Upiory

Gjenferd
Harry Hole
Patrycja

Inne wydania

Rynkiem narkotyków w Oslo rządzi tajemniczy Dubaj. Dochodzi do zabójstwa z rodzaju tych, które zasługują najwyżej na krótką notkę w gazecie: młody zdesperowany heroinista próbuje ukraść narkotyk drugiemu i zostaje zastrzelony. Policja błyskawicznie aresztuje domniemanego sprawcę. Harry Hole stara się doprowadzić do wznowienia policyjnego śledztwa w sprawie zabójstwa narkomana, ponieważ nie...

Harry Hole stara się doprowadzić do wznowienia policyjnego śledztwa w sprawie zabójstwa narkomana, ponieważ nie wierzy, by zbrodni dokonał aresztowany chłopak...

źródło opisu: publicat.eu

źródło okładki: empik.com

boziaczek | 2012-11-10

Spodziewałam się po tej książce, że będzie to dobry kawałek literatury. Spodziewałam się, że mnie wciągnie, tak, że zniknę na parę godzin, by móc przebywać z moim ulubionym bohaterem..., ale zdecydowanie nie spodziewałam się takiego końca tej historii! Kiedy wszystko zaczyna się układać i zmierzać we "właściwym" kierunku, Nesbo odwraca wszystko o 180 stopni. Prawdziwy majstersztyk! Do tej pory nie mogę ochłonąć, nie mogę zapomnieć emocji, które mi towarzyszyły przy końcu tej historii... Nesbo to zdecydowanie klasa sama w sobie! Polecam gorąco!

Paco | 2016-01-05
Na półkach: Jo NESBO, Przeczytane
Przeczytana: 05 stycznia 2016

Jo.
Może pisać o wieszaniu firanek.
Może pisać o wynoszeniu śmieci.
Może pisać o obieraniu ziemniaków.
A ja i tak Go będę czytał.
Bo jego książki są tak zwyczajne i tak trudne.
Bo opisane czynności, w Jego wydaniu, są i przyziemne i kolorowe.
Nieszablonowe, niebanalne, nietuzinkowe.
Firanki jawią się niczym wiatru powiewy, śmieci różnorodnością tchną, a ziemniaki....wiadomo. Ziemniaka bez noża nie obierzesz :) Wyobraźnia.
Dość wyświechtany slogan. Jaką trzeba mieć, by pisać dziewiątą część o tym samym, smutnym facecie i nie przynudzać? Dodatkowo używając w tym celu równie wyświechtanych tematów, jak narkotyki, mafie, ble, ble, ble. Trzeba ją mieć, motyla noga, nieumiarkowaną. Nie da się, atoli, przygwoździć do fotela, wyobraźnią samą. Zatem Jo dzierży przygważdżacze inne :)
W arsenale swym dysponuje umiejętnością zrzucenia z dachu i złapania centymetr od asfaltu. Jak Struś Pędziwiatr. Jego Harry nie ma jednakże zdolności Wilusia E. Kojota. Jak się uderzy to boli. Bardzo. W...

chrispu | 2015-01-19

Genialny, masakrycznie ciężki "narkomański klimat" w pierwszej części powieści, który całkowicie odmienił mój wizerunek Norwegii i norwegów. A w tle powoli rozpoczynająca się intryga kryminalno - sensacyjna. Ten specyficzny "klimat" z czasem ulatuje (lub też przestaje już robić wrażenie) i na pierwszy plan wysuwa się zagadka kryminalna. I muszę przyznać, że nieźle jest zagmatwana, z mnóstwem "niby tropów", które skutecznie utrudniają czytelnikowi samodzielne odkrycie sprawcy.
Szkoda(moim zdaniem), że w tym wszystkim jest tradycyjny, pierońsko sprawny fizycznie i wytrzymały główny bohater, oczywiście były policjant, z problemami rodzinnymi i alkoholem. Strasznie to oklepane mi się wydało. Jakby z filmu klasy B.
A co jeszcze jest tu na plus - kilka fajnych, śmiesznych dialogów, kilka ciekawie zarysowanych postaci, niezłe tempo, niespodziewane momentami zwroty akcji, trochę niedopowiedzeń (do własnej interpretacji dla czytelnika) i możliwe, że dla niektórych zaskakujące...

ChicaDeAyer | 2016-12-12
Przeczytana: 11 grudnia 2016

Nesbo po raz kolejny tłumi moje krytykanckie zapędy poprzez wytrącenie mi wszelkich argumentów z ręki. I przy tym brawurowo obala cierpkie stwierdzenie, że na półce z bestsellerami próżno szukać wartościowych tytułów.

Nesbo to doskonały pisarz. Ale to jednocześnie równie dobry obserwator rzeczywistości. Splot istotnych problemów społecznych z koronkową intrygą może budzić uzasadniony podziw dla zręczności realizacji powziętej koncepcji. A dodatkowo jest to wszystko okraszone (dodajmy - gorzką) refleksją. Od strony technicznej autor nie zawodzi – jak zwykle zresztą. Językowo bez zarzutu, tendencja zwyżkowa co do sposobu budowania napięcia oraz gry atmosferą została podtrzymana. I w tym wszystkim on, Hole – nasz stary znajomy ścigany przez znajome upiory, które pozwalają odkryć jego inną, nieznaną twarz, a tym samym i nowe słabości.

Ten autor nadal umie poruszać – nikt nie powinien w to wątpić po nawet pobieżnym przejrzeniu opinii pod tym tytułem. Umie także zaciekawić – do tego...

Kiwi_Agnik | 2015-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2015

Rewelacyjny kryminał.

Ciągłe zaskoczenia, nieprzewidywalne zwroty akcji, nieprzeciętna fabuła, barwni i zimnokrwiści bohaterowie, niezastąpiony Harry Hole i ta szczurzyca...

Denerwowały mnie dość częste wtręty anglojęzyczne i zbyt przekombinowane przygody Hole'go, ale powieść jest tak wciągająca, że starałam się przymykać na to oko, a dodatkowo otwarte zakończenie zniwelowało wszelakie niedociągnięcia.

I jak tu nie cenić warsztatu pisarskiego Pana Nesbø kiedy tak pogrywa sobie z czytelnikiem?

Mocna i bardzo udana pozycja.

Koronczarka | 2014-05-21
Przeczytana: 21 maja 2014

Okrutny autor znęca się nad swoim głównym bohaterem sadystycznie. Ranny, zmęczony, wiecznie walczący ze swoim nałogiem Harry Hole znowu rozwiązuje następną zagadkę. Rzecz dzieje się w środowisku narkomanów, a rozwikłanie prostej wydawałoby się zbrodni, bo tylko jeden ćpun zabija drugiego, niesie dla Harry'ego następną porcję cierpień. Upiorna książka.

Karol | 2015-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2015

Muszę przyznać że nie spodziewałem się że po tylu książkach tego cyklu autor wciąż znajdzie sposób by mnie jakoś zaskoczyć. A zrobił to już na samym początku zmieniając dotychczasowy format swoich książek. Przeplatanie historii właściwej z monologiem umierającego chłopaka wokół którego toczy się cała sprawa jest zdecydowanie ciekawym i bardzo odświeżającym rozwiązaniem. Zabieg ten nie jest często wykorzystywany, więc dlatego tym większą przyjemność sprawia jednoczesne podążanie za tropem Harry'ego oraz obserwowanie wszystkiego z punktu widzenia ofiary. Nie jestem fanem kolejnego powrotu wątku miłosnego z udziałem głównego bohatera, ten temat powinien zniknąć już parę tomów temu, byłem bardzo zadowolony jego brakiem w poprzedniej części, tutaj niestety wracamy na utartą ścieżkę. Bardzo interesujące zakończenie, chyba najlepszy z cliffhangerów jakie zafundował nam do tej pory Nesbo.

gwiazdka | 2014-12-15
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 15 grudnia 2014

„Upiory" to kolejny świetny tom przygód Hary’ego Hole. Lekka i przyjemna lektura pod względem języka, za to o wiele bardziej ciężka pod względem treści.

Początkowo „Upiory" to raczej sensacja, dopiero potem przechodzi niepostrzeżenie w kryminał. Ale każdy, kto sięga po ten tom powinien mieć w rezerwie troszkę wolnego czasu, mnie powieść nie pozwoliła oderwać się na zbyt długo, wciągnęła maksymalnie, ciągle ciekawa byłam, co dalej, aż okazało się, że to już koniec. A wtedy się znowu okazało, że zakończenie to całkowite zaskoczenie, nawet w przybliżeniu nie tak sobie je wyobrażałam. Moim zdaniem rewelacja i pod względem treści, i pod względem klimatu, i pod względem bohaterów.

DonSzabla | 2014-03-21
Przeczytana: 21 marca 2014

Jo Nesbø kolejny raz udowodnił, że potrafi pisać fantastyczne książki, które wciągają na długie godziny. "Upiory" to genialny kryminał i thriller pełen emocji. Właśnie tak powinna wyglądać książka z tego gatunku. Moim zdaniem ten tom przygód Harrego Hole nie odstaje od poprzednich części. Fabuła nadal trzyma wysoki poziom i jest pełna zaskakujących momentów. Nie sposób przewidzieć co będzie dalej, bo autor potrafi zaskoczyć w najmniej spodziewanym momencie. Warto dodać, że wspomniane zwroty akcji są w pełni przemyślane i świetnie wplatają się w główny wątek. W tym aspekcie Nesbø może konkurować z najlepszymi. Genialną fabułę dopełniają świetnie wykreowane postacie i mistrzowsko napisane dialogi, którymi się zachwycam. Kolejny raz nie sposób się do czegoś przyczepić. Powieść jest genialna! Warto sięgnąć po poprzednie tomy.

Kolejny raz dzięki Jo Nesbø mogłem wejść w najmroczniejsze dzielnice Oslo i poznać historie, których nie sposób zapomnieć. Polecam

Anika | 2013-11-07
Przeczytana: 31 października 2013

Jo Nesbo po raz kolejny udowodnił, że jest bardzo utalentowanym pisarzem. "Upiory" to kawał świetnej literatury pod każdym względem.