Zakręt hipokampa

Okładka książki Zakręt hipokampa Maciek Miller
Okładka książki Zakręt hipokampa
Maciek Miller Wydawnictwo: Wydawnictwo Ha!art Seria: Seria prozatorska pod redakcją Piotra Mareckiego literatura piękna
Seria prozatorska pod redakcją Piotra Mareckiego
Wydawnictwo Ha!art
2006-01-01
2006-01-01

Szybko się czyta, ciekawa tematyka i dosyć trafne oddanie powiązań i układów w małym miasteczku. wystawiłem 9 mimo że zasługuje na 6-7 ale skoro ktoś daje 1 żeby obniżyć ocenę co jest skrajnie niesprawiedliwe to jako astrologiczna waga nie mogę nad tym przejść obojętnie. Ps. jedna z książek którą pożyczyłem paru osobom a za każdym razem odzew był pozytywny co się za często nie zdarza...

Z ZASOBÓW BIBLIOTEKI W TORONTO
Wikipedia:
"Maciej Miller (ur. 1969) - polski pisarz, doktor medycyny... ...Twórczość: "Pozytywni" (2005); "Zakręt hipokampa" (2006); "Cockring" (2009)
Na LC: 5,77 (78 ocen i 6 opinii).
Z recenzji często przeze mnie cytowanego Jarosława Czechowicza:

".....Powieści Maćka Millera są przewidywalne, nadmiernie dydaktyczne i fatalnie skomponowane. Czego autor potrzebuje do pisania? Chwytliwego tematu na czasie, który można wykorzystać w najbardziej szablonowy sposób...."

Ja powiem krótko: książka zasługuje na omówienie na warsztatach pisarskich jako przykład umiejętnego spieprzenia interesującego tematu. Ponadto autor - dr medycyny tak opisuje poziom intelektualny i moralny kolegi po fachu, lekarza czyli człowieka z tzw wyższym wykształceniem (s. 90):
"...Był przekonany, że lesbijki są brzydkie, niskie, grube i zawsze krótko, po męsku ostrzyżone. Noszą wojskowe buty i skórzane kurtki albo swetry wyciągnięte do kolan i palą po dwie paczki papierosów dziennie..."
Nie wierzę, że polskie wyższe uczelnie wypuszczają z dyplomami, i to w dodatku lekarskimi, takich ciemniaków. Wierzę natomiast, a może raczej - pokładam nadzieję, że Miller zaniechał pisania, skoro od 9 lat nie opublikował niczego nowego. Noblesse oblige i dlatego za ten doktorat - PAŁA

Z ZASOBÓW BIBLIOTEKI W TORONTO
Wikipedia:
Na LC: 5,77 (78 ocen i 6 opinii).
Z recenzji często przeze mnie cytowanego Jarosława ...

Świeżo po przeczytaniu, nie potrafię wydać jeszcze jednoznacznej opinii. Z jednej strony dobrze, że temat tabu jakim była do tej pory pedofilia i przemoc psychiczna skierowana w stronę dzieci jest poruszany. Dotąd jeśli już, to więcej mówiło się o problemie w środowisku klerykalnym czy psychoterapeutycznym, traktując obszar opieki społecznej (szeroko rozumianej) jako pole, na którym przystaje po cichu na zawieranie jednostronnie uświadomionej transakcji: daję= wymagam zapłaty. Autor pokazuje problem zawieszając go w ciekawym pomyśle na historię. Dla mnie jednak styl pisania- mimo poprawności- nie przeskakuje formy, która tworzy idealną spójność z kieszonkowym formatem, który mimo kredytu zaufania jakim obdarzyłam na wstępie książkę, nasuwa mi od razu skojarzenie z kioskowymi opracowaniami, które za zadanie mają jedynie zabić czas podczas podróży tramwajem. Bardzo dobry pomysł na książkę, niestety ostatecznie- wolę chyba podczas podróży poobserwować ludzi lub zapatrzeć się na to co za szybą.

Dobry kawałek prozy obyczajowej. Wiele problemów, autor nie epatuje nimi ale wtapia w środowisko małej społeczności, z wszystkimi konsekwencjami.Skondensowane polskie piekiełko.Miejscowe VIP-y i sytuacje, o których powszechnie wiadomo lecz brakuje odwagi by coś zrobić. Bierność i niemoc, która przyzwala na zbyt wiele.Niby nikt nie chce nikogo krzywdzić. Każdy ma coś na usprawiedliwienie.Czyta się szybko i daje do myślenia. Polecam z czystym sercem.

Kilka dni temu w moje ręce wpadła książka Maćka Millera – „Zakręt hipokampa”. Bardzo lubię wydawnictwo Ha!art i zwykle trafiam na dobrą prozę przez nich wydawaną, więc właściwie od razu zabrałam się za czytanie. Przyznam, że mniej więcej do 3/4 książki byłam usatysfakcjonowana pomysłem, fabułą, narracją. Jakakolwiek sympatia do tej lektury prysła jak bańka mydlana w ostatniej ćwiartce (niestety podchodzę do „Zakrętu…” dość „matematycznie” co nie zdarza mi się normalnie).

Maciek Miller porusza w swojej powieści dwa poważne problemy: pedofilię i brak tolerancji dla ludzi odmiennych orientacji seksualnych.

Do szpitala w małej miejscowości trafia młody lekarz, który ma tam odbyć praktykę. Trafia pod skrzydła dr Matyldy u której także mieszka. Olaf nie tylko zajmuje się pacjentami poddanymi hospitalizacji, ale także dziećmi z sierocińca w którym dyrekturę sprawuję dr Pakuła – dyrektor szpitala. Podczas wizyt w domu dziecka młody lekarz odkrywa, że dyrektor prowadzi w nim zakazane praktyki: sprowadza sponsorów, którzy wykorzystują dzieci seksualnie. Olaf postanawia temu przeciwdziałać.
Dr Matylda natomiast okazuje się lesbijką, która nie może zaadoptować dziecka ze względu na swoją orientację seksualną. Mimo że jest w stałym związku i jej sytuacja życiowa jest stabilna, nie zostaje uznana za dobra opiekunkę dla niemowlaka.
Oba te wątki rozwijają się w dobrym tempie i w dobrą stronę. Już już wydaje się, że Olaf podejmie śledztwo, że źli ludzie poniosą karę za swoje zachowania, że sytuacja Matyldy jakoś się rozjaśni… Niestety… Tak jak powiedziałam w ostatniej „ćwiartce” akcja zmienia bieg i zaczyna przypominać „Modę na sukces”.

Można by spróbować opisać tę książkę inaczej… (Jeśli ktoś zamierza ją czytać radzę ominąć ten akapit).
Książka zaczyna się od historii Palestyńczyka, który kształci się w Polsce. Jest studentem medycyny. Potem poznajemy Olafa, który jest w związku z Anią. Nie chcą mieć jeszcze dzieci, są na etapie rozwoju własnych karier, planują ślub. Dyrektor szpitala – Pakuła, ma żonę Beatrycze, która jak potem się okazuje (a właściwie informuje nas o tym syn Pakuły z pierwszego małżeństwa – kaleka na wózku inwalidzkim, który porywa królika Matyldy by ją ostrzec… wiem jak absurdalnie to brzmi…) jest prostą kobietą – Zdzichą, którą Pakuła zgarnął spod jakiegoś sklepu i zrobił z niej wielką panią. Poznajemy także młodego Księdza z pobliskiej wsi spowiadającego matkę, która porzuciła swoje dziecko. Owo porzucone dziecko trafia do szpitala w którym pracują bohaterowie i dr Matylda wraz ze swoją partnerką chcą je adoptować. Niestety z racji tego, że są lesbijkami nie mogą tego zrobić. W międzyczasie między Anią i Matyldą rodzi się przyjaźń. Kiedy kończy się okres pracy Olafa, ten wraca do domu i zostaje wyrzucony z pociągu przez chłopca, który pracował w domu dziecka, a który od początku go nienawidził. Po wypadku lekarz trafia pod skrzydła Palestyńczyka o którym w trakcie całej akcji zdążyłam pięć razy zapomnieć i musiałam sprawdzić czy jego historia aby na pewno znalazła się w tej książce a nie innej. Wielka akcja Olafa przeciw pedofilom kończy się tak, że Policja nie przyjmuje zgłoszenia lekarza, a bandyci zwijają interes i uciekają. No i końcowy happy end po którym zwątpiłam wygląda tak, że Ania przyznaje się Olafowi, że jest w ciąży, po czym proponuje przyjaciółkom, że w razie gdyby chciały mieć dziecko to ona „użyczy” im swego narzeczonego i nie będzie miała zupełnie nic a nic przeciwko… W tej całej fabule brakowało chyba jedynie tego, żeby okazało się, że Olaf jest klownem, a jego matka wąsatym karłem…

Jest jeden mianownik, który łączy wszystkie te wątki: dzieci. Cała akcja toczy się wokół dzieci. Pedofilia, porzucanie dziecka, brak zainteresowania niepełnosprawnym synem, niespodziewana ciąża, niemożność zaadoptowania niemowlęcia. Ten temat spaja wątki, które same w sobie wydają się dziwne.

Myślę, że te dwa problemy, który Maciek Miller porusza w „Zakręcie…” są dobrym tematem na książkę, ale ich potencjał nie został wykorzystany. Zostały potraktowane płytko, powierzchownie, a są na tyle poważne, że powinno się je zgłębić do granic możliwości, sięgnąć dna tematu.

Trochę zbyt oczywiste i banalne jak na ha!art. Historia samam w sobie git, ale tendencyjna. Warto jednak przeczytać.

tematyka pedofilii wstrząsająco dosłownie opowiedziana, brakuje mi drugiego dna i ostrej reakcji, szybko się czyta ale nie powala

Czytałem, czytałem i czekałem co dalej, jak ta akacja pójdzie dalej i... klops. Zabrakło czegoś. Dlatego daję przeciętną

• LGBT
  • Medycyna
  • Pozycje odemnie już w biblioteczce
  • Książki L

Dodaj cytat z książki Zakręt hipokampa