Starter

Okładka książki Starter Lissa Price Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Starter
Lissa Price Wydawnictwo: Albatros Cykl: Starter (tom 1) fantasy, science fiction
Starter (tom 1)
Inne

Przerażający dollhouse

2018 ocen

Dobra dystopia młodzieżowa!

Z wykrzyknikiem, bo sama się zdziwiłam. W moich poszukiwaniach "następcy" Igrzysk Śmierci do tej pory nie znalazłam nic choć trochę godnego tego tytułu. Okładka "Startera" pięknie się błyszczy, ale nie wskazuje na jakość książki...

Sama książka jest pełna tych samych co w innych dystopiach młodzieżowych tropów: trójkąt miłosny, zły świat i biedna główna bohaterka, która przypadkiem wplątuje się w sam środek akcji mającej na celu naprawienie tegoż świata. Jednak te tropy nie bodą po oczach tak jak im się to często zdarza, a Cassie ma nawet charakter, historię i życie poza głównobohaterkowaniem i zaczęłam ją lubić.

Świat w książce jest bardzo ciekawy i podobają mi się dylematy, jakie wiążą się z wątkiem wynajmowania ciał Starterów przez Enderów. I sam motyw tego, że na świecie jest wielka dziura w postaci braku osób w wieku 20-70 lat.

Podoba mi się również wynikający z powyższego fakt, że główna bohaterka buduje relacje również ze starszymi ludźmi, to dodaje książce życia i dzięki temu unikamy wątku rewolucji przeprowadzanej przez nastolatków.

Poza tym czyta się bardzo szybko i przyjemnie, więc dwunastoletnia ja szalałaby z radości

Dobra dystopia młodzieżowa!

8,5/10⭐

Wirtualna okładka nie oddaje jej piękna w realu . Mieniące się srebrem elementy i lekko wypukłe od razu rzucają się w oczy i cieszą widokiem Widać że to sci-fi , bardzo udane zresztą.

Książka jest skierowana do osób które pokochały historię Igrzyska śmierci. Widzę pewne podobieństwa choć te dwa światy strasznie się różnią. Nasza główna bohaterka też zostaje wplątana w sieć wydarzeń i zaczyna walczyć z obecnym systemem. Pamiętacie małą Rue która zaprzyjaźniła się z Katniss w Igrzyskach? Tutaj bardzo przypomina mi ją Sara , przez co , jeszcze bardziej polubiłam tą powieść. Historia zakręcona ale spójna, podoba mi się zamysł i wykonanie .

Callie jest bardzo emocjonalną bohaterką i świetnie czytało się jej perspektywę.

Z tego co wiem , jest drugi tom który jest tym ostatnim .

8,5/10⭐

Książka miała bardzo dobry potencjał. Tematyka którą się zajmowała oraz sam wstęp były na prawdę wciągające i spójne. Lektura z serii post apokaliptycznych oraz science fiction. Z plusów na pewno muszę wspomnieć o pomyślę na samą fabułę oraz postaci głównej bohaterki. Niestety na tym plusy by się kończyły. Samo zrealizowanie fabuły mija się z celem i jest po prostu pozbawione sensu. w trakcie czytania po dobrym wstępie tak po około 150 stronach już zaczynały się niespójności i brak logiki. Zacznijmy od samej bierności bohaterów którzy stracili wnuki. Uważają że nic się nie da zrobić, są bierni poza Heleną która postanowiła coś zdziałać. Jest to okropnie nie logiczne gdyż przypomnijmy, enderzy których wnuki zagineły należą do samej elity społecznej, która może sobie pozwolić na wszystko czego dusza zapragnie. Jak zatem tak spora grupa( jak dowiadujemy się w końcówce) na dodatek tak uprzywilejowana nie robiła nic bo nie wierzyła w "powodzenie misji" brzmi to absurdalnie i totalnie niedorzecznie. Szczególnym absurdem jest gdy nagle przy końcówce udaje im się jednak zawiązać sojusz i ba po jednym telefonie do jakiegoś Senatora już interweniuje cały zespół, rząd i policja( co zatem robili wcześniej!). Kolejną nieciekawą rzeczą jest fakt jak mocarnie przedstawiana jest firma prime destinations, co totalnie jest sprzeczne z tym w jak łatwy sposób została zniszczona w końcówce. Błędów oczywiście było więcej m.in fakt ścigania Callie przez firmę jakby stary człowiek który był Blakiem , nie mógł zaciągnąć jej po prostu pod jakimś pretekstem i w ten sposób złapać w sidła. Wypiętnowywanie wszystkich mankamentów zajęłoby za dużo czasu dlatego na tym zakończę. Oczywiście nie oczekiwałem, że pozycja ta będzie wybitnym utworem literackim. Książka ma swoje plusy. Wszystko natomiast co nie jest "złe" jest zwyczajnie przeciętne. Spodziewałem się czegoś zdecydowanie lepszego. Chociażby spójności czy jakiegoś ciekawego przedstawienia fabuły. Zamiast tego otrzymujemy sporo chaosu, brak spójności i logiki. Jeżeli ktoś poszukuje lektury na przyjemny wieczór to spoko, natomiast są znacznie lepsze pozycje. Jedyne co ją wyróżnia to podjęty temat, natomiast zrealizowanie go nie jest warte poświęcania czasu.

Książka fajna do takiego "odmóżdżenia", na wakacje idealna(a właśnie w wakacje czytałam)

Na "Starter" trafiłam przypadkiem. Na dożynkach przyciągnęła wzrok błyszcząca się okładka, a opis bardziej zachęcił do zabrania jej do domu. Bardzo miłym zaskoczeniem było to, że praktycznie od pierwszych stron coś się dzieje. Pomysł na fabułę bardzo oryginalny, historia prowadzona w ciekawy sposób bez zbyt długich, nudnych opisów. I co najważniejsze, nieprzewidywalna, nie da się zgadnąć co będzie następne, co również bardzo mnie ucieszyło. Na pewno sięgnę po drugi tom gdy będę miała okazję.

Lektura idealna dla nastolatków. Zupełnie innowacyjne spojrzenie na relacje między ludzkie. Pomaga spojrzeć na nasz prawdziwy świat z innej strony i sprawi,że docenimy nawet te najdrobniejsze momenty naszego życia, jak wspólne oglądanie filmów

Książkę kupiłam na jednej z marketowych wyprzedaży za 9zl ... Czyta się szybko, ale nie zaliczylabym do ambitnych ... Sięgnęłam po nią by odwrócić swoją uwagę od czasem trudnej rzeczywistości... Taki serial a w wersji papierowej... guilty pleasure, co kto lubi xD

Fajna książka, przyjemnie i szybko się ją czyta. Przedstawia ciekawą historię i generalnie czytałam ją z zaciekawieniem. Jenak nie zachwyciła mnie ona tak bardzo jak na liczyła. Być może postawiłam jej poprzeczkę nieco zbyt wysoko.

[do uzupełnienia]

[do uzupełnienia]

Jest to książka raczej młodzieżowa, napisana prostym językiem. Mimo wszystko przyjemnie się ją czyta. Sama czytałam raczej podczas podróży pociągiem. Mimo wszystko jest ciekawa. Brakuje może trochę zapału, ale chętnie przeczytałabym ponownie. Sama postać Callie jest przyjemna, łatwo się z nią utożsamić. Sam kontekst wchodzenia w czyjeś ciało jest niezwykle ciekawy i moim zdaniem to największa zaleta całej książki. Miło że sama końcówka nawiązuje do kolejnej części, którą chętnie przeczytam.