Kuchnia Franceski

Wydawnictwo Literackie
2010-06-30
2010-06-30
Elżbieta Zychowicz

Ach! Raz na jakiś czas wsiąkam w książkę bezkompromisowo, nie jestem w stanie się od niej oderwać i tak zaczęłam czytać "Kuchnię..." wczorajszym popołudniem i dzisiaj ukończyłam tę smakowitą lekturę. Cóż mogę więcej powiedzieć? Ta książka to okrycie kołderką w zimowy wieczór, rozgrzewające kakao, zapach smażonego czosnku zalany pomidorami z puszki. Na kartkach znajduje się wszystko, czego zabiegany człowiek potrzebuje: można rozgościć się w kuchni sześćdziesięcio-, a może i siedemdziesięcioletniej Franceski, która wróciła z dwutygodniowego wyjazdu do córki ze słonecznej Florydy do zaśnieżonego miasteczka Nowej Anglii Providence. Uwielbia odwiedzać lokalną bibliotekę, ale trochę przykrzy jej się w domu, je posiłki w samotności, a jak wiemy, włoski temperament zagrzewa do celebrowania posiłków hucznie przy stole, w gronie rodzinnym. Pewnego popołudnia odnajduje drobne ogłoszenie w gazecie i jej życie zaczyna nabierać kolorów...

Bajka ku pokrzepieniu serc. Szczególnie samotnych kobiet w starszym wieku, ale i młodszych także. Byłaby lepsza gdyby nie wątek religijny, opisy spowiedzi głównej bohaterki i jej relacje z księdzem Pezzelli spokojnie mógł sobie darować, w naszej rzeczywistości są trudne do zniesienia.

Lekka i przyjemna powieść.

Lekka i przyjemna powieść.

Bardzo sympatyczna lektura. Oczywiście nie jest to wybitne dzieło literackie z głębokim przesłaniem i rozbudowanymi portretami psychologicznymi postaci. Jest to typowa powieść obyczajowa służąca rozrywce. Bardzo dobra książka na odpoczynek po ciężkich lekturach, albo na zastój czytelniczy.
Nie jest pozbawiona wad. Przede wszystkim zaskoczyła mnie lokalizacja, gdyż po opisie z okładki i notatce wydawcy, byłam przekonana, że akcja toczy się we Włoszech. Nic bardziej mylnego. Książka jest również przewidywalna i bardzo "uładzona", ale4nie toporna, rozwiązania nie są z wprowadzane na siłę i nie spadają z sufitu, tylko wynikają z przebiegu fabuły. Czytelnik bardzo szybko zdaje sobie sprawę, że w normalnym życiu sprawy nie toczą się tak szybko i gładko.
Dużym plusem jest postać głównej bohaterki, która mimo wieku, nie jest zmęczoną życiem osobą, tylko optymistką z własnymi zainteresowaniami i pasjami.
W moim przypadku lektura spełniła swoje zadanie: zrelaksowała mnie i odprężyła, na pewno sięgnę nie raz jeszcze po twórczość Petera Pezzellego, w czasie wakacyjno-urlopowym, co również innym polecam.

Lekka książka, bardzo szybko się czyta. Może stanowić niezobowiązującą rozrywkę, jest jednak bardzo przewidywalna, schematyczna i mało realistyczna, bardzo pobieżnie traktująca opisywane problemy.

Zapomniałam o istnieniu tego autora którego 7 lat temu przeczytałam wszystkie wtedy napisane książki po za tą którą ktoś przetrzymywał w bibliotece . Wracając do samej książki to skłania do refleksji o poszukiwaniu celu więc jeśli szukacie książki typowo lekkiej łatwej i przyjemnej to nie jest odpowiednia pozycja, tutaj trzeba trochę pomyśleć , o życiu po życiu . Osobiście po tej książce mam potrzebę sięgnąć po biblię, więc jak jesteś anty religijny ,albo rażą cię wątki chrześcijańskie to nie jest książka dla ciebie. Osobiście polecam ,ale nie miłośnikom romansideł .

Jak dla mnie jest to książka, która może opisywać życie nie jednej starszej pani, takiej jak Franceska - kobiety, która czuje się osamotniona i szuka dla siebie towarzystwa. Pomimo swojej prostoty, spodobała mi się ta książka i z chęciom czytałam kolejne rozdziały. Zakończenie bardzo zadowalające wydaje mi się równie dla czytelnika jak i dla wszystkich bohaterów książki - Franceski, jej syna i rodziny Simmons'ów :)

Tytuł "Kuchnia Franceski" mogę śmiało polecić na długie jesienne wieczory, jest miłą lekturą i może zainspirować do wypróbowania nowych przepisów np. kuchni włoskiej.

Przyjemna książka nasycona opowieściami o włoskich potrawach. Niestety bardzo przewidywalna akcja. Można przeczytać, ale zdecydowanie nie trzeba.

Ciepła, pokrzepiająca, czytałam z uśmiechem na twarzy :) polecam

Ciepła, pokrzepiająca, czytałam z uśmiechem na twarzy :) polecam