Okładka książki Noteka 2015

Noteka 2015

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Odmienne stany fantastyki / Tomaszewski". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
wydawnictwo
Fantasmagoricon
83-86758-78-3
typ
papier
7.36 (55 ocen i 5 opinii)

Opis książki

Kultowy zbiór opowiadań Lewandowskiego. Opowiadanie tytułowe zdobyło nagrody im. J.A. Zajdla i Sfinks, natomiast "Pacykarz" i "Półmisek" zostały nominowane do nagrody im. J.A. Zajdla.

Gdzie kupić?

Opinie czytelników
Krzysiek | 2011-10-05
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 05 października 2011

Książka co najmniej ciekawa.

Przyjdzie nam zapoznać się z losami redaktora Obleśnych Nowinek, który jest przy okazji człowiekiem ponadprzeciętnej inteligencji (fakt, że ktoś taki pracuje dla brukowca, nawet jakoś nie kłuje w oczy). Pomiędzy wymyślaniem najprzeróżniejszych artykułów, Tomaszewskiego spotykają przygody, w które nie uwierzyliby nawet czytelnicy brukowców.

Daruję sobie opisywanie co, kiedy i jak - nie będę musiał ukrywać opinii jako spojlera.

Książkę najchętniej oceniłbym na 4,5/5. Bardzo dobry warsztat Lewandowskiego; postać wzbudzająca sympatię no i refleksje... Otóż autor, (ciekawym, czy zostanę ukamieniowany) podobnie jak Lem, pod przykrywką fantastycznych przygód, przemyca wiele ciekawych przemyśleń na temat świata w którym żyjemy i w którym żyć nam niedługo przyjdzie. Do tego dochodzi zainteresowanie metafizyką, widoczne w wielu miejscach - dla mnie nowość i muszę przyznać, że ta nowość mi się podobała.

Niestety pod koniec miałem wrażenie, że tematy robią się niec...

Lenka | 2014-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2014

Od niedawna mam czytanik e-booków i kilkanascie ksiazek wgrał mi tam kolega i byłam przekonana, że jest to cała książka, jednakże było to tylko jedno opowidanie o tytule Noteka 2015, a z tego co czytałam w sieci to jest to zbiór opowiadań, więc uznałam, że przeczytałam tylko fragment książki, a czy siegnę po całość? tego nie wiem jeszcze

VirgoCe | 2013-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2013

Bardzo nierówny zbiór. W zasadzie im dalej tym gorzej, a ostatnie opowiadanie, mające być satyrą na wejście Polski do UE jest tak bardzo nieśmieszne, że z trudem przyszło mi doczytać je do końca.
Autorowi wyobraźni odmówić nie można, gorzej niestety z lekkością pióra.

Sebastian | 2012-07-08

przeczytałem tylko notekę - za to autor otrzymuje maksa. reszta, ciągle przede mną.

Qba67 | 2012-05-19

Wyrąbiste, pełne pomysłów, humoru, wyróżnia się na tle...

Marta | 2014-07-24

Kalendarium literackie
  • Ray Bradbury
    94. rocznica
    urodzin
    Książki są po to, by nam przypominać, jacy z nas durnie.
  • Jan Tomkowski
    60. rocznica
    urodzin
    Najprościej mógłbym powiedzieć, że książki otwierają świat: są duchowym bogactwem, szczeblem do kariery, narzędziem rozwoju intelektualnego, źródłem wiedzy. Ale książki są również niebezpieczne. Dlatego równie słuszne wydaje się twierdzenie, że książki świat w jakiś sposób zamykają. Kto raz wszedł d... pokaż więcej
  • Jerzy Jarzębski
    67. rocznica
  • Annie Proulx
    79. rocznica
    urodzin
    Między tym, co wiedział, a tym, w co starał się wierzyć, istniał pewien rozziew, ale nic na to nie można było poradzić, a jeśli nie można czegoś zmienić, trzeba z tym żyć.
  • Peter James
    66. rocznica
    urodzin
    Nic nie trwa wiecznie. Trzeba cierpliwie czekać na właściwy moment, a prędzej czy później dostanie się wielką szansę. Tak jak w przyrodzie. Najwięksi drapieżnicy są też najbardziej cierpliwi.
  • Ladislav Klíma
    136. rocznica
    urodzin
    Czyż człowiek bardziej od czegokolwiek co przynależy rzeczywistości nie kocha cieni, iluzji, widm?
  • Jan Kochanowski
    430. rocznica
    śmierci
    Wy, którzy pospolitą rzeczą władacie, A ludzką sprawiedliwość w ręku trzymacie, Wy mówię, którym ludzi paść poruczono I zwirzchności nad stadem bożym zawierzono: Miejcie to przed oczyma zawżdy swojemi, Żeście miejsce zasiedli boże na ziemi, Z którego macie nie tak swe własne rzeczy, Jako wszyt... pokaż więcej
  • Lucjan Szenwald
    70. rocznica