Daniel Martin

Tłumaczenie: Jerzy Łoziński
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Daniel Martin

Daniel Martin jest powieścią staromodną w tym sensie, że czytelnik może wejść w jej świat i żyć z nim. Napotka tam bohaterów o skomplikowanych osobowościach, a także wspaniałe fragmenty narracyjne : sceny z dzieciństwa w Devonie, romantyczną idyllę z dziewczyną z sąsiedniej farmy, subtelną satyrę na hedonizm Hollywoodu, urzekające sceny z podróży po Egipcie i Syrii . New York Times Tłum. łoziński Jerzy Okładka: miękka, Rok wydania: 2008,

źródło opisu: Zysk, 2008

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Gra_ce | 2014-08-09

Przeczytałam dla klimatu lat pięćdziesiątych i siedemdziesiątych, bo na nich skupił się autor. Jest tam jak sądzę uchwycony pewien zakres aury owych czasów. Sam portret mężczyzny, jaki wykreował Fowles? No cóż, mam wrażenie że cała ta książka, to jest coś na kształt mowy obrończej na rzecz dość antypatycznej w sumie dla mnie postaci. Starałam się czytać bez uprzedzeń, ale nie zostałam przekonana. (powieść ma też mnie irytujące zabiegi formalne, częste zmiany perspektywy i narratora, do uchwycenie czasem dopiero po kilku akapitach)

Iska | 2011-03-24
Przeczytana: 2008 rok

To jest bardzo spokojna powieść. Trochę autobiograficzna, trochę fikcyjna. Bardzo długo ją czytałam. W małych dawkach. Może dlatego, że momentami główny bohater irytował, a fabuła: mężczyzna i jego kobiety - trochę infantylna.

Jednak jak skończyłam miałam wrażenie, że przeczytałam wielkie dzieło. O człowieku. Portret psychologiczny postaci zarysowany naprawdę po mistrzowsku. Każda przewracana kartka zmusza do rozważania sensu człowieczeństwa, inspiruje do szukania w świecie indywidualnych wartości.

Ta książka jest nudna, ale bardzo wartościowa - tak jak większość ludzi.

Majka | 2015-10-29
Przeczytana: 29 października 2015

Przeintelektualizowana i przegadana historia egocentrycznego mężczyzny, chociaż warsztat pisarski bez zarzutu.Trochę taka literacka wydmuszka. Bardzo skomplikowane, psychologiczne autoanalizy bohaterów, za którymi kryją się bardzo proste i prozaiczne uczucia, nie zupełnie pozytywne.

gorzka | 2010-06-16
Przeczytana: 19 sierpnia 2009

Powieść jest bardzo dobrze napisana, jednakże nie zachwyciła mnie. Główny bohater był męczący, wiecznie pogrążony w wewętrznych roztrząsaniach. Odniosłam wrażenie jakby trochę dorabiał wielkie teorie do usprawiedliwienia licznych romansów. Książka jest utrzymana w podobnym tonie co "Mag". Niekoniecznie spodoba się czytelnikom, którzy nie przepadają za psychologizowaniem w lekturze.

Wlodzimierz Sochacki | 2012-08-23
Przeczytana: sierpień 2012

Książka po prostu nudna, z pretensjami do głębi psychologicznej i intelektualnej. Dialogi toporne.

emamutek | 2014-11-04
Przeczytana: 2010 rok

Chciałabym kiedyś móc spojrzeć wstecz , napisać taką książkę....

Beata | 2010-07-05
Przeczytana: 1999 rok

Ogólnie nie jestem zachwycona książkami Johna Fowlesa.

Karodziejka | 2010-09-05
Przeczytana: 2009 rok

Powieść o mężczyźnie i kobietach w jego życiu - od czasów studenckich, choć i do dzieciństwa chwilami wspomnieniami wraca, do czasów późnej dojrzałości.

Fowles świetnie przedstawia portrety psychologiczne swoich postaci oraz drogę ich dojrzewania i tego, jak się zmieniali w swoim życiu.

Seg | 2015-01-06

Tylko na półce...ach ten sentyment do Fowls'a

| 2012-11-17

Wielka powieść o mężczyźnie.