Czarownice z Eastwick

Tłumaczenie: Katarzyna Bogucka-Krenz
Wydawnictwo: Rebis
The Witches of Eastwick
czarownice, diabeł,

W spokojnym miasteczku na Rhode Island, gdzie czas płynie leniwie, w atmosferze - zdawałoby się - sielanki, mieszkają trzy wyjątkowe kobiety: Alexandra, Jane i Sukie, po prostu czarownice. Ten mały sabat wiedzie dość ustabilizowane życie, w które nagle wkracza z impetem postać nie z tego świata - Darryl Van Horne. Miasteczko zaczyna drżeć w posadach, a codzienność trzech tytułowych bohaterek nabiera ognistych rumieńców. Ta powieść o nieprzemijającym uroku jest znakomitą satyrą na amerykańskie społeczeństwo doby wojny w Wietnamie. George Miller nakręcił na jej podstawie film z gwiazdorską obsadą: Cher, Michelle Pfeiffer, Susan Sarandon i Jackiem Nicholsonem w rolach głównych. John Updike urodził się w 1932 roku. Jest eseistą, poetą i prozaikiem. Największą sławę przyniósł mu cykl powieściowy o Króliku. Updike jest zdobywcą wielu najważniejszych amerykańskich nagród literackich, m.in. Pulitzera, National Book Award i American Book Award. Regularnie wymienia się go w gronie kandydatów do literackiej Nagrody Nobla.

Akasha89 | 2014-04-28
Przeczytana: 17 kwietnia 2014

Zarzuca się tej książce, że ciężko się ją czyta, że za dużo w niej opisów pogody, przyrody i innych detali, że użyto w niej dość ciężkiego stylu i języka. Nie do końca wiem dlaczego. Fakt, po zakupieniu tej książki czaiłam się rok zanim w końcu sięgnęłam, żeby ją przeczytać. Po obejrzeniu (wiele lat temu zresztą) filmu na podstawie tej książki spodziewałam się czegoś innego, czegoś bardziej przyziemnego. Moje zdumienie było ogromne, bowiem film w zdecydowanej większości nie pokrywa się z książką, delektowałam się każdym słowem. W tej książce drzemie potężna magia. Myślę, że pomogła mi również jako kobiecie spojrzeć na swoją kobiecość z innej perspektywy. Z czystym sumieniem mogę polecić tą książkę.

zwariowanyanioł | 2014-09-11
Na półkach: Inne, Przeczytane
Przeczytana: 11 września 2014

To nie jest streszczenie treści, lecz bardziej idiwidualne; doznania,emocje,opinia mojej osoby po przeczytaniu tej książki:

Książka „Czarowice z Eastwick” dostaję od de mnie miano najbardziej zaskakującej książki przeczytanej w roku 2014.
Kiedy kierowałam się do biblioteki, miałam na celu wypożyczyć jedną książkę którą uznałam, że powinnam poznać gdyż idę na jej adaptację teatralną i tą książką nie były „Czarownice z Eastwick”. Zauważyłam i wypożyczyłam tą książkę, ponieważ okładka (wydanie z roku 2008) kojarzyła mi się z nimfami oraz z obrazem „Narodziny Wenus” – takie skojarzenie, które zazwyczaj nie mam przy wybieraniu książki przyczyniło się do tego, że z chęcią chwyciłam za owe czarownicę. Jestem BARDZO POZYTYWNIE zaskoczona tą pozycją. Nie wiem na ile wpływ na moją ocenę miał stan jaki mam w środowisku którym się obracam, lecz czytanie tej książki to były oczekiwane chwili ‘rozkoszy’. Jeżeli mowa o rozkoszy emocjonalnej, trzeba poruszyć , że owa książka ma wątki erotyczne,...

Emma | 2014-06-29

Życie zaczyna się po rozwodzie, mówią niektórzy. Jak twierdzą mądre amerykańskie poradniki psychologiczne - rozwódki jeśli uporają się już z negatywnymi emocjami, powinny przekuć swoje doświadczenia w coś dobrego. Ex-żono, możesz mieć pierwszy raz w życiu okazję, by wreszcie w pełni skupić się na sobie i odkryć na nowo swoją kobiecość! Teraz Ty jesteś panią siebie i najważniejszą osobą w swoim życiu. Jednym słowem, alleluja i do przodu. I trochę tak jest, że gdy zbierze się kilka kobiet po przejściach (i lekturze mądrych poradników) to spotykając się tylko we własnym gronie, takie delikwentki zaczynają przypominać spiskujące wiedźmy ;) Obgadują byłych mężów, snują intrygi, plotkują, rozmawiają bez skrępowania o seksie, piją drinki i zagryzają słodkościami (chrzanić dietę!) oraz oczywiście rzucają czary/klątwy (niepotrzebne skreślić) na kochanków: byłych, obecnych, przyszłych, niedoszłych... Piękny, czysty, magiczny feminizm buchający jak odurzający zapach peonii w środku lata.
...

jadche | 2014-11-29
Przeczytana: listopad 2014

Książka nie jest zła, ale jednak po filmie z kreacją Jacka Nicholsona rozczarowuje. Gdyby nie sentyment do obrazu kinowego, dałabym jej jeszcze mniej gwiazdek, bo czytało mi się ją ciężko. Nowym czytelnikom radziłabym zacząć od książki, a dopiero potem obejzreć film, taka kolejność wyjdzie wszystkim na zdrowie. Właściwie to dwa odrębne dzieła - każde ma swoje dobre strony, przy czym moim zdaniem film ma tych dobrych stron więcej.

| 2014-03-24
Przeczytana: 03 marca 2014

Sporo czasu upłynęło od przeczytania tej książki do chwili gdy usiadłam by napisać tę recenzję. Potrzebowałam spokojnej chwili by wyrazić co o niej myślę. A myślę, że...
... że ta książka jest równie świetna i znakomicie poprowadzona, co ciężka i trudna w czytaniu.
Może najpierw co nieco o minusach - zarzuca się tej powieści, że jest nudna, przeładowana opisami, metaforami, porównaniami i całym pozostałym możliwym do zastosowania przez pisarza oprzyrządowaniem. Tak. Jest rzeczywiście bogato napisana. Ale dlaczego by nie? Czy my czytamy książki tylko i wyłącznie, by śledzić wartką akcję, dialogi? Wydaje mi się, że warto niekiedy pochylić się nad taką literacką różą i poczuć jak pachnie.
Updike stworzył książkę - wielką pochwałę kobiecości ale i z ukazaniem kobiecych wad. Trzy przyjaciółki Suki, Alex i Jane mieszkają sobie w tytułowej mieścinie Eastwick. Jako, że jest to miejsce niewielkie wszyscy się znają. Bohaterki jako kobiety bez mężczyzn spędzają wieczory na plotkach przy...

WielkiBuk | 2016-05-01
Przeczytana: kwiecień 2016

Mam spory problem z zakwalifikowaniem tej powieści do konkretnego nurtu - z jednej strony może to być proza ekstremalnie feministyczna, kobieca aż do bólu i przesady, swoisty hołd złożony kobiecości, ale... może to być także mocna i ironiczna satyra na przerysowany feminizm oraz na poszukiwanie płciowej głębi, tam gdzie jej nie ma.
Trudno potwierdzić to ostatecznie, a z pewnością nie jest łatwo "Czarownice z Eastwick" zakwalifikować.
Niemniej jest to piękna i bogata proza, jak na Johna Updike'a przystało.

Kaklucha | 2014-03-23
Przeczytana: 23 marca 2014

No tak, w każdej kobiecie jest coś z czarownicy. Tu magia dojrzałej kobiecości wybucha w sposób jak najbardziej oczywisty - czarami rzucanymi w stronę rywalki, czarami wspomagającymi przyjaciółki a czasami rzucanymi na oślep i przypadkiem.
Lektura była cudownie leniwa i odprężająca, pomimo opisu wszystkich pór roku w Eastwick,kusząca zapowiedzią lata, takiego lata jak kobiecość opisywana przez Updike'a: ciężkiego, dojrzałego, ociekającego słodyczą.

patrikijaa | 2011-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2011

"Czarownice z Eastwick" Updike'a to powieść, której rzeczywiście można nie polubić. Język, którym auto się posługuje sprawia, że czasami ma się ochotę zamknąć książkę i zająć się czymś innym. Może jednak warto nie przestawać i dotrzeć do końca, bo dopiero tam znajduje się coś, co Updike chciał nam przekazać?

Trzy bohaterki: Jane, Sukie oraz Alexandra, które z pozoru wiodą zwyczajne życie. Tylko z pozoru, bo tak naprawdę są w posiadaniu niezwykłych mocy, które czynią je czarownicami. Aby zostać czarownicą, trzeba porzucić albo być porzuconym i może to między innymi połączyło te trzy kobiety. Najgłębiej przedstawiona jest tu postać Alexandry, rzeźbiarki o fobii, która zmusza ją do wierzenia, że jest chora na raka. Postać umuzykalnionej Jane nie zrobiła na mnie większego wrażenie - po przeczytaniu nie potrafię określić jaka ona była. Po prostu była. Sukie to natomiast moja ulubienica - odważna dziennikarka, pewna siebie i piękna, choć to piękno nie było dane wprost, ale pochodziło...

Spursmaniak | 2016-11-26

kareena | 2011-01-03

patrze po ocenach i jestem zdumiona ze tak wysokie. Książka jest totalnym dnem i po dojsciu do polowy stwierdzilam ze jest to czcza pisanina. Czyli dużo tego ale nic z tego nie wynika. Były sobie jakieś czarownice.. ale nie dowiedziałam sie jaki mają cel i co wlasciwie robią. To sztuka napisac az tyle i nie napisac nic konkretnego. Lektura przerwana i nie zamierzam do niej wrócić.

Ojcowie i synowie pisarze

Jaki ojciec, taki syn – w przypadku pisarzy pociąga to za sobą nieraz dodatkowe konsekwencje. Syn podąża w ślady ojca i również zaczyna pisać książki. Jakie są tego skutki dla ich relacji? Dziś o duetach pisarzy, których łączą więzy krwi.