Quantum Mechanics. The Theoretical Minimum.

Okładka książki Quantum Mechanics. The Theoretical Minimum. Art Friedman, Leonard Susskind
Okładka książki Quantum Mechanics. The Theoretical Minimum.
Art FriedmanLeonard Susskind Wydawnictwo: Penguin Books astronomia, astrofizyka
384 str. 6 godz. 24 min.
Kategoria:
astronomia, astrofizyka
Wydawnictwo:
Penguin Books
Data wydania:
2014-04-30
Data 1. wydania:
2014-04-30
Liczba stron:
384
Czas czytania
6 godz. 24 min.
Język:
angielski
ISBN:
9780241003442
Średnia ocen

0,0 0,0 / 10
Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Ogólna teoria względności. Teoretyczne minimum André Cabannes, Leonard Susskind
Ocena 8,3
Ogólna teoria ... André Cabannes, Leo...
Okładka książki Szczególna teoria względności i klasyczna teoria pola. Teoretyczne minimum Art Friedman, Leonard Susskind
Ocena 7,6
Szczególna teo... Art Friedman, Leona...
Okładka książki Mechanika kwantowa. Teoretyczne minimum Art Friedman, Leonard Susskind
Ocena 7,8
Mechanika kwan... Art Friedman, Leona...
Okładka książki Teoretyczne minimum. Co musisz wiedzieć, żeby zacząć zajmować się fizyką George Hrabovsky, Leonard Susskind
Ocena 7,7
Teoretyczne mi... George Hrabovsky, L...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
0,0 / 10
0 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
6142
3443

Na półkach:

Fantastyczny cykl. Świetnie, że przetłumaczony. Czytajcie, bo warto

Fantastyczny cykl. Świetnie, że przetłumaczony. Czytajcie, bo warto

Pokaż mimo to

avatar
91
34

Na półkach:

Świetna książka (jednak miano podręcznika bardziej by do niej pasowało). Autor w spokojny i przystępny sposób wprowadza nas w nieodkryte dotąd zakamarki świata. Czytając lub ucząc się z tej książki, można odczuć cierpliwość autora w kwestii tempa, w jakim przekazywana jest wiedza.

Świetna książka (jednak miano podręcznika bardziej by do niej pasowało). Autor w spokojny i przystępny sposób wprowadza nas w nieodkryte dotąd zakamarki świata. Czytając lub ucząc się z tej książki, można odczuć cierpliwość autora w kwestii tempa, w jakim przekazywana jest wiedza.

Pokaż mimo to

avatar
74
8

Na półkach:

Niby minimum, a czyta się jednak trochę za ciężko...

Niby minimum, a czyta się jednak trochę za ciężko...

Pokaż mimo to

avatar
29
5

Na półkach:

Typowe książki z zakresu fizyki przeznaczone dla szerszej grupy odbiorców charakteryzują się brakiem matematycznej precyzji, która jest niezbędna do autentycznego zrozumienia tej dyscypliny. Autorzy takich książek zwykle ograniczają się do podania kilku anegdot, garści faktów historycznych oraz prezentują płytką interpretację filozoficzną teorii fizykalnych. W efekcie czytelnik nie wynosi z lektury takich książek zbyt wiele (żadnych) korzyści. Uważam nawet, że tego rodzaju książki są często szkodliwe.
Pozycja autorstwa Leonarda Susskinda jest jednak zupełnie inna. Wymaga ona (przynajmniej z punktu widzenia laika) rozległego aparatu matematycznego. Oceniam, że elementarna wiedza z zakresu przestrzeni z iloczynem unitarnym, baz ortonormalnych, macierzy hermitowskich i liniowych równań różniczkowych zwyczajnych (takim równaniem jest równanie Schrödingera) wystarcza dla pełnego zrozumienia tej książki. Odpowiada to mniej więcej poziomie porządnego kursu algebry liniowej na I roku studiów uniwersyteckich lub technicznych i kilku pierwszych wykładów z równań różniczkowych zwyczajnych. Oczywiście dla wielu osób ta książka będzie z tego powodu nieprzystępna. Jednak tym, którzy posiadają już wyżej wymienione kompetencje matematyczne lub mają ochotę i determinację, by je nabyć, omawiana książka oferuje precyzyjny wykład mechaniki kwantowej – jednej z dwóch (drugą jest ogólna teoria względności) fundamentalnych teorii współczesnej fizyki. Z tego powodu uważam, że ta pozycja jest bardzo wartościowa i godna polecenia.

Typowe książki z zakresu fizyki przeznaczone dla szerszej grupy odbiorców charakteryzują się brakiem matematycznej precyzji, która jest niezbędna do autentycznego zrozumienia tej dyscypliny. Autorzy takich książek zwykle ograniczają się do podania kilku anegdot, garści faktów historycznych oraz prezentują płytką interpretację filozoficzną teorii fizykalnych. W efekcie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
355
43

Na półkach:

Doskonała i bardzo potrzebna książka. Po raz pierwszy dzieło popularnonaukowe nie powiela głupot i miejskich legend o fizyce. Zamiast tego mamy podane, bez ogródek i lania wody jak wygląda i jak działa mechanika kwantowa (nierelatywistyczna).

Polecam. Naukę zawsze polecam, ale te książki w szczególności. O ile mi wiadomo to jedyna okazja aby czytelnik "znikąd" miał sensowny dostęp do mechaniki kwantowej w sensie ścisłym. Warto podjąć wyzwanie, bo to właśnie mechanika kwantowa rządzi światem, sprawia, że ten świat jest jaki jest i że do kubka z herbatą mogę włożyć palec a w blat stolika na którym kubek stoi już nie mogę włożyć palca. Świat jest bardzo nieintuicyjny i zaskakujący. Nawet przelotny kontakt z prawdą o tym świecie, a prawdą jest mechanika kwantowa (gdybyśmy byli skazani tylko na fizykę klasyczną to nigdy bym tej recenzji nie napisał bo nie byłoby mnie, komputera, Was i naszego Wszechświata) raz na zawsze zmienia nasz ogląd rzeczywistości. To jest poznawczo i światopoglądowo wartościowe. Inaczej się doświadcza świata i łatwiej się nim zachwycić gdy wiemy jak on działa. Nic już nie będzie takie samo jeżeli po raz pierwszy złapiecie kontakt z mechaniką kwantową.

Wykład poprowadzony jest bardzo sensownie, w układzie zbliżonym do standardowego, podręcznikowo-wykładowego. Warto jednak zacząć od pierwszego tomu, bowiem mechanika kwantowa jest analogiczna do mechaniki klasycznej, ale w ujęciu tzw. kanonicznym (Lagranżowskim i Hamiltonowskim) a tego nie uczą w liceum - być może to by było zbyt interesujące a szkoły nie są po to, aby zainteresować uczniów nauką tylko po to, żeby sfrustrowani nauczyciele mieli gdzie pracować.

Z wykładu Susskinda dowiemy się co to jest operator Hermitowski, komutator, zasada nieoznaczoności, funkcja falowa i wielu innych rzeczy, którymi można potem imponować kolegom (tak, raczej kolegom, koleżankom nie polecam, przynajmniej na początku; nie poderwiesz dziewczyny w pubie na algebrę Clifforda macierzy gamma, przykro mi).

Czy osoba z przypadku odniesie korzyść z przeczytania drugiego tomu Teoretycznego Minimum? Tak, o ile z uwagą przeczytany jest pierwszy tom i są chęci. Bardzo warto.

Na koniec - dlaczego nie komplet gwiazdek? Są błędy edytorskie, czasami nie takie indeksy jak trzeba, gdzieś się trafi niezamknięty nawias... Drobiazgi ale bardzo ważne.

Doskonała i bardzo potrzebna książka. Po raz pierwszy dzieło popularnonaukowe nie powiela głupot i miejskich legend o fizyce. Zamiast tego mamy podane, bez ogródek i lania wody jak wygląda i jak działa mechanika kwantowa (nierelatywistyczna).

Polecam. Naukę zawsze polecam, ale te książki w szczególności. O ile mi wiadomo to jedyna okazja aby czytelnik "znikąd" miał...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2289
97

Na półkach:

Miało być łatwo... 8 gwiazdek, więc jestem poniżej teoretycznego minimum.
Przyznaje bez bicia, paru rzeczy nie zrozumiałem...

Miało być łatwo... 8 gwiazdek, więc jestem poniżej teoretycznego minimum.
Przyznaje bez bicia, paru rzeczy nie zrozumiałem...

Pokaż mimo to

avatar
81
11

Na półkach: ,

Podobnie jak

Podobnie jak

Pokaż mimo to

avatar
391
20

Na półkach:

Seria "Teoretyczne minimum" Susskinda wpisuje się w modny ostatnio nurt książek o nauce pisanych niby dla laika, ale jednak z dużą dawką matematyki i bez zbędnych uproszczeń. Nie zawsze się to udaje - nie jest łatwo krótko i zrozumiale przekazać ścisłą wiedzę na trudny temat. Myślę jednak, że w "Mechanice kwantowej" się to udało. Oczywiście nie jest tak, że ktoś bez matury z matematyki może przeczytać tę książkę i od razu zacząć prowadzić własne badania z mechaniki kwantowej. Jednak ktoś, kto nie boi się matematyki na poziomie pierwszego roku studiów technicznych, ale nie miał wcześniej za dużo do czynienia z mechaniką kwantową, może przeczytać ją w miarę szybko i bezboleśnie, a po przeczytaniu (i rozwiązaniu wszystkich zadań) powinien umieć samodzielnie wykonać podstawowe obliczenia dla prostych układów kwantowych. Jedyne, czego mi trochę brakuje, to szerszego wyjaśnienia kwestii filozoficznych, np. czy kot może być jednocześnie żywy i martwy? i co się zmienia w momencie, kiedy to sprawdzamy? Autorzy wspominają wprawdzie o tych problemach, ale nie zatrzymują się na nich dłużej i wyraźnie uważają je za niezbyt ciekawe. Moim zdaniem niesłusznie.

Seria "Teoretyczne minimum" Susskinda wpisuje się w modny ostatnio nurt książek o nauce pisanych niby dla laika, ale jednak z dużą dawką matematyki i bez zbędnych uproszczeń. Nie zawsze się to udaje - nie jest łatwo krótko i zrozumiale przekazać ścisłą wiedzę na trudny temat. Myślę jednak, że w "Mechanice kwantowej" się to udało. Oczywiście nie jest tak, że ktoś bez matury...

więcej Pokaż mimo to

avatar
821
456

Na półkach: ,

To jest podane na tacy uproszczenie lub streszczenie obszernej i skomplikowanej wiedzy z obliczeń fizycznych, a dokładnie, fizyki kwantowej. Książka przeznaczona do czytania przez osoby wtajemniczone, osoby, które nie miały z tym nigdy do czynienia, niewiele zdołają zrozumieć. Ale wiedza podana w sposób entuzjastyczny, rozdziały poprzedzone są zabawnymi dialogami i tekst jest całkiem przystępny, z odrobiną humoru, napisany tak, jakby zwracał się do nas jakiś przyjazny profesor fizyki i próbował z zachętą wciągnąć nas w ten skomplikowany świat.

To jest podane na tacy uproszczenie lub streszczenie obszernej i skomplikowanej wiedzy z obliczeń fizycznych, a dokładnie, fizyki kwantowej. Książka przeznaczona do czytania przez osoby wtajemniczone, osoby, które nie miały z tym nigdy do czynienia, niewiele zdołają zrozumieć. Ale wiedza podana w sposób entuzjastyczny, rozdziały poprzedzone są zabawnymi dialogami i tekst...

więcej Pokaż mimo to

avatar
3
2

Na półkach:

Przydało by się lepsze wprowadzenie / przypomnienie pewnych kwestii czysto matematycznych- choćby w formie uzupełnienia online. Kompletnie nie łapę żartów na początku rozdziałów xD. 70% zrozumiałem, później się poddałem, może wrócę za jakiś czas

Przydało by się lepsze wprowadzenie / przypomnienie pewnych kwestii czysto matematycznych- choćby w formie uzupełnienia online. Kompletnie nie łapę żartów na początku rozdziałów xD. 70% zrozumiałem, później się poddałem, może wrócę za jakiś czas

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    306
  • Przeczytane
    60
  • Posiadam
    56
  • Teraz czytam
    16
  • Nauka
    7
  • Chcę w prezencie
    6
  • Fizyka
    6
  • Fizyka kwantowa
    2
  • Kosmos
    2
  • Popularnonaukowe
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Quantum Mechanics. The Theoretical Minimum.


Podobne książki

Przeczytaj także