Święta, święta...

Okładka książki Święta, święta... Annie Sanders
Okładka książki Święta, święta...
Annie Sanders Wydawnictwo: Świat Książki literatura piękna
The Xmas Factor
Świat Książki
2008-01-01
2008-01-01
Joanna Puchalska
rodzina święta przyjaźń miłość

Po książkach świątecznych nie spodziewam się wiele. Ot, takie popierdułki dla umilenia tego wyjątkowego czasu. Jednak ta lektura mile mnie zaskoczyła, bo była mądra, przemyślana i co ważne – nie infantylna.

Opowiada historię dwóch kobiet – Carol – redaktor naczelnej pewnego podupadającego pisma, które ma zadanie podźwignąć i spowodować, że utrzyma się na rynku, a nie jest to zadanie łatwe. Rozwódka z małym synkiem Timem, która całe dnie spędza w pracy i nie ma na nic czasu. W opiece nad dzieckiem pomaga jej mama. Ale pewnego dnia na jej drodze pojawia się interesujący mężczyzna Nik. Czy uda mu się wyrwać Carol z kieratu pracy i nawiązać więź z jej synkiem? W jej redakcji pracuje też pewna dziewczyna – Holly, która jest pasierbicą kolejnej bohaterki książki, a jest nią...
….Beth, nuczycielka akademicka, która poślubiła wdowca i zmaga się z cieniem jego zmarłej żony, który wciąż jest obecny w ich domu. Rywalizuje z nieżyjącą poprzedniczką, czując się od niej gorsza w każdej dziedzinie. Oliwy do ognia dolewa złośliwa i samolubna pasierbica Holly. Beth przygotowuje imprezę Bożonarodzeniową dla całej miejscowości, tak jak to robiła każdego roku pierwsza żona jej męża. Ale nie wszystko idzie tak, jak sobie zaplanowała, a nawet można powiedzieć, że wszystko zaczyna się walić, bo nagła i niespodziewana śnieżyca nie daje możliwości zrealizowania większości z tego, co zaplanowała Beth. Jak wybrnie z tej sytuacji?

Losy obu kobiet splotą się właśnie podczas Świąt, bo Carol z synkiem przyjedzie na Święta do domku, który wynajmie od Beth. Jak zachowa się Holly? Czy znajomość Carol i Nika okaże się czymś trwałym?

Fajna powieść obyczajowa. Nie za długa, taka w sam raz. Porusza kilka ważnych w życiu kwestii, takich jak zaufanie, miłość, wzajemna pomoc sąsiedzka, odpowiedzialność za siebie i za innych. Oprócz dwóch głównych bohaterek, jest tu jeszcze sporo innych ciekawych postaci. Nie nudziłam się przy tej lekturze, ale też nie byłam jakoś szczególnie zachwycona, dlatego moja ocena jest tak pośrodku czyli na pięć gwiazdek.

"Święta, święta..." to doskonała lektura zarówno przed świętami, jak i po nich. Pozwala ona odetchnąć od natłoku związanego z przygotowaniami, a także poprzypominać sobie miłe chwile w gronie rodziny. To delikatna, pełna nieprzewidzianych zwrotów akcji powieść, która urzeknie nie jednego czytelnika swoją prostotą i lekkością.

Lekka, przyjemna, zabawna(szczególnie, gdy na scenę wkracza Sally!). Zawiera wszystko, czego można by się spodziewać po komedii romantycznej w klimacie świąt.
Mimo tematyki polecam jednak zabierać się za nią, gdy świąteczne emocje już opadną i pozostają miłym wspomnieniem :) wszyscy już się szykują do Wielkanocy, a my pod prąd! na nowo przeżywamy święta Bożego Narodzenia.

Świetna komedia o tematyce bożonarodzeniowej poprawiła mój świąteczny nastrój. Główne bohaterki to Carol mama 7 letniego Tima i nowa naczelna upadającego Woman's Monthly, Holly pasiebica Beth młoda dziennikarka Woman's Monthly oraz Beth macocha i nauczyciel akademicki. Beth organizuje Spotkanie pod Jemiołą w swojej wiosce. Rozpoczyna przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia już jesienią.Bardzo jej zależy,aby dobrze wypaść, bo od kilku miesięcy jest jest nową żoną Jacoba.Beth czasami nie potrafi okazać współczucia Holly, która tęskni za mamą. Unika dotykania rzeczy należących do zmarłej żony. Holly jest załamana obecnością macochy w swoim życiu.Nie podobają jej się zmiany jakie wprowadza w stosunku do tresury psów.Czuje,że nie nalezy do rodziny. W lekturze widać lekką rywalizację pasierbicy i macochy o względy ojca. Jednakże dochodzi między paniami do nawiązania dobrego kontaktu podczas świąt. Carol przypadkowo wynajmuje domek na Święta, który nie powinien być jej wynajęty.Mimo złego stanu domku, wypadku Tima i dzięki pomocy Beth poprzez pożyczenie pościeli,ręczników Carol i Tim spedzają tam święta.Carol jest bardzo zaradną osobą. Potrafi swoją kreatywnością walczyć o byt pisma.U przyjaciół poznaje interesującego faceta Nicka, który jest muzykiem. Nick jest rozwiedziony i ma syna.
W święta nie ma czegoś takiego jak za dużo gości. Kiedy w Wigilię spada śnieg, Spotkanie pod Jemiołą jest zagrożone klęską. Dzięki pomocy gości i mieszkańców wsi wszystko zostaje uratowane.Przyjaciele Joe'go grają w zespole i dają koncert kolęd. Bardzo podoba mi się solidarność postaci w trudnej sytuacji jaką była brak dostaw przed Spotkaniem. Polecam.

Carol – redaktor naczelna magazynu dla kobiet i Tim – jej przesympatyczny synek.
Beth – pani profesor, specjalistka od epoki renesansu i jej sporo starszy, niedawno poślubiony mąż.
Holly – dwudziestoczterolatka, rozpuszczona córeczka tatusia, uprzykrzająca życie macosze.
Trzy kobiece historie, trzy wątki splecione w jeden, a w tle święta Bożego Narodzenia.
„Święta, święta …” to powieść, dzięki której można poczuć magię świąt. A wcale nie zapowiadało się ciekawie. Poczułam się mocno rozczarowana początkiem tej książki. Akcja zaczyna się we wrześniu, jakieś upały przewijają się w tle… Gdzie tu śnieg i święta? Czytałam od niechcenia, aż na arenie pojawił się bohater o imieniu Nick. I wtedy się zaczęło!
Powieść Annie Sanders to coś dla tych, którzy szukają optymistycznych książek w świątecznych klimatach.

„Święta, święta...

"Czyż jest w życiu chwila bardziej czarodziejska niż ta, gdy blask płomyków świec lśni w oczach dzieci o zarumienionych buziach i wpatrzonych w choinkę jak w obraz..."
Nie ma - uwielbiam Boże Narodzenie, celebruję je i przygotowuję się do niego z dużym wyprzedzeniem, dzięki czemu magię świąt odczuwam znacznie wcześniej. Tak jak inni kupują kalendarz adwentowy, by odliczać dni od pierwszego dnia adwentu do Wigilii, tak ja biorę do ręki książkę Annie Sanders i czytam powoli, delektując się każdą stroną.
W tym roku zwyczajem lat poprzednich wraz z nadejściem grudnia wzięłam do ręki powieść Annie Sanders i dzień po dniu zagłębiałam się w lekturze o duchu świąt, który coraz bardziej osacza nasze bohaterki - Beth i Carol, więc, czy tego chcą, czy też nie chcą, muszą poddać się ogólnej gorączce, by spełnić oczekiwania swoich bliskich.
Najgorsze jest w tym wszystkim to, że nie wiem, jak byśmy się starali, zawsze coś wyjdzie nie tak. Czy Wy też doświadczyliście kiedyś tego, że efekt jest znacznie ciekawszy, gdy w jego realizację wkładamy mniej wysiłku?

Czytana kilka lat temu... Uśmiałam się do łez. Polecam czytać w okolicach Świąt Bożego Narodzenia :)

Lekka opowieść o współczesnych zabieganych kobietach, które swoją karierę stawiają ponad wszystko. Idealna dla pań, które są pochłonięte pracą, aby na chwilę mogły się zatrzymać. Cała książka utrzymana w świątecznym klimacie. Polecana dla wszystkich.

To nie jest taka zwykła opowieść świąteczna. Tym razem to opowieść o tym, że święta nie są łatwe, i o tym, że warto jednak zadbać o dobrą atmosferę, bo wtedy wszystko się ułoży. Nawet jeśli początki są trudne i niezbyt dobrze rokują.

Mimo początkowej niepewności co myśleć na temat tej książki i co niby zdąży się zdarzyć aby spełnić obietnicę z opisu książka okazała się rewelacyjna. Ostatnie rozdziały czytałam z zapartym tchem nie zważając nawet na sen.

• Boże Narodzenie
  • Świąteczne