Kazirodztwo

Tłumaczenie: Ewa Wieleżyńska
Seria: Seria z miotłą
Wydawnictwo: W.A.B.
Inceste

Temat Kazirodztwa Christine Angot jest potrójny, każda jego część łamie jakieś tabu: homoseksualizm, kazirodztwo i szaleństwo. Autorka, realizując postulat całkowitej szczerości, zachowuje w tekście rzeczywiste imiona swoich bliskich, przyjaciół i rodziny, dokonuje wiwisekcji własnego wnętrza, której intensywność nikogo nie może pozostawić obojętnym. Angot nie chce tworzyć żadnej literatury, odrzuca artystyczną formę. Jej tekst jest intymnym wyznaniem, pełnym goryczy i złości. Fabułę Kazirodztwa stanowią dwie pogmatwane historie namiętności połączonej z nienawiścią. Pierwsza to zapis homoseksualnej miłości pisarki do lekarki Marie-Christine, druga zaś to dotkliwe w swej drobiazgowości świadectwo kazirodczego związku z ojcem.Bezkompromisowość w ukazywaniu szczegółów erotycznych zbliżeń przyniosła Angot miano skandalistki, a gorączkowy, szalony rytm jej prozy uznanie wśród krytyków. Publikacja Kazirodztwa we Francji wzbudziła dyskusje, które uczyniły z autorki pierwszoplanową postać tamtejszej sceny literackiej.

Monika Stocka | 2015-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2015

Sama nie wiem ale jakoś nie urzekła mnie ta historia, nie mówiąc już o tym, że w dwie części w ogóle nie mogłam uwierzyć. I nie chodzi mi o jakieś społeczne tabu ( homoseksualizm i szaleństwo) ale o to, że nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że to wszystko zostało wymyślone na potrzeby tematu (chwytliwego). Mam wrażenie, że autorka się sama wkręca (na siłe?) i próbuje wkręcić nas. Nic nie było dla mnie wiarygodne. I nawet jeśli to lizanie, te wszystkie dziurki, palce, telefony i język były obrzydliwe i surowe to nie w sposób, który by zniesmaczał estetycznie ale raczej obrażał intelektualnie. ( Nie żebym jakaś szczególnie inteligentna była). To była po prostu jakaś dziecinada. Przez trzy czwarte książki próbowałam zrozumieć Angot. Ok, każdy po swojemu przezywa swoje dramaty ( choć nie wszyscy muszą o tym wiedzieć a już na pewno nie wszyscy współuczestniczyć). Tu mamy "dramat " co prawda nie dramat, surowy, na żywo, bez obróbki. Uczestniczymy czy chcemy czy nie w jakimś spektaklu bez...

mad28 | 2010-05-18
Na półkach: Niedoczytane, Przeczytane

Do książki podchodziłam dwa razy, skapitulowałam, osobiście nie polecam

nellanna | 2011-01-23
Na półkach: Nie rozumiem, Przeczytane
Przeczytana: 23 stycznia 2011

Wybitna współczesna pisarka francuska, uznana i nagradzana, napisała powieść, która miała w zamyśle autorskim łamać trzykrotnie tabu, jakim, po kolei są: homoseksualizm, kazirodztwo i szaleństwo.W moim przekonaniu jest to niekończący się monolog,nieporadny stylowo i psychologicznie. Choć są w treści książki fachowe definicje dewiacji i zboczonych przejawów życia płciowego- sama narracja autorki wydaje się (być może celowo?) niestabilna i niedojrzała. Żeby nie powiedzieć-męcząca.
Przyznam się do czegoś, co robię bardzo rzadko. Pomijałam całe akapity tej...pisaniny. Wielokrotne powtórzenia, skupione wokół niewielu spraw...zwyczajnie nudne i siłowe.Zwroty potoczne, wulgaryzmy oraz monotematyczność tych wynurzeń była dla mnie irytująca.
Na niespełna dwustu stronach pani Angot (pisana zresztą na okładce awangardowo- z małej litery!) zawarła masę dość plugawych, wstydliwych przeżyć. Wylizała wielokrotnie swoją lesbijską kochankę, dzieląc się ochoczo wrażeniami smakowymi i...

izomorfia3 | 2014-05-17
Przeczytana: 18 maja 2014

To na pewno nie jest książka do kawy i ciasta w niedzielę.

Trzeba być wyjątkowo skupionym by nadążyć nad tokiem rozumowania autorki jak i akcją wydarzeń, które przedstawia. To ciężka książka i nie mam tutaj na myśli tematu, a styl pisania.
Długo jej szukałam. Aż wreszcie dostałam w swoje ręce-myślę ,że gdybym wcześniej ją przeczytała krytyka byłaby miażdżąca, nie doceniłabym tego kunsztu i byłaby to męczarnia –do niektórych książek trzeba po prostu dorosnąć jak i to musi być ich czas i miejsce.

Bez oceny(pierwszy raz)- bo ani 1, ani 10-wszystko pośrodku jest po prostu przy tej pozycji niemożliwe.

Aniszon | 2014-03-12
Przeczytana: 11 marca 2014

Zmęczyłam... Wymagająca lektura. Osobliwy styl jak dla mnie utrudniał odbiór treści. Jeśli potraktować książkę wyłącznie jako ukazanie stanu psychicznego autorki, część terapii, oczyszczenie, zabieg potrzebny do osiągnięcia równowagi to może i można przez to przebrnąć. Jeśli chodzi o przyjemność czytania to niestety nie doświadczyłam.

yllla | 2012-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2012

Nie sprawiło mi przyjemności czytanie tej książki, ale mam satysfakcję, że wytrwałam do końca. Pozostawiam bez oceny, bo nie mam pojęcia jak ją ocenić.

mag | 2010-10-27

Zawsze jak czytam książki Elfriede Jelinek potrzebuję później emotywnego prysznica, by zmyć z siebie te wszystkie brudne i skażone dewiacjami emocje. To jakiś fenomen – z jednej strony człowiek wzbrania się przed wszelakimi odmianami zła , ale z drugiej jednak strony coś go ciągnie do zaglądania w ciemne zakamarki ludzkiej natury. Podobnie jest z „Kazirodztwem” Christine Angot. To do bólu szczera i ekshibicjonistyczna proza, podejmująca tematy tabu, opisująca je w sposób, który nie ułatwia zawarcia jakiegokolwiek porozumienia między czytelnikiem i narratorem.
To nie jest proza konfesyjna, to emocjonalny paw, który brudzi czytelnika pozostawiając poczucie niesmaku. Autorka i zarazem bohaterka mówi o tym bezpośrednio w narracyjnym toku: „ Kazirodztwo to książka, w której prezentuję się jak wielka kupa gówna, każdy pisarz powinien zrobić to przynajmniej raz w życiu, potem się zobaczy (...) Może pisanie polega właśnie na tym, na pokazywaniu kupy...

neuromance | 2015-04-06
Przeczytana: luty 2015

Duże rozczarowanie. Nie chodzi tu nawet o męczącą i chaotyczną narrację, ale o nadmierne prze-psychologizowanie, dorabianie mechanizmów psychoanalitycznych na siłę do łatwo wytłumaczalnych sytuacji, nieznośnie infantylną i nadpobudliwą bohaterkę i kompletnie bezsensowne w toku akcji jej decyzje. Powieść to szamotanina Christine i jej kochanki: telefony, kłótnie, godzenie się. Szkoda, że w gruncie rzeczy niewiele z tego wynika, a łączenie tego na siłę z doświadczeniem molestowania seksualnego w dzieciństwie, raczej nie wyszło.

Natalia Abu Zeneh | 2014-01-23

Wielokrotnie sięgałam po tę książkę i wielokrotnie ją porzucałam, uznając,że nie da się jej czytać. Jednak pewnego razu - parę lat po pierwszym spotkaniu z "Kazirodztwem" - pochłonęłam ją w jeden wieczór. Do niektórych książek trzeba dojrzeć,albo one muszą dojrzeć do czytelnika.

paulame | 2010-09-08

ciężki język; książka która jest oczyszczeniem dla autora. w niektórych momentach strasznie ciężka