Upiory

Okładka książki Upiory
Jo Nesbø Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Harry Hole (tom 9) Seria: Ślady zbrodni kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Data 1. wydania:
2012-01-01
Iwona Zimnicka
Harry Hole

przykład bardzo dobrej mrocznej literatury kryminalnej

Życie Harry'ego Hole staje się jeszcze bardziej pogmatwane. Wiele z prowadzonych przez niego spraw kryminalnych dość ściśle wiązało się z życiem osobistym jego i jego rodziny - w tym tomie następuje kulminacja wielu z tych powiązań, kiedy okazuje się, że w sieć interesów i porachunków handlarzy narkotyków i skorumpowanych gliniarzy wpada wyjątkowo bliska mu osoba, którą...

Dziewiąty tom przygód HH można podsumować słowem "fakings" (celowo nie używam pisowni oryginalnej; kto czytał/słuchał, ten wie, o co cho). Od czasu "Pancernego serca" mijają 3 lata podczas których Harry wiedzie bardzo dobry jak na siebie żywot. Traf chciał, że musi wrócić do Norwegii i... wszystkie jego demony dopadają go bardzo szybko. Widać Hole w spokoju i czystości może...

Trafiła do mnie przez przypadek. Wciągająca książka, z zaskakującym zakończeniem. Początek mojej obsesji nad książkami Jo Nesbo.

Autor ma ogromny talent do opowiadania bardzo rozbudowanych, wielowątkowych historii.
Harry Hole prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa o które oskarżony jest jego przybrany syn Oleg.
Tłem akcji jest przedstawiony z dużym realizmem brudny, narkotykowy świat, z którym powiązane są osoby na bardzo wysokich stanowiskach w państwie.
Śledczy stopniowo odkrywa sieć wzajemnych...

Oto trochę „odnowiony” psychicznie i fizycznie Harry Hole w kolejnej i ostatniej (zakończenie powieści nie pozostawia nadziei na dalsze części) odsłonie cyklu, w którym jest główną postacią skupiającą na sobie uwagę czytelnika nie tylko swoją autodestrukcyjną osobowością i wyglądem (przybyło mu parę seksownych blizn i sztuczny palec), ale i pewną skłonnością nieodpuszczania...

Krótko, zwięźle i bez przeciągania wątków. Wszystko się zgadza. Końcówka zaskoczyła. Za to właśnie lubię Nesbo. Jedna z lepszy książek cyklu.

policjant Harry Hole wraca do Oslo by wyjaśnić zabójstwo narkotykowe w które zamieszany jest jego były przybrany syn.

Jak zawsze trzyma w napięciu i często na zwroty akcji zaskoczą po przeczytaniu robiło mi się smutno ze ta przygoda z komisarzem dobiega powoli końca została 10 część

Zaczęło się interesująco i z przytupem, ale potem autor wpadł we własne koleiny i napisał historię znaną, a w dodatku przynudnawą i zagmatwaną. Szczerze, nie chciało mi się nawet zastanawiać nad rolą poszczególnych osób w sprawie.
Zakończenie nieco mnie zaskoczyło, pewnie sięgnę po kolejny tom, żeby dowiedzieć się, jak potoczyła się dalej ta historia.

Jedynie obawiam się,...

Trochę męcząca, chyba zrobię sobie po niej dłuższą przerwę od komisarza Hole. Miałem wrażenie, ze w trakcie pisania tej książki Jo Nesbo tak się wczuł, że sam zaczął chlać.

8 646
    4 140