rozwińzwiń

The Dictionary of Lost Words

Okładka książki The Dictionary of Lost Words Pip Williams
Okładka książki The Dictionary of Lost Words
Pip Williams Wydawnictwo: Affirm Press powieść historyczna
384 str. 6 godz. 24 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Affirm Press
Data wydania:
2020-03-31
Data 1. wydania:
2020-03-31
Liczba stron:
384
Czas czytania
6 godz. 24 min.
Język:
angielski
ISBN:
9781925972597
Tagi:
słowa biblioteka
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
627
12

Na półkach: , ,

https://przeczytanenadmorzem.wordpress.com/

„The Dictionary of Lost Words” to napisana przez Pip Williams powieść historyczna, której kanwą są dzieje powstania Oxford English Dictionary, zaś w tle przewijają się wydarzenia historyczne lat 1900 – 1920, takie jak początki emancypacji kobiet oraz pierwsza wojna światowa.

Oxford English Dictionary, wydany przez Oxford University Press, uważany jest za najbardziej wyczerpujący i metodyczny słownik języka angielskiego. Prace nad jego powstaniem rozpoczęły się w drugiej połowie XIX wieku, kiedy to James Murray, szkocki filolog i leksykograf, objął funkcję głównego redaktora słownika, zaś kilkanaście lat później na scenę wkroczy Esme Nicol, narratorka i główna bohaterka opowieści.

Tytuł ksiązki, „Słownik zagubionych wyrazów”, lub też, w wersji francuskiej „Kolekcjonerka zapomnianych słów”, odnosi się do działalności i do wielkiej pasji Esme – uratować od zapomnienia słowa, które nie były „godne” tego, aby znaleźć miejsce w Oxford English Dictionary, gdyż nigdy nie pojawiły się w druku. Esme Nikol, kilkuletnia dziewczynka i sierota, codziennie towarzyszy swojemu ojcu w pracy w Skryptorium, jak ochrzczono budynek wzniesiony się w ogrodzie doktora Murray’a. Leksykograf Henry Nikol jest jednym z redaktorów słownika, jego praca polega mi.in na analizie źródłowej oraz przeglądaniu i sortowaniu słów nadsyłanych do do Skryptorium.
Z lektury powieści można się dowiedzieć, że prace nad słownikiem byłyby niemożliwe bez ogromnego wkładu czytelników-ochotników, którzy nadsyłali propozycje słów wraz z ilustrującymi je cytatami. Jednym z nich jest niebywale oczytana Edith Thompson, autorka „History of England” i przyjaciółka rodziny Nicol.
W takim właśnie środowisku dorasta Esme, pośród naukowców i otoczona książkami. Dziewczynka całe dnie spędza między regałami lub pod stołem, aż pewnego dnia pod jej stopy spływa zapomniana kartka ze słowem „Bondmaid”. Tak zaczyna się jej wielka przygoda – Esme wypatruje niezauważonych, odrzuconych lub pominiętych karteczek aby uratować od zapomnienia zapisane na nich słowa. Szybko znajduje sprzymierzeńca w osobie Lizzie, młodej służącej w domu państwa Murray. Z upływem lat zbiór Esme – schowany bezpiecznie w pokoju Lizzie – powiększa się, a ona sama zaczyna wykonywać drobne prace zlecane jej przez redaktorów słownika.

Dorastając Esme zaczyna zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie słowa są sobie równe, te używane w języku potocznym, przez kobiety lub przez niższe warstwy społeczeństwa są skazane na wykluczenie. Dziewczyna pragnie ocalić je od zapomnienia, dlatego też niestrudzenie łowi i zapisuje wyrazy zasłyszane na targu wśród przekupek lub w kuchni państwa Murray.
W losy głównej bohaterki zgrabnie wpleciony jest wątek działań sufrażystek i walki o prawa wyborcze kobiet. Esme wprawdzie nie utoższamia się z nimi, jednakże przez całe życie stara się zachować niezależność, wzbraniając się przez zamążpójściem, co nie oznacza bynajmniej, że miłość i macierzyństwo nie są jej pisane…

„The Dictionary of Lost Words” to powieść bardzo ciekawa i poruszająca nietypowy temat tego, w jaki sposób płeć wpływa na posługiwanie się językiem. Narracja toczy się niespiesznie, brak tu spektakularnej akcji czy wybuchów namiętności, a jednak historia Esma jest niebywale intrygująca. Poszczególnym rozdziałom książki rytm nadaje publikacja poszczególnych fascykułów Oxford English Dictionary w kolejności alfabetycznej. To kolosalne przedsięwzięcie zajęło kilkadziesiąt lat pracy badawczej, ostatni tom został wydany w 1928 roku.

https://przeczytanenadmorzem.wordpress.com/

„The Dictionary of Lost Words” to napisana przez Pip Williams powieść historyczna, której kanwą są dzieje powstania Oxford English Dictionary, zaś w tle przewijają się wydarzenia historyczne lat 1900 – 1920, takie jak początki emancypacji kobiet oraz pierwsza wojna światowa.

Oxford English Dictionary, wydany przez Oxford...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    24
  • Przeczytane
    6
  • 2021
    2
  • Posiadam
    1
  • Reese Witherspoon's Book Club
    1
  • Przeczytane po francusku
    1
  • Z biblioteki
    1
  • Audiobook
    1
  • Audiobooki
    1
  • Przeczytane w j.angielskim
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki The Dictionary of Lost Words


Podobne książki

Przeczytaj także