Okładka książki Noteka 2015

Noteka 2015

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Odmienne stany fantastyki / Tomaszewski". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
wydawnictwo
Fantasmagoricon
83-86758-78-3
typ
papier
7,37 (60 ocen i 5 opinii)

Opis książki

Kultowy zbiór opowiadań Lewandowskiego. Opowiadanie tytułowe zdobyło nagrody im. J.A. Zajdla i Sfinks, natomiast "Pacykarz" i "Półmisek" zostały nominowane do nagrody im. J.A. Zajdla.

Gdzie kupić?

Opinie czytelników
Krzysiek | 2011-10-05
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 05 października 2011

Książka co najmniej ciekawa.

Przyjdzie nam zapoznać się z losami redaktora Obleśnych Nowinek, który jest przy okazji człowiekiem ponadprzeciętnej inteligencji (fakt, że ktoś taki pracuje dla brukowca, nawet jakoś nie kłuje w oczy). Pomiędzy wymyślaniem najprzeróżniejszych artykułów, Tomaszewskiego spotykają przygody, w które nie uwierzyliby nawet czytelnicy brukowców.

Daruję sobie opisywanie co, kiedy i jak - nie będę musiał ukrywać opinii jako spojlera.

Książkę najchętniej oceniłbym na 4,5/5. Bardzo dobry warsztat Lewandowskiego; postać wzbudzająca sympatię no i refleksje... Otóż autor, (ciekawym, czy zostanę ukamieniowany) podobnie jak Lem, pod przykrywką fantastycznych przygód, przemyca wiele ciekawych przemyśleń na temat świata w którym żyjemy i w którym żyć nam niedługo przyjdzie. Do tego dochodzi zainteresowanie metafizyką, widoczne w wielu miejscach - dla mnie nowość i muszę przyznać, że ta nowość mi się podobała.

Niestety pod koniec miałem wrażenie, że tematy robią się niec...

Lenka | 2014-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2014

Od niedawna mam czytanik e-booków i kilkanascie ksiazek wgrał mi tam kolega i byłam przekonana, że jest to cała książka, jednakże było to tylko jedno opowidanie o tytule Noteka 2015, a z tego co czytałam w sieci to jest to zbiór opowiadań, więc uznałam, że przeczytałam tylko fragment książki, a czy siegnę po całość? tego nie wiem jeszcze

VirgoCe | 2013-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2013

Bardzo nierówny zbiór. W zasadzie im dalej tym gorzej, a ostatnie opowiadanie, mające być satyrą na wejście Polski do UE jest tak bardzo nieśmieszne, że z trudem przyszło mi doczytać je do końca.
Autorowi wyobraźni odmówić nie można, gorzej niestety z lekkością pióra.

Sebastian | 2012-07-08

przeczytałem tylko notekę - za to autor otrzymuje maksa. reszta, ciągle przede mną.

Qba67 | 2012-05-19

Wyrąbiste, pełne pomysłów, humoru, wyróżnia się na tle...

Beata | 2014-10-21

Kalendarium literackie
  • Trudi Canavan
    45. rocznica
    urodzin
    Szczęśliwe zakończenie to luksus na jaki może pozwolić sobie fikcja.
  • Michael Crichton
    72. rocznica
    urodzin
    Każde odkrycie jest gwałtem na naturze.
  • Leszek Kołakowski
    87. rocznica
    urodzin
    Czas jako substrat ludzkiego doświadczenia nie daje się skonceptualizować (w sensie redukcji do terminów bardziej pierwotnych). Jeśli postrzegamy go jako niekończące się samounicestwienie, cały świat doświadczenia z braku substratu zapada się w nicość. Absolut może służyć ocaleniu świata, uratować g... pokaż więcej
  • Gianni Rodari
    94. rocznica
    urodzin
    Każde dziecko, które przychodzi na świat, wie, że cały świat jest jego i nie musi zań płacić ani grosza, musi tylko zakasać rękawki, wyciągnąć rączki i go sobie wziąć.[z bajki "O kupowaniu Sztokholmu"]
  • Aravind Adiga
    40. rocznica
    urodzin
    biedni marzą, by mieć pod dostatkiem jedzenia i wyglądać, jak bogaci, a .... bogaci? Żeby schudnąć i wyglądać, jak biedni
  • Randy Pausch
    54. rocznica
    urodzin
    Czas jest wszystkim, co masz ... i pewnego dnia może się okazać, że masz go mniej, niż sądzisz.
  • Laurie Halse Anderson
    53. rocznica
    urodzin
    Chcę biec, lecieć, bić skrzydłami tak mocno, aby nie słyszeć niczego poza łomotem własnego serca.
  • Marcin Meller
    46. rocznica
    urodzin
    Pani pokazała jelenia i zapytała nas, kto wie, jak nazywa się zwierzę. Ja wiedziałem, więc się ochoczo zgłosiłem i powiedziałem, że Lenin. Pani się stropiła i powiedziała, że chyba coś mi się pomieszało, bo to jeleń, a wielki Lenin, Włodzimierz Iljicz to człowiek, (...). Na co ja buńczucznie, że to... pokaż więcej
  • Théophile Gautier
    142. rocznica
    śmierci
    Zdaje mi się, jak gdyby moje ciało stało się przepuszczalne, moje ja uciekało z niego tak jak woda przez sito. Czuję, że się roztapiam we wszechbycie, z trudem odróżniam siebie od świata, w który się zapadam. Życie, którego - o ile tylko mogę - odgrywam zwykłą pantomimę, aby nie martwić krewnych i p... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku