Zgłosuj na książki roku 2017
historia
Falka

"Legenda związana z nazwiskiem Sforza określa jednocześnie, lapidarnie i dosadnie charakter ludzi noszących to nazwisko: władczych, upartych, nieznoszących sprzeciwy. Taką też była kobieta, którą 18 kwietnia 1518r. koronowano na królową Polski. Wiwatujące na jej cześć krakowskie tłumy nie przypuszczały, że złotowłosa, przybyła z dalekiej Italii, dama okaże się prawdziwą Sforzówną i zostanie jedną z najenergiczniejszych a przy tym najbardziej znienawidzonych władczyń Polski, zaś jej "czarna legenda" przetrwa aż po XX wiek"

źródło opisu: Ossolineum, 2009

źródło okładki: http://ksiegarnia-ksiegowego.pl/literatura/25301

Sunniva | 2011-04-27
Przeczytana: 25 kwietnia 2011

Bona Sforza...Jakże barwna i intrygująca postać! Przewyższająca inteligencją jej współczesnych,dalekowzroczna... Książka Marii Boguckiej obala mity i brednie towarzyszące tej wspaniałej postaci przez wieki ! Autorka pokazuje jak dzieciństwo i wczesna młodość ukształtowały ten wybuchowy charakter ! Pokazuje jak Bona próbuje ( niestety bezskutecznie:(!!) zrozumieć Polaków doby Jagiellonów! Jak walczy o wielkość i niezależność tego ogromnego kraju. I ponosi klęskę... traci wszystko o czym marzyła , co było jej największym marzeniem ! Traci Polskę, traci ukochanego syna,umiera na dobrowolnym wygnaniu... To była wspaniała kobieta ! Niestety urodziła się za wcześnie ! Polecam tę książkę osobom , które fascynuje sylwetka Bony !

venicet5 | 2014-05-25
Przeczytana: 25 maja 2014

Bardzo ciekawa biografia.Przysposobiłam wiele informacji.Bona jako matka,żona,władczyni,choć trochę za dużo (jak dla mnie)informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej ówczesnej Polski.Jednak nie żałuję choćby chwili spędzonej z lekturą.Polecam miłośnikom historii.

Marta Pąk | 2015-11-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kobiece
Przeczytana: 10 listopada 2015

Czarne legendy są dużo bardziej nośne, niż rzeczowe i chłodne oceny lub romantyczne mity, a Bona jest tego świetnym przykładem. Maria Bogucka opisuje działalność tej Królowej dość szeroko i dokładnie, przytaczając argumenty zarówno zwolenników, jak i przeciwników, ale widać wyraźnie, że Włoszkę lubi. Poza tym, w książce została ukazana panorama gospodarcza, oraz stosunków wewnętrznych i zewnętrznym ówczesnej Polski, problemy z Litwą, zagrożenie ze strony innych dynastii... Zabrakło mi może tylko dokładniejszego opisu kilku sytuacji, które zostały tylko wspomniane, może autorka uważała je za powszechnie znane, ale te 2-3 zdania w niektórych przypadkach (awantura o parmezan, przykłady furiactwa) byłyby przydatne.
Polecam tym, którzy nie do końca pamiętają, kto-co-gdzie-dlaczego w XVI-wiecznej Polsce, oraz wszystkim chcącym poznać historię tej silnej i inspirującej kobiety, cudzoziemki, która chciała zaprowadzić pewne porządki w swojej nowej ojczyźnie.

Kamil Szaładziński | 2015-10-03
Przeczytana: 17 maja 2015

Po bliższym zapoznaniu się z biografią Bony jestem gorącym przeciwnikiem nazywania jej królową. To był realny KRÓL, a Zygmunt Stary był dodatkiem na tronie. Wielki gospodarz Korony, rozbudowywała miasta, warownie, budowała drogi, mosty etc. Chyba jedyny okres gdy dobra królewskie notowały zyski a nie straty. Walczyła politycznie z Habsburgami, Hohenzollernami, budowała dobre stosunki z Francją, Węgrami czy Turcją. Wiele jej dobrych projektów było sabotowanych przez męża i jego stronnictwo (np. inkorporacja Prus). Jak często bywa nienawidzona za życia, posądzana o zbrodnie na politycznych przeciwnikach, po śmierci doczekała się obiektywnej oceny wśród historyków.

AnnaDe | 2015-02-28

Książka niełatwa, pełna faktów historycznych. Bona Sforza przedstawiona jako patriotka, widząca zagrożenie ze strony Hohenzollernów i Habsburgów. Występująca przeciwko magnaterii, zwalcza stronnictwo prohabsburskie. Krytykuje nadużycia szlachty. Nie dziwne więc, że nie była popularna i powstało wiele złych opinii na jej temat.Bardzo dobrze, że jest książka, która przedstawia ją obiektywnie. Bona Sforza to pełna temperamentu Włoszka, ale także królowa, dla której ważne są interesy Polski. Szkoda tylko, że jej kontakty z Zygmuntem Augustem były nie najlepsze, i pewnie to było przyczyną jej wyjazdu z Polski.

socjoświr | 2015-11-29
Na półkach: Przeczytane, Książki
Przeczytana: 29 listopada 2015

Książka przystępna, ale wymagająca od czytelnika podstawowej znajomości realiów opisywanej epoki.
Autorka jest więcej niż przychylnie nastawiona do swojej bohaterki, stąd Bona wypada w tym opracowaniu nad wyraz dobrze. Taka pozytywna wizja oczywiście znajduje pokrycie w źródłach, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że fakty niekorzystne dla wizerunku królowej są omawiane pobieżnie, tak by nie przyćmić pozytywnego obrazu tej postaci.
Książka prócz informacji o głównej bohaterce daje bardzo dobrą panoramę społeczno-polityczno-kulturową schyłku epoki Jagiellonów.

Sherlock Holmes | 2010-10-29
Przeczytana: 18 czerwca 2007

Wspaniały opis barwnego życia jednej z najwspanialszych królowych polskich. Książka napisana jest przystępnym językiem, zrozumiałym dla każdego, a nie tylko historyka. Polecam szczególnie osobom, których ciekawi życie silnej i inteligentnej kobiety w świecie mężczyzn.

wishjet | 2012-10-06

Fajnie napisana książka. Co prawda nie ogarniam zbytnio sytuacji zewnętrznej i wewnętrznej w tamtych czasach, ale wygląda na to, że Włoszka lepiej definiowała "nasz interes narodowy" od rodzimych politykierów. Jak dla mnie cymesem są cytowane listy Zygmunta Augusta do Mikołaja Radziwiłła opisujące spotkania z matką. Ciekawa informacja na stronie 114 dotycząca Macieja Drzewieckiego jako tego, który "wprowadził do polskiej kancelarii zwyczaj szyfrowania ważniejszych tajnych pism". Muszę czegoś więcej na ten temat poszukać...

Dzieckokwiatu | 2012-07-09
Przeczytana: 30 czerwca 2012

Maria Bogucka pisze najlepsze biografie kobiet. Stara się przestawić wszystko z różnych punków, różnych perspektyw, tworząc szczegółowe tło historyczne, pozwalając zrozumieć czasy nawet laikowi.

Stojgniew | 2015-12-01
Przeczytana: 20 października 2014

Książka warta przeczytania. Oparta o źródła, obala mity i przedstawia Bonę jako osobę, która niestety wyprzedziła epokę w której przyszło jej żyć. Zaradność, gospodarność i przewidywalność to cechy które w połączeniu z gwałtownym, twardym charakterem czyniły z niej niekwestionowaną królową.