Elżbieta. Złoty wiek

Wydawnictwo Dolnośląskie
2008-01-01
2008-01-01

1970

Oj, nieszczęśliwe są te Elżbiety – monarchinie Wielkiej Brytanii. Tym razem poznajemy burzliwe czasy rządów królowej Elżbiety I. Konflikt zbrojny z Hiszpanią. Rozdarcie między uczuciem a obowiązkiem, głosem serca i rozsądku. Intrygi, spisek. Poczucie osamotnienia, brzemię władzy i związanych z nią ograniczeń.
Czy główna bohaterka ma szansę koniec zawirowań w życiu osobistym i oczekiwane zmiany w sytuacji wewnętrznej i zewnętrznej kraju?
Akcja toczy się wartko. Powieść czyta się szybko, bez poczucia znużenia.

Czy główna bohaterka ma szansę koniec zawirowań w życiu...

Książkę przeczytałem w ciągu jednego dnia. Opowiada ona o codziennych zajęciach królowej Elżbiety Wielkiej. Książka została napisana na podstawie serialowego scenariusza.

Większość wydarzeń koncentruję się na Elżbiecie, Raleighu oraz ukochanej dwórce Bess, imienniczki Elżbiety. Książka wciąga od pierwszych stron, a dla mnie była to nie lada gratka, bo pasjonują mnie kobiety w strukturach władzy. Mamy obraz bardzo silnej kobiety, która odrzuca zalotnika za zalotnikiem, i chyba dobrze robi, bo czy dzieląc z kimś władzę byłaby równie skuteczna, co pozostając panną? Losy Elżbiety pasjonują wszystkich w Europie. Ta rudowłosa monarchini nie miała przed sobą równych. Władała stanowczo, była zdecydowana, a w chwili zagrożenia przez hiszpańską Armadę sama stanęła w pancerzu do walki. Kochał i ubóstwiał ją lud. Miała indyferentny stosunek do religii - śmiało mawiała , że najważniejszy jest Chrystus, a reszta to nic nie znaczące rozważania filozoficzne. Musiała wydać wyrok śmierci na swoją kuzynkę Marię Stuart, co ciężko odchorowała; paradoksem będzie, że to syn Marii, Jakub Stuart po śmierci Elżbiety odziedziczy tron.Postaci Elżbiety nie trzeba nikomu przedstawiać.

Książka napisana sprawnie, czyta się jednym tchem. Gorąco zachęcam do lektury, zwłaszcza urlopowiczów - sporo wyniesiecie z tej lektury, gdyż oddana jest w niej kwintesencja całej Elżbiety.
Kobiety królowej, która przede wszystkim do końca pozostała kobietą.

Świetna książka historyczna :) Czytając tą książkę poznamy cząstkę samej Elżbiety ;)

Jest rok 1585. Anglią od prawie trzech dekad rządzi Królowa Elżbieta I Rządy nie są łatwe, bowiem cały czas pojawiają się zakusy na pozbawienie królowej tronu, a sama Elżbieta żyje w poczuciu niepewności i widma zdrady ze strony rodziny. Na kontynencie rozprzestrzeniają się destrukcyjne wpływy fundamentalistycznego katolicyzmu, którego twarzą jest hiszpański król Filip II . Wspierany przez instytucje kościelne w Rzymie, wzmocniony ramieniem Inkwizycji, Filip i jego dominująca na morzu armia - armada, zagrażają dworowi Anglii i samej królowej. Mroczny i niezwykle bogobojny król gotów jest na wielkie poświęcenia aby tylko pozbawić tonu protestancką heretyczkę i przywrócić Anglię kościołowi rzymsko-katolickiemu.

Elżbieta nie zamierza tak łatwo złożyć broni i z właściwą sobie energią przygotowuje kraj do odparcia hiszpańskiego ataku. Jednocześnie jej uwagę zaprząta Raleigh, do którego, pomimo jego statusu człowieka z ludu, ma ogromną słabość. Dla niej to uczucie wydaje się jednak zakazane - sama zaprzysięgła swoje ciało i duszę poświęcić jedynie Anglii. Chcąc jednak utrzymać przy sobie ukochanego Elżbieta zachęca jedną ze swoich dam dworu, Bess , aby zainteresowała się Raleighem. To pozwoli jej mieć go w zasięgu wzroku.

Strategia okazuje się mieć jednak swoje słabe strony - dwoje jej poddanych zaczyna bowiem zbliżać się do siebie, a Elżbieta chcąc nie chcąc staje się świadkiem coraz bardziej zażyłych zalotów. W pełnym fantazji i bywałym w świecie Raleighu, królowa widzi nie tylko intelektualnego i duchowego partnera, ale również ideę nieznanych lądów, niepoznanych jeszcze zakątków globu, nieskończoności, wolności. Dokonując wyboru Bess na swoją ‘następczynię' wobec Raleigha, królowa musi ostatecznie podjąć bolesną decyzję i dokonać wyboru pomiędzy własną kobiecością i osobistym szczęściem a odgrywaniem roli matki narodu - Królowej. W tym samym czasie, kiedy Elżbieta planuje podboje zagraniczne, jej zaufany osobisty doradca, Sir Francis Walsingham , prowadzi zręczną grę polityczną na dworze angielskim zmierzającą do ugruntowania absolutnej władzy królowej. Za sprawą misternie utkanej sieci szpiegowskiej, Walsingham odkrywa spisek mający na celu zgładzenie królowej i zagarnięcie tronu. Dokonując tego odkrycia i demaskując zdrajców, wśród których jest również kuzynka Elżbiety - Maria Stuart

"Mówią o mnie Królowa Dziewica. Niezamężna, nie mam nad sobą Pana. Bezdzietna, jestem matką mojego narodu. Bóg dał mi siłę dźwigania tego potężnego brzemienia" - Królowa Elżbieta I

POLECAM !!!!!

Bardzo ciekawie opisana, nie dość zgodna z historią . Widoczne jest to, że historia jest oparta na filmie ( dużo wątku romantycznego).

Przeczytałam bo jestem w tym temacie i chciałam porównać fakty ale ta książka mnie zawiodła. Proponowałabym tytuł...jak wydać królową za mąż.

• Z historią w tle
  • Powieść historyczna