Afrodyzjak

książek: 2074
onika | 2013-12-05
Na półkach: Czytadła, Przeczytane
Przeczytana: grudzień 2013

Według wydawcy „Afrodyzjak” to uwspółcześniona wersja Cyrana de Bergerac. Trudno się z tym nie zgodzić. Miejscem akcji jest współczesny Rzym: głośny, zakorkowany i żywiołowy. Cyranem jest Bruno, doskonały kucharz, nieporadny we wszystkich czynnościach, które nie są związane z gotowaniem. Roksana to piękna Laura, amerykańska studentka historii sztuki. A rolę Christiana odgrywa Tommaso – typowy podrywacz i właściciel pokaźniej kolekcji zdjęć dziewcząt, które umieszcza w niezwykle dyskretnym miejscu, jakim są drzwi szafy. Żeby nie było wątpliwości, do jakiego utworu pisarz nawiązuje, w pewnym momencie Bruno użala się nad sobą, jaki to jest paskudny, bo ma ogromny nos..

Bruno przyjaźni się z Tommaso, Tommaso podrywa Laurę wmawiając jej, że jest kucharzem, choć o gotowaniu pojęcia nie ma i jest kelnerem. I nasz Cyrano pomaga Christianowi uwieść Roksanę nie pięknymi słowami lecz gotując dla niej niezwykłe potrawy, które rozpalają zmysły. Początkowo Bruno nie wie, kim jest nowa sympatia...

Wicca | 2014-03-30
Przeczytana: 30 marca 2014

"Weź jedną Amerykankę z miodową skórą i piegami
na ramionach jak pomarańczowe płatki chilli.
Dopraw ją do smaku bazylią, pomidorami,
orzeszkami pinii i pietruszką.
Ogrzej ją delikatnie w dłoniach przez kilka godzin,
przewracając od czasu do czasu,
i podawaj z winem i śmiechem,
prosto z talerza"

Czyż te słowa nie rozpalają zmysłów? Bowiem książka "Afrodyzjak" właśnie taka jest, dodatkowo pobudzająca jak espresso, uzależniająca jak tiramisu i romantyczna jak kolacja przy świecach we "wiecznym mieście". Powieść robi niesamowite wrażenie na czytelniku i pozostaje z nim na długo po odłożeniu na półkę. Choć daleko jej do książki kucharskiej same opisy przyrządzanych potraw i aromatycznych ziół spowodowały, że ostatnio w mej kuchni unosiły się zapachy pochodzące właśnie z rozpalonej słońcem Italii. Dzięki niezwykłej umiejętności pisarskiej autora odkrywamy całkiem inne Włochy. Zwiedzamy muzea, podziwiamy zabytki, kosztujemy specjałów z różnych części tego kraju, razem z bohterami...

wiejskifilozof | 2016-01-11

Czy może być coś lepszego,jak podjadać w trakcie czytania ? Pewnie,tak :-) ale po co to szukać.
Książka,przyznam z brzydką okładka.Ale z piękną treścią,zaczarowała mnie.
Zaczarowała mnie fabułą i akcją.
I może nie ma tu gangów,trupów czy też zombie.
Ale jest dużo o jedzonku.I to włoskim,ja jako fan.
Włoskiego jedzonka i takich fajnych romantycznych klimatów.
Byłem oczarowany piękna proza,to była.

Śliczna młoda Amerykanka Laura Patterson przyjeżdża jako stypendystka do Rzymu studiować historię sztuki. Tu wpada w oko przystojnemu kelnerowi Tommaso, który, by ją uwieść, musi udawać, że umie wspaniale gotować. Z pomocą przychodzi mu najbliższy przyjaciel, nieśmiały Bruno, kucharz w stawnej rzymskiej restauracji. Dyskretnie przygotowuje za niego różne potrawy dla Laury. Kiedy w końcu dziewczyna zostaje mu przedstawiona, zakochuje się w niej na zabój. Chcąc jakoś wyrazić swoje uczucia, przygotowuje niezwykle wyszukane dania, które działają na Laurę jak afrodyzjak i wzmagają jej namiętność do... Tommasa, coraz gorzej radzącego sobie w łóżku. Pewnego dnia dziewczyna przyłapuje kochanka na zdradzie. Po kłótni, rozstają się. Bruno wyznaje Laurze miłość, zostaje odrzucony i wyjeżdża na północ Włoch. Po kilku miesiącach postanawia jednak wrócić i podjąć próbę zdobycia Laury z pomocą rozkoszy podniebienia. Czy jego plan się powiedzie? I czy ta historia będzie miała happy end?

Ania | 2013-12-30
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 30 grudnia 2013

Książki nie polecam:
- osobą, które są na diecie- ponieważ jest cały czas o gotowani i jedzeniu, nawet są przepisy

Natomiast polecam osobą:
- które interesują się kuchnią włoską, lub gotowaniem i przepisami
- osobami, które interesują się kulturą włoską
- oraz osobami, które chcą wyjechać do Włoch czy to na wakacje czy na stałe
- osobą, które w ogóle interesują się Włochami

Jest to książka z humorem, pełna przepisów, takie przyjemne i lekkie romansidło.

Gulka | 2015-08-31
Przeczytana: 29 sierpnia 2015

Nie pamiętam, kiedy ostatnio czytałam książkę z rozbudowanym wątkiem miłosnym napisaną przez mężczyznę. Świetna pozycja! "Afrodyzjak" to powieść o miłości z lekkim dramatem i sensacją, ale ogólnie lekka obyczajówka.
Niesamowite opisy włoskiego jedzenia, bohaterowie Tommaso i Bruno reprezentują dwa odmienne typy Włochów (delikatność, subtelność Bruna, jego kulinarny sposób wyrażania uczuć oraz temperament, dynamizm i uwodzicielstwo Tommasa), a jak postrzega ich Amerykanka?
Czyta się lekko łatwo i przyjemnie. Naprawdę przeniosłam się do Rzymu. Czułam zapachy z kuchni :)

Miłość opisana przez Autora to w dużym stopniu namiętność, erotyzm. Tutaj chyba tkwi ta różnica. Kobieta skupiłaby się na uczuciach, wnętrzu.

Książka na lato, rewelacyjna!

naranja | 2011-02-26

Szczerze mówiąc- nigdy jeszcze nie byłam we Włoszech, dlatego tym bardziej sięgnęłam po opowieść Capelli, z nadzieją, że choć na chwilę tamta przestrzeń stanie mi się bliższa. Ani trochę się nie pomyliłam! Przez trzy czy cztery dni duchem byłam w słonecznej Italii. Miałam ochotę poznać rodowitego Włocha, oraz zobaczyć aleje i miejsca gdzie bywają bohaterowie "Afrodyzjaku".
Kunszt opisywanych potraw przenosi w świat smaków i zapachów. Autor ukazuje jak złożoność osobowości, doznań i zjawisk, wpływa na smak posiłku, który staje się czymś więcej niż zaspokojeniem głodu. Smaki mają tu bogatą strukturę. Kochnia włoska przenika z każdej stronicy książki, a przygotowywanie choćby risotto staje się swego rodzaju rytułałem. Jest tu też słówko o historii sztuki, ale tematyka jest głównie kulinarna. To, co pisze Capella bardzo do mnie przemawia. Na pewno sięgnę po inną jego twórczość.

Martyna | 2014-07-11

Czytając o tych wszystkich potrawach Bruna aż cieknie ślinka :) w tle bardzo romantyczna historia miłosna :)
W tym przypadku sprawdza się przysłowie "Przez żołądek do serca".

Olqa | 2016-01-16
Przeczytana: 15 stycznia 2016

W pewnym momencie czułam już przesyt ...zbyt wiele o jedzeniu.

muszka-pietruszka | 2014-02-27
Przeczytana: 2011 rok

Zabawne, bardzo apetyczne i bardzo włoskie. Zabrałam w podróż do Rzymu i polecam takie połączenie każdemu, kto się do Wiecznego Miasta wybiera. Ta książka smakuje wyśmienicie, gdy siedzi się w małym barze na Zatybrzu i pije espresso. Albo ristretto - to właśnie 'Afrodyzjak' nauczył mnie, że istnieje kawa mocniejsza od espresso i od tej pory zamawiałam tylko ją. Zapragnęłam też mieć swój własny ekspres do kawy... No i ugotowałam po powrocie do domu kilka dań opisanych w 'Afrodyzjaku'. Pyszna lektura! Lekka i słodka jak tiramisu.