Larwa

Tłumaczenie: Irena Doleżal-Nowicka
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
A Maggot

Inne wydania

Larwa to książka z pogranicza grozy i powieści detektywistycznej, której akcja toczy się w osiemnastowiecznej Anglii. Narrator przedstawia tajemniczą wyprawę młodego szlachcica, odtworzoną na podstawie śledztwa. W tym brawurowym popisie literackiego kunsztu Fowles Kwestionuje trafność i obiektywność racjonalnego opisu rzeczywistości.

źródło opisu: Zysk, 2008

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Patrycja Perzyna | 2013-06-29
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 02 lutego 2013

John Fowles lubi w swych książkach wprowadzać motywy nierealne co kompletnie mi nie przeszkadza, mimo że za powieściami fantastycznymi nie przepadam. Całość jest bardzo dobrze wymyślona i napisana genialnie. Postacie wykreowane pierwszorzędnie.

Bogdan | 2014-01-07
Przeczytana: 1995 rok

Dyskretny urok tajemnicy

"Larwa" z 1985 roku jest jedną z ostatnich powieści Fowlesa. Pod tym umiarkowanie atrakcyjnym tytułem kryje się dzieło jak najbardziej atrakcyjne. Mamy tu do czynienia z rzadko spotykanym połączeniem inwencji formalnej z umiejętnością opowiadania prawdziwie fascynujących historii. Przyjrzyjmy się zatem co i w jaki sposób autor opowiada.

Udzielając odpowiedzi najpierw na to drugie pytanie można zauważyć, że powieści Fowlesa charakteryzuje brak jakiegokolwiek eksperymentu na poziomie języka, przy jednoczesnych dość daleko idących urozmaiceniach formalnych. Tak właśnie skonstruowana jest „Larwa”. Jednak początkowo nic nie wskazuje na to, że mamy do czynienia z prozą pisarza uchodzącego za awangardowego. Narracja jest realistyczna, z okazjonalną, oszczędną stylizacją (czas akcji to rok 1736). I tylko od czasu do czasu narrator dystansuje się wobec przedstawianej epoki, odwołując się do współczesnego punktu widzenia. Jest to widoczne zarówno w opisach, gdy na...

Księgoteka | 2015-12-29

zapraszam na bloga > http://ksiegoteka.blogspot.com/2015/12/45-larwa.html

Chociaż przygodę z Fowlesem miałam zamiar zacząć od „Maga”, padło na „Larwę”, czyli książkę łączącą w sobie i czerpiącą z wielu gatunków literackich, a jednak tak inną od pozostałych pozycji rynkowych. Ma w sobie coś z kryminału, romansu, biografii tudzież dokumentu, nawet z powieści dygresyjnej lub epistolarnej, dlatego tak ciężko ją określić i ocenić w jakichkolwiek ramach. Dlatego „Larwa” to pozycja jak najbardziej uniwersalna i unikatowa.

Głównym bohaterem „Larwy” jest każdy, po kolei. Wszystkie postaci z osobna otrzymują swoje kilkadziesiąt stron i stają w centrum uwagi, a autor obnaża je przed czytelnikiem, nie dbając o zakrycie ich wstydliwości i intymności. Razem z Fowlesem odbiorca ma niepowtarzalną szansę zanalizować dogłębnie każdy charakter i dokonać autopsji umysłów bohaterów. To, w jaki sposób zostają ukazani, nie pozostawia wątpliwości – Fowles to mistrz charakterologii w swojej dziedzinie....

_BB | 2012-12-04

Tytułowa "Larwa" jest głęboką metaforą, ale o tym czytelnik dowiaduje się na końcu powieści. Zanim się czytelnik o tym przekona, faktycznie ma do czynienia z powieścią detektywistyczną z dodatkiem elementów grozy.
Powieść ta, to w zasadzie przesłuchanie światków (pytanie i odpowiedź), które prowadzi wynajęty adwokat, do rozwiązania zagadki zniknięcia pewnej osoby (nie będę zdradzał szczegółów). Pomiędzy przesluchaniami mamy krótkie wprowadzenia narratora.
Tak dobrych dialogów nie czytałem od czasów przesłuchania Raskolnikowa przez Porfirego w "Zbrodni i karze" Dostojewskiego. Literacki majstersztyk.

Fowles i tym razem mnie nie zawiódł. Powieść jest rewelacyjne i faktycznie hipnotyzująca.

Adler666 | 2013-01-27
Przeczytana: grudzień 2012

ciekawie sie zaczyna, jednak dalej widac ze autor jakby nie mial pomyslu na rozwiniecie powiesci, przetwarzajac ten sam watek w kolejnych zeznaniach osob.

Karodziejka | 2010-09-17
Przeczytana: 2010 rok

Sposób narracji i poznawanie historii w czasie śledztwa prowadzonego przez kogoś w rodzaju prywatnego detektywa jest świetnym rozwiązaniem.

Sama historia budzi ciekawość i sprawia, że chce się poznać zakończenie. Od momentu, gdy detektyw rozmawia z Rebeką książka trochę traci - jej relacja jest dla mnie zbyt odbiegająca od konwencji reszty opowieści, jest zbyt niesamowita.

Mimo wszystko jednak przeczytałam z przyjemnością.

Gwyn | 2010-08-09
Na półkach: Przeczytane, Kolekcja

Początkowo byłam zachwycona ciekawym tłem historycznym, postaciami i zakręconą intrygą. Zakończenie typu "deus ex machina" mocno ostudziło moje gorące uczucia względem tej książki.

aniaskl | 2014-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2014

Fowles intryguje, wciągając coraz głębiej w tylko z pozoru oczywistą historię. Uwielbiam gdy autor tak sobie z czytelnikiem pogrywa...

brightcharlotte | 2012-08-23

Nie zachwyciła mnie, ale być może dlatego, że szukałam czegoś podobnego do "Kochanicy Francuza" i się zawiodłam.

Anna | 2015-09-21
Przeczytana: 21 września 2015