Przepis na życie

Recipe for Life
978-83-7648-434-1
literatura piękna
niebieska

Przepis na życie wydaje się z pozoru czymś błahym: miłość, szczęście, rodzina, przyjaciele i trochę jedzenia. Czy to aż tak proste? Alice to młoda kobieta, która próbuje wrócić do równowagi po rozstaniu z chłopakiem i traumie gwałtu. Wyjeżdża do Londynu do przyjaciółki Leili i zatrudnia się we włoskiej restauracji. W tym samym czasie matka Leili, słynna malarka, postanawia kupić willę...

Alice to młoda kobieta, która próbuje wrócić do równowagi po rozstaniu z chłopakiem i traumie gwałtu. Wyjeżdża do Londynu do przyjaciółki Leili i zatrudnia się we włoskiej restauracji. W tym samym czasie matka Leili, słynna malarka, postanawia kupić willę nieopodal pełnego uroku, włoskiego miasteczka i zaprasza do siebie na wakacje obie dziewczyny. W sąsiedztwie rezydencji mieszka w małym domku stara Babetta, która wraz z mężem zajmuje się ogrodami Villa Rosa i uwielbia gotować wspaniałe włoskie potrawy. Historia Alice i Babetty splatają się, a upalne, pełne słońca lato jest malowniczym tłem dla miłosnych perypetii, komplikacji ale i pozytywnych zaskoczeń, w które obfituje życie...

Kris | 2019-05-25
Przeczytana: 05 lipca 2010

Rewelacyjna książka mówiąca o tym, że swoje życie można zmienić bez względu na różne wydarzenia. Ma bardzo pozytywne przesłanie, akcja rozgrywa się w pięknej scenerii, no i jedzenie to sama rozkosz.

Dodatkowo uważam , że jest to przyjemna książka, którą bardzo miło się czytało. To opowieść o poszukiwaniu sensu w życiu - napisana bardzo lekko, w towarzystwie włoskiej kuchni i pięknych krajobrazów.

Gosia | 2017-03-07
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 07 marca 2017

Całkiem pozytywne zaskoczenie. Po wyglądzie i opisie spodziewałam się książki lekkiej z typu "romansidło z śródziemnomorskim klimatem", a książka momentami jest wręcz smutna, a już na pewno refleksyjna.
Nicky Pellegrino zawarła w niej sporo przemyśleń na temat dojrzewania do stworzenia stałego i szczęśliwego związku, do szukania swojego miejsca w życiu, poszukiwania zajęcia, które wykonywałoby się z przyjemnością i zaangażowaniem.
Sporo na temat wartości przyjaźni, rodziny, dobrych stosunków sąsiedzkich.
W treści przewija się temat aborcji, gwałtu, nieplanowanej ciąży, starości, śmierci.
Oczywiście pojawia się też motyw smacznego włoskiego jedzenia, przygotowywania go i celebrowania posiłków, ale wszystko zgrabnie wplecione w podwójną narrację.
Niezbyt cukierkowa i niebanalna i to w niej najbardziej doceniłam.
Do tego piękna Kalabria, którą planuję odwiedzić w przyszłym roku.

Elżbieta | 2016-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2016

Spodziewałam się lekkiej lektury dla pomocy domowej,bo akurat na czas przedświąteczny: sprzątania,zakupów,gotowania weszłam w taką rolę i nie bardzo potrafię skupić się na czymś wymagającym wysiłku umysłowego,ale takiej głupoty nie dzierżyłam. Po przeczytaniu ok 40% tej powieściny wyrzuciłam ją z czytnika na zawsze. A tak chciałam wspomnieniami powrócić za jej pomocą do słonecznej Italii i wakacji spędzonych w pięknej Toskanii dwa lata temu,bo jej akcja właśnie w Italii się dzieje.Taka tam akcja- banialuki nie akcja No cóż trzeba będzie włączyć komputer albo wyciągnąć album i chociaż zdjęcia pooglądać,może to pomoże. Serdecznie nie polecam.

Marta | 2015-09-25
Przeczytana: 25 września 2015

Książka niosąca przesłanie że warto żyć czasem wbrew samemu sobie.Główna bohaterka po bardzo trudnych przejściach stara się żyć aktywnie by nie myśleć o przeszłości.Ucieka w świat kuchni i gotowania choć do końca nie jest przekonana czy to akurat jej odpowiada.Ciągle szuka tego co w jej życiu najważniejsze.Koniec bardzo zaskakujący aczkolwiek satysfakcjonujący.

OlgaK | 2015-07-19

Wakacyjna lektura z włoską kuchnią.

Miśka | 2014-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2014

Lekka powieść na lato - trochę o jedzeniu, więcej o przyjaźni miłości i problemach życia codziennego. Główna postać wydaje się sympatyczna, ale pomimo tego trudno jest ją lubić, że względu na głupoty, które nieustannie wyczynia. Mimo to dobrze się czyta ;)

przeklam_literacki | 2014-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2014

Po książkę sięgnęłam przypadkiem – znalazłam ją w pudełku z bookcrossingiem w kawiarni. Połknęłam w jeden weekend, choć na ogół unikam książek z gatunku "kobiecych", "romansów" i "odkrywanie uroków Południa". Ta książka jednak pozytywnie mnie zaskoczyła (zaznaczam, że oceniam w ramach gatunku) – akcja toczy się wartko, jest wciągająca, podobało mi się podzielenie narracji na część Babetty i Alice (i zgadzam się z przedmówczynią, że cześć starszej pani był ciekawsza). Fabuła nie prześlizgiwała się po powierzchni (jedzenie, romanse, piękna Italia), pojawiały się też trudniejsze życiowe kwestie – gwałt, aborcja, śmierć partnera, żałoba, starość. Tak, chyba to moja ulubiona rzecz w tej książce – że z takim ciepłem i wyczuciem pokazuje tę część życia. Dość powiedzieć, że pożyczyłam babci. Do tego niebanalny wątek miłosny Alice i Charliego – bez fajerwerków i namiętnego romansu – takie związki też istnieją i mają prawo zaistnieć w książkach (nawet tych, których akcja toczy się we...

Maleni | 2013-12-30

Książka, którą miło się czyta, może niezbyt wciągająca, ale przyjemna. Nie wnosi nic konkretnego, nie skłania do refleksji, ale zapewnia miłą chwilę relaksu. Styl przystępny, ot czytamy, odkładamy na półkę i tyle.

Maeska | 2013-12-30
Przeczytana: 29 grudnia 2013

Książka godna polecenia. Przyjemnie się czyta,na samym początku już wciągnęłam się w świat bohaterów jakbym była gdzieś obok. Ciężko było mi się oderwać od niej . Żałuję tylko że historia tej książki jest już za mną i zazdroszczę osobą przed którymi jest ona jeszcze ciągle nieznana.

Monika Modrzejewska | 2013-07-08
Przeczytana: 06 lipca 2013

Bardzo fajna książka - można się odprężyć i przenieś w przepiękny krajobraz Włoch:)