Mechanika kwantowa. Teoretyczne minimum

Tłumaczenie: Adam Skalski
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Quantum Mechanics: The Theoretical Minimum. What You Need to Know to Start Doing Physics.
Ag2S

Drugi tom serii autorstwa Leonarda Susskinda. Pierwszy, „Teoretyczne minimum”, dotyczył mechaniki klasycznej. „Mechanika kwantowa. Teoretyczne minimum” to książka dla wszystkich, którzy kiedykolwiek zastanawiali się nad tym, jak bardzo niezrozumiała jest mechanika kwantowa. Autor dostarcza narzędzi, które nie tylko umożliwiają zapoznanie się ze sposobem myślenia fizyków o mechanice kwantowej, lecz także dają praktyczną podstawę, by o własnych siłach pogłębiać wiedzę i poszerzać umiejętności. A wszystko to z charakterystyczną dla Leonarda Susskinda lekkością, błyskotliwością i poczuciem humoru!

"To właśnie prawdziwa mechanika kwantowa. Leonard Susskind wyjaśnia najbardziej skomplikowane aspekty naszej rzeczywistości z zachwycającą jasnością. Jeśli chcesz wiedzieć, w jaki sposób fizycy myślą o świecie, ta książka stanowi najlepszy początek."
Sean Carroll, fizyk

źródło opisu: https://ksiegarnia.proszynski.pl/product,71701

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/images/media/products//Mechanika.kwantowa.jpg

Shino11 | 2016-03-15
Na półkach: Przeczytane, Nauka/Studia

To jest podane na tacy uproszczenie lub streszczenie obszernej i skomplikowanej wiedzy z obliczeń fizycznych, a dokładnie, fizyki kwantowej. Książka przeznaczona do czytania przez osoby wtajemniczone, osoby, które nie miały z tym nigdy do czynienia, niewiele zdołają zrozumieć. Ale wiedza podana w sposób entuzjastyczny, rozdziały poprzedzone są zabawnymi dialogami i tekst jest całkiem przystępny, z odrobiną humoru, napisany tak, jakby zwracał się do nas jakiś przyjazny profesor fizyki i próbował z zachętą wciągnąć nas w ten skomplikowany świat.

Jacek | 2017-04-20
Przeczytana: 20 marca 2017

Seria "Teoretyczne minimum" Susskinda wpisuje się w modny ostatnio nurt książek o nauce pisanych niby dla laika, ale jednak z dużą dawką matematyki i bez zbędnych uproszczeń. Nie zawsze się to udaje - nie jest łatwo krótko i zrozumiale przekazać ścisłą wiedzę na trudny temat. Myślę jednak, że w "Mechanice kwantowej" się to udało. Oczywiście nie jest tak, że ktoś bez matury z matematyki może przeczytać tę książkę i od razu zacząć prowadzić własne badania z mechaniki kwantowej. Jednak ktoś, kto nie boi się matematyki na poziomie pierwszego roku studiów technicznych, ale nie miał wcześniej za dużo do czynienia z mechaniką kwantową, może przeczytać ją w miarę szybko i bezboleśnie, a po przeczytaniu (i rozwiązaniu wszystkich zadań) powinien umieć samodzielnie wykonać podstawowe obliczenia dla prostych układów kwantowych. Jedyne, czego mi trochę brakuje, to szerszego wyjaśnienia kwestii filozoficznych, np. czy kot może być jednocześnie żywy i martwy? i co się zmienia w momencie, kiedy to...

Darczu | 2018-08-17

Podobnie jak