Esesman i Żydówka

literatura obyczajowa, romans
Zysk i S-ka
2015-04-12
2015-04-12
antysemityzm getto Holocaust II wojna światowa literatura polska miłość okrucieństwo strach Sztafety Ochronne NSDAP SS śmierć terror zagłada Żydzi

Temat ciekawy, ale napisany tak jakoś bez emocji, trudno przyswajalnym stylem. Miałam wrażenie, że czytam streszczenie tej książki.

Książka mnie wciągnęła całkowicie. Przeczytałam w dwa dni. Nie mogłam się doczekać co dalej wydarzy się u głównych bohaterów i jaki będzie koniec tej historii. Smutne zakończenie ale polecam z całego serca.

Sięgnęłam po tę książkę bez żadnej wiary. Nie podobał mi się ani tytuł, ani okładka.
Jednak bardzo mnie zaskoczyła. Najpierw ona uratowała jego, potem on uratował ją i choć zanosiło się na tani romans z wojną w tle, ku mojemu zdziwieniu wcale się to nie potoczyło w tak oczywisty sposób. Bardzo to były przewrotne losy tych dwojga ludzi - Debory i Bruna. A gdy akcja zaczęła toczyć się w moich Gliwicach, to już w ogóle czytało mi się jeszcze lepiej!
Polecam ten tytuł, zwłaszcza, że historia oparta jest na faktach.
Jednak to prawda, że nie ocenia się książki po okładce.
Ani po tytule.

Dosłownie dostałam wszystko co chciałam od tej książki.

Dosłownie dostałam wszystko co chciałam od tej książki.

Od jakiegoś czasu chciałam przeczytać książkę autorstwa Joanny Wydry pod tytułem „Esesman i Żydówka”. Publikacja opowiada losy młodej żydówki Debory Singer oraz esesmana Brunona Kramera. Główni bohaterowie poznają się w trakcie ucieczki młodej kobiety z transportu do obozu koncentracyjnego. Bruno w znalezionej dziewczynie rozpoznaje w niej partyzantkę, która w pewien sposób uratowała mu życie we wrześniu trzydziestego dziewiątego roku. Czy Bruno wyda młodą Żydówkę innym niemieckim żołnierzom? W jaki sposób Debora odwdzięczy się Kromerowi? Czy panna Singer odnajdzie narzeczonego? Czy Bruno i Debora będą razem? Jakich okropieństw dopuści się Dawid? Na te pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami czytając tą książkę.
Kiedy wypożyczyłam z biblioteki tą powieść autorstwa Justyny Wydry pod tytułem „Esesman i Żydówka” nie spodziewałam się, że przeczytam ją aż tak szybko. Bo z jej treścią zapoznałam się w ciągu dwóch dni. Książka mimo tego, że ma treść o tematyce II wojny światowej to czytało mi się ją bardzo przyjemnie. Okazuje się jednak, że nie można wrzucać wszystkich SS-manów do jednego worka. Bo może okazać się, że wśród tych żołnierzy jest jeden sprawiedliwy. Chociaż wiadomo, że ciężko jest nam w to uwierzyć. Z całego serca polecam przeczytać „Esesmana i Żydówkę” bo naprawdę warto.

To jest książka, która totalnie spełniła moje oczekiwania.

To jest książka, która totalnie spełniła moje oczekiwania.

Książka miłosna z wojną w tle. Książka, która opowiada o tym jak to przypadek, ludzki odruch miłosierdzia zadziałał o tym, żeby dwoje ludzi z dwóch różnych sfer, narodów się połączyło miłością. Najpierw Żydówka Debra, która pomogła esesmanowi gdy ten był ranny, później tenże esesman Bruno wielokrotnie ratuje, pomaga Dobrze min. w tym by uciekła z Oświęcimia. A na sam koniec znowu Debra pomaga Brunowi. Mimo przeszkód, wojny i różnych światów Debra i Bruno żyli po wojnie, do końca swoich dni szczęśliwi.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Relacja, polecam. Piękna historia

Relacja, polecam. Piękna historia

Zazwyczaj boję się sięgać po tego typu powieści. Długo się do niej zabierałam. Codzienność wokół nas już i tak jest dołująca. Ta książka jest inna. Historia o marzeniach, prawdziwej przyjaźni, bezinteresownej pomocy, a przede wszystkim prawdziwej, szczerej miłości w tak okropnym czasie. Poleciła mi ją Pani w mojej ulubionej bibliotece, za co jej ogromnie dziękuje. Genialna, przeczytałam całą jednym tchem do późnej nocy, ale nie mogłam się oderwać.

Poruszająca książka o zakazanej miłości oraz wojnie i wydarzeniach powojennych. Traumatyczne przeżycia wojenne zniszczyły psychikę niektórych osób, które z ofiar przeobraziły się w katów.