The First Fifteen Lives of Harry August

Orbit Books
2014-04-08
2014-04-08
Inne

Książka bardzo ciekawa i wciągająca. Historia jest zaskakująca - szczególnie pierwsza część, gdy poznajemy jak mogłoby wyglądać życie ludzi, którzy wciąż i wciąż rodzą się na nowo i ponownie to życie przeżywają. Druga część, detektywistyczno-kryminalna była dla mnie już mniej wciągająca, a momentami zbyt brutalna.

Jedna, wielka gawęda - zbliżona nieco do V. Pynchona, ale bohater nie poszukuje żadnej V., a raczej stara się przetoczyć przez zapętlone życie. Mimo zepchnięcia akcji na trzeci plan i skupieniu się tylko na gadaniu, gadaniu, gadaniu, czyta się świetnie.

Rewelacyjna opowieść, doskonały pomysł na intrygę, bardzo dobrze napisane. W połowie książki, gdy już wiedziałam o co chodzi z Kalaczakrami, jakie są ich główne wyzwania w kolejnych życiach, byłam pewna, że już mnie nic nie zaskoczy. Ale autorka miała coś jeszcze w zanadrzu. Książka skłania do przemyśleń na tematy przekraczania czasu, światów równoległych, nieoznaczoności fizyki kwantowej. Świetnie się przy niej bawiłam.

Łatwo się czyta, a temat zapętlenia w czasie i wpływu znajomości przyszłości na teraźniejszość jest pokazany w sposób bardzo ciekawy. Minusem jest to, że bohater ma w sobie elementy Gary Stu i wszystkiego co mu potrzebne już miał sposobność się nauczyć. Dodatkowo moim zdaniem książka trochę traci przez niechronologiczne przedstawienie zdarzeń: wydawało mi się, że czasami niektóre w scenki są wplecione po to by coś uzasadnić, a nie żeby posunąć akcję do przodu.

No dobre było., chociaż przez kilka pierwszych rozdziałów trochę mi się nużyło. Im dalej, tym było lepiej. Zapętliłam się w czasach, narodzinach i śmierciach. Wolałabym, żeby było krótsze, bo momentami nie chciało mi się wracać do czytania, ale to może dlatego, że zalałam sobie czytnik i przez kilka dni, zanim przyszedł nowy, musiałam czytać z telefonu. Końcówka naprawdę była super.

#wyzwanieabecadlozpiecaspadlo. "Pierwszych piętnaście żywotów Harry'ego Augusta". North Clare
Nie rozumiem dlaczego tak długo zwlekałam z przeczytaniem/przesłuchaniem tej książki. Jest wybitna, moim zdaniem oczywiście. Niby science fiction, ale z fantastycznie przemyconymi rozmyśleniami nad naturą człowieka, nad sensem życia, czasem i jego znaczeniem, nad znaczeniem celu i co jest celem nadrzędnym, nad wyborami i ich skutkami. Ekspansją przemysłową i technologiczną. Wspaniała, wieloznaczeniowa opowieść o ludziach i ludzkości. Jestem pod ogromnym wrażeniem! To arcyciekawa wariacja na temat reinkarnacji :)

Dobra historia, ale trochę przydługa

Dobra historia, ale trochę przydługa

Sam pomysł na fabułę i ogólny koncept był świetny, naprawdę intrygujący i cieszyłam się, że w końcu dostanę coś nowego. Niestety jednak trochę poległo samo wykonanie, bo nie mogę powiedzieć, że nie mogłam się od niej oderwać. Ciężko mi się do niej wracało i trochę się wynudziłam. Autorce na pewno dam jeszcze szansę i przeczytam inne pozycje.

Książka zabiera nas w podróż na przestrzeni lat, podczas której mijamy miejsca, o których już słyszeliśmy lub braliśmy udział w przełomowych wydarzeniach z zakresu techniki, medycyny, edukacji, zmian obyczajów i ustroju. To ciekawy zabieg; jakbyśmy patrzyli na te wydarzenia z lotu ptaka i na nowo przeżywali emocje im towarzyszące. Przewodnikiem w drodze jest mężczyzna obdarzony/ obciążony możliwością przeżywania swojego życia wielokrotnie mniej lub bardziej mając na nie wpływ. Czy to czyni go szczęśliwszym i spełnionym oraz daje możliwość uporządkowania znaczących dla niego spraw? Warto sprawdzić.

Ile razy trzeba umrzeć i narodzić się na nowo aby uratować przyszłość? Czy rodzący się po raz kolejny na nowo Harry, zawsze bogatszy o wiedzę i doświadczenia z poprzednich żywotów będzie w stanie zmienić przeznaczenie, uratować przyszłość wysyłając wiadomość w przeszłość?
Jest to niezwykle dobrze przemyślana i bardzo dobrze napisana z wciągającą fabułą książka. Dosyć obszerna ale słucha się niezwykle szybko dzięki świetnemu lektorowi w osobie Michała Kosiora.polecam

• 2015