The Lion and the Rose, Book One: William Rising

Hilary Rhodes Wydawnictwo: powieść historyczna
powieść historyczna
2014-06-18
2014-06-18

Jedenasty wiek. Zamierzchłe średniowiecze. Jakoś do tej pory nie ciągnęło mnie do tak odległej epoki. Ale pewnie powinnam wiedzieć, że to wszystko kwestia czasu (w końcu dzieje Henryka, Eleonory i ich diabelskich synalków to ledwie sto lat później).
No i wpadła mi w ręce (a ściślej rzecz biorąc – na ekran laptopa) powieść Hilary Rhodes o Wilhelmie Zdobywcy. A właściwie jeszcze o Wilhelmie Bękarcie – bo pod takim (znienawidzonym przez siebie) przydomkiem był znany, zanim jeszcze dokonał ostatniego, jak dotąd, udanego najazdu na angielską wyspę.

Część pierwsza opowiada o jego trudnym dzieciństwie i młodości. Książę Normandii, w próbie ekspiacji za swoje prawdziwe i domniemane grzechy, postanawia udać się z pielgrzymką do Ziemi Świętej. Daleka, pełna niebezpieczeństw wyprawa kończy się sukcesem – Robert szczęśliwie dociera do Jerozolimy. Ale tu szczęście się kończy – w drodze powrotnej umiera, prawdopodobnie otruty.
Następcą Roberta i prawowitym księciem Normandii jest jego jedyny syn, Wilhelm. Ale nie dla wszystkich jest to takie oczywiste. I nie chodzi nawet o to, że Wilhelm jest dzieckiem nieślubnym – owocem gorącego romansu księcia z piękną córką skromnego garbarza, Herlevą. Ważniejsze jest to, że chłopiec ma zaledwie siedem lat i liczni wrogowie jego ojca widzą w tym szansę na uszczknięcie z jego dziedzictwa kawałka dla siebie, a najlepiej na przejęcie całości. Aby ułatwić sobie zadanie, starają się pozbyć małoletniego pretendenta. Następne kilka lat życia Wilhelma to nieustanna ucieczka przed skrytobójcami, ciągłe ukrywanie się i trzymanie się na baczności. Skromne grono tych, którzy pozostali mu wierni, robi się coraz szczuplejsze, dziesiątkowane przez zbrodnie, trucizny i zdrady.
Wreszcie uciekinier trafia na dwór swego suwerena – króla Francji. Henryk I nie jest może władcą silnym, a i wojować specjalnie nie lubi, ale ze swego lennego obowiązku jednak się wywiąże – z jego pomocą Wilhelm rozbija armię buntowników. Do odzyskania pełni władzy jest co prawda jeszcze daleko i trzeba będzie stoczyć jeszcze wiele bitew (w tym z obecnym, królewskim sojusznikiem, którego nadmiernie przedsiębiorczy wasal zaczął po pewnym czasie uwierać). Pierwszy, najważniejszy krok został jednak zrobiony – w Normandii stopniowo zaczyna panować pokój i praworządność.
Wizyta na francuskim dworze oznacza dla Wilhelma coś więcej, niż tylko pozyskanie niestałego sprzymierzeńca – zdobywa tam sobie przychylność hrabiego Flandrii, królewskiego szwagra i głównego doradcy. I poznaje jego córkę, Matyldę. Piękna, inteligentna i samowolna panna również zwróciła uwagę na młodego człowieka tak niepodobnego od wszystkich – nie tylko z uwagi na swój nieprzeciętnie wysoki wzrost i nieco nieokrzesany sposób bycia, ale też dlatego, że w przeciwieństwie do innych nie zabiega usilnie o jej względy. To powierzchowne nieco zainteresowanie z jej strony nie przerodzi się jednak w nic głębszego, a książęcy diadem Wilhelma nie robi na niej, królewskiej siostrzenicy, szczególnego wrażenia – do tego stopnia, że gdy usłyszy, że książę Normandii ubiega się on o jej rękę, z całym przekonaniem i zupełnie spokojnie powie „nie”.
Nie docenia jednak przeciwnika – jej konkurent nie należy do tych, którzy łatwo się zniechęcają, a małżeństwo z córką hrabiego Flandrii ma duże znaczenie w jego politycznych planach. Postanawia więc wziąć sprawy w swoje ręce….

• Historia Anglii i Wielkiej Brytanii
  • Kindle