Popularne wyszukiwania
Polecamy
Art Friedman

Źródło: https://www.basicbooks.com/wp-content/uploads/2017/08/friedman-art-margaret-sloan.jpg?fit=3834%2C2556&w=640
3
7,7/10
Inżynier oprogramowania i wieczny student fizyki, słuchacz wykładów Leonarda Susskinda.
7,7/10średnia ocena książek autora
61 przeczytało książki autora
400 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Szczególna teoria względności i klasyczna teoria pola. Teoretyczne minimum
Leonard Susskind, Art Friedman
7,7 z 15 ocen
130 czytelników 1 opinia
2019
Mechanika kwantowa. Teoretyczne minimum
Leonard Susskind, Art Friedman
7,8 z 43 ocen
356 czytelników 9 opinii
2016
Quantum Mechanics. The Theoretical Minimum.
Leonard Susskind, Art Friedman
0,0 z ocen
5 czytelników 0 opinii
2014
Najnowsze opinie o książkach autora
Mechanika kwantowa. Teoretyczne minimum Leonard Susskind 
7,8

Typowe książki z zakresu fizyki przeznaczone dla szerszej grupy odbiorców charakteryzują się brakiem matematycznej precyzji, która jest niezbędna do autentycznego zrozumienia tej dyscypliny. Autorzy takich książek zwykle ograniczają się do podania kilku anegdot, garści faktów historycznych oraz prezentują płytką interpretację filozoficzną teorii fizykalnych. W efekcie czytelnik nie wynosi z lektury takich książek zbyt wiele (żadnych) korzyści. Uważam nawet, że tego rodzaju książki są często szkodliwe.
Pozycja autorstwa Leonarda Susskinda jest jednak zupełnie inna. Wymaga ona (przynajmniej z punktu widzenia laika) rozległego aparatu matematycznego. Oceniam, że elementarna wiedza z zakresu przestrzeni z iloczynem unitarnym, baz ortonormalnych, macierzy hermitowskich i liniowych równań różniczkowych zwyczajnych (takim równaniem jest równanie Schrödingera) wystarcza dla pełnego zrozumienia tej książki. Odpowiada to mniej więcej poziomie porządnego kursu algebry liniowej na I roku studiów uniwersyteckich lub technicznych i kilku pierwszych wykładów z równań różniczkowych zwyczajnych. Oczywiście dla wielu osób ta książka będzie z tego powodu nieprzystępna. Jednak tym, którzy posiadają już wyżej wymienione kompetencje matematyczne lub mają ochotę i determinację, by je nabyć, omawiana książka oferuje precyzyjny wykład mechaniki kwantowej – jednej z dwóch (drugą jest ogólna teoria względności) fundamentalnych teorii współczesnej fizyki. Z tego powodu uważam, że ta pozycja jest bardzo wartościowa i godna polecenia.
Mechanika kwantowa. Teoretyczne minimum Leonard Susskind 
7,8

Seria "Teoretyczne minimum" Susskinda wpisuje się w modny ostatnio nurt książek o nauce pisanych niby dla laika, ale jednak z dużą dawką matematyki i bez zbędnych uproszczeń. Nie zawsze się to udaje - nie jest łatwo krótko i zrozumiale przekazać ścisłą wiedzę na trudny temat. Myślę jednak, że w "Mechanice kwantowej" się to udało. Oczywiście nie jest tak, że ktoś bez matury z matematyki może przeczytać tę książkę i od razu zacząć prowadzić własne badania z mechaniki kwantowej. Jednak ktoś, kto nie boi się matematyki na poziomie pierwszego roku studiów technicznych, ale nie miał wcześniej za dużo do czynienia z mechaniką kwantową, może przeczytać ją w miarę szybko i bezboleśnie, a po przeczytaniu (i rozwiązaniu wszystkich zadań) powinien umieć samodzielnie wykonać podstawowe obliczenia dla prostych układów kwantowych. Jedyne, czego mi trochę brakuje, to szerszego wyjaśnienia kwestii filozoficznych, np. czy kot może być jednocześnie żywy i martwy? i co się zmienia w momencie, kiedy to sprawdzamy? Autorzy wspominają wprawdzie o tych problemach, ale nie zatrzymują się na nich dłużej i wyraźnie uważają je za niezbyt ciekawe. Moim zdaniem niesłusznie.