rozwińzwiń

Alfa Eridana

Okładka książki Alfa Eridana Henryk Altow, Aleksander Kołpakow, Władimir Sawczenko, Arkadij Strugacki, Borys Strugacki, Walentyna Żurawlowa
Okładka książki Alfa Eridana
Henryk AltowAleksander Kołpakow Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry fantasy, science fiction
228 str. 3 godz. 48 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Iskry
Data wydania:
1962-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1962-01-01
Liczba stron:
228
Czas czytania
3 godz. 48 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Janina Dziarnowska, E. Wołyńczyk, Mieczysław Kumorek
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Wywrócony świat i inne utwory Arkadij Strugacki, Borys Strugacki
Ocena 7,3
Wywrócony świa... Arkadij Strugacki, ...
Okładka książki Maszyna życzeń i inne opowiadania Arkadij Strugacki, Borys Strugacki
Ocena 8,3
Maszyna życzeń... Arkadij Strugacki, ...
Okładka książki Stażyści Arkadij Strugacki, Borys Strugacki
Ocena 5,3
Stażyści Arkadij Strugacki, ...
Okładka książki Lot na Amalteę Arkadij Strugacki, Borys Strugacki
Ocena 5,9
Lot na Amalteę Arkadij Strugacki, ...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Cybernetyczne laleczki Karel Čapek, Ondřej Neff, Ludvík Souček
Ocena 6,3
Cybernetyczne ... Karel Čapek, Ondřej...
Okładka książki Kryształowy sześcian Wenus Isaac Asimov, Alfred Bester, Fredric Brown, Fritz Leiber, Richard Matheson, Eric Frank Russell, Robert Sheckley, Alfred Elton van Vogt
Ocena 7,3
Kryształowy sz... Isaac Asimov, Alfre...
Okładka książki Bion Margarita Bubnowa, Kir Bułyczow, Władimir Grigoriew, Wiaczesław Kiełbasjew, Wiktor Kołupajew, Wiaczesław Nazarow, Jurij Aleksandrowicz Nikitin, Michaił Puchow, Władimir Rybin, Jurij Tupicyn, Ilja Warszawski
Ocena 6,2
Bion Margarita Bubnowa, ...

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
11 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
599
590

Na półkach: , ,

Bardzo dobra antologia radzieckiej fantastyki. Dzisiaj opowiadaniom byśmy nadali etykietę "retro" ale to jak najbardziej in plus. Opowiadania - jak zawsze w antologiach - mają różny poziom, czy też raczej jedne podobają się bardziej inne mniej.

Świetne jest opowiadanie Strugackich "Indywidualne hipotezy", w którym te same zdarzenia obserwujemy z trzech różnych perspektyw. Także opowiadanie Żurawlowej "Astronauta", które poznałem już w innej antologii.

Największą część zbiorku zajmuje opowiadanie (oznaczone jako powieść) Altowa i Żurawlowej "Ballada o gwiazdach". Jakże rozczulające jest to opowiadanie w którym pojawia się wizja "jasnoczerwonego sztandaru zjednoczonej ludzkości"... oczywiście zjednoczonej w idei komunizmu :) Złote myśli towarzysza Lenina o obcych cywilizacjach oraz wspomnienie, jakże poetyckiego, manifestu komunistycznego (którego twórcy musieli być poetami) by zacząć od "Widmo krąży po Europie...", rozczuliły mnie do łez. Jakoś nigdy nie powstały opowiadania o kosmicznych gułagach a KGB nie poleciało w kosmos tropić kontrrewolucjonistów... a szkoda, to byłby wystrzałowy temat na opowiadanie SF... ale chyba cenzura nie miała aż tak wysokiego poczucia humoru. czerwone wstawki były tylko smaczkami, ostrą (czerwoną) papryczką tych opowiadań.

Mamy tutaj ciekawe rozważania dotyczące podróży z prędkościami podświetlnymi i problem pyłu kosmicznego (fajnie o tym problemie i rozwiązaniu pisze Arthur C. Clarke w "Pieśń dalekiej Ziemi"). Jednak potem autorzy serwują spotkanie z obcą rasą, stojąca na wyższym poziomie intelektualnym niż ludzie... chociaż niższym technologicznie. I jest to pretekst do rozważań nad kondycją ludzkości... mierną (spalenie Giordano Bruno na stosie) ale w ogólnym rozrachunku poprawionym przez szczytowe osiągnięcie organizacji ludzkiej jaką jest... oczywiście komunizm (jasnoczerwony sztandar zjednoczonej ludzkości).

Finalne i tytułowe opowiadanie "Alfa Eridana" to elegia na bohaterstwo kosmonautów (wydźwięk bardzo podobny do opowiadania "Astronauta"). Wypadek na obcej planecie pozbawia przytomności wszystkich poza jednym kosmonautą. Samojeden ratuje im życie i sprowadza na Ziemię po 594 latach podróży międzygwiezdnej. Spokojnie wszyscy byli w anabiozie, nasz bohater również. Tutaj retro jest bardzo mocne - program lotu wykonuje się na karcie perforowanej. Ale to pyszny smaczek.

Cała rzecz raczej dla archeologów SF, sympatyków kurzu lat dawnych i zatęchłego zapaszku Kraju Rad (jasnoczerwony sztandar zjednoczonej ludzkości... wyprowadzić).

Bardzo dobra antologia radzieckiej fantastyki. Dzisiaj opowiadaniom byśmy nadali etykietę "retro" ale to jak najbardziej in plus. Opowiadania - jak zawsze w antologiach - mają różny poziom, czy też raczej jedne podobają się bardziej inne mniej.

Świetne jest opowiadanie Strugackich "Indywidualne hipotezy", w którym te same zdarzenia obserwujemy z trzech różnych perspektyw....

więcej Pokaż mimo to

avatar
216
65

Na półkach: ,

Ogólnie to jest co najmniej dobra antologia, jeśli przymknąć oko na eksploatowany aż do znudzenia motyw rozpędzania gwiazdolotów do prędkości podświetlnej i wynikłe z tego przeciążenia oraz relatywizm upływu czasu (tak jak gdyby myśl ludzka nie miała prawa zrozumieć i poznać zjawisk zakrzywiania przestrzeni euklidesowej). Dla niektórych czytelników irytujące może okazać się również ukazanie człowieka jako zuchwałej istoty, która odruchowo chce naprawiać wady przyrody całych planet (pomimo ryzykowania życia ludzi z ekspedycji),tak jak gdyby układy planetarne domyślnie były jego własnością. Sytuację nieco ratuje fakt, że w niektórych opowiadaniach ludzie, w zamian za swoją zuchwałość w stosunku do przyrody, muszą odrobić lekcję pokory.

Natomiast największą zaletą tej książki to niesamowity klimat zjednoczonej ludzkości, która wreszcie współpracuje ze sobą, ma konkretny i wartościowy cel - polepszanie jakości życia wszystkich istot (nie tylko wybrańców) m.in. poprzez eksplorację i ekspansję międzygwiezdną, zamiast dziecinnych bijatyk feudalnych o okruchy zasobów i wyrywania sobie nawzajem ciasnych skrawków przestrzeni życiowej na małej Ziemi. Konflikty, które przypominają spotęgowane przekomarzania się dzieci w piaskownicy są tam zaniechane, a energia przekierowana na coś znacznie istotniejszego. Okazuje się, że w samej tylko Drodze Mlecznej jest bardzo dużo przestrzeni i zasobów, które nie są używane przez nikogo, czyli nie ma potrzeby kotłowania się na jednej planetce (tym bardziej, że każdą planetę spotykają czasami nieuniknione kataklizmy globalne).

Ogólnie to jest co najmniej dobra antologia, jeśli przymknąć oko na eksploatowany aż do znudzenia motyw rozpędzania gwiazdolotów do prędkości podświetlnej i wynikłe z tego przeciążenia oraz relatywizm upływu czasu (tak jak gdyby myśl ludzka nie miała prawa zrozumieć i poznać zjawisk zakrzywiania przestrzeni euklidesowej). Dla niektórych czytelników irytujące może okazać się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
398
61

Na półkach:

Gratka dla fanów gatunku. Pokazuje gdzie była radziecka sci-fi w latach 1950. Na pewno w okowach cenzury (rozbawiły mnie dywagacje co Lenin sądził o życiu pozaziemskim); część autorów bardzo się wysila by oddać paradoksy podróży podświetlnych, ale niestety nie wszyscy rozumieli fizykę (różne smaczki dla koneserów).
Poziom opowiadań nierówny. Fragmentami naiwność aż rażąca, że za kilkaset czy nawet kilka tysięcy (!) lat ludzie będą programować komputery na kartach perforowanych i samotnie sterować statkami kosmicznymi. Ale też dużo trafnych spostrzeżeń.

Gratka dla fanów gatunku. Pokazuje gdzie była radziecka sci-fi w latach 1950. Na pewno w okowach cenzury (rozbawiły mnie dywagacje co Lenin sądził o życiu pozaziemskim); część autorów bardzo się wysila by oddać paradoksy podróży podświetlnych, ale niestety nie wszyscy rozumieli fizykę (różne smaczki dla koneserów).
Poziom opowiadań nierówny. Fragmentami naiwność aż rażąca,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    20
  • Przeczytane
    11
  • Posiadam
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Fantastyka naukowa
    1
  • 📣 Ach! Moja kolekcja
    1
  • A - folder
    1
  • 類: Fantastyka
    1
  • 16 Może kiedyś
    1
  • 2015
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Alfa Eridana


Podobne książki

Przeczytaj także