Starter

Wydawnictwo: Albatros
Starters
sci fi, wojna, szczepionka,
SilverMoon

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Sci-fi. Callie straciła swoich rodziców, kiedy wojna bakteriologiczna zmiotła z powierzchni ziemi wszystkich w wieku między 20 a 60 lat. Ona i jej młodszy brat, Tyler, uciekają, żyjąc jako osadnicy razem z ich przyjacielem Michaelem i walczą ze regenatami, którzy byliby w stanie zabić ich choćby dla ciastka. ...

Jedyną nadzieją Callie jest „Prime Destinations”, niepokojące miejsce w Beverly Hills, rządzone przez tajemniczą postać znaną jako Old Man. Ukrywa on nastolatków, aby wypożyczyć ich ciała Enders’om – seniorom, którzy chcą być znowu młodzi. Callie wie, że pieniądze utrzymają ją, Tylera i Michaela żywych, więc zgadza się być dawcą. Ale neurochip, który został umieszczony w jej głowie ma awarię i Callie budzi się w życiu Helen – kobiety, która wypożyczyła jej ciało. Mieszka w jej domu, jeździ jej samochodami i umawia się z wnukiem senatora. Wszystko wygląda jak w bajce, dopóki Callie nie odkrywa, że Helen zamierza robić coś więcej, niż tylko imprezowanie – a plany Prime Destinations są dużo gorsze niż Callie mogła sobie kiedykolwiek wyobrazić…

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: www.wydawnictwoalbatros.com

Oficjalna recenzja
helmans książek: 267

Przerażający dollhouse

Lalki są najczęściej używane jako zabawki dla dzieci. Pozwalają maluchom odgrywać sceny z życia dorosłych oraz wczuwać się w zabawne i często nieprawdopodobne sytuacje (przypuszczalnie Barbie i Ken przeżyli najwięcej przygód w historii ludzkości). Dzieci kontrolują ich plastikowe ciała wiedząc, że przedmiot dzierżony w ich dłoni jest tylko nieżywą kukiełką. Autorka książki „Starter” snuje swoje wariacje na ten temat, osadzając akcję swojej historii w postapokaliptycznym świecie, w którym dzieci stają się marionetkami (dosłownie) w rękach dorosłych.

Od książek z wcześniej wymienionego gatunku nie należy oczekiwać radosnych i ckliwych historii. Słynne wyrażenie „i żyli długo i szczęśliwie” nie gości szczególnie często na ich paginach, a żywot bohaterów jest usłany kolcami i niezliczonymi przeciwnościami losu. Świat wykreowany przez Lissę Price nie należy do wyjątków w tym temacie. Autorka stworzyła niecodzienną rzeczywistość, w której wojna bakteriologiczna zniszczyła „najdojrzalszą” część populacji, a w swoim „dobrodziejstwie” ominęła dzieci i osoby starsze. Bohaterką książki jest szesnastoletnia Callie, która mając dosyć ubóstwa postanawia wynająć swoje ciało w Prime Destinations - firmie, która przejmuje kontrolę nad twoim organizmem i przekazuje je w posiadanie wiekowym staruszkom. Pomysł na książkę zasługuje na pochwałę, a o samym wykonaniu można mówić tylko w samych superlatywach. Fabuła powieści jest spójna, przemyślana i co najważniejsze – wciągająca. Publikację czyta się jednym tchem i nie można się od niej oderwać, dopóki nie poznamy finału tej szokującej historii.

Fabuła to tylko jeden element z kilku, który ma wpływ na powodzenie tworu literackiego. Liczy się również kreacja bohaterów, styl pisarza, pomysł czy chociażby grupa odbiorców, w którą wycelowana jest powieść. Jako, że „Starter” zaliczany jest do literatury młodzieżowej, nie trudno domyślić się, kto najszybciej ściągnie ją ze sklepowych półek. Nie jest to jednak do końca prawda, gdyż mając swoje lata, z przyjemnością i zaciekawieniem śledziłem losy młodziutkiej Callie. W powieści Lissy Price odnalazłem to, co lubię najbardziej – świetnie wykreowany świat postapokaliptyczny, silną osobowość w postaci głównej bohaterki i świetnie zawiązaną intrygę, która znakomicie rokuje w następnych tomach publikacji. Dodatkowym atutem książki jest jej tematyka. Autorka zwraca uwagę na ubóstwo najmłodszych i obojętność wobec tego zjawiska osób dorosłych. Niestety, nie jest to książka pozbawiona wad, lecz na szczęście jest ich bardzo mało i przeważnie zależą one od indywidualnych preferencji czytelnika. Osobiście, za skazę powieści uważam nadopiekuńczość Callie w relacjach z jej bratem oraz lekko spłyconej końcówki głównego wątku fabularnego (nie mylić z końcem książki, który jest fantastyczny). Nie mniej jednak, liczne zwroty akcji i elementy zaskoczenia rekompensują w wystarczającym stopniu te małe „progi zwalniające”, o których napisałem powyżej.

„Starter” jest świetnym otwarciem cyklu. Styl autorki zachwyca, a sam fabularny koncept autorki przebija się na tle innych, podobnych tworów literackich. Książka jest swoistym połączeniem serialu „Dollhouse w reżyserii Jossa Whedona” oraz „Intruza” autorstwa Stephenie Meyer. Lissa Price wyciągnęła z obu produkcji to co najlepsze i połączyła je w jedną, fantastyczną całość. Z niecierpliwością czekam na kontynuację, gdyż tak zjawiskowej książki dawno nie było na rynku literackim.

Damian Hejmanowski

szaraczek | 2015-09-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015, Empik
Przeczytana: 21 września 2015

Callie straciła wszystko; rodziców, dom a teraz nawet własne ciało.

Starter to post apokaliptyczna wizja świata po zastosowaniu broni biologicznej. Ludzie na skutek rozwoju medycyny żyją ponad dwieście lat. Jednak wojna zabiła wszystkich pomiędzy osiemnastym a sześćdziesiątym rokiem życia a osierocone dzieci skończyły na ulicy. To idealna okazja by zacząć wypożyczać ciała młodych dla starszych osób. Ale nie wszystko działa tak idealnie jak się niektórym wydaje.
Główna bohaterka pozna różne podejścia Enderów do wynajmu ciał. I zyska szansę na ocalenie…

Książka jest bardzo wciągająca, pochłania się ją coraz szybciej i coraz zachłanniej z każdą kolejną stroną. Nie jednokrotnie czytając Starter wstrzymacie oddech, a nawet gryźć paznokcie z emocji. Na pewno nie jest to książka skierowana tylko i wyłącznie dla młodych nastoletnich czytelników. To książka dla wszystkich. A czytając ją czytelnik nie raz będzie miał nadzieje, że to tylko wymysł literackiej fantastyki a nie...

Ksychopata | 2015-06-07
Przeczytana: 03 czerwca 2015

No i startujemy...!!!
Dlaczego "Starter" przyciąga tak wielką uwagę, tak bardzo rzuca się w oczy?
Niewątpliwie to okładka na samym początku odgrywa w tym wszystkim główną rolę i sprawia, że to właśnie na niej skupiają się nasze oczy w pierwszej chwili...,
...futurystyczna, ciekawie zaprojektowana, minimalizm w kolorach.
To, tak naprawdę zwróciło i moją uwagę. Kliknąłem więc, by cokolwiek się o niej dowiedzieć, przeczytać opis, poznać szkielet fabuły, sprawdzić jakie zdanie na jej temat mają inni czytelnicy.
Bo jak wiadomo sama okładka, książki nie uratuje.
Powiem szczerze, że wystarczył mi sam opis, tego o co mniej więcej w mniej chodziło. Bez zastanowienia uznałem ją za książki, wartą przeczytania.
Intuicja nie zawiodła mnie, bowiem obsypana jest mnóstwem komplementów i pochlebnych opinii.
Hasło na okładce sprytnie nawiązują do "Igrzysk śmierci" trylogii Suzanne Collins. Sprytnie, ponieważ wielu fanów Igrzysk w w większości zdecydują się, by po nią sięgnąć, by porównać i sprawdzić...

Jillian | 2015-04-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 29 kwietnia 2015

"Groźne jastrzębie polują na gołębie "

Względem tej książki miałam bardzo duże oczekiwania. Moją uwagę przykuła przede wszystkim niesamowicie hipnotyzująca i niebanalna okładka. Te różnokolorowe oczy przyciągał mnie za każdym razem. Ale do rzeczy...

Callie Woodland to nastolatka, która żyje w świecie zniszczonym przez wojny bakteriologiczne. W ich wyniku zmarła masa ludzi. Przeżyli tylko ci, którzy otrzymali specjalną szczepionkę - czyli Starterzy oraz Enderzy. Starterzy nie mają lekko, są to osoby niepełnoletnie pozbawione jakichkolwiek praw. Dlatego żyją oni w brudzie, ubóstwie, głodując, czasem są nawet zamykani w zakładach i zmuszani do pracy przymusowej. Enderzy z kolei, to osoby osiągające wiek nawet dwustu lat, mające więcej pieniędzy niż włosów na głowie. Brak im tylko jednego - młodości. Ten problem postanowiła rozwiązać firma Prime Destinations, która oferuje ciała młodych dawców. Dzięki temu renterzy mogą na nowo stać się nastolatkami. Callie jest zmuszona zgłosić się...

filozof | 2015-05-23

Oto co reklama robi z czytelnika, tej książki było pełno.Na prawie każdym portalu książkowym, było o niej głośno.Nawet, gdyby nie chciał o niej słyszeć to i tak by mi się nie udało.
W końcu mogłem przeczytać (ebook) i sprawdzić,a cóż to takiego ?
Akcja książki, troszkę przypomina inne tego typu.Przyszłość zniszczone miasta i grupką młodzieży walcząca o przetrwanie.
A nie nie jest to łatwe w miejscu, gdzie ciała służą jako zmieniki.
Książka jest poruszającym przeżyciem literackim.Czytając przeżyć można zmagania bohaterów z ich przeznaczeniem.
Jest ona napisana w pierwszej osobie,tak więc można się wczuć w umysł bohaterki.
To jedno z najlepszych s/f jakie czytałem.

lacerta | 2015-06-18
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 17 czerwca 2015

Duży szum wokół książki, intrygująca i błyszcząca okładka - no i jak można nie zainteresować się "Sterterem"? Zazwyczaj moje zainteresowanie takimi pozycjami szybko się kończy, tym razem było jednak inaczej.
Książka wciągnęła mnie od samego początku. Autorka wprowadziła lekki klimat science fiction, który bardzo lubię, a jednocześnie posiada bardzo przyjemny w odbiorze styl. Lisa Price stworzyła dość oryginalną historię i potrafiła utrzymać klimat zwrotami akcji. Nic więc w tym dziwnego, że książka nie dość, że wciąga to jeszcze przelatuje się przez nią błyskawicznie z ogromnym zainteresowaniem.
Bardzo zaintrygowała mnie historia Callie, a końcówka sprawiła, że z wielką chęcią sięgnę po kolejną część. I takie książki właśnie lubię.

Canis | 2015-12-27
Przeczytana: 24 grudnia 2015

Genialny pomysł na książkę - niestety, ale niewykorzystany w 100%, a już z pewnością nie ma nic wspólnego z "Igrzyskami Śmierci" jak zapewniają nas na okładce.
Według mnie sam zamysł autorki na ukazanie świata po wojnie biologicznej, gdzie Enderzy wypożyczają ciała Starterów zapewniając sobie drugą młodość jest wspaniały. Gorzej jednak z wykonaniem. Przez pierwsze 100 stron czułam się podekscytowana, kibicowałam głównej bohaterce, jednak z czasem zaczęłam się już nudzić. Niby ciągle się coś działo, ale nie pochłaniało mnie, nie potrafiłam się wczuć w główną bohaterkę - tę "bez skazy" - a także Tylera, Michaela, kogokolwiek. Postacie płytkie jak kałuża, zarówno te "dobre", jak i "złe". O pomstę do nieba woła czarny charakter, tzw. "Stary Człowiek" - nie dość, że ma wręcz idiotyczny przydomek, to nie zachowuje się jak na to wcielone zło przystało. Gdy przychodzi co do czego to ucieka, bojąc się 16-latki. Jedyne co jeszcze chcę zaznaczyć, to to, że trochę ubolewałam nad brakiem...

To co prawda literatura raczej dla młodzieży, ale z przyjemnością przeczyta ją także mocno już dorosły (jako i ja ;)) miłośnik gatunku. Napisana jest bardzo dobrze. Może chwilami nieco naiwnie i zbyt łatwo dochodzi do rozwiązania niektórych spraw, ale jak się to czyta! Ja w każdym razie przeczytałam w ciągu jednego niedzielnego posiedzenia czy raczej - poleżenia ;).

Mam nadzieję, że następna część wyjaśni jakże intrygujące zakończenie!

No i jest jeszcze coś, co stanowi dla mnie w tej chwili dużą zaletę tej powieści: Dzięki temu, że to pozycja, którą mają czytać głównie młodsi, nie ma w niej wulgaryzmów i zbędnego epatowania okrucieństwem i seksem, którymi to współczesna literatura aż kipi, tak że można mieć już tego dość ;).

Polecam wszystkim miłośnikom postapo, bez względu na wiek!

PS Na osobną pochwałę zasługuje okładka. Rzadko obecnie się zdarza, żeby okładka tak intrygowała, przyciągała wzrok i zachęcała do zapoznania się ze swoją zawartością. Brawo!

Książkomania | 2015-04-06
Przeczytana: 05 kwietnia 2015

Bank ciał.

W ostatnim czasie powieści postapokaliptyczne stały się dosyć popularne. Autorzy prześcigają się w tworzeniu nowych historii i nowego świata po wojnach czy zamachach. Niektóre pomysły są oryginalne, inne dające się zaakceptować, a jeszcze inne nie do przyjęcia. Lissa Price swoją powieścią otwiera nowy rozdział w gatunku postapokaliptycznym i ten rozdział z pewnością zostanie zapamiętany na długo.

„W moim świecie nic nie było tym, na co wyglądało. Zastanawiam się, czy jeszcze kiedykolwiek będę w stanie komukolwiek zaufać.”

Callie przed rokiem straciła niemalże wszystko. Wojna bakteriologiczna odebrała jej to, co miała najcenniejsze: rodziców, prawdziwy dom, prawdziwe życie. Odtąd Callie musiała opiekować się swoim młodszym braciszkiem. Musiała przeżyć za wszelką cenę dla niego. Tułaczki po opuszczonych biurowcach, spanie na zimnym betonie i jedzenie ochłapów – na tyle mogły pozwolić sobie dzieci bez opieki dorosłych. I wtedy Callie usłyszała o możliwości wyjścia z...

geena | 2015-05-11
Przeczytana: 11 maja 2015

"Będziecie mogli wybrać dowolne ciało, wyposażone w zestaw preferowanych przez was cech i zachować je przez resztę życia. W efekcie staniecie się nową, tryskającą zdrowiem i energią osobą. Będziecie mogli budować trwałe związki. Żyć odtąd zgodnie z waszymi fantazjami."

"Starter" przedstawia świat po wojnie bakteriologicznej, w którym nie ma ludzi między szesnastym a sześćdziesiątym rokiem życia. Młodzi, Starterzy, trafiają do zakładów dla nieletnich. Starzy, Enderzy, mogą sobie kupić wszystko, czego tylko zapragną. Dzięki firmie Prime Destinations i jej rewolucyjnemu chipowi - nawet drugą młodość w ciele obcego nastolatka... Szesnastoletnia osierocona Callie, która w wyniku wojny straciła swoich rodziców samotnie musi wychowywać swojego siedmioletniego brata. Ich codzienność polega na uciekaniu, życiu jako osadnicy i ciągłej walce z regenatami. Jedyną nadzieją Callie na lepszą przyszłosć dla nich obojga jest tylko Prime Destinations, niepokojące miejsce w Beverly Hills, rządzone...

JaneS | 2015-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2015

WITAJ W BANKU CIAŁ! OFERUJEMY SZEROKĄ GAMĘ USŁUG.

Okres wojny jest okropnym czasem. Głód, miliony niewinnych ofiar, bombardowania, samoloty niczym krzyże przecinające niebo, ubóstwo… Zdawałoby się zatem, że bezpośredni moment po wojnie jest w istocie punktem kulminacyjnym i od teraz ludzi czeka już tylko poprawa życia na lepsze. „Starter” burzy te piękne wyobrażenia i przedstawia prawdziwy obraz powojennego życia. Wierzcie mi, te wyobrażenia dalekie są od prawdziwej turystycznej sielanki.

Świat po wojnie bakteriologicznej. Nie ma ludzi między szesnastym, a sześćdziesiątym rokiem życia. Zostali tylko Ci, którzy na czas zostali zaszczepieni: młodzi- Starterzy, którzy trafiają do obskurnych zakładów dla nieletnich, z których tak naprawdę nie ma ucieczki i starzy- Enderzy, którzy mogą kupić co im się żywnie podoba. Mogą oni nawet zakupić na jakiś czas ciało zupełnie obcego nastolatka. Taką możliwość daje im firma Prime Destinations, która cieszy się ogromna popularnością.
Callie...