Kochanica Francuza

Salamandra Wacława Komarnicka

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Gorset wolności

18 Link do recenzji

Przeplatanie epoki ze współczesną perspektywą robi dobrą robotę.

Czytałam dawno temu, tytuł zapamiętałam, znaczy książka musiała wywrzeć na mnie wrażenie - najbardziej zaskoczyło mnie zakończenie - pierwszy raz spotkałam się z pomysłem autora: a co by było, gdyby ta zakończenie tej historii potoczyło ise tak... To zrobiło na mnie wrażenie

'Kochanica Francuza' była jedną z pozycji na liście lektur na moich studiach. Nie przeczytałem jej wtedy oczywiście, gdyż miałem ewidentnie ciekawsze rzeczy na głowie (znając mnie było to mocno związane z imprezami, graniem w gry fabularne i generalnie z rzeczami jak najmniej związanymi ze studiami), tak więc po latach powoli nadrabiam zaległości.

Przedstawiana jako...

Jak ciężko jest sprawiedliwie ocenić taką książkę, do której ma się tak ambiwalentne uczucia. Książkę, w której oczekiwania czytelnicze mijają się z fabułą, która jest tak niekonwencjonalna.

Wzięłam do ręki „Kochanicę francuza”, rozsiadłam się na sofie i sądziłam, że zatopię swoją duszę w sztampowym, ale niezłym romansie. I faktycznie dryfowałam z bohaterami po tej...

Książka, która pomimo czasu jest nadal aktualna, choć nie dokońca tak zachowałabym się jak główna bohaterka na koniec powieści.

Powieść, która nawiązuje do formy wiktoriańskiego romansu, okazuje się czymś na kształt pastiszu lub satyry. Błyskotliwa, dopracowana w detalach; wymaga uwagi i skupienia. Nie dokończyłam, gdyż ostatnio raczej nie mam cierpliwości do tak wymagających lektur. Miłośnicy niebanalnej literatury będą zachwyceni.

Po przeczytaniu kilkunastu stron chciałam zrezygnować. Wydawało mi się, że nie przebrnę przez dalszą część. Jednak udało się i nie żałuję. Napisana w XX wieku,ale językiem doskonale oddającym atmosferę XIX-wiecznej Anglii, równocześnie odnosi się do współczesności. Zawiera wiele dygresji dotyczących ówczesnej polityki, obyczajów, filozofii i sztuki. Mam wrażenie, że te...

Fenomenalny język! Brawa dla tłumacza! Piękne długie zdania, muzyka dla uszu! :D

Podobała mi się. Fabuła ciągnie się mocno przez większą część książki, ale w końcówce bardzo przyspiesza i trudno się oderwać. Bardzo przyjemnie stworzony jest nastrój książki - pozwala się zatopić w innych czasach. Jak dla mnie autor w roli narratora trochę zbytnio się narzuca, za wiele komentuje i tłumaczy. Z drugiej strony, bez tego historia może wydała by się zbyt...

Historia na pozór banalna, ale to od nas zależy co z nią zrobimy. Możliwości jest kilka, bo i zakończeń jest parę, kwestia gustu, upodobań, sympatii do bohaterów.:)
Książka bardzo przypadła mi do gustu dzięki zabawnej krytyce postaci, podszytej ironią w wykonaniu autora, bezpośrednim zwrotom do czytelnika, igraniu z czytającym, podpuszczaniu, sugestiom, które są...

Dyskusje

1 234