The Theoretical Minimum: What You Need to Know to Start Doing Physics
Ag2S

Książka, dzięki której poznasz smak prawdziwej fizyki. Teoretyczne minimum to książka dla każdego, komu zdarzyło się żałować, że nie jest fizykiem, każdego, kto chciałby się przekonać i doświadczyć, w jaki sposób fizycy myślą i pracują. W przeciwieństwie do książek popularnonaukowych, które dają czytelnikowi przedsmak fizyki, Teoretyczne minimum Leonarda Susskinda uczy umiejętności,...

Książka, dzięki której poznasz smak prawdziwej fizyki.
Teoretyczne minimum to książka dla każdego, komu zdarzyło się żałować, że nie jest fizykiem, każdego, kto chciałby się przekonać i doświadczyć, w jaki sposób fizycy myślą i pracują. W przeciwieństwie do książek popularnonaukowych, które dają czytelnikowi przedsmak fizyki, Teoretyczne minimum Leonarda Susskinda uczy umiejętności, niezbędnych, by naprawdę zająć się fizyką i móc o własnych siłach poszerzać wiedzę i poznawać bardziej skomplikowane tematy. Książka Susskinda to zestaw narzędzi, który umożliwia podjęcie tej wspaniałej intelektualnej wędrówki.

"Wspaniałe i unikatowe źródło dla wszystkich, którzy chcieliby spróbować prawdziwej fizyki, wykraczającej poza ramy popularyzacji. To najlepsza lektura, żeby zacząć, wiodąca czytelnika prostą drogą do kluczowych punktów i skrząca się perełkami głębokiej refleksji."
Sean Carroll, fizyk w California Institute of Technology, autor „Cząstki na końcu Wszechświata" oraz „Stąd do wieczności i z powrotem"

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/http://www.proszynski.pl/...(?)

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/images/media/products//Te...»

Oficjalna recenzja
Punnuf książek: 106

Skrzynka z narzędziami profesora Susskinda

Najlepiej zacząć od napisania czym „Teoretycznie Minimum” nie jest. Na pewno nie jest typową książką popularnonaukową, nie dowiemy się z niego nic o czarnych dziurach, tunelach czasoprzestrzennych czy martwych kotach. Nie jest też wartką lekturą futurystyczno-teoretyczną na podobieństwo bestsellerów Michio Kaku, ani fizyką w pigułce dla opornych. „Teoretyczne Minimum” to podręcznik napisany na podstawie wykładów o fizyce klasycznej, które Leonard Susskind prowadził na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii. Cieszyły się one sporą popularnością, zarówno na uczelni jak i na portalu YouTube, gdzie można je obejrzeć, nic dziwnego więc, że narodził się pomysł (jego autorem był George Hrabovsky) wydania ich w postaci książkowej.

Warto jednak zaznaczyć, że „Teoretyczne Minimum” przeznaczone jest dla ludzi pragnących bardziej poważnego związku z fizyką (ale tylko klasyczną, mechanika kwantowa pojawia się dopiero w drugim tomie, już dostępnym po polsku), takiego który wymaga przypomnienia sobie podstaw analizy matematycznej ze szkoły. Pod tym względem jest to książka unikatowa: za mało rozrywkowa dla niedzielnego ścisłowca i zbyt podstawowa dla absolwenta fizyki. Susskind i Hrabovsky robią co mogą, żeby ułatwić wyprawę w świat mechaniki klasycznej, budują ciekawą narrację, wymyślają krótkie historyjki z Georgem i Lennym (bohaterami „Myszy i Ludzi” Steinbecka) ilustrujące kolejne wykłady, mówiąc krótko – tchną amerykańskością, ale i tak nie są w stanie ochronić czytelnika przed sporym wysiłkiem umysłowym oraz mnogością wzorów, równań i ćwiczeń zawartych w książce.

Na szczęście nowe zagadnienia wprowadzane są powoli i czytelnik ma szansę przepracować porządnie jeden rozdział, pobawić się z zadaniami, a dopiero potem przejść dalej, uzbrojony w nową wiedzę. Warto, mimo wszystko, zajrzeć na YouTube i wpisać hasło Susskind Classical Mechanics, aby nieco pomóc sobie przy lekturze. Całość złoży się na dość dobrze wyposażoną skrzynkę z narzędziami przydatną tym, których pociąga fizyczność świata.

Jeżeli damy mu szansę, Susskind pokaże nam fizykę zupełnie inną, niż ta, do której przywykliśmy w szkole. Poprowadzi od prostych układów zamkniętych, poprzez rachunek całkowy, różniczkowy, istotę energii potencjalnej, aż do monumentalnych lagranżjanów, stanowiących jądro tej książki. „Teoretycznie Minimum” powinno być konsumowane powoli, z tym nieprzyjemnym dla umysłu słuchającego tylko tych piosenek, które już zna uczuciem bycia przeciskanym przez maszynkę do makaronu przerabiającą jego zastygłą bryłę połyskującymi walcami. Dobra wiadomość jest taka, że sami kręcimy korbką, zła – i tak będzie bolało.

Rafał Łukasik

Meszuge | 2018-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2018

Tytuł książki związany jest z anegdotą dotyczącą Lwa Dawidowicza Landaua (1908-1968), rosyjskiego naukowca, laureata nagrody Nobla z fizyki. W Związku Radzieckim „teoretyczne minimum” oznaczało wszystko to, co musiał wiedzieć student, jeśli chciał pracować z samym Landauem, a był on bardzo wymagający, więc jego teoretyczne minimum pozostawało poza zasięgiem jakichkolwiek studentów. Susskind wyjaśnia jednak od razu: „Ja używam tego określenia w innym sensie. »Teoretyczne minimum« oznacza dla mnie to, co trzeba wiedzieć, by przejść na kolejny poziom. Nie opasłe, encyklopedyczne tomy, które tłumaczą wszystko, ale cienkie książeczki wyjaśniające to, co ważne”. Tłumaczy też i informuje, że jego książki, podręcznika, napisanego na podstawie wykładów o fizyce klasycznej, które prowadził na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii, nie należy zaliczać do literatury popularnej, ani nawet popularno-naukowej. To podręcznik jak najbardziej naukowy, choć w prostej formie i skondensowanej treści,...

Dociekliwy_Kotek | 2015-06-14
Przeczytana: czerwiec 2015

Przede wszystkim, żeby nie było wątpliwości, zakończyłam naukę matematyki w liceum na poziomie podstawowych funkcji, funkcji trygonometrycznych i równań z dwoma niewiadomymi. Jako żywo, nigdy nie miałam nic wspólnego z całkami, różniczkami ani niczym powyżej. W ciągu minionych lat udało mi się zapomnieć wszystko od równań z dwoma niewiadomymi aż do wzorów skróconego mnożenia włącznie, także obecnie jestem na poziomie jabłuszek, serków, żaróweczek w sklepie, procentów na wyprzedażach oraz tabliczki mnożenia.
To tytułem wyjaśnienia, żeby nie było wątpliwości, że NAPRAWDĘ jestem skończonym laikiem.

To jest książka o matematyce w fizyce. Nie dowiecie się z niej, jak to się dzieje, że kanapka z masłem zwykle spada stroną posmarowaną do dołu, dlaczego powstają fale na morzu, ani jakim cudem wpakowanie wsuwki w kontakt nie zawsze skończy się porażeniem. Natomiast jeśli ktoś potrzebuje uniwersalnych narzędzi do tego, żeby obliczyć jak będą się poruszały względem siebie dwa układy w...

Emilia | 2016-05-08
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 08 maja 2016

Dobry podręcznik z mechaniki klasycznej. Może służyć jako wprowadzenie dla osób, które chcą się z nią zapoznać, lub jako przypomnienie dla tych, którzy już mieli z nią styczność. Niestety, w tekst i wzory wkradło się dość dużo błędów. Można je wykryć, jeśli czyta się uważnie, ale szkoda, że aż tyle ich występuje.

MoznaPrzeczytac | 2017-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2017

Decydując się na tę książkę, jako pasjonat nauk przyrodniczych, chciałem poukładać swoje wiadomości na temat fizyki i poznać czym jest tytułowe “minimum” z tego zakresu wiedzy. Ostatecznie dostałem bardzo dobry wykład na temat fizyki teoretycznej, który został skompresowany do jednej, niewielkiej ale też treściwej książki. I to bez żadnych kompromisów i uproszczeń, bo materiał nie jest wcale bardzo okrojony i zawiera właśnie to, co każdy amator fizyki wiedzieć powinien.

Pełna recenzja książki na stronie:

chemik | 2015-09-06
Przeczytana: 05 września 2015

Generalnie spodziewałem się czegoś innego po tej pozycji. Jednakże jest to książka która ukazuje mechanikę klasyczna w innym świetle niż przedstawiana jest w szkole. Myślę że Teoretyczne minimum może być dobrym wzbogaceniem i uzupełnieniem wiedzy z zakresu fizyki dla każdego kto ściera się z tą dziedzina nauki.

Darczu | 2018-08-17

Książka jest niesamowita. Wprowadza fundamenty fizyki klasycznej w sposób tak elegencki i tak prosty, że ciężko to porównać z czymś innym.
Gorąco polecam obejrzeć na YT całą serię wykładów na których opiera się książka.
Jeżeli kogoś interesuje fizyka, a nie jest zawodowo fizykiem to jest świetna pozycja, aby poznać bliżej to czym faktycznie jest fizyka.

Margues_06 | 2015-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2015

Bardzo dobre wprowadzenie do tego na czym opiera się współczesna fizyka, a przede wszystkim w jaki sposób jest opisywana. Wymaga pewnej wiedzy, zwłaszcza z zakresu analizy matematycznej. Poza tym uświadamia w jak prosty i przejrzysty sposób można zapisać prawa rządzące mechaniką. Sam zapis na początku może wydawać się nieco skomplikowany, jednak po zapoznaniu się z nim można dostrzec wiele zalet tak wprowadzonych oznaczeń. Zdecydowanie polecam :)

Arterioles | 2018-07-18
TomaszNecio | 2018-02-14