8320703263
Oceansoul

Zakaz wjazdu to klasyczna opowieść science fiction, trochę czerpiąca wizję ludzkiego społeczeństwa z lemowskiego Powrotu z gwiazd. Ludzkość odkryła w naszym systemie słonecznym wrota, które przenoszą do innego układu gwiezdnego, z planetą nadającą się do zamieszkania, gdyby… Gdyby nie dziwna anomalia płatająca ludzkiemu wzrokowi figla. Bez specjalnych gogli przetwarzających obraz, ludzie widzą tam barwy jak w dziecięcym kalejdoskopie. Ziemianie zakładają na tej planecie stację, a pewnego dnia od wrót wraca statek z jednym z badaczy, który najwyraźniej sfiksował. Na planetę wysyłają agenta, jednego z nielicznych ludzi na Ziemi, którzy nie mają wytłumionej farmakologicznie agresji. A ów badacz, który wrócił, okazuje się agentem Obcych, zasobnikiem rozsiewającym grozę i śmierć.

źródło opisu: http://solarisnet.pl/

źródło okładki: http://solarisnet.pl/

Jale | 2015-03-25
Przeczytana: 24 marca 2015

Bardzo nierówna książka. Oparta jest na interesującym (i skomplikowanym) pomyśle, realia ma odpracowane w sumie nawet ciekawie, posiada też w miarę dynamiczną akcję. No i jest dość płynnie napisana. Lekturę psuje jednak kilka mankamentów. Te konstrukcyjne - to brzydkie prześlizgnięcie się autora nad kilkoma węzłowymi momentami, zwłaszcza blisko finału, kiedy to fabuła zaczyna sunąć żabimi skokami. Narracja rwie się na moment, po czym wraca na dawny tor - ale między obiema częściami historii zieje dziura, którą trudno czytelnikowi wypełnić. Co? Dlaczego? Kiedy? Jak? Nie wiadomo. Autor chyba nie miał pomysłu i pewne rzeczy przemilczał.

Gorzej, że tu i ówdzie czuć w prozie tchnienie grafomanii. Pierwszym jej objawem są chwilami zupełnie sztuczne, abstrakcyjne dialogi, okraszone w nieoczekiwanych miejscach mrowiem wykrzykników. Drugim natomiast - klasyczna bolączka polskiej prozy sf siódmego i ósmego dziesięciolecia XX wieku: imiona, czy też może raczej nazwiska bohaterów. Paf (a...

MałySuseł | 2017-03-06
Przeczytana: 06 marca 2017

Książka w stylu - dużo pytań, a (za?)mało odpowiedzi. Można to odbierać jako wadę, lecz z drugiej strony sprawia to, że czytelnik może poczuć się niczym główni bohaterowie.

Książkę czyta się po prostu bardzo dobrze. Tam gdzie trzeba akcja jest wartka, a nie brakuje też wolniejszych fragmentów, skupiających się bardziej na przeżyciach bohaterów.

Jednocześnie (może właśnie z uwagi na skąpe informacje jakie czytelnik od autora dostaje), mimo że od wydania Zakazu minęło prawie 40 lat nie trzeba traktować go jako zabytku.

LordVaderJunior | 2017-04-28
Rigel | 2017-02-27