Zakręt hipokampa

Wydawnictwo: Ha!art

Student medycyny zostaje przeniesiony na praktykę lekarską do prowincjonalnych Rudnik. Tam spotyka ordynatora szpitala Karola Pakułę, który prywatnie opiekuje się sierocińcem. Spokojne życie miasteczka zostaje zakłócone, gdy bohater dowiaduje się o urządzanych przez międzynarodową szajkę praktykach pedofilskich w domu dziecka. Podejmuje niebezpieczne śledztwo. Książka o dzieciach, ale nie dla dzieci.

Magdalena Wójcicka | 2010-12-10
Na półkach: Domowe zbiory, Przeczytane
Przeczytana: 07 grudnia 2010

Kilka dni temu w moje ręce wpadła książka Maćka Millera – „Zakręt hipokampa”. Bardzo lubię wydawnictwo Ha!art i zwykle trafiam na dobrą prozę przez nich wydawaną, więc właściwie od razu zabrałam się za czytanie. Przyznam, że mniej więcej do 3/4 książki byłam usatysfakcjonowana pomysłem, fabułą, narracją. Jakakolwiek sympatia do tej lektury prysła jak bańka mydlana w ostatniej ćwiartce (niestety podchodzę do „Zakrętu…” dość „matematycznie” co nie zdarza mi się normalnie).

Maciek Miller porusza w swojej powieści dwa poważne problemy: pedofilię i brak tolerancji dla ludzi odmiennych orientacji seksualnych.

Do szpitala w małej miejscowości trafia młody lekarz, który ma tam odbyć praktykę. Trafia pod skrzydła dr Matyldy u której także mieszka. Olaf nie tylko zajmuje się pacjentami poddanymi hospitalizacji, ale także dziećmi z sierocińca w którym dyrekturę sprawuję dr Pakuła – dyrektor szpitala. Podczas wizyt w domu dziecka młody lekarz odkrywa, że dyrektor prowadzi w nim zakazane...

Justyna | 2012-10-08

Świeżo po przeczytaniu, nie potrafię wydać jeszcze jednoznacznej opinii. Z jednej strony dobrze, że temat tabu jakim była do tej pory pedofilia i przemoc psychiczna skierowana w stronę dzieci jest poruszany. Dotąd jeśli już, to więcej mówiło się o problemie w środowisku klerykalnym czy psychoterapeutycznym, traktując obszar opieki społecznej (szeroko rozumianej) jako pole, na którym przystaje po cichu na zawieranie jednostronnie uświadomionej transakcji: daję= wymagam zapłaty. Autor pokazuje problem zawieszając go w ciekawym pomyśle na historię. Dla mnie jednak styl pisania- mimo poprawności- nie przeskakuje formy, która tworzy idealną spójność z kieszonkowym formatem, który mimo kredytu zaufania jakim obdarzyłam na wstępie książkę, nasuwa mi od razu skojarzenie z kioskowymi opracowaniami, które za zadanie mają jedynie zabić czas podczas podróży tramwajem. Bardzo dobry pomysł na książkę, niestety ostatecznie- wolę chyba podczas podróży poobserwować ludzi lub zapatrzeć się na to co...

Michał | 2013-06-04

Trochę zbyt oczywiste i banalne jak na ha!art. Historia samam w sobie git, ale tendencyjna. Warto jednak przeczytać.

nellanna | 2012-02-14
Na półkach: Przeczytane, Czytam polskie
Przeczytana: 13 lutego 2012

Dobry kawałek prozy obyczajowej. Wiele problemów, autor nie epatuje nimi ale wtapia w środowisko małej społeczności, z wszystkimi konsekwencjami.Skondensowane polskie piekiełko.Miejscowe VIP-y i sytuacje, o których powszechnie wiadomo lecz brakuje odwagi by coś zrobić. Bierność i niemoc, która przyzwala na zbyt wiele.Niby nikt nie chce nikogo krzywdzić. Każdy ma coś na usprawiedliwienie.Czyta się szybko i daje do myślenia. Polecam z czystym sercem.

KAMI | 2013-06-29

tematyka pedofilii wstrząsająco dosłownie opowiedziana, brakuje mi drugiego dna i ostrej reakcji, szybko się czyta ale nie powala

Piotr | 2014-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2014

Czytałem, czytałem i czekałem co dalej, jak ta akacja pójdzie dalej i... klops. Zabrakło czegoś. Dlatego daję przeciętną

Kornel Wojcinowicz | 2016-10-05
Przeczytana: 02 października 2016