problem...

Każde życie Harry'ego przysparza nowych pytań, problemów i kwestii związanych z naturą Jego istnienia.
Czy wykorzystując swoją zdolność zdoła uratować świat przed zagładą?

Książka bardzo mi się podobała.
Treść daje sporo do myślenia oraz mimo swobodnego języka, wielu informacji medycznych i naukowych szybko się czyta.
Powieść pozwala czytelnikowi podejść na luzie do kwestii rozwiązywania problemów na tle wielu żywotów, które według mnie jest odzwierciedleniem metody prób i błędów dochodzenia do zamierzonego celu.