Ivy

Kwiecień 1943 roku. Debora Singer wyskakuje z wagonu transportującego krakowskich Żydów. Podczas próby ucieczki boleśnie skręca w kostce nogę i nie jest w stanie uciekać. Przekonana, że nie ocali życia, siada w sosnowym zagajniku, czekając na śmierć. Słyszy odgłosy obławy. Nagle nadjeżdża wojskowy motocykl. Do przestraszonej dziewczyny zbliża się esesman. Debora jest Żydówką, czyli – jest winna. Przed nią staje hauptsturmführer Bruno Kramer. W tym miejscu ta historia mogłaby się właściwie skończyć. To jednak dopiero jej początek...

Pełna niespodziewanych zwrotów akcji, barwnych postaci, osadzona w realiach II wojny światowej, powieść, w której nic nie jest proste, ale wszystko staje się możliwe, gdy w grę wchodzą uczucia.

Esesman i Żydówka to coś więcej niż romans. To świadectwo człowieczeństwa w obliczu okrucieństw wojny. Momentami szokująca, bardzo wzruszająca i niebanalna opowieść o wojennych rozbitkach. O nieprawdopodobnej, zakazanej miłości. Kat i ofiara. Czy takie uczucie mogło wydarzyć się naprawdę?

"Żyjący w czasach II wojny światowej przekonali się, że miłość była nierzadko jedyną wartością. Kiedy żołnierze Wermachtu z polecenia Hitlera podbijali Europę, żadne związki nie były łatwe. A już wysoko postawionego oficera SS i zbiegłej z transportu do Auschwitz Żydówki, nie był w tej materii wyjątkiem. Poznajcie losy Debory i Bruna."

Magdalena Kijewska,
przeglad-czytelniczy.blogspot.com

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Opinie czytelników (2043)
Gosia | 2016-09-15
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 14 września 2016

Nie mogłam się doczekać, kiedy otrzymam tę książkę w bibliotece.
Trochę się rozczarowałam objętością, bo liczyłam na grubą książkę, a otrzymałam taki produkt trochę w polskim stylu (mała objętość, wysoka cena).
Kiedy zaczęłam czytać moje rozczarowanie tylko wzrosło, głownie spowodowane nieco infantylnym stylem pisania.
Potem było już lepiej, bo historia mnie wciągnęła.
Wojenna miłość Esesmana i Żydówki, kata i ofiary, wiele przeszkód i zawirowań, zwrotów akcji. Trochę ta historia nierealna, a przez to traci na wiarygodności.
Obawiam się, że nie spełniła moich oczekiwań.
Najbardziej podobało mi się chyba spojrzenie na wojnę od niemieckiej strony - coś podobnego jak w "Złodziejce książek".
Dobry zabieg kompozycyjny to wtrącanie fragmentów narracji w pierwszej osobie zarówno ze strony Debory, jak i Brunona. Niestety raziły mnie momenty, które były spojlerami zawartymi w tekście.
Dałam ocenę "bardzo dobra" za debiut i za to, że im dalej, tym było lepiej (chociaż wahałam się w stronę...

Alicja | 2015-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2015

"Opatrzność nie ma czasu ani ochoty na subtelności" (str86)
Historia związku "kata" i "ofiary", zaciętych wrogów podczas II Wojny Światowej.Żydówka i Esesman,których drogi krzyżowały wielokrotnie, ratując sobie nawzajem życie. Mimo sympatii jaką do siebie czuli mieli świadomość zagrożenia jaką niesie ze sobą ta znajomość. Wojna to nie czas na romanse, czy miłość, bowiem z każdej strony czyhało niebezpieczeństwo.Dziwny to był związek,spotkali się w złym czasie, lecz gdyby nie wojna nie spotkaliby się nigdy.Opis zdarzeń prowadzony przez narratora przeplata się z myślami, odczuciami bohaterów. Wydarzenia, które się wydarzyły często mają miejsce niezależnie od naszych pragnień i woli i tak było w tym przypadku. Autorka ukazała jak bardzo wojna ludzi zmienia. Człowiek jest istotą ludzką i od niego zależy jak będzie żył i postępował. Nawet jeśli polityka czy wytyczne stawiają konkretne cele i zadania można je wykonywać w sposób nie urągający godności człowieka.Co nienawiść i chęć zemsty...

miki24gr | 2015-05-05
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 05 maja 2015

Piękna i wzruszająca historia wojennej miłości. Jednak mnie zauroczył przede wszystkim język i styl powieści- elegancki, barwny, bezbłędny. Wielkie brawa dla autorki (swoją drogą- mogłaby dać się bliżej poznać...), a także dla wydawcy za to, że książkę z przyjemnością bierze się do ręki i pochłania w okamgnieniu! Polecam!

Agnieszka | 2015-05-07
Przeczytana: 07 maja 2015

Czas wojny to czas nieustannego lęku o życie własne i najbliższych. To czas wszechogarniającego strachu,cierpienia i śmierci.Śmierć czai się na każdym kroku,lecz jak dowodzi historia opisana w książce Justyny Wydry"Esesman i Żydówka" jest to również czas w którym może zdarzyć się absolutnie wszystko. W tym trudnym i bez wątpienia niecodziennym okresie w życiu wielu ludzi dzieją się sytuacje,które nigdy nie powinny się zdarzyć. Tak też toczą się koleje losów życia głównej bohaterki powieści Debory Singer.
Jest rok 1943,kobiecie udaje się uciec z transportu krakowskich Żydów.Podczas ucieczki jednak boleśnie skręca nogę w kostce i kiedy kryje się w sosnowym zagajniku przekonana że czeka ją śmierć z dusza na ramieniu nasłuchuje odgłosów obławy nagle staje twarzą w twarz z esesmanem,który o dziwo udziela jej pomocy tym samym ratując życie. Od tej chwili ścieżki tych dwojga będą się splatać niejednokrotnie.Oboje wiedzą,że przebywając ze sobą ściągają na siebie niebezpieczeństwo.Bo...

Ela | 2015-05-30
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 30 maja 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Sięgnęłam po tę książkę zachęcona entuzjastycznymi recenzjami na LC i – niestety, niestety – nieco się rozczarowałam. Sama fabuła nawet ciekawa, ale coś sprawiło, że książka mnie nie wciągnęła. A jak już mnie zainteresowała, to się skończyła.

Nie przekonały mnie sylwetki głównych bohaterów: oboje wydali mi się sztuczni, papierowi, (a może nawet drewniani). Wydumane, mało realne dialogi, egzaltowany język mocno odrealniły całą historię. Jednak najmniej podobał mi się sposób narracji – zmiany czasów, introspekcje, listy, itp. wprowadzały chaos i sprawiały wrażenie jakby autorka nie mogła sobie poradzić ze spójnym opowiedzeniem tej historii. Jednak największym zarzutem jest wypranie powieści z emocji. Wojna, działalność konspiracyjna, śmierć bliskich, zakazana miłość, niespodziewana ciąża, cudem odnaleziony narzeczony, ucieczka z kraju... Przecież tu emocje powinny wręcz buchać! A nasi bohaterowie jakby płynęli z prądem. Wydaje się, jakby byli obserwatorami, a nie uczestnikami...

talia44 | 2015-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2015

Niedawno przeczytałam powieść "Czerń i purpura" Wojciecha Dutki o podobnej tematyce,która mi się bardzo podobała.Natomiast "Esesman i Żydówka" mnie nie wciągnęła.Wydawała mi się mało realistyczna i mocno przerysowana.
Młoda Żydówka Debora cudem ucieka z transportu do obozu koncentracyjnego w Auschwitz.Ratuje ją oficer SS Bruno Kramer,któremu dziewczyna także uratowała kiedyś życie.Ich drogi przecinają się wielokrotnie a zażyłość z czasem przeradza się w głębsze uczucie.Trudno o bardziej kontrowersyjny związek i może dlatego bohaterowie wydawali mi się nierealistyczni a całość mało wiarygodna.

Shimik | 2015-10-21

Książkę można by porównać do Romea i Juli, Tristana i Izoldy oraz do innych podobnych dzieł. Jest tu pokazana miłość dwójki ludzi, którzy "powinni" być sobie wrodzy, a jednak los ich połączył. On Niemiec i wierny żołnierz, ona Żydówka, pochodząca z narodu eksterminowanego przez Niemców, na dodatek walcząca w Polskiej partyzantce. Teoretycznie dwa różne światy, których nic nie łączy. Jednak znajdują nić porozumienia i chcą być ze sobą. Książka jest godna polecenia!

Tatiasza Aleksiej | 2016-08-02

Przeczytałam z wielką przyjemnością i sporym zaskoczeniem. Takiego rozwoju sytuacji raczej się nie spodziewałam.
Historia o miłości, która nie powinna mieć miejsca... On esesman ona żydówka...
Dwa różne światy, inne kultury, kat i ofiara, wojna, wszystko przemawia przeciwko, a jednak...
Polecam :)

grażyna | 2015-05-12
Przeczytana: 2015 rok

Wojenne losy wydawałoby się dwójki wrogów. Z jednej strony mamy żydówkę Deborę Singer, uciekinierkę z transportu obozowego, a po drugiej stronie znajduje si Bruno Kramer niemiecki esesman. Wydaje się, że przy zetknięciu tych dwóch osób nie może wyniknąć z tego spotkania nic dobrego ale jak wiadomo życie pisze całkiem inne scenariusze. Być może nie skończyłoby się to dobrze dla kobiety gdyby nie to, że Debora kiedyś uratowała życie Niemcowi. Tak oto rozpoczyna się historia Debory i Bruna. Przez całą wojnę kobieta nieraz korzystała z przychylności esesmana i kiedy w końcu wojna dobiega końca, a Bruno zostaje postawiony przed polskim wymiarem sprawiedliwości Debora postanawia spłacić swój dług wdzięczności względem mężczyzny.
Więcej nie napiszę bo to być może zdopinguje potencjalnych czytelników do sięgnięcia po tą własnie książkę. Sama fabuła jest świetna, dobrze się czyta i pomimo okrucieństw wojny można powiedzieć, że autorka przedstawia ją dość znośnie dla czytelnika. Polecam.

kama100 | 2018-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2018

Wciągnęła mnie ta historia kata i ofiary. Historia miłości esesmana i Żydówki, która rozpoczęła się w czasie II wojny. Ciekawe zwroty akcji dzięki, którym książkę czyta się bardzo szybko i z ciekawością czeka jak to wszystko się zakończy.
Mnie się podobała.

zobacz kolejne z 2033