Okładka książki Noteka 2015

Noteka 2015

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Odmienne stany fantastyki / Tomaszewski". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
wydawnictwo
Fantasmagoricon
83-86758-78-3
typ
papier
7.39 (57 ocen i 5 opinii)

Opis książki

Kultowy zbiór opowiadań Lewandowskiego. Opowiadanie tytułowe zdobyło nagrody im. J.A. Zajdla i Sfinks, natomiast "Pacykarz" i "Półmisek" zostały nominowane do nagrody im. J.A. Zajdla.

Gdzie kupić?

Opinie czytelników
Krzysiek | 2011-10-05
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 05 października 2011

Książka co najmniej ciekawa.

Przyjdzie nam zapoznać się z losami redaktora Obleśnych Nowinek, który jest przy okazji człowiekiem ponadprzeciętnej inteligencji (fakt, że ktoś taki pracuje dla brukowca, nawet jakoś nie kłuje w oczy). Pomiędzy wymyślaniem najprzeróżniejszych artykułów, Tomaszewskiego spotykają przygody, w które nie uwierzyliby nawet czytelnicy brukowców.

Daruję sobie opisywanie co, kiedy i jak - nie będę musiał ukrywać opinii jako spojlera.

Książkę najchętniej oceniłbym na 4,5/5. Bardzo dobry warsztat Lewandowskiego; postać wzbudzająca sympatię no i refleksje... Otóż autor, (ciekawym, czy zostanę ukamieniowany) podobnie jak Lem, pod przykrywką fantastycznych przygód, przemyca wiele ciekawych przemyśleń na temat świata w którym żyjemy i w którym żyć nam niedługo przyjdzie. Do tego dochodzi zainteresowanie metafizyką, widoczne w wielu miejscach - dla mnie nowość i muszę przyznać, że ta nowość mi się podobała.

Niestety pod koniec miałem wrażenie, że tematy robią się niec...

Lenka | 2014-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2014

Od niedawna mam czytanik e-booków i kilkanascie ksiazek wgrał mi tam kolega i byłam przekonana, że jest to cała książka, jednakże było to tylko jedno opowidanie o tytule Noteka 2015, a z tego co czytałam w sieci to jest to zbiór opowiadań, więc uznałam, że przeczytałam tylko fragment książki, a czy siegnę po całość? tego nie wiem jeszcze

VirgoCe | 2013-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2013

Bardzo nierówny zbiór. W zasadzie im dalej tym gorzej, a ostatnie opowiadanie, mające być satyrą na wejście Polski do UE jest tak bardzo nieśmieszne, że z trudem przyszło mi doczytać je do końca.
Autorowi wyobraźni odmówić nie można, gorzej niestety z lekkością pióra.

Sebastian | 2012-07-08

przeczytałem tylko notekę - za to autor otrzymuje maksa. reszta, ciągle przede mną.

Qba67 | 2012-05-19

Wyrąbiste, pełne pomysłów, humoru, wyróżnia się na tle...

charlie-librarian | 2014-09-09

Kalendarium literackie
  • Waleria Komarowa
    29. rocznica
    urodzin
    Jestem Księżniczką. Zabiję, jeśli trzeba zabić. Ułaskawię, jeśli przekonasz, że warto.
  • Oksana Zabużko
    54. rocznica
    urodzin
    a to wszystko to kłamstwo, bo tak naprawdę nic nie mija - choćbyś nie wiem jak bardzo starała się zamaskować przeszłość, zawsze będzie ciemnieć od spodu, przez skórę lat, jak siny wylew...
  • Thomas H. Cook
    67. rocznica
    urodzin
    Jej usta pozostały zamknięte, jednak z jakiegoś powodu byłem pewien, że w ciszy słyszę jej głośny krzyk.
  • Grażyna Szapołowska
    61. rocznica
  • Mika Waltari
    106. rocznica
    urodzin
    I nie jest winą kobiety, gdy zwraca się ona ku innemu mężczyźnie, lecz jest to wina mężczyzny ponieważ nie potrafi dać jej tego czego potrzebuje.
  • William Golding
    103. rocznica
    urodzin
    Jak człowiek się kogoś boi, to go nienawidzi, ale nie może przestać o nim myśleć.
  • Tanith Lee
    67. rocznica
    urodzin
    Dobrze ułożona dama nigdy z niczego nie spada.
  • Wil Haygood
    60. rocznica
  • Italo Calvino
    29. rocznica
    śmierci
    ...kimże jest każdy z nas, jeśli nie wypadkową nabytych doświadczeń, informacji, lektur, wyobrażeń? Życie każdego człowieka jest encyklopedią, biblioteką, inwentarzem przedmiotów, zbiorem rozmaitych stylistyk, gdzie wszystko nieustannie może podlegać przemieszaniu i porządkowaniu na wszelkie możliwe... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku