Statek ladacznic

Wydawnictwo: Twój Styl
historyczna

W lipcu 1789 roku ponad dwieście kobiet z całej Anglii skazanych na zesłanie do kolonii karnej wyruszyło na pokładzie statku Lady Julian do Australii. Były wśród nich wytrawne złodziejki, ale i nędzarki, które nie z własnej winy weszły w konflikt z prawem, a także ofiary donosów lub sądowych pomyłek. Wszystkie zgodnie z ówczesnym surowym prawem zostały skazane na zesłanie do terytoriów zamorskich. W czasie trwającej rok podróży na pokładzie Lady Julian zawiązują się mniej lub bardziej trwałe romanse, rodzą się dzieci, a w portach statek zamienia się w dom publiczny. Oparta na wnikliwych badaniach książka Siân Rees w fascynujący sposób opowiada o losach skazanych kobiet przed tą dramatyczną podróżą i w jej trakcie, rzucając nowe światło na historię kolonializmu.

Basia | 2012-06-07
Na półkach: ∎ ~ Historia, Przeczytane

Książka ukazuje prawdziwą historię wyprawy okrętu płynącego z Anglii do Australii , którym w okresie lipca 1789 r. do czerwca 1790 r.przewożone były kobiety -więźniarki. Opisane jest ich prawdziwe życie podczas podróży morskiej , a następnie ich losy w kolonii karnej w Australii. Książka jest ciekawą pozycją , wartą przeczytania , zwłaszcza że oparta jest na pamiętnikach jednego z członków załogi , który notabene zakochał się w jednej z więźniarek. Nie było mu jednak dane spędzić dalszego życia z ukochaną kobietą , choć mieli wspólne dziecko.Warto przeczytać !

Anna | 2014-01-06
Przeczytana: styczeń 2010

W końcu XVIII wieku angielskie prawo stanowiło o wysyłaniu do kolonii karnych w zamorskich częściach Imperium Brytyjskiego wszelkiej maści przestępców, a zwłaszcza złodziei, nędzarzy, prostytutki, często też niewinnie pomówionych. Książka opisuje podróż ponad dwustu kobiet do Australii, podróż w czasie której nawiązują się związki miłosne, rodzą się dzieci, wybuchają bójki, umierają jej uczestnicy. Pokazuje też życie w koloniach australijskich, ciężką pracę, trudne warunki bytowe. Nie jest to książka lekka, łatwa i przyjemna, ale czasem trzeba poznać - przynajmniej z literatury - tę gorszą i czarniejszą stronę życia.

allison | 2012-01-19

Zbeletryzowana historia kobiet zesłanych do Australii. Są wśród nich morderczynie, złodziejki, prostytutki, ale i niewinnie oskarżone o kradzież więźniarki, zbyt ubogie, by wykupić się od wyroku.

Kilkumiesięczna podróż statkiem okazuje się piekłem. Kobiety muszą zmagać się z brudem, głodem, pragnieniem, chorobami i nachalnymi marynarzami. Ekstremalna sytuacja w jednych wyzwala najgorsze instynkty, w innych rodzi sprzeciw, który manifestują próbami zachowania godności.
Przerażająca podróż to jednak tylko jeden z etapów w życiu więźniarek, które po przybyciu do Australii są skazane na własne siły i muszą radzić sobie różnymi sposobami, by przetrwać. Słoneczny ląd okazuje się bowiem pełen niebezpieczeństw i przykrych niespodzianek.

Dorcia | 2015-02-13

Sięgnęłam po nią, bo przedstawia historię prawdziwą i interesująca. Jednak nie byłam w stanie dokończyć drugiego rozdziału... Książka jest napisana w stylu jakiejś kroniki kryminalnej... Absolutnie nie wciąga, nie ma tu ciągłości wątku. Strata czasu :/

niepoCzytalna | 2015-09-21
Przeczytana: 21 września 2015

Rozdrobnienie wątków i mnogość historii wielu postaci sprawia, że mało która postać pozostaje w pamięci na dłużej.
Ogólnie historia całkiem ciekawa, choć osoby sugerujące się tytułem i oczekujące opisów "zabaw" tytułowych ladacznic będą musiały niestety obejść się smakiem.

tayen | 2016-01-29
Aztek_Anonim | 2015-06-15