Pisma krytyczne i publicystyczne

Okładka książki Pisma krytyczne i publicystyczne Stanisław Ignacy Witkiewicz
Okładka książki Pisma krytyczne i publicystyczne
Stanisław Ignacy Witkiewicz Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Cykl: Stanisław Ignacy Witkiewicz Dzieła Zebrane (tom 11) publicystyka literacka, eseje
696 str. 11 godz. 36 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Cykl:
Stanisław Ignacy Witkiewicz Dzieła Zebrane (tom 11)
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
2015-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-01-01
Liczba stron:
696
Czas czytania
11 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788306033489
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
467
313

Na półkach: ,

W tekstach publicystycznych Witkacego roi się od wstępów, wprowadzeń i niekończących się sprostowań. Zakopiańczyk nie może wystartować, aby żyć na właściwych sobie intelektualnych obrotach. Jest jak prototyp samochodu ze wspaniałymi parametrami o ekologicznym napędzie, który mimo zalet nie zostaje wprowadzony do produkcji ani nawet rozważany jako wariant pojazdu. Nie spełnia obowiązujących standardów. Cóż z tego, że je przekracza, wyznaczając nowe, skoro dotychczasowe nie przewidziały takiej opcji. W tym absurdalnym pomyleniu żył niewykorzystany (w swoim czasie) kłębek psychicznej energii.

Porusza tematy dotyczące znaczenia filozofii i intelektualizmu w pracy artystycznej (i w ogóle),a także o kulturze dyskusji. Pisał:

"Nie twierdzę, że jestem szczytem kultury umysłowej, ale zajmowałem się filozofią od wczesnej młodości i niezależnie od tego, ile jest wart mój system, który obecnie po trzynastu latach wykończyłem, wiem, jaką ma bezpośrednią wartość studiowanie filozofii, przede wszystkim jako coś rozszerzającego niezmiernie sposób patrzenia na rzeczywistość, nawet jeśli się nie dochodzi do samodzielnych wyników w rozwiązywaniu odwiecznych problemów (…) i pozostaje się w obrębie samej problematyki lub jest się wyznawcą jakiegoś systemu już gotowego. W każdym razie zna się ogólnie wielkie linie historyczne problemów, zajmujących najtęższe umysły ludzkości od lat tysięcy, a to już jest bardzo wiele. Dla mnie człowiek, który nie przeszedł lekkiej chociażby tresury w tym kierunku i nie utrzymuje się następnie choćby z lekka 'w formie' pod tym względem, jest po prostu kaleką – żal mi go tak, jak kogoś ślepego lub głuchego."

"(…) Przede wszystkim chodzi mi o idee, o prawdę, o obiektywną słuszność, a nie o to, aby przy pomocy dowcipów, przekręcania i innych demagogicznych sztuczek kogoś wobec publiczności – wyraźnie spekulując na jej głupocie (i obrażając ją w ten sposób) – skompromitować, zdeformować i zdyskredytować. To nazywam brakiem obyczajów w sferze intelektu."

W tekstach publicystycznych Witkacego roi się od wstępów, wprowadzeń i niekończących się sprostowań. Zakopiańczyk nie może wystartować, aby żyć na właściwych sobie intelektualnych obrotach. Jest jak prototyp samochodu ze wspaniałymi parametrami o ekologicznym napędzie, który mimo zalet nie zostaje wprowadzony do produkcji ani nawet rozważany jako wariant pojazdu. Nie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    64
  • Przeczytane
    13
  • Posiadam
    9
  • Teraz czytam
    3
  • Ulubione
    2
  • 094+ Serie Autorskie - Stanisław Ignacy Witkiewicz
    1
  • Literatura polska
    1
  • Czytadła
    1
  • Dziwne i nietypowe
    1
  • Humanistyka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pisma krytyczne i publicystyczne


Podobne książki

Przeczytaj także