Filozofia kosmologii

Wydawnictwo: Copernicus Center Press
filozofia, kosmologia, kosmos
filozofia i etyka
Ego_Sum

Co to znaczy, że wszechświat się rozszerza? Czy Wielki Wybuch rzeczywiście był jego początkiem? Dlaczego nocne niebo nie świeci jednostajnym blaskiem? Czy wszechświat można uważać za układ izolowany? W Filozofii kosmologii Michał Heller we właściwym sobie klarownym i pasjonującym wywodzie oprowadza Czytelnika po gąszczu tematów filozoficznych, które towarzyszyły kosmologii od jej zarania, aż...

W Filozofii kosmologii Michał Heller we właściwym sobie klarownym i pasjonującym wywodzie oprowadza Czytelnika po gąszczu tematów filozoficznych, które towarzyszyły kosmologii od jej zarania, aż do momentu uformowania się jej jako dojrzałej nauki empirycznej. Wskazuje na filozoficzne implikacje problemów kosmologicznych i opisuje rozwiązania, jakie próbowali dla nich znaleźć najwybitniejsi fizycy XX wieku.

Książka, którą trzymają Państwo w rękach, jest pierwszym polskim dziełem, które mierzy się z problematyką rodzącą się na styku pozornie odległych dyscyplin, jakimi są filozofia i kosmologia. Autor pokazuje, że w istocie ich interakcja jest nieunikniona, gdyż – jak sam stwierdza – „tam, gdzie w grę wchodzi wszechświat, trudno na bok odłożyć swoje filozoficzne upodobania lub uprzedzenia”

źródło opisu: www.ccpress.pl

źródło okładki: www.ccpress.pl

książek: 1963
Wojciech Gołębiewski | 2014-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Michał HELLER - “FILOZOFIA KOSMOLOGII”

W drugim akapicie opisu książki, opracowanego przez www.ccpress.pl i zamieszczonego na „Lubimy czytać” użyto określenia „klarowny wywód” autora. Podziwiam zdolność percepcji panów redaktorów, bo ja, żeby cokolwiek z tego 140-stronicowego wywodu zrozumieć, wytężałem swoje moce intelektualne przez ponad tydzień, mimo, że mam wyższe wykształcenie chemiczne /Polit.Warsz.r.1968/, zaktualizowane studiami na torontańskim Seneca College /r.1995/. Należę więc do osób w jakimś stopniu „zorientowanych w temacie”, używając określenia z opinii serwowanej przez Tom210, z którą zresztą nie zgadzam się w ocenie „rozwinięcia” mojej wiedzy. Przejdżmy ad rem, by laik mógł odnieść pozytek z tej książki.

Zacznijmy od uproszczonego opisu podstawowego pojęcia w tej dziedzinie:
„Jeżeli wszechswiat nieustannie się rozszerza, to jego materialna ...

majer88 | 2017-11-08
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 08 listopada 2017

Bardzo trudna książka poruszająca arcy-ciekawy temat. Bo któż z nas, patrząc w gwieździste niebo nie zastanawia się - co tam jest? Kiedy i jak to się zaczęło? Co będzie po nas? Doskonale opisuje to sam autor, który pisze: "biorąc jednak pod uwagę krótkość życia obserwatora (czy nawet trwania jego cywilizacji) w porównaniu z wiekiem wszechświata, możemy idealizować obserwatora do poztaci zdarzenia (punktu) w czasie".
Niestety, to co nie zdobyło mojego serca w tej książce to język - zbyt trudny nawet dla absolwenta politechniki i fana fizyki. Przydałoby się, by autor przeredagował tekst i wplótł więcej uproszczeń i wyjaśnień ... Choć, z drugiej strony, czy taka rozprawa filozoficzna nie zostałaby sprowadzona do komercyjnego i rzemieślniczego dzieła?

amigowiec | 2018-02-14
Przeczytana: 16 stycznia 2018

Filozofia Kosmologii to ciekawa pozycja znakomitego autora - Michała Hellera. Niech nie myli fakt, że autor jet księdzem. To doskonały profesor nauk. Książka dostarcza przystępnej wiedzy ogólnej o wszechświecie jako takim. Co także bardzo istotne autor zawarł w książce historię rozwoju kosmologii, co może być nie lada smaczkiem dla każdego zainteresowanego tematem. Polecam tę pozycję.

adamson | 2017-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2017

Muszę przyznać, że nie byłem przekonany do tej drobniutkiej książeczki. Podchodziłem do niej z dystansem i dużą rezerwą, nawet niechęcią. Ostatecznie przeczytałem w ciągu kilku godzin i mój stosunek do niej zmienił się diametralnie.
Oto ks. prof. Michał Heller, którego miałem okazję wysłuchać osobiście, przedstawia rozwój i ważne momenty w historii kosmologii. Jak zawsze z filozoficznym komentarzem. Mimo ciężkiej tematyki książkę czyta się bardzo dobrze. Jest to ciekawa i głęboka lektura.

W sam raz dla intelektualnego relaksu i oderwania od wielostronicowych manipulacji równaniami.

Rhey | 2013-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2013

Nie jestem pewny kto jest adresatem tej książki. Wywody autora są dość nieprzystępne dla laika. Z drugiej strony opisy są tak pobieżne, że raczej nie rozwiną wiedzy osób zorientowanych w temacie. Lektura pozwoliła mi poznać kilka ciekawych problemów kosmologicznych ale zostawiła mnie też z ogromnym niedosytem wiedzy.

Konrad Olejnik | 2016-09-27

Więcej tu historii kosmologii niż jej filozofii. Niektóre rozdziały aż proszą się o rozwinięcie. Potraktuję ją jako wstęp do dalszych badań zagadnienia.
Plusem jest w miarę przejrzysty język i przystępnie wyjaśnione zagadnienia w niej zawarte (choć miejscami autor odsyła nas do szukania w innych źródłach).
Miło się czyta, szkoda tylko, że sporo treści umyka nieuważnemu czytelnikowi

| 2017-03-24
Przeczytana: 30 czerwca 2017

Momentami trudna, ale wciąż godna polecenia :)

osiempalcow | 2017-10-21
Przeczytana: 21 października 2017

Pozycja ciekawa, ale dla laika napisana nieco zbyt hermetycznym językiem. Nie daje odpowiedzi na pytania, które można przeczytać na okładce, ale to już nie wina autora.

DuchOtchlani | 2018-06-04
Neuman | 2018-01-31