83-06-01128-7
Francja, kardynał, Ludwik XIII
wai

Biografia Kardynała Richelieu (Armand-Jean du Plessis de Richelieu), francuskiego księcia i duchownego, pierwszego premiera Francji.

Artur Schodziński | 2013-12-05
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: lipiec 2013

Jak zawsze u Baszkiewicza przejaw wielkiej erudycji.
Bardzo dobrze ukazana postać kardynała.
Polecam nie tylko miłośnikom czasów płaszcza i szpady.

edan | 2017-02-08
Przeczytana: 01 lutego 2017

Jeżeli ktoś już słyszał o kardynale Richelieu i nie koniecznie była to lekcja historii, to zapewne kojarzy tę postać z którymś z filmów powstałych na podstawie powieści A. Dumas „Trzej muszkieterowie”. Trzeba przyznać, że powieściopisarz wykonał kawał ‘dobrej’ roboty w utrwaleniu czarnej legendy demonicznego purpurata. J. Baszkiewicz przywraca mu bardziej ludzką postać, wybitnego polityka, lecz również człowieka wahającego się , popełniającego błędy, któremu pomagały korzystne zbiegi okoliczności i większe nawet niezdecydowanie jego wrogów. Autor dokonał wszelkich starań aby opisać jak najwierniej zarówno Eminencję jak też bogatą w wydarzenia i barwną epokę.

Talgar | 2016-07-30
Przeczytana: 29 lipca 2016

Monumentalna biografia Kardynała, która oprócz przedstawienia losów samej jego osoby, przedstawia również dzieje Francji jak i pogrążonej w wojnie trzydziestoletniej Europy. Autor wykonał wręcz benedyktyńską pracę opierając się na wielkiej ilości źródeł - treść pamiętników, listów dyplomatycznych, książek, gazet i materiałów propagandowych (chociażby pamfletów pisanych zarówno na zlecenie Kardynała jak i tych przeciwko niemu) pozwala na rozszerzenie perspektywy i lepsze zrozumienie tamtych czasów. Mnogość użytych źródeł, w żaden sposób nie wpływa na lekkość pióra autora. Baszkiewicz rzetelnie stara się przedstawiać fakty, odnosząc się również do mitów i legend (potwierdzając lub obalając je). Styl i język użyte w książce sprawiają, że czyta się ją z przyjemnością, a zasób słownictwa nawet u doświadczonego czytelnika wzrasta. Wielką zaletą jest wskazywanie źródeł poglądów Kardynała w przeszłości (wzorców średniowiecza, Machiavellego) jak i przedstawianie dalszych losów idei i...

Tomek | 2015-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2015

Przystępna książka dla zainteresowanych obrazem Francji siedemnastowiecznej. Znajduje się tutaj dużo ciekawostek na temat postaci Kardynała, język jest raczej fachowy.

NIE polecam natomiast czytelnikom bez szczególnych zainteresowań historycznych. Książka jest bardzo rozbudowana i miejscami po prostu się ciągnie.

kserkses | 2016-11-29
Przeczytana: 23 listopada 2016

No szału to tu nie było... Czasami sięgam po takie pozycje i czytam je długo po parę stron (jak podręcznik), jednak w tym przypadku to była kompletna strata czasu. Oprócz ciekawych informacji przesyt opinii autora spowodował, że po prostu nie chciało mi się tego gniota kończyć...
No ale mimo usilnych starać nie książki wygrałem z nią i pokonałem :D więc daję jej dwie gwiazdki! A co!

Mikołaj | 2013-02-12
Przeczytana: 07 marca 2013